بورس انرژی بهترین مرجع برای قیمت گذاری نفت است

بورس انرژی بهترین مرجع برای قیمت گذاری نفت است

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس انرژی با اشاره به وضعیت فعلی عرضه فراورده‌های نفتی گفت: با تنوع ابزارهای فروش مشکلاتی که در گذشته برای عرضه نفت و فراورده‌های...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمد صالحی فر، معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس انرژی، گفت: بخشی از عرضه فرآورده‌های نفتی مربوط به بخش دولتی یعنی شرکت‌های ملی پخش فرآورده‌های نفت، شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز است و بخش دیگر مربوط به پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های خصوصی است که این بخش مانند سابق ادامه دارد.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس انرژی تصریح کرد: از ابتدای امسال تا هفته گذشته سه میلیون و 500 هزار تن فرآورده نفتی در رینگ صادراتی و یک میلیون و 650 هزار تن در رینگ داخلی فروخته شد. یعنی مجموعا 5 میلیون تن از ابتدای امسال در بورس انرژی معامله شد که ارزش ریالی آن حدود 60 هزار میلیارد تومان می‌باشد.

صالحی فر با اشاره به اینکه 5 فرآورده اصلی نفت خام شامل نفت گاز، بنزین، نفت سفید، نفت کوره و گاز مایع است، گفت: عرضه گاز مایع بصورت منظم ادامه دارد و روز گذشته 108 هزار تن گاز مایع در شرایط کاملا رقابتی معامله شد و خریداران قیمتی بالاتر از قیمت ارايه شده توسط عرضه کننده را ثبت کردند که اتفاقا همین موضوع یکی از مزیایا اصلی بورس انرژی است که درآمدی را مازاد بر قیمت اعلامی فروشنده به دلیل رقابت خریداران ایجاد می‌کند.

وی گفت: سال گذشته شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی فعالیت بسیار گسترده‌ای داشت ولی امسال عرضه‌های این شرکت کاهش چشمگیری داشته و در حال حاضر در حال رایزنی با این شرکت و شرکت ملی نفت برای از سر گیری عرضه فرآورده‌های نفتی هستیم.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس انرژی افزود: درحال حاضر برخی از عرضه‌های شرکت ملی پخش با قیمتهای بالا ارايه می‌شوند، بعنوان مثال قیمت فراورده هایی از قبیل گاز مایع و نفتا به دلیل فاصله معنادار با قیمتهای بازار مورد معامله قرار نمی‌گیرند. این درحالی است که متقاضیان گازويیل و بنزین بسیار بالاست و حتی مشتریان سال گذشته حاضر هستند در هر قیمت و حجمی خریداری کنند البته که باید قیمت‌ها مبتنی بر بازار و به طور شفاف تعیین شود.

صالحی فر با تاکید بر اینکه شرایط خاص کشور نیازمند استفاده از ظرفیت‌های بورس انرژی و ارز حاصل از صادرات دارد، گفت: در بند «ح» ماده 4 قانون برنامه ششم توسعه وزارت نفت مکلف به عرضه نفت خام و فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی شده است و انجام این عرضه‌ها مزایای بسیاری برای وزارت نفت و شرکت‌های تابعه آن به همراه خواهد داشت. به شرطی که قیمت‌های اعلامی متناسب با شرایط بازار هر کالا تعیین شود.

وی تصریح کرد: بورس انرژی ساختار و مقررات خاصی دارد و قراردادهای معاملاتی متنوعی از جمله معاملات نقدی، نسیه، سلف و کشف پریمیوم در بازار محموله‌های اسپات و قراردادهای آتی در بازار مشتقه می‌توانند ابزارهای معاملاتی مناسبی را دراختیار فروشندگان و خریداران قرار دهد که همین امر موجب پیشرفت و ارتقای سطح معاملات در بازار انرژی کشور خواهد شد. به طور کلی به نظر بنده مشکلاتی که قبلا بیان شده قابل حل است و از طرفی رکوردهایی که در زمینه فروش نفت و فرآورده‌های نفتی به ثبت رسیده این موضوع را تایید می‌کند.

معاون نظارت بر بازار بورس انرژی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تنوع ابزارهای فروش نفت است، گفت: در بورس انرژی ابزارهای مختلفی از جمله قراردادهای آتی را می‌توان اجرایی کرد تا این بورس به عنوان مرجعی برای قیمت گذاری انواع فرآورده‌های نفتی استفاده شود کما اینکه بورس عمان و دبی به عنوان مرجع قیمت گذاری نفت خام سنگین تبدیل شده و حتی شرکت ملی نفت ما هم از این بازار برای تعیین قیمت نفت خود استفاده می‌کند. وقتی این ظرفیت با پشتوانه قانونی و سامانه‌های نظارتی متعددی که برای انجام معاملات در بورس وجود دارد، می‌توان بهره برداری مناسبی از آن نمود.

صالحی فر در پایان تاکید کرد: با توجه به تنوع قراردادهای معاملاتی تمام دغدغه‌هایی که برای فروشندگان وجود دارد قابل رفع است. کما اینکه پالایش و پخش از همین طریق سال گذشته 4 میلیارد دلار فرآورده فروخت و به طور کلی در سال جاری نیز بالغ بر 60 هزار میلیارد تومان ارزش معاملاتی بورس انرژی بوده است.

وی افزود: علاوه بر توسعه سطح بازاریابی مشتریان مزایای دیگری هم مانند معافیت مالیاتی 10 درصدی برای عرضه کنندگان در رینگ داخلی بورس وجود دارد. این مزایا موجب استقبال مشتریان داخلی شده است و از طرفی ورود مشتریان خارجی هم برای عرضه‌های صادراتی بورس انرژی رشد چشمگیری داشته که بر اساس قانون بازار اوراق بهادار اطلاعات خریداران محرمانه بوده و حفظ اطلاعات نیز جزو وظایف ارکان است.

 اخیرا جلیل سالاری معاون وزیر نفت از یک تخلف در نحوه عرضه بنزین در بورس انرژی توسط دولت قبل پرده برداری کرده است که براساس اطلاعات رسیده این موضوع موجب شده تا عرضه بنزین در بورس انرژی متوقف شود.

 

خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس

خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس

عشقی گفت: بخشی از خودرو‌های تولیدی خودروسازان مثل، خودرو‌های لوکس مشمول قیمت گذاری دستوری نیستند و در حال پیگیری هستیم تا وارد بورس کالا شوند.

YJC.news/
پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس

پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات هفته‌ای که گذشت با تداوم در مدار نزولی و قرار گرفتن در ارتفاع یک‌ میلیون و 340 هزار واحد به کار خود پایان داد.

Irna.ir/

روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد

قالیباف: سهامداران بورس باید حمایت شوند

قالیباف: سهامداران بورس باید حمایت شوند

رییس مجلس گفت: مردم با اعتماد به مسيولان دولت قبل به بورس آمدند و این دولت باید زمینه‌های ریسک را برای سهامداران خرد کاهش دهد. حقوقی‌ها و شرکت‎ها از بالا و پایین...

EghtesadOnline.com/
ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟

ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می...

روزهای سرخ بورس پایان ندارد. در هفته‌ای که گذشت شاخص کل تنها دو روز در کانال 1٫4 میلیون واحدی دوام آورد.

TejaratNews.com/

افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران

سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

مدیرعامل یک شرکت تامین سرمایه گفت: سهم تامین مالی اقتصاد از بازار سرمایه 10 تا 12 درصد است.

FarsNews.ir/
افزایش شفافیت در اقتصاد کشور با انتقال معاملات مسکن به بورس

افزایش شفافیت در اقتصاد کشور با انتقال معاملات مسکن به بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه، امکان معاملات مسکن در فرابورس وجود دارد، گفت: از مسیر انتقال معاملات مسکن و رمز ارزها در فرابورس ضریب شفافیت در اقتصاد...

EghtesadOnline.com/
عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته

عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته

روند نزولی در بازار سرمایه همچنان ادامه دارد، به طوری که شاخص کل بورس امروز به زیر یک میلیون و 350 هزار واحد رسید.

Bartarinha.ir/
سیگنال مذاکرات به بازار سهام / کمای بورس؛ وضعیت از این بدتر نمی ‌شود

سیگنال مذاکرات به بازار سهام / کمای بورس؛ وضعیت از این بدتر نمی ‌ش...

تا زمانی که مذاکرات برجام سمت و سویی مشخص پیدا نکند، بازار ارز و به دنبال آن بورس، موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاران نخواهند داشت.

EghtesadOnline.com/
افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

شاخص کل بازار بورس امروز (چهارشنبه، 10 آذرماه) با 17 هزار و هشت واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 340 هزار واحدی قرار گرفت.

JameJamOnline.ir/

اتحادیه مرغداران: ارزانی در راه است قیمت جدید واحدهای جهش مسکن/ خرید مسکن دولتی صرفه اقتصادی دارد؟ چند و چون مزایده 4 ناشر عرضه‌های اولیه جذاب در راه هستند ناشران بورسی در مسیر افزایش سرمایه فعالیت تجاری در مرزمیلک از سرگرفته شد روزگاری که مسيولان برای مردم درست کردند! ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ بازار ارز محتاط شد / ریزش قیمت دلار جدی است؟ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد پیش‌بینی قیمت حبوبات در جهان / حبوبات گران می‌شود؟ سامانه بازرگام چیست و چگونه کار می‌کند؟/ عرضه مرغ و برنج 20 هزار تومانی! طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت