نامه مهم پورابراهیمی به رییس جمهور با محوریت بورس انرژی

نامه مهم پورابراهیمی به رییس جمهور با محوریت بورس انرژی

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه ای به سید ابراهیم رییسی رییس جمهور کشورمان بر لزوم استفاده وزارت نفت و شرکت های تابعه این وزارتخانه از ظرفیت...

به گزارش اقتصادآنلاین، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در این نامه 9 پیشنهاد در راستای اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و قوانین و مقررات بالادستی و همچنین سیاست‌ها و

برنامه‌های دولت سیزدهم در راستای مواجه با تحریم به منظور افزایش درآمدهای دولت ارايه کرده است که متن کامل این نامه را در ادامه آمده است.

بسمه تعالی

جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین رییسی

رییس محترم جمهوری اسلامی ایران

با اهداء سلام و تحیات

به استحضار می‌رساند براساس بندهای 13 تا 15 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به منظور مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز بر ایجاد تنوع در روش‌های فروش و  مشارکت‌دادن بخش خصوصی در فروش تاکید شده ‌است و در بند 19سیاست‌های فوق معظم­له بر شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی تاکید فرموده‌اند.

هم‌چنین ظرفیت‌های قانونی مناسبی از جمله بند (ح) ماده (4) قانون برنامه ششم توسعه، تبصره (2) ماده (13) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و بند (1) بخش الف ماده (1) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت بر توسعه سازوکارهای مبتنی بر بازار سرمایه جهت توسعه صنعت نفت و گاز کشور تاکید دارد.

نگاهی به عملکرد وزارتخانه نفت و شرکت ‌های تابعه آن در سال‌های گذشته نشانگر آن است که علیرغم پیگیری‌های صورت گرفته از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، این وزارتخانه از ظرفیت بازار سرمایه به منظور شفافیت در معاملات نفت و فرآورده‌های نفتی به منظور جلوگیری از تضییع حقوق عمومی و کاهش زمینه‌های فسادزا و همچنین تنوع‌بخشی در شیوه‌های فروش و توسعه مشارکت بخش خصوصی در چارچوب مکانیزم شفاف بورس به‌خوبی استفاده نکرده است و ضعف‌های عمل‌کردی بسیاری در این زمینه قابل مشاهده‌است.

به عنوان نمونه با وجود پیگیری‌های مستمر مجلس شورای اسلامی و ظرفیت‌های قانونی اشاره شده، بررسی‌ها نشان می‌دهد وزارت نفت و شرکت‌های تابعه از عرضه منظم و مستمر نفت خام، نفت کوره و میعانات گازی در بورس انرژی استنکاف ورزیده و بر مدل‌های فروش سنتی و غیر شفاف تاکید دارند. به طوری که در سال 1399 چهار میلیون تن  انواع نفت خام، نفت کوره و میعانات توسط شرکت ملی نفت عرضه شده ‌است.

این درحالی است که در صورت باور به شفافیت و اتخاذ سیاست‌ها و تدابیر مناسب برای استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه این امکان وجود دارد بخش زیادی از نفت خام و فرآورده‌های نفتی از طریق مکانیزم بورس عرضه شده و ضمن کشف قیمت شفاف منابع درآمدی بیش‌تری را نصیب کشور کرده و ظرفیت‌های بالقوه بخش خصوصی فعال شود.

براین اساس و در اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و قوانین و مقررات بالادستی و همچنین سیاست‌ها و
برنامه‌های حضرت‌عالی در راستای مواجه با تحریم به منظور افزایش درآمدهای دولت پیشنهاد می گردد موارد  ذیل در دستور کار دولت محترم قرار گیرد:

1. عرضه نفت خام، نفت کوره و میعانات گازی صادراتی ایران از طریق بورس انرژی ایران به صورت منظم و مستمر و تسهیل فرآیند صادرات از طریق این مکانیزم شفاف هرچه سریعتر اجرایی گردد.

2. تدوین برنامه معین زمان­بندی شده عرضه نفت خام و میعانات گازی با قید اهداف کمی در خصوص اجرای بند (ح) ماده (4) قانون برنامه ششم توسعه کشور و پایش مستمر آن به منظور اطمینان خریداران از استمرار عرضه بلندمدت

3. پیگیری و تسریع در راه‌اندازی بازار آتی برای نفت خام، گاز طبیعی و فرآورده‌های هیدروکربوری و همکاری موثر  وزارت نفت در توسعه این بازار  

4. برنامه­ریزی برای جذب پس­اندازهای عمومی و نقدینگی سرگردان از طریق تشکیل و پذیرش صندوق­های بزرگ پروژه مبتنی بر پروژه­های ملی حوزه نفت، گاز و پتروشیمی

5. عرضه خوراک تحویلی به هر یک از پالایشگاه‌ها، پتروپالایشگاه ها، پالایشگاه‌های جدیدالاحداث، طرح‌های توسعه‌ای ظرفیت جدید پالایشگاه‌های موجود، پالایشگاه­های کوچک و پتروشیمی ها به صورت منظم و مستمر با تناوب عرضه حداقل ماهانه از طریق بورس انرژی ایران و اجرای تبصره 2 ماده 13 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور

6. تجدید ساختار صنعت گاز کشور و شکل‌گیری بازار متشکل و شفاف در بورس انرژی

7. انجام تهاتر نفت خام و فرآورده‌های نفتی با مطالبات طلبکاران طبق مکانیزم بورس

8. تسریع در راه‌اندازی بازار بهینه‌سازی مصرف انرژی و همکاری وزارت نفت در رونق بخشی به گواهی
صرفه­جویی انرژی به منظور  مدیریت مصرف انرژی کشور

9. استفاده از ظرفیت انتشار اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام و فرآورده های نفتی به منظور تامین مالی دولت

در پایان امیدوارم تلاش برای رونق و توسعه روزافزون بازار انرژی کشورکه منطبق با سیاست­های کلان اقتصادی حاکم بر کشور و قوانین برنامه مصوب است، بتواند در بلندمدت علاوه بر تقویت توانمندی ­های بخش خصوصی به ارتقای شفافیت و رقابت در بازار انرژی ایران، کاهش زمینه های فساد و تضییع حقوق بیت المال، اصلاح نظام مالی دولت و همچنین نقش آفرینی بیش‌تر و موثرتر ایران در تجارت منطقه‌­ای و بین‌المللی انرژی بیانجامد. کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این زمینه آماده هرگونه همکاری است.

 

 

  •  

 

local_offerبرچسب‌ها:
فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی

فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی

در معاملات امروز (سه‌شنبه) بورس انرژی، 115هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی عرضه شد و کل قراردادها به فروش رسید.

Irna.ir/
عرضه صادراتی هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی

عرضه صادراتی هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی

بورس انرژی ایران امروز سه شنبه 30 شهریور ماه برای نخستین بار میزبان عرضه هیدروکربن سبک شرکت پتروپالایش نیک یزد خواهد بود.

YJC.news/
بورس انرژی امروز میزبان چه محصولاتی است؟

بورس انرژی امروز میزبان چه محصولاتی است؟

امروز پتروشیمی و نفت در بورس انرژی عرضه می‌شوند.

YJC.news/
رینگ داخلی بورس انرژی میزبان نفت و انواع فرآورده هیدروکربوری

رینگ داخلی بورس انرژی میزبان نفت و انواع فرآورده هیدروکربوری

امروز یکشنبه 28 شهریور انواع فرآورده هیدروکربوری و نفت در بورس انرژی عرضه می‌شود.

YJC.news/
عرضه محصول 3 شرکت در بورس انرژی

عرضه محصول 3 شرکت در بورس انرژی

امروز چهارشنبه 24 شهریور ماه محصول 3 شرکت در بورس انرژی عرضه می‌شود.

YJC.news/
عرضه انواع محصولات هیدروکربوری در بورس انرژی؛ 23 شهریور

عرضه انواع محصولات هیدروکربوری در بورس انرژی؛ 23 شهریور

امروز انواع محصولات هیدروکربوری در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه می‌شود.

JameJamOnline.ir/
عرضه انواع فرآورده های هیدروکربوری در بورس انرژی

عرضه انواع فرآورده های هیدروکربوری در بورس انرژی

امروز انواع فرآورده های هیدروکربوری در بورس انرژی عرضه می‌شوند.

YJC.news/
بورس انرژی میزبان پتروشیمی و نفت

بورس انرژی میزبان پتروشیمی و نفت

امروز شنبه 20 شهریور ماه، پتروشیمی و نفت در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

YJC.news/
بورس انرژی میزبان میعانات گازی و نفتای سنگین

بورس انرژی میزبان میعانات گازی و نفتای سنگین

امروز چهارشنبه مورخ 1400/6/17 انواع میعانات گازی و نفتای سنگین در بورس انرژی عرضه می‌شود.

YJC.news/
چه فرآورده‌هایی در بورس انرژی عرضه می‌شود؟

چه فرآورده‌هایی در بورس انرژی عرضه می‌شود؟

امروز سه‌شنبه 16 شهریور ماه، کالا‌های هیدروکربن سنگین و ریفورمیت در بورس انرژی عرضه می‌شود.

YJC.news/
‌عرضه متانول و نیتروژن در بورس انرژی

‌عرضه متانول و نیتروژن در بورس انرژی

امروز کالا‌های پتروشیمی و نیتروژن مایع در بورس انرژی عرضه می‌شوند.

YJC.news/
‌ عرضه 430 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

‌ عرضه 430 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

امروز یکشنبه 14 شهریور ماه 430 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی عرضه می‌شود.

YJC.news/
عرضه محصول پتروشیمی و هیدروکربن در بورس انرژی

عرضه محصول پتروشیمی و هیدروکربن در بورس انرژی

امروز شنبه 13 شهریور ماه کالا‌های حلال 404، حلال 402 در بورس انرژی عرضه می‌شوند.

YJC.news/
عرضه نفت سبک و سفید در بورس انرژی

عرضه نفت سبک و سفید در بورس انرژی

امروز سه شنبه 9 شهریور ماه نفت سبک و سفید در بورس انرژی عرضه می‌شود.

YJC.news/
آغاز ثبت نام نیسان بدون قرعه‌کشی + قیمت و جزيیات جزيیات اعمال محدودیت در تعداد تراکنش‌های کارت‌به‌کارت احتمال تمدید ثبت‌نام در سامانه املاک تا آخر پاییز تبریک فولاد مبارکه به مناسبت هفته دفاع مقدس فهرست املاک شتران منتشر شد / ویلای نمک‌آبرود متری 3 میلیون تومان زیر و بم ورود به بورس کالا | چه کسانی می‌توانند در بورس کالا معامله کنند؟ اعلام نتیجه هجدهمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی خبر مهم برای سهامداران فملی / افزایش سرمایه فملی چقدر است؟ شاخص قرمزپوش شد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ | سهامداران هیجانی نشوند سهمیه بنزین مهر 1400 کی واریز می‌شود؟ نرخ سود وام مسکن چقدر است؟ عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 31 شهریور ماه مانع تراشی بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن فرصت‌های اقتصادی ایران از حضور در سازمان "شانگهای" تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی زیاد شد موافقت هیات مدیره " سبزوا " با واگذاری سهام افزایش نرخ 22 درصد برخی محصولات " کماسه " افتتاح پروژه خط مایعات جدید در " دالبر " " تپکو " قرارداد فروش 29 محصول را منعقد کرد زمان واریز سهمیه بنزین مهرماه اتفاق مهم برای سهامداران کچاد / رشد 27 درصدی فروش چادرملو فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس شاخص با رشد 2 هزار واحدی سبز است بورس 976 واحد رشد کرد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی به فروش رسید احتمال ورود خودروسازان به واردات خودرو موج جدید کلاهبرداری‌ با رمزارزهای جعلی مجموع ماهانه یارانه پنهان برای هر ایرانی میزبانی بورس کالا از عرضه 193 هزار تن فولاد اوراقی که مانند نهنگ بازدهی بورس را می‌بلعد! صورت مالی میاندوره‌ای 9 ماهه "سهرمز" منتشر شد انتشار صورت مالی 3 ماهه " تاپیکو " مجمع صندوق سرمایه گذاری زمرد آگاه برگزار می شود برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری جسورانه رشد یکم پیشگام در دهم مهرماه زمان مجمع صندوق سرمایه گذاری مشترک افق مشخص شد "تدبیر" تصمیمات مجمع را ثبت کرد صورت مالی میاندوره ای "وغدیر" منتشر شد " وسبحان " صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد حرکت طلا و نفت معکوس شد " پترول " تصمیمات مجمع را ثبت کرد " وشهر " صورت مالی تلفیقی منتشر کرد واکنش دلار به اخبار نیویورک / تاثیر رشد نفتی بر دلار بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / پیش‌بینی بورس امروز 31 شهریور شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند

در حال بارگیری...