مالیات خانه‌های خالی جدی شد؟ / واکنش بازار مسکن

مالیات خانه‌های خالی جدی شد؟ / واکنش بازار مسکن

بحث مالیات بر خانه‌های خالی دو سالی هست که مطرح شده اما از مرحله طرح تا اجرا فاصله زیادی دارد. کارشناسان عقیده دارند دولت باید برای نظامند شدن آن، این موضوع را از درون ارگان‌های خودش آغاز کند. واکنش بازار به مالیات خانه های خالی چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قانون مالیات بر خانه‌های خالی دو سالی است که مطرح شده اما به طور کامل مرحله اجرا نرسیده است.

داوود منظور، ريیس کل سازمان امور مالیات امروز به ایسنا گفته که مالیات خانه‌های خالی باید براساس اطلاعات دریافتی از سامانه املاک و اسکان باشد.

به گفته او، وزارت راه و شهرسازی تا پایان آذر امسال مهلت دارد تا اطلاعات مربوط به خانه‌های خالی را تکمیل کند.

مطالعه بیشتر: آمار خانه‌های خالی اشخاص حقوقی به سازمان امور مالیاتی اعلام شد
واکنش بازار به مالیات خانه های خالی

منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره واکنش بازار به مالیات خانه های خالی توضیح داد: پس از تصویب آیین‌نامه، اقدام موثری در این باره انجام نشده، بنابراین در بازار مسکن اثر زیادی نداشته است.

او بر این عقیده است که مالیات بر خانه‌های خالی موضوع درستی است و اگر صحیح اجرایی شود می‌تواند در بازار مسکن اثرگذار باشد.

این کارشناس، دولت را موظف به شروع طرح مالیات بر خانه‌های خالی بر می‌داند.

به گفته غیبی، برای اینکه این طرح و اجرای آن منظم و در بازار رایج شود دولت و سایر سازمان‌های دولتی باید این قانون را اجرایی کنند.

مطالعه بیشتر: شرط وصول مالیات بر خانه‌های خالی
دولت از بانک‌ها آغاز کند

این کارشناس بازار مسکن گفت: پس از گذشت دو سال هنوز ارگانی به صورت رسمی وظیفه اجرا و نظارت بر این طرح را بر عهده ندارد.

غیبی توضیح داد: دولت باید از طریق بانک‌ها اقدام کند و برخی از دارایی‌های خالی آنها را مثلا به بهزیستی منتقل کند.

به گفته او، با این حرکت، دولت می‌تواند مدعی باشد که طرح مالیات بر خانه‌های خالی را از خود آغاز و به سطح جامعه منتقل کرده است.

غیبی گفت: با شروع این طرح توسط دولت، رفته رفته برای آن الگوسازی شده و موانع اجرای طرح کم‌تر می‌شود.

مطالعه بیشتر: مشکل خانه‌های خالی در چین / ایران چه درسی می‌تواند بگیرد؟
ضرورت رعایت عدالت اجتماعی

این کارشناس بازار مسکن عقیده دارد اجرای طرح مالیات بر خانه‌های خالی تنها در مورد عامه مردم، از عدالت اجتماعی دور است. اگر به دارایی‌های بدون استفاده بانک‌ها و امثال آن مالیاتی تعلق نگیرد و تنها از برخی خانه‌های عامه مردم مالیات اخذ شود، این طرح به درستی اجرا نشده است.

غیبی می‌گوید: اگر دولت با خودممیزی این قانون را اجرا کند، به رعایت عدالت اجتماعی نزدیک‌تر است و به دنبال آن برخی از مردم که خانه‌های خالی دارند نیز به پرداخت مالیات تشویق می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، با توجه به گذشت حدود دو سال از تصویب این قانون و فاصله آن تا مرحله اجرایی، هنوز در بازار اثری نداشته است.

برخی کارشناسان بازار مسکن مخالف طرح مالیات بر خانه‌های خالی نیستند اما معتقدند عدم اجرای سریع و درست آن مشکلاتی را به همراه دارد.

مطالعه بیشتر: «بحران چینی» در کمین ایران/ عصر ساخت‌و‌ساز به پایان رسیده؟

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه بازار مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود