راغفر: مردم را تشویق کردند تا وارد قمار سهام شوند

راغفر: مردم را تشویق کردند تا وارد قمار سهام شوند

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا گفت: همین الان 1200 هزار میلیارد تومان از سپرده‌هایی که مردم نزد بانک‌ها دارند؛ تسهیلات داده نشده و معلوم نیست کجاست؟ یعنی مردم سپرده گذاشته اند ولی بانک های این میزان پول را تسهیلات نداده‌اند!

شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا گفت‌وگویی تفصیلی با دکتر حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه الزهرا انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

مردم را تشویق کردند تا وارد قمار بازار سهام شوند

- مهم‌ترین عامل افزایش نرخ تورم در کشور افزایش نرخ ارز است؛ چون پیامدهای آن خیلی گسترده است و روی همه حوزه‌های زندگی مردم اثر می‌گذارد؛ زیرا مسيله کاهش ارزش پول ملی را عملا سبب می‌شود.

- این روی حوزه‌های زندگی افراد و تصمیمات، ترجیحات و اولویت‌هایشان اثر می‌گذارد و به همین دلیل خیلی‌ها را واقعا به اتخاذ تصمیمات غلط وا می‌دارد و این تصمیمات غلط بازهم آسیب‌های خیلی جدی روی زندگی‌شان دارد.

- مثل‌اینکه مردم را تشویق می‌کند که وارد یک قمار بازار سهام شوند بدون اینکه هیچ پوشش قانونی و هیچ نظارت قانونی دقیقی بر بازار برای حفظ منافع کسانی که وارد این بازار می‌شوند وجود داشته باشد و احتمالا سوءاستفاده‌هایی که حتی نهادهای رسمی از این بازار انجام می‌دهند و هیچ نظارتی متاسفانه برای آن‌ها وجود ندارد.

نظام اقتصادی بعد از جنگ در خدمت صاحبان قدرت و ثروت بود

-بسیاری از قوانین و مقررات گمرکی و حتی تقلب در کدهای گمرکی اعمال کردند، خودروی تمام‌شده را به اسم قطعات خودرو وارد کشور کردند، قیمت ارز را از همین طریق به خاطر نفوذ این‌ها به‌شدت افزایش دادند و این سبب شد که درآمدهای بی‌سابقه‌ای را عملا به جیب زدند.

- این نظام جدید اقتصادی بعد از جنگ که در خدمت صاحبان قدرت و ثروت بود، عملا منجر به این شد که تسهیلات بانکی با سهولت خیلی زیاد به دوستان و رفقا اعطا شود و این وضعیت به‌خصوص از دولت نهم به این‌طرف به‌شدت افزایش پیدا کرد و تاکنون هم کماکان این مسیر و جریان پرشتاب ادامه دارد.

چرا تولید در ایران شکل نمی‌گیرد؟/ چرا کسی نگران ویلا سازی‌ها نشد؟

- علیرغم همه شعارهایی که داده شد و حتی عنوان‌هایی که برای سال‌های مختلف که عمدتا هدفش تقویت تولید بود؛ چرا تقویت تولید رخ نداد؛ خیلی ساده و روشن است زیرا فعالیت‌های مبتنی بر دلالی و سفته‌بازی بر اقتصاد کشور حاکم است و مادامی‌ که چنین وضعی حاکم است اصلا امکان تحقق تولید وجود ندارد.

- هیچ فعالیتی نمی‌تواند سودهای 2000 درصدی در سال ایجاد کند؛ مثلا از آخر سال گذشته (اسفند 98) تا تیرماه 99 قیمت سهام بعضی از شرکت‌ها در بورس 10 برابر شده یعنی در مدت 6 ماه 1000 درصد سود داشتند حالا کدام فعالیت می‌تواند در یک سال 2000 درصد سود ایجاد کند؟

- بنابراین خیلی‌ها فعالیت اقتصادی‌شان را تعطیل می‌کنند و پول‌های خود را وارد بازار سفته‌بازی و سوداگری می‌کنند؛ این‌همه زمین‌های کشاورزی شمال نابود و به‌جای آن ویلا سازی شد و هنوز هم ادامه دارد.

راهی به‌جز بازگشت به تولید نداریم

- ما راهی به‌جز بازگشت به تولید نداریم و برای اینکه اثربخشی تحریم‌ها را بشدت کاهش دهیم، اگر که تحریم‌ها اثربخشی خود را از دست بدهند، غرب ناگزیر به تغییر این سیاست هستند

تولید و کاهش نابرابری راه شکست تحریم‌ها است

- اگر ظرفیت‌های تولید را تقویت کنیم و نابرابری‌ها را در جامعه کاهش دهیم؛ یعنی اعتماد مردم را به نظام سیاسی و تصمیم‌گیری‌های اساسی در کشور تقویت کنیم مطمين باشید که تحریم کنندگان فشار خودشان بر خواهند داشت؛ زیرا تحریم اثربخشی خودش را از دست خواهد داد.

برخی سیاست‌های اقتصادی کشور در جهت اهداف آمریکا است

- به نظرم به دلیل سیاست‌های غلط اقتصادی که حاکم شده است و بعد هم به دلیل اینکه دولت عملا در خدمت منافع ذی‌نفع و ذی‌نفوذ بود؛ عملا این سیاست‌ها ما را به سمت وضعیت بدتر پیش می‌برد و آن چیزی است که آمریکایی‌ها برای ما طراحی کرده بودند.

- آقای بولتون می گوید ما در بهمن 98 که چهل‌سالگی انقلاب است، دلار در ایران به 20 هزار تومان می‌رسد و از چند ماه قبل پیش‌بینی‌اش این بود درحالی‌که مسيولان کشور ما این کار را کردند و واقعا جای تعجب دارد که چگونه سیاست‌های داخلی در جهت برنامه و اهداف آمریکایی‌ها حرکت می‌کند.

برجام یک توافق پرهزینه برای کشور بود

- برجام تجربه بسیار پرهزینه برای کشور بود و قطعا باید در هر نوع تفاهم بعدی از این تجربه استفاده کنیم.

- در قواعد رفتاری دیگر و قراردادهای بعدی حتما باید آراء محققین کشور و متخصصین از همه گروه‌ها شنیده و بعد منجر به عقد قرارداد شود.

- متاسفانه این در مورد برجام رخ نداد؛ البته همه این‌ها که از فردا اگر که همه تحریم‌ها رفع شود معنایش این نیست که اقتصاد ما می‌تواند یک اقتصاد پویا و بالنده شود.

بانک مرکزی می‌داند برخی بانک‌ها ورشکسته اند ولی کاری نمی‌کند

- ساختارهای اقتصاد ایران که هرروز که جلوتر آمدیم، بیشتر آسیب خوردند. بعد از جنگ که بانک خصوصی نداشتیم و از سال 79 که سه بانک خصوصی ایجاد شدند از دهه هشتاد پیامدهای خصوصی‌سازی‌ها و گسترش بانک‌های خصوصی شاهدیم که سرطان اصلی اقتصاد کشور نظام بانکی کشور است. یکی از اصلاحات ساختاری ما این بخش است.

- کاملا برای آن راه‌حل وجود دارد ولی اراده سیاسی برای حل آن وجود ندارد؛ یعنی همه می‌دانند که تعداد زیادی از این بانک‌ها ورشکسته هستند و این بانک‌های ورشکسته برای جبران مافات خودشان دست به اقدامات مخرب می‌زنند. این را بانک مرکزی می‌داند؛ منتها هیچ عزمی برای حل این مسيله وجود ندارد و علت اصلی ذینفع بودن تصمیم گیران است و یا اینکه سهم دارند.

صاحب قدرت و نفوذ در نظام تصمیم‌گیری هستند

- هرکدام این‌ها صاحب قدرت و نفوذ در نظام تصمیم‌گیری هستند؛ امروز یکی از مشکلات اساسی کشور این است که در ایجاد ريیس‌جمهور همه طمع دارند؛ چرا؟ برای اینکه اقتصاد و پول دست بخش اجرایی کشور است و سیاست‌هایی که دولت می‌تواند اتخاذ کند، می‌تواند حافظ همین منافع موجود باشد.

سرنوشت 1200 هزار میلیارد تومان از سپرده‌های مردم مشخص نیست

- همین الآن در پایان آذرماه 99 فقط 1200 هزار میلیارد تومان از سپرده‌هایی که مردم نزد بانک‌ها دارند؛ تسهیلات داده نشده و معلوم نیست کجاست؟ یعنی مردم سپرده گذاشته اند دست بانک‌ها و 1200 هزار میلیارد تومان آن را بانک‌ها تسهیلات ندادند؛ این خودش یک مسيله جدی است.

- این حمایت‌هایی که از بانک‌های خصوصی و فساد بزرگی که این‌ها انجام دادند، صورت گرفت با هماهنگی بانک‌های مرکزی صورت گرفته و روسای بانک‌های مرکزی در این اقدام شریک و سهیم هستند.

- سیاست‌های اقتصادی که مصوب شد و این امکان را درواقع تسهیل کرد برای اقتصاد غارتی موجود؛ عملا به نظرم این‌ها سهم بسیار اساسی در سیاست‌های اقتصادی دارد.

دولت برنامه دارد؛ اما برای خدمت به سرمایه‌دارها

- دولت برنامه داشت؛ منتها در خدمت صاحبان سرمایه بود و به همین دلیل با سیاست‌های اقتصادی دولت‌ها مخالف هستم.

local_offerبرچسب‌ها:
آخرین صورتحساب سهام عدالت / سهام عدالت یک میلیونی چقدر شد؟

آخرین صورتحساب سهام عدالت / سهام عدالت یک میلیونی چقدر شد؟

در جریان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل در پایان معاملات حدود پنج هزار واحد رشد کرد و ارزش سبد سهام عدالت بر خلاف روزهای گذشته با یک شیب ملایم روند صعودی را طی کرد.

TejaratNews.com/
شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است / آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت

شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است / آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه شرایط بازار سرمایه در کشور رو به بهبود است، گفت: چنانچه سود شرکت‌های دارای سهام عدالت تجمیع نشود، بخشی از آن در سال آینده واریز خواهد شد.

TejaratNews.com/

مبلغ سود سال 98 مشمولان سهام عدالت اعلام شد

سود سهام عدالت تعیین شد

ارزش سهام عدالت امروز 17 اسفند 99

ارزش سهام عدالت من (17 اسفندماه)

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 17 اسفند ماه 99

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 17 اسفند ماه 99

ارزش سهام عدالت با توجه به روند صعودی بورس و نماد‌های مربوطه نسبت به دیروز افزایشی بود و ارزش سهام عدالت با ارزش اولیه 532 هزار تومان امروز 66 هزار تومان افزایش یافت.

NabzeBourse.ir/
ارزش سهام عدالت 532 هزارتومانی به 10 میلیون تومان رسید

ارزش سهام عدالت 532 هزارتومانی به 10 میلیون تومان رسید

ارزش سبد 532هزار تومانی و یک میلیون تومانی سهام عدالت به ترتیب به 10میلیون و 586هزار تومان و 19 میلیون و 939هزار تومان رسید.

BourseNews.ir/

آخرین صورتحساب سهام عدالت / ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

جزيیات اعطای کارت اعتباری برای سهام عدالت/ فعلا فروش سهام عدالت متوقف است

جزيیات اعطای کارت اعتباری برای سهام عدالت/ فعلا فروش سهام عدالت متوقف است

ريیس سازمان بورس با بیان اینکه در رایزنی با بانک‌ها قرار شد، بانک‌ها با وثیقه‌ گرفتن سهام عدالت، کارت اعتباری به مشمولان بدهند، گفت: فعلا فروش سهام عدالت با توجه به وضعیت بازار متوقف است.

FarsNews.ir/
عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است

عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است

بورستهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص فروش سهام عدالت در بازار سرمایه، گفت: تا زمانی که ظرفیت لازم برای عرضه وجود نداشته باشد اجازه عرضه نمی‌دهیم.

Irna.ir/
زمان، میزان و نحوه پرداخت سود سهام عدالت

زمان، میزان و نحوه پرداخت سود سهام عدالت

آخرین اخبار درمورد پرداخت سود سهام عدالت حاکی از آن است که حداکثر این سود 200 هزار تومان بوده و تا پایان سال توسط سمات پرداخت خواهد شد.

Bartarinha.ir/
ارزش سهام عدالت من (16 اسفندماه)

ارزش سهام عدالت من (16 اسفندماه)

ارزش سهام عدالت، اولین روز از هفته معاملاتی جاری را با کاهش آغاز کرد.

EghtesadOnline.com/
علت تعویق انتخابات سهام عدالت اعلام شد

علت تعویق انتخابات سهام عدالت اعلام شد

وزیر اقتصاد درباره علت تعویق انتخابات هیات مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت اظهار داشت: هیچ زمان‌بندی نهایی و قطعی برای انتخابات تعیین نشده بود و قرار بود در جلسه شورای عالی بورس تاریخ انتخابات نهایی ...

TejaratNews.com/
ارزش سهام عدالت و دارایکم در 16 اسفند ماه 99

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 16 اسفند ماه 99

در ادامه روند کاهشی بورس، امروز هم راستا با افت 0.69 درصدی شاخص کل، ارزش سهام عدالت نیز 2.2 درصد افت کرد.

NabzeBourse.ir/
قیمت پرتقال از باغ تا بازار سه سناریو درباره قیمت خودرو در 1400 سهامداران بورس در کدام سهم‌ها بمانند؟ قیمت طلا، سکه و ارز علت اصلی سقوط قیمت طلا چه بود؟ "حسینا" و "حتاید" هم سبزپوش هستند "حریل" صف خرید 24 میلیونی دارد صف فروش 9 میلیونی "اخابر" همراه با افت یک درصدی معاملات سبز "نوین" همراه با رشد 2 درصدی سود "درازک" افزایشی شد تعیین سود 1007 ریالی "دعبید" معاملات منفی با افت یک درصدی در این بیمه ای‌ها معاملات مثبت "امید" با رشد یک درصدی "ثمسکن" در صفر تابلو سبز است بازگشت نفت به کانال 70دلاری بورس ایران تحلیل پذیری خود را از دست داده است/ ریسک رمزارزها برای افراد تازه‌کار بالا است مسکن در کدام مناطق کشور ارزان شد؟ "رافزا" دارای صف خرید 6 میلیونی است شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است / آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت پیش‌بینی قیمت طلا شب عید / طلا به زیر یک میلیون سقوط می‌کند؟ توقف "وبانک" و بازگشایی تا 60 دقیقه دیگر پیش‌بینی قیمت طلا امروز 18 اسفند 99 پیش‌بینی قیمت دلار امروز 18 اسفند 99 10 خبر مهم برای بازارها در امروز / آخرین سیگنال‌ها برای معامله‌گران بورس پیشروی مثبت حقوقی‌ها و افزایش خرید سهامداران حقیقی افزایش سکه در کانال 10 میلیونی / آخرین قیمت طلا تا پیش از امروز 18 اسفند 99 چقدر بود؟ چند درصد کارمندان ایرانی نجومی‌بگیر هستند؟ روز‌هایی که دیگر بوی عید و خرید نمی‌دهد! آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 18 اسفند 99 چقدر بود؟ یارانه برابر 2لیتر مایع دستشویی! پیش‌بینی بورس امروز 18 اسفند 99 نمادی که در دوره سقوط بورس 5 برابر رشد کرد! بیت‌کوین 50هزار دلاری شد کشف کوه 90درصد طلا در کنگو کارشناسان مدعی، آیا حالا اقتصاد ونزويلا پویاست؟ مبلغ سود سال 98 مشمولان سهام عدالت اعلام شد اعلام اسامی برندگان قرعه‌کشی محصولات ایران‌خودرو سود سهام عدالت تعیین شد حآفرین دوباره آگهی شد/ عرضه اولیه حآفرین این هفته چهارشنبه + فیلم دولت و مجلس، دست «ایران ایر» را گرفتند ماجرای ما و گران کردن اینترنت! آخرین وضعیت ارزهای بلوکه شده / چرا منابع بلوکه شده به کشور برنمی‌گردد؟ اعلام یک عرضه اولیه جدید / «مدار» چهارشنبه به بورس می‌آید سهامداران رافزا بخوانند، ورود پول میلیاردی به این نماد! جهانگیری: شعار حذف ارز 4200 باعث گرانی شد پالایشی یکم مثبت می ماند؟ پیش بینی روند قیمتی شاروم در روزهای آینده بورس عرضه اولیه یک شرکت سرمایه‌گذاری در بورس جهانگیری: دلیل کمبود روغن تنش‌های روانی است رییس سازمان بورس: شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است

در حال بارگیری...