آخرین وضعیت موجودی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر

آخرین وضعیت موجودی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر

آخرین وضعیت موجودی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر نشان می‌دهد که تا 13 شهریورماه سال جاری حجم موجودی کالاهای اساسی به 6.1 میلیون تن رسیده که 4.3 میلیون تن آن موجود در انبارها و 1.8 میلیون تن در شناورهایی است که پای اسکله قرار داشته یا در حال تخلیه هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در سال جاری عمدتا گزارش‌ها نشان داد که دپوی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر حجمی بالای پنج میلیون تن بوده است؛ به طوری که در پایان فروردین‌ماه حدود 5.2 میلیون تن مجموع موجودی و آنچه در شناورها قرار داشت، اعلام شد.

این رقم در اواخر اردیبهشت‌ماه به 5.8 میلیون تن افزایش یافت و در اواسط خردادماه به 5.6 میلیون تن رسید که حدود 4.7 میلیون تن آن موجودی و 925 هزار تن نیز در شناورهای در حال تخلیه یا منتظر در لنگرگاه قرار داشت.

روند رو به رشد ورود و دپوی کالای اساسی در سال جاری

در سه ماه ابتدایی سال جاری حجم دپوی کالاهای اساسی نسبت به اواخر سال گذشته افزایش یافته بود و از دلایل آن عدم تمدید مصوبه ترخیص 90 درصدی کالاهای اساسی بدون ارايه کد رهگیری بانک بود، ولی با ارايه‌ گزارشی به روحانی، ريیس دولت دوازدهم و دستور فوری که وی صادر کرد مصوبه تمدید و بانک مرکزی موظف به تسریع در تامین ارز برای ترخیص کالاهای اساسی شد.

در اواخر تیرماه بازهم حجم کالاهای اساسی در گمرک و بنادر افزایش داشت و به 6.4 میلیون تن رسید که 4.6 موجودی و 1.7 میلیون تن نیز در شناورها قرار داشت.

در این مدت در کنار ورود بیشتر کالاها، کندی تخلیه و خروج کالا از گمرک و بنادر به دلیل مشکلی که در تامین کامیون مورد نیاز وجود داشت موجب این انباشت کالاها شده بود ولی در ادامه این مشکل تا حدودی رفع شد.

وضعیت دپوی کالای اساسی در ابتدای دولت سیزدهم

اما گزارش‌ها در ابتدای شهریورماه یعنی بعد از ورود دولت سیزدهم نشان داد که موجودی کالاهای اساسی به 6.1 میلیون تن کاهش یافته است که 4.5 میلیون تن موجودی در گمرک و بنادر و 1.6 میلیون تن در شناورها بود.

در این رابطه لازم به یادآوری است که در مردادماه ضمن افزایش سرعت تخلیه کالا، ترخیص کالاهای اساسی از بنادر نیز سرعت گرفته و طبق گفته مسيولان گمرک ایران حداقل 600 هزار تن کالاهای اساسی به صورت درصدی و بدون کد رهگیری بانک ترخیص شده بود.

جریان اقلام در دپوی 6.1 میلیون تنی

اما آخرین وضعیت موجودی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر براساس گزارشی که ارونقی، معاون فنی گمرک ایران ارايه کرده است نشان می‌دهد که تا 13 شهریورماه سال جاری حجم موجودی کالاهای اساسی به 6.1 میلیون تن رسیده که 4.3 میلیون تن آن موجود در انبارها و 1.8 میلیون تن در شناورهایی است که پای اسکله قرار داشته یا در حال تخلیه هستند.

بر اساس این گزارش، از 4.3 میلیون تن کالای موجود در انبارها بیشترین میزان به ذرت با 1.3 میلیون تن اختصاص دارد. در سایر اقلام نیز 150 هزار تن گندم، 880 هزار تن جو، 836.7 تن سویا، 16.2 هزار تن برنج، 216.4 تن شکر، 613.2 تن روغن خام، 319.3 تن دانه‌های روغنی است.

در کنار آن، 46 فروند شناور حاوی کالاهای اساسی نیز به بنادر رسیده که 16 فروند حاوی 253.7 تن کنار اسکله قرار داشته و 30 فروند حاوی بیش از 1.5 میلیون تن منتظر در لنگرگاه برای تخلیه کالا هستند، در شناورها اقلامی مانند گندم، جو، روغن، شکر، دانه های روغنی، سویا و ذرت وجود دارد.

7.2 میلیارد دلار ارز 4200 به کدام کالاها رسید؟

اما در رابطه با واردات کالاهای اساسی همواره یکی از موانع ترخیص مربوط به تامین ارز آن بوده که با ارز 4200 تومان انجام می‌شود، این در حالی است که گزارش بانک مرکزی نشان میدهد که برای سال جاری تا پایان مرداد ماه، بیش از 7.2 میلیون دلار از محل سهمیه ارزی امسال کالاهای اساسی به صورت نقد و اعتباری پرداخت شده است.

از تامین ارز انجام شده 5.6 میلیون دلار آن مربوط به اقلامی است که با هماهنگی وزارت صمت و جهاد کشاورزی ترخیص شده است؛ شامل 580 میلیون دلار جو، 939 میلیون دلار دانه‌های روغنی، 1.8 میلیون دلار ذرت، 1.2 میلیون دلار روغن خام یا نباتی، 571 میلیون دلار کنجاله سویا، 564 میلیون دلار گندم و 322 میلیون دلار برای سایر بوده که این سایر مشخص نیست کدام اقلام را در بر می‌گیرد.

همچنین در پنج ماهه ابتدایی امسال 1.6 میلیون دلار بابت تامین دارو و تجهیزات پزشکی و آنچه که مد نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده تامین ارز شده است.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه صادرات و واردات را در صفحه خدمات و بازرگانی تجارت‌نیوز بخوانید.

موانع قانونی استخراج رمزارز برای صادرات و واردات تسهیل می‌شود/ برنامه بانک مرکزی برای انتشار رمزپول

موانع قانونی استخراج رمزارز برای صادرات و واردات تسهیل می‌شود/ برن...

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: با مصوبه جدید دولت استخراج کنندگان رمزارز می‌توانند رمزارزهای تولید شده خود را به صرافی‌های مجاز عرضه کنند.

FarsNews.ir/
روند ترخیص کالا از امروز سرعت می‌گیرد

روند ترخیص کالا از امروز سرعت می‌گیرد

براساس ابلاغ مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی مبنی‌بر ترخیص کالای رسوبی از گمرک بدون کد رهگیری ازسوی معاون اقتصادی ريیس‌جمهور خطاب به شش وزیر و ريیس کل بانک مرکزی، ترخیص کالا از امروز سرعت بیشتری می‌گیرد.

Bartarinha.ir/
شروع تصمیمات جدید برای ترخیص کالا

شروع تصمیمات جدید برای ترخیص کالا

تصمیمات جدید برای ترخیص کالا از گمرکات کلید خورد، در تا‌زه‌ترین تصمیم در حالی واردات بدون انتقال ارز یا همان واردات با ارز متقاضی از سوی دولت آزاد شده است که ريیس کل سازمان توسعه تجارت شروط استفاده از...

TejaratNews.com/
3 مصوبه فوری برای ترخیص کالا

3 مصوبه فوری برای ترخیص کالا

به دنبال تاکید مقام معظم رهبری بر هماهنگی دستگاه‌ها برای تامین نیاز بازار و ایجاد تعادل در قیمت‌ها، معاون فنی گمرک اعلام کرد که امروز طی جلسه‌ای فوق العاده توسط ستاد تنظیم بازار به ریاست وزیر صمت، مصو...

Bartarinha.ir/
دستور روحانی به وزارت اقتصاد درباره ترخیص کالا

دستور روحانی به وزارت اقتصاد درباره ترخیص کالا

ريیس جمهور تاکید کرد: وزارت اقتصاد مکلف است با تسریع در رفع نیازها و تامین تجهیزات گمرکی در گمرکات مرزی امکان ترخیص هر چه سریع تر کالاها را فراهم کند.

TejaratNews.com/
شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها رسمی شد گشایش در تخلیه کالای ملوانی از بنادر آبادان دریافت خدمت واریز شناسه دار از طریق خودپردازها امکان پذیر است هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت ببینید مسیر واردات خودرو باز شد! آیا سهمیه سوخت خودروهای سنگین قطع شده است؟ شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان مدیرعامل بانک رفاه کارگران مورد تقدیر قرار گرفت اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند محدودیت مصرف برق صنایع لغو شد فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی حداکثر قیمت تخم مرغ 40 هزارتومان افزایش قیمت و رکود شدید در بازار لوازم التحریر هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ بورس، مادر خرج نیست! بالاخره برق مجانی شد یا قسطی؟! اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود قیمت گوشت در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت آغاز اختیار معامله بر «فارس» شناسایی 7 هزار ماینر در بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در ایران چین، ایران را غافلگیر کرد / چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟ آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش "فارس" از مهرماه 11 هزار درگاه بانکی مسدود شدند بازی کارت بلاکچینی با مزیت ارزهای دیجیتال سهامداران شرکت «گروه بهمن» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند افزایش سرمایه 113 درصدی "شرنگی" در مجمع سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع مجمع "صبا " 193 تومان تقسیم کرد سقوط 11 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال فعالیت استخراج کنندگان مجاز رمزارز‌ها از مهرماه سهم نیم‌درصدی ما از بازار 3هزار میلیاردی سازمان شانگهای! چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین قیمت طلا و سکه در بازار امروز زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است یارانه به جیب پولدار‌ها می‌رود بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست وضعیت سبد سهام عدالت در 30 شهریور ماه

در حال بارگیری...