حذف سهمیه بهین یاب برای تولیدکنندگان اصلی با الگوی جدید وزارت صمت / تاثیر عرضه تلفیقی بر بازار

حذف سهمیه بهین یاب برای تولیدکنندگان اصلی با الگوی جدید وزارت صمت / تاثیر عرضه تلفیقی بر بازار

بازار ورق فولادی و محصولات وابسته به آن چند سالی است که با مشکلات اساسی از جمله عرضه ناکافی انواع ورق در تالار اصلی بورس کالا، نظارت ناصحیح و کافی بر بازار خارج از...

اقتصادآنلاین- طاهره گودرزی؛ آشفتگی بازار ورق و کمبود آن در داخل، راه را برای واردات ورق باز کرد و بر همین اساس فولاد مبارکه به عنوان تولیدکننده اصلی مجوز واردات ورق پنج میل و عرضه آن در قالب عرضه تلفیقی یعنی محصول تولیدی خود و محصول وراداتی را دریافت کرده است. در همین راستا اقتصاد آنلاین در گفت‌وگویی با طهمورث جوانبخت معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان به موشکافی الگوی نظام بخشی بازار فولاد که از سوی وزیر صمت مطرح شده، پرداخته است.

جوانبخت در خصوص الگوی نظام بخشی بازار توضیح داد: الگوی ساماندهی وضعیت عرضه و تقاضا در بازار از سوی وزارت صمت طراحی شده و هدف آن تامین تمام نیاز بازار به مواد اولیه و کامودیتی‌ها است که در این خصوص بازار محصولات مختلف به دو دسته تقسیم شده‌اند؛ محصولات با مازاد عرضه و محصولاتی با کمبود عرضه در بازار.

وی در مورد محصولاتی که با کمبود عرضه در بازار روبرو هستند، عنوان کرد: در این باره مقرر شد تا عرضه کننده عمده بازار نسبت به تامین کسری بازار از منابع خارجی اقدام و در بازار از طریق بورس کالا به صورت عرضه های تلفیقی محصولات را عرضه کند و این اقدام تا زمانی که بازار به طور کامل تامین و کسری مرتفع شود، ادامه پیدا می‌کند.

معاون فروش و مدیر بازاریابی فولاد مبارکه در توضیح عرضه تلفیقی و چگونگی انجام آن گفت: در عرضه تلفیقی، تولیدکننده تناژ قابل تولید خود را در بورس به همراه درصدی که از محل واردات تامین می‌شود، عرضه می‌کند و قیمت آن هم میانگین وزنی عرضه تولیدات داخلی بر اساس قیمت پایه و قیمت تمام شده واردات تعیین خواهد شد. 

وی با مثالی در این باره توضیح داد: به عنوان مثال اگر قرار باشد فولاد مبارکه حدود 250 هزار تن از محل تولیدات محصولات گرم خود را در بورس عرضه کند و 50 هزار تن از محل واردات تامین کند، جمعا 300 هزار تن باید در بازار عرضه کند. عرضه تلفیقی در واقع میانگین موزون با ضریب 5 برابری از عرضه داخلی و ضریب 1 از عرضه وارداتی خواهد بود که میانگین قیمت می‌سازد و تعیین کننده قیمت پایه خواهد بود، البته این عرضه می‌تواند رقابتی باشد و محدودیتی برای رقابت و سقف قیمتی در بورس کالا اعمال نخواهد شد.

جوانبخت درباره زمان آغاز عرضه تلفیقی فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه طبق توافقات انجام شده عرضه تلفیقی محصولات خود را از آذرماه آغاز خواهد کرد و در اولین مرحله در محصولات گرم این عرضه انجام می‌شود و سعی خواهد شد که تقاضای بازار را به طور کامل تامین کند. 

وی افزود: البته امیدواریم خریداران و مصرف کنندگان این نوع محصولات از اقدامات هیجانی خودداری کنند و اقدام به خریدهای منطقی کنند تا امکان تامین منطقی بازار وجود داشته باشد و این طرح بتواند با موفقیت انجام شود. ولی این اطمینان را در واقع به تمام مصرف کنندگان می‌دهیم که در ماه‌های آتی عرضه‌های تلفیقی انجام خواهد شد و با توجه به نیازی که در بورس شناخته می شود در صورت لزوم تناژ واردات قابل افزایش است و محدودیت تناژی در واردات وجود ندارد و پس از جاری شدن فرآیندها فولاد مبارکه تا حدی که نیاز بازار به طور کامل تامین شود، واردات خود را افزایش داده و عرضه تلفیقی در بورس کالا انجام می‌دهد. 

جوانبخت تاکید کرد: سعی ما بر این است که هیچ محدودیتی از نظر ابعادی و کیفیتی در عرضه‌ها نداشته باشیم و انشاالله از طریق تولیدات فولادمبارکه و سایر تولیدکنندگان و همچنین واردات نیاز بازار را تامین کنیم.

معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه درباره جایگاه و چگونگی مسيولیت عرضه سایر تولیدکنندگان ورق‌های فولادی گفت: در این طرح سعی بر این است که مواد اولیه تمام زنجیره فولاد تامین شود و در مرحله اول، مواد اولیه شرکت‌های فولاد ساز از طریق شرکت‌های معدنی به طور کامل تامین می‌شود تا آنها بتوانند با ظرفیت کامل تولیدات خود را انجام دهند. 

وی با بیان اینکه مواد اولیه در ادامه برای شرکت‌های نورد کار و شمش فولادی به طور کامل تامین می‌شود تا آنها نیز بتوانند کاملا تولیدات خود را انجام دهند و با عرضه در بورس کالا بتوانند نیاز کشور را تا حد امکان تامین کنند، ادامه داد: در کنار آن سامانه تجارت نیز به ساماندهی بازار و نظام‌بخشی عرضه و تقاضا بازار کمک می‌کند تا با ثبت تولید و عرضه تمام تولیدکنندگان و از طرفی خرید شرکت‌ها به وضعیت بازار سامان دهیم و وارداتی که انجام می‌شود کسری کل تولیدکنندگان کشور را جبران می‌کند و به هیچ عنوان قرار نیست که سایر تولیدکنندگان از شبکه تولید ورق‌های فولادی کنار گذاشته شده و یا تولیدات آنها کم شود بلکه باید آنها هم با ظرفیت کامل به روند تولید ادامه داده و سهم خود را در تامین نیاز کشور برآورده کنند تا کمترین خروج ارز را از کشور داشته باشیم.

جوانبخت درباره جایگاه سهمیه بهین‌یاب در الگوی جدید عنوان کرد: در الگوی جدید برای محصولاتی که مازاد بر عرضه دارند، سهمیه بهین یاب به طور کامل حذف می‌شود و همه افراد می‌توانند در بورس کالا اقدام به خرید و تامین کالای مورد نیاز خود کنند اما کسانی که تولیدکننده نباشند و به عنوان تنظیم‌گر بازار وارد این عرصه شده و اقدام به خرید محصول می‌کنند، باید محصولات خود را در انبارهای مجاز بورس کالا نگه دارند تا زمانی که مجددا در بورس عرضه شده و تولیدکنندگان آن محصولات را خریداری کنند، در چنین شرایطی محصول از انبارهای بورس کالا خارج و جهت تبدیل به کالای نهایی استفاده خواهد شد. 

وی با بیان اینکه در شرایطی که عرضه مازاد بر تقاضا باشد به غیر از تولیدکنندگان، سایر متقاضیان نیز می توانند در بورس اقدام به خرید کنند، توضیح داد: در شرایطی که مازاد تقاضا نسبت به عرضه داشته باشیم و تا زمانی که عرضه کننده عمده نتواند بالای 95 درصد از نیاز بازار را تامین کند مقرر شده است که تنها تولیدکنندگان خرید کنند و در مرحله اول نیز تولیدکنندگان در واقع کسانی هستند که سهمیه بهین یاب در بورس دارند ولی باز مقرر شده در صورت عرضه کافی در بورس، سقف بهین یاب حذف شود و تولیدکنندگان تا حد مورد نیاز خود اقدام به خرید کنند و محدودیتی جهت خرید در یک سقف مشخص وجود نداشته باشد. 

وی افزود: امیدواریم با وارداتی که انجام می‌شود بتوانیم نیاز کامل بازار را تامین کنیم، اما در مراحل بعدی سایر افراد و متقاضیان هم می‌توانند جهت خرید ورق در بورس کالا در زمانی که عرضه بالای 95 درصد باشد اقدام به خرید کنند و شرایط آن به گونه‌ای است که تا زمانی که عرضه مجدد در بورس کالا نشود و تولیدکننده‌ای کالا را خریداری نکند، کالا در انبارهای مورد تایید بورس کالا باقی می‌ماند.

معاون فروش و بازاریابی مبارکه در پاسخ به این سوال که آیا منابع ارزی برای واردات این کالاها پیش بینی شده و مشکلی برای تامین ارز وجود ندارد؟ گفت: طبق مذاکرات صورت گرفته، پیش بینی های لازم جهت تامین منابع ارزی کافی برای واردات کالاهایی که در کشور کمبود عرضه دارند، انجام شده و این اطمینان به تولیدکنندگان عمده داده شده است که ارز مورد نیاز آنها به طور کامل تامین خواهد شد و مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد.

وی درباره ممنوعیت واردات برای اشخاصی غیر از تولیدکنندگان عمده عنوان کرد: هیچ ممنوعیتی برای واردات کالا توسط سایر افراد وجود ندارد و هر کسی می تواند جهت واردات برای نیاز خطوط تولید خود و یا عرضه در بازار اقدام کند.

جوانبخت در رابطه با قراردادهای پریمیوم و مزیت آنها خاطرنشان کرد: فروشنده‌ها و خریداران کالای صنعتی ممکن است برای فروش کالا در سه ماه تا یا شش ماه آینده تمایل داشته باشند تا هم فروشنده از این که کالا مشتری دارد مطمين شود و هم خریدار مطيمن شود که تامین مواد اولیه انجام شده و خط تولید دچار مشکل نخواهد شد؛ قرارداد های کشف پریمیوم در بورس کالای ایران این امکان را فراهم کرده تا خریدار و فروشنده بتوانند با قیمت هایی که در آینده مشخص می شود و بر اساس یک فرمول کالای خود را معامله کنند.

وی در پایان افزود: به این معنا که امروز به جای اعلام یک قیمت قطعی و ثابت در قرارداد، یک فرمول قیمتی لحاظ می‌شود. فروشنده و خریدار تقریبا هر دو حدود 6 درصد ارزش علی الحساب معامله را برای تضمین نزد بورس قرار می‌دهند و معامله بر اساس آن انجام می‌شود اما قیمت قطعی معامله در همان سررسید مشخص می شود و این قیمت معادل با قیمت عرضه عمومی با همان سررسید خواهد بود.

آقای فولاد مبارکه اصفهان؛ غایب

آقای فولاد مبارکه اصفهان؛ غایب

فولاد مبارکه اصفهان پس از سپری کردن یک هفته شگفت‌انگیز در بورس‌کالا، انتظارات را بالا برد اما؛ در جواب جستجو برای آمارهای جدید تنها یک پاسخ را یافتیم، «رکوردی یافت نشد»

BourseNews.ir/
قیمت سیمان به کیسه‌ای 25000 تومان رسید / ابطال امضاهای طلایی در بازار فولاد تا آبان‌

قیمت سیمان به کیسه‌ای 25000 تومان رسید / ابطال امضاهای طلایی در با...

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قیمت سیمان به نرخ پیش از قطعی برق بازگشت و در بورس به کیسه‌ای 25 هزار تومان رسید، گفت: ساختار بازار فولاد را اصلاح خواهیم کرد و تاثیر ابلاغ قوانین و مقررات جدید ر...

TejaratNews.com/
بازگشت احتیاط به بازار فولاد

بازگشت احتیاط به بازار فولاد

تنفیذ رییس‌جمهور جدید، صحبت از عزم جدی دولت سیزدهم برای مهار تورم و گرانی و احتمال تعطیلی و قرنطینه به‌منظور کنترل شیوع ویروس کرونا مهم‌ترین سیگنال‌های اثرگذار بر...

EghtesadOnline.com/
ثبات در بازار فولاد با عرضه زنجیره تولید در بورس کالا برقرار خواهد شد

ثبات در بازار فولاد با عرضه زنجیره تولید در بورس کالا برقرار خواهد...

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: راهکار ایجاد آرامش و ثبات منطقی در بازار فولاد، رشد عرضه‌ها و حضور بدون دغدغه فعالان بازار در بورس کالاست تا قیمت‌ها براساس...

EghtesadOnline.com/
ثبت رکورد تولید روزانه 135 ذوب در ناحیه فولاد سازی و ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه اصفهان. رکورد قبلی با 133 ذوب در سی ام شهریور 99 به ثبت رسیده بود

ثبت رکورد تولید روزانه 135 ذوب در ناحیه فولاد سازی و ریخته گری مدا...

ثبت رکورد تولید روزانه 135 ذوب در ناحیه فولاد سازی و ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه اصفهان. رکورد قبلی با 133 ذوب در سی ام شهریور 99 به ثبت رسیده بود

BourseNews.ir/
اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز سه‌شنبه مورخ 99/11/28

اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز سه‌شنبه مو...

تسویه نقدی مقدار پایه 3300 تن افزایش عرضه 116،400 تن قیمت پایه 160،400 ریال سررسید تحویل 1400/02/31 حداقل خرید 110 تن ورق رنگی : تسویه نقدی/اعتباری مقدار پایه 1000 تن افزایش عرضه 7000 تن قیمت پایه 244...

BourseNews.ir/
عرضه 4،000 تن ورق قلع اندود فولاد مبارکه اصفهان، در نهایت با تقاضای 1،600 تنی، روی نرخ پایه مچ و معامله شد.

عرضه 4،000 تن ورق قلع اندود فولاد مبارکه اصفهان، در نهایت با تقاضا...

عرضه 4،000 تن ورق قلع اندود فولاد مبارکه اصفهان، در نهایت با تقاضای 1،600 تنی، روی نرخ پایه مچ و معامله شد.

BourseNews.ir/
عرضه 12،000 تن ورق سرد لوازم خانگی فولاد مبارکه اصفهان، در نهایت با تقاضای 11،450 تنی، روی نرخ پایه مچ و معامله شد.

عرضه 12،000 تن ورق سرد لوازم خانگی فولاد مبارکه اصفهان، در نهایت ب...

عرضه 12،000 تن ورق سرد لوازم خانگی فولاد مبارکه اصفهان، در نهایت با تقاضای 11،450 تنی، روی نرخ پایه مچ و معامله شد.

BourseNews.ir/
بیشترین اثر مثبت بر بازار امروز به نام نماد‌های معاملاتی صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران ثبت شد

بیشترین اثر مثبت بر بازار امروز به نام نماد‌های معاملاتی صنایع پتر...

بیشترین اثر مثبت بر بازار امروز به نام نماد‌های معاملاتی صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران ثبت شد

BourseNews.ir/
عرضه 45.000 تن ورق سرد خودرویی فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا با ثبت تقاضای اولیه 51.600 تنی در نرخ پایه مواجه و در نهایت با نرخ رقابتی میانگین موزون 208،587 ریال توام با 0.44 درصد رقابت نسبت به نرخ پایه معامله شد.

عرضه 45.000 تن ورق سرد خودرویی فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا با...

عرضه 45.000 تن ورق سرد خودرویی فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا با ثبت تقاضای اولیه 51.600 تنی در نرخ پایه مواجه و در نهایت با نرخ رقابتی میانگین موزون 208،587 ریال توام با 0.44 درصد رقابت نسبت به نرخ...

BourseNews.ir/
عرضه 34.980 تن ورق گرم خودرویی فولاد مبارکه اصفهان در نهایت با تقاضای 7.810 تنی مچ و معامله شد.

عرضه 34.980 تن ورق گرم خودرویی فولاد مبارکه اصفهان در نهایت با تقا...

عرضه 34.980 تن ورق گرم خودرویی فولاد مبارکه اصفهان در نهایت با تقاضای 7.810 تنی مچ و معامله شد.

BourseNews.ir/

عرضه 34،980 تن ورق گرم خودرویی فولاد مبارکه اصفهان در نهایت با تقاضای 7،810 تنی مچ و معامله شد

نسخه مجلس برای تعادل بازار فولاد، عرضه کل آن در بورس و تسهیل صادرات است

نسخه مجلس برای تعادل بازار فولاد، عرضه کل آن در بورس و تسهیل صادرا...

نایب ريیس کمیسیون عمران مجلس معتقد است که عرضه بخشی از تولید فولاد کشور در خارج از بورس کالا باعث شد تا در ماه های گذشته امکان دلالی یکسری افراد در بازار فولاد...

EghtesadOnline.com/
بازار فولاد قفل شد

بازار فولاد قفل شد

در پی تنش‌هایی که پس از تعیین قیمت فولاد بر اساس 70 درصد سی‌آی‌اس از سوی وزارت صمت صورت گرفت، تولیدکنندگان از اعلام قیمت پرهیز کردند.

TejaratNews.com/
برنامه مجلس برای بازگرداندن آرامش به بازار فولاد

برنامه مجلس برای بازگرداندن آرامش به بازار فولاد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از طرح مجلس برای ساماندهی بازار فولاد خبر داد و گفت: باید تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس عرضه شود.

TejaratNews.com/
اوراق مسکن چند؟ تراکتور 4.4 برابر گران شد «معافیت‌مالیاتی» برگ برنده رقابت سبدگردان‌ها فقط چراغ «سهام ویستا» روشن بود! خرید آنلاین سیمان از انبار 21 شرکت فراهم شد اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد ترافیک پرحجم سیمانی‌ها در تالار نقره‌ای سهامداران بورس منتظر جبران باشند صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت روز پرکار بورس انرژی رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند قیمت پراید امروز 13 آذر 1400 اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک انتشار صورت سود و زیان زیرمجموعه "فخوز" "خاهن" صورت مالی 6ماهه حسابرسی شده منتشر کرد کف کانال نزولی هدف تکنیکالی شاخص کل است