صندوق‌ های املاک و مستغلات؛ مسکنی برای مسکن

صندوق‌ های املاک و مستغلات؛ مسکنی برای مسکن

صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، سرمایه‌گذاری عموم مردم در حوزه املاک و مستغلات را با حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر می‌کنند و فرصت مناسبی برای حفظ قدرت...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار ، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات از دیرباز به عنوان یکی از دغدغه‌های سرمایه‌گذاری برای بیشتر سرمایه‌گذاران بوده است. با رشد جمعیت و سهم بالای مسکن در سبد هزینه‌های خانوار، نیاز به ایجاد ابزاری برای سرمایه‌گذاری در این حوزه، بیش از پیش ضرورت یافت.

رضا نوحی افزود: در این راستا، فعالان بازار سرمایه و نهاد ناظر، درصدد طراحی و ایجاد ابزارهای کاربردی در راستای پاسخگویی به نیازهای سرمایه‌گذاری مربوطه در قالب ابزارهایی با هزینه کمتر، شفافیت و نقدشوندگی بالاتر برآمدند.

وی با اشاره به تدوین اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات خاطرنشان کرد: اکنون، انتظار می‌رود از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، اهداف موردنظر جامه عمل بپوشند و مبالغ عمده جمع‌آوری شده توسط صندوق، به صرفه‌جویی کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری منجر شود.

رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری ادامه داد: در طراحی ابزارهای مرتبط با صندوق‌های املاک و مستغلات، تلاش شد با تدوین مقرراتی امکان خرید واحدهای ساختمانی صندوق، توسط سرمایه‌گذاران همان صندوق فراهم شود.

به گفته وی، براساس مقررات صندوق‌های املاک و مستغلات، سرمایه‌گذاران می‌توانند همواره نسبت به افزایش تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری خود از طریق بازار سرمایه اقدام کنند. همچنین، آنها می‌توانند در دوره‌هایی که از طریق صندوق اعلام می‌شود، نسبت به تهاتر واحدهای سرمایه‌گذاری خود با املاک و مستغلات موجود در صندوق اقدام کنند.

سازوکار صندوق‌های املاک و مستغلات

نوحی با اشاره به سازوکار این صندوق‌ اذعان داشت: در این صندوق‌ها، با جمع‌آوری وجوه از عموم، نسبت به خرید یا اجاره کلی املاک و مستغلات اقدام می‌شود و املاک مذکور مورد اجاره‌دهی مجدد یا فروش قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: تبدیل کل مبلغ سرمایه صندوق به واحدهای سرمایه‌گذاری با مبالغ اندک، این امکان را حتی برای اشخاصی که با سرمایه اندک تمایل به سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات دارند، فراهم می‌کند. افزون بر این، با توجه به اینکه امکان خرید املاک و مستغلات با توجه به تغییرات قیمتی آن برای بسیاری از متقاضیان فراهم نیست، این افراد می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، نسبت به حفظ قدرت خرید خود برای آپارتمان، ملک و سایر موضوعات مرتبط با املاک و مستغلات اقدام کنند.

رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری با تاکید بر اینکه املاک و مستغلات موضوع سرمایه‌گذاری صندوق، باید در ایران واقع شده و دارای یک کاربری مشخص باشد، گفت: پیش از اینکه صندوق دست به سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات بزند، باید ارزشیابی انجام شده توسط هیيت کارشناسی رسمی را ملاک عمل قرار دهد. این هیيت کارشناسی، متشکل از حداقل سه عضو از کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه است که اعضای آن با درخواست مدیر و انتخاب کانون یا مرکز مربوطه انجام می‌شود.

به گفته نوحی، بخش عمده سرمایه‌گذاری این صندوق در حوزه املاک و مستغلات است؛ مابقی دارایی‌های صندوق، در اوراق بهادار مرتبط با دارایی‌هایی همچون اوراق مشارکت، استصناع، رهنی و اجاره و واحدهای صندوق‌های زمین و ساختمان در پروژه‌های ساختمانی، سپرده بانکی و گواهی سپرده بانکی یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. حداکثر 5 درصد از کل دارایی‌های صندوق قابل سرمایه گذاری در سهام شرکت‌های ساختمانی خواهد بود.

ارکان صندوق املاک و مستغلات

وی در ارتباط نحوه شکل‌گیری و ارکان صندوق گفت: این صندوق از دو نوع واحد سرمایه‌گذاری ممتاز و عادی برخوردار است. برای تاسیس صندوق، حداقل سه شخص به عنوان موسس که یکی از آنها مدیر پیشنهادی صندوق است، باید 100 درصد مبلغ اسمی تمام واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق را به‌صورت نقد به حساب بانکی صندوق در شرف تاسیس واریز کند.

رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری ادامه داد: این صندوق‌ها، با تامین مبلغ واحدهای ممتاز توسط موسسان تاسیس می‌شوند و در مرحله پذیره‌نویسی، اقدام به تامین حداقل سرمایه لازم به‌ منظور شروع فعالیت صندوق می‌کنند. حداقل سرمایه صندوق  هزار میلیارد ریال است. از این مبلغ، حداقل 100 میلیارد ریال در قالب واحدهای ممتاز بوده و باقی آنها واحدهای عادی خواهد بود. دارنده واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز از حق حضور و حق رای در مجامع صندوق برخوردار می‌شود.

وی با بیان اینکه این اساسنامه، به گونه‌ای تدوین شده است که صندوق حداقل تعداد ارکان را داشته باشد، خاطرنشان کرد: ارکان این صندوق شامل مدیر صندوق، متولی و حسابرس است. بنابراین، انجام عملیات مربوط به بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی در خارج از ساختار ارکان و در قالب انعقاد قرارداد صندوق با اشخاص حقوقی واجد شرایط صورت می‌گیرد.

افزایش عرضه از طریق صندوق املاک و مستغلات

نوحی با تشریح مزایای این صندوق برای سرمایه‌گذاران، تصریح کرد: نقدشوندگی بالای واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق و همچنین حذف هزینه‌های سرمایه‌گذاری شخصی در املاک و مستغلات از جمله مزایای این صندوق‎ها برای سرمایه‌گذاران است.

وی ادامه داد: از سویی دیگر در مقیاس کلان، این نوع از صندوق‌ها با ایجاد تقاضای هوشمند مستمر، به افزایش تحرک در سمت عرضه منجر شده و باعث می‌شوند منابع بلوکه شده در املاک و مستغلات موجود، صرف ساخت و توسعه املاک و مستغلات جدید شوند و به این شیوه استمرار عرضه نیز امکان‌پذیر می‌شود.

رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری توضیح داد: انتظار می‌رود تاسیس این نوع صندوق منجر به مولد کردن مبالغ سرمایه‌گذاری شده در املاک و مستغلات شود و به فرصت سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات با ارقام پایین توسط عموم سرمایه‌گذاران بینجامد.

local_offerبرچسب‌ها:
کلاهبرداری در فروش املاک به خارجی‌ها در ترکیه

کلاهبرداری در فروش املاک به خارجی‌ها در ترکیه

ارزشگذاری اسمی بسیاری از خانه های فروخته شده به خارجی ها بسیار بیش از ارزش واقعی آنها بوده و حالا با سیستم ارزش گذاری جدید، بسیاری از قراردادهای خرید جدید لغو شده است.

Bartarinha.ir/
صندوق‌های املاک و مستغلات؛ مسکنی برای مسکن

صندوق‌های املاک و مستغلات؛ مسکنی برای مسکن

صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، سرمایه‌گذاری عموم مردم در حوزه املاک و مستغلات را با حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر می‌کنند.

YJC.news/
خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک

خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تا پایان مهرماه تعیین شده و یک ماه، زمان کافی برای ثبت نام است.

TejaratNews.com/
هرج‌ومرج اطلاعاتی در سامانه املاک

هرج‌ومرج اطلاعاتی در سامانه املاک

ثبت‌نام‌های قبل از 18تیر در سامانه ملی املاک و اسکان برای «تدقیق اطلاعات خوداظهاری و داده‌های موجود» فراخوان شدند

Bartarinha.ir/

تمدید مهلت ثبت‌نام تهرانی‌ها در سامانه املاک و اسکان

ثبت املاک با سند در سامانه املاک و اسکان ضروری است

مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟

مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟

وزارت راه و شهرسازی به ستاد ملی کرونا پیشنهاد داده است که مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان را تا آخر آذر تمدید کند؛ این مهلت بر اساس تصمیمات کنونی، آخر مهر به پایان می‌رسد.

TejaratNews.com/

مشکل مستاجرها برای ثبت املاک / چرا مردم در سامانه املاک و اسکان نام نویسی نکردند؟

ادامه فروش غیرشفاف املاک دولت، بانک‌ها و شهرداری‌ها/ بورس کالا آماده میزبانی از عرضه املاک

ادامه فروش غیرشفاف املاک دولت، بانک‌ها و شهرداری‌ها/ بورس کالا آما...

فروش املاک مازاد دولتی و بانک‌ها به شیوه شفاف و در سلامت اقتصادی، از تاکیدات مقام معظم رهبری و همچنین مسوولان اقتصادی کشور بوده است؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که نهادهای مختلف از جمله وزارتخانه‌ها، بان...

Sena.ir/
فرصت تامین مالی با عرضه املاک در بورس/ آیا زمان راه‌اندازی بورس املاک نزدیک است؟

فرصت تامین مالی با عرضه املاک در بورس/ آیا زمان راه‌اندازی بورس ام...

اردیبهشت‌ماه سال جاری، تفاهم نهایی میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس برای تامین مالی پروژه‌های مسکن و حمل‌ونقل از طریق بازار سرمایه انجام شد. در فاز اول این...

EghtesadOnline.com/
فرصت فعالیت در بستر شفاف با راه‌اندازی بورس املاک/ مزایای ایجاد بورس املاک و مستغلات چیست؟

فرصت فعالیت در بستر شفاف با راه‌اندازی بورس املاک/ مزایای ایجاد بو...

حسین سلاح ورزی، نماینده اتاق بازرگانی در شورای عالی بورس، روز گذشته در گفت‌وگوی ویژه خبری، راه اندازی بورس مستقل املاک و مستغلات را کمکی به تامین مالی و تولید...

EghtesadOnline.com/
رضایت وزیر راه از معاملات املاک در بورس کالا/ مبنای قیمتی مناسب برای املاک ایجاد می‌شود

رضایت وزیر راه از معاملات املاک در بورس کالا/ مبنای قیمتی مناسب بر...

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی امروز در حاشیه برگزاری جلسه هیات دولت در خصوص عرضه املاک در بورس کالا گفت: انجام معاملات مسکن در بورس با درخواست خود وزارت راه آغاز شد که در همین زمینه یک ملک تاکنون در ...

Sena.ir/

واگذاری املاک مازاد دولت از طریق بورس مستقل املاک

تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید گردهمایی سهامداران " ولشرق " در نهمین روز آبان آخرین خبرها از پرداخت سود " شستا "/زمان پرداخت سود " شستا " تغییر کرد انتشار اوراق بدهی " ثتران " جهت تامین مالی یک پروژه " غپینو " از افزایش نرخ خرید مواداولیه گفت افزایش‌سرمایه 61 درصدی از سود انباشته جزيیات جدید برای متقاضیان مسکن/ چه کسانی می‌توانند ثبت‌نام کننند؟ ارزش سهام عدالت 28 مهرماه مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام مسکن امکان ثبت‌نام مجرد‌ها در طرح ملی مسکن ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شد از دکل گمشده چه خبر؟ اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد! افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر آخرین وضعیت 6 هزار کامیون دست دوم افت 13 هزار واحدی شاخص کل بورس / هفته آینده بازار مثبت می‌شود؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه بازدهی منفی 17 درصدی پالایشی در سال جاری