اروپا در آستانه ورود به وضعیت اضطراری کمبود گاز

اروپا در آستانه ورود به وضعیت اضطراری کمبود گاز

کمیسیون اتحادیه اروپا به منظور آماده سازی اوضاع برای کاهش چشمگیر عرضه گاز از طرف روسیه طرحی را برای وضعیت اضطراری...

به گزارش خبرگزاری برنا، کمیسیون اتحادیه اروپا طرحی را برای وضعیت اضطراری احتمالی گاز در این منطقه ارايه می کند.

توقف عرضه گاز روسیه پیامدهای قابل توجهی در اروپا خواهد داشت. به منظور آماده شدن برای وقوع این سناریو، کمیسیون اتحادیه اروپا اکنون در حال ارايه پیشنهاداتی است.

به این ترتیب اتحادیه اروپا برای یک بحران احتمالی گاز در این منطقه آماده می شود. امروز چهارشنبه کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل یک طرح اضطراری در مورد نحوه واکنش به نقص عرضه گاز ارايه خواهد کرد.

بر اساس پیش نویس، این طرح حاوی پیشنهادهایی است که در مواقع اضطراری علاوه بر خانوارهای حفاظت شده، به کدام صنایع باید گاز رسانده شود. این نهاد بروکسل در حال حاضر خواستار صرفه جویی در انرژی بوده و هدف اصلی آن ایجاد همبستگی است.

اما حالا این پرسش مطرح است که این برنامه ها چه معنی می توانند داشته باشند.

در پیش نویس این طرح از جمله پیش بینی شده است که ساختمان های عمومی، ادارات و ساختمان های تجاری باید حداکثر تا 19 درجه گرم شوند و با تهویه مطبوع تا حداکثر 25 درجه خنک شوند، مشروط بر اینکه این امر از نظر فنی امکان پذیر باشد. به طور کلی همه مصرف کنندگان به صرفه جویی دعوت می شوند.

به طور کلی، در شرایط اضطراری گازی قوانین یکسانی در اتحادیه اروپا وجود دارد که در به اصطلاح مقررات SoS آمده است.

به عنوان مثال، این امر تنظیم می‌کند که در مواقع اضطراری به کدام یک از مشتریان باید گاز داده شود. در این شرایط خانواده ها و خدمات اجتماعی ضروری به عنوان مصرف کنندگان حمایت شده با رفتار ویژه ای مواجه می شوند.

آنها از وضعیت ویژه ای برخوردار هستند و می توانند توسط کشورهای عضو در اولویت قرار گیرند.

"رابرت هابک" ، وزیر اقتصاد فدرال آلمان هم قبلا به صراحت گفته بود که در صورت کمبود گاز، همه مصرف کنندگان باید برای صرفه جویی در انرژی مشارکت داشته باشند. نحوه اجرای دقیق این امر هنوز مشخص نیست.

پیش‌نویس کمیسیون اتحادیه اروپا پیشنهاد می‌کند که شرکت‌ها باید مصرف گاز خود را کاهش دهند یا به منابع انرژی دیگر روی بیاورند. شرکت ها می توانند برای این کار مشوق های مالی دریافت کنند.

طبق قوانین فعلی اتحادیه اروپا، به عنوان مثال، صنعت معمولا در مواقع اضطراری یک مصرف کننده محافظت شده در نظر گرفته نمی شود و عرضه آن در بدترین حالت متوقف می شود. از نظر تيوری صنعت آلمان باید در این شرایط گاز را به خانوارهای کشور همسایه مانند اتریش در صورتی که این کشور نتواند خود را از طریق دیگری تامین کند بفروشد.

برعکس، اگر بدترین وضعیت شکل گیرد، خانوارهای آلمانی از طرف بخش صنعت کشورهای همسایه تامین خواهند شد. این آخرین راه حل خواهد بود و احتمالا تنها در صورتی اتفاق می افتد که گاز در چندین کشور به طور همزمان کمیاب شود. سپس باید روش‌های دقیق اجرای آن مشخص شود.

در حال حاضر کشورهای عضوی در اتحادیه اروپا وجود دارند که نمی خواهند از این قوانین پیروی کنند.

هفته گذشته مجارستان وضعیت اضطراری گازی را حاکم کرده و اعلام کرد که از ماه آگوست دیگر گاز و سایر منابع انرژی را به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا عرضه نخواهد کرد. کمیسیون اتحادیه اروپا در حال حاضر در حال بررسی این مرحله است.

بر اساس پیش‌نویس طرح اضطراری جدید کمیسیون اروپایی، اگر اقدامات داوطلبانه دیگر کافی نباشد، می‌توان اهداف صرفه جویانه را اجباری کرد تا از عرضه خانوارهای خصوصی و سایر مصرف‌کنندگانی که نیاز به حفاظت ویژه دارند، مانند بیمارستان‌ها، در تمام کشورهای اتحادیه اروپا اطمینان حاصل شود.

بر اساس این طرح، پیش‌نیاز برای معرفی اهداف صرفه‌جویی اجباری می‌تواند این باشد که حداقل دو کشور اتحادیه اروپا از بروز شرایط اضطراری حاد به دلیل کمبود گاز بترسند. نویسندگان این طرح در ابتدا این مسيله که کشورهای اتحادیه اروپا چقدر باید مصرف گاز خود را کاهش دهند باز گذاشتند، اما اخیرا ارقام 5 تا 15 درصد مورد بحث قرار گرفته است.

انتهای پیام/

این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد