فقط 20 درصد مشکلات اقتصادی تحریم هاست

فقط 20 درصد مشکلات اقتصادی تحریم هاست

دبیر همایش دیپلماسی اقتصادی گفت: باید برای حرکت به سمت اقتصاد مطلوب و دیپلماسی اقتصادی، اقتصاد داخلی را ساماندهی کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، همایش دیپلماسی اقتصادی با کمک خانه دیپلماسی ایران به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد در روز شنبه 25 تیرماه در محل سالن همایش‌های صداوسیما برگزار می‌شود؛ طبق اعلام در این همایش از مقامات دولتی و نمایندگان و روسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس شورای اسلامی دعوت شده است.

مهمانپرست - دبیر همایش دیپلماسی اقتصادی - درباره جزيیات این همایش اظهار کرد:‌ در این همایش حدود 10 سفارتخانه خارجی هم شرکت می‌کنند و چون مساله توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای دیگر به عنوان یک مساله ملی به شمار می‌رود و با توجه به اینکه این همایش را خانه دیپلماسی‌ برگزار کرده است امیدواریم مسوولان رده بالا در این همایش شرکت کنند.

به گفته وی،‌ در حال حاضر 150 دیپلمات با سابقه بالای 40 سال سفارت در کشور داریم که مجموع تجربه آنها بیش از 6000 نفر سال تجربه دیپلماسی برای کشور فراهم کرده است.

مهمانپرست ادامه داد: بعد از برگزاری همایش، ملاقات‌های رودررو بین شرکت‌های بزرگ صادراتی ایران و طرف‌های خارجی برگزار می‌شود و در تلاشیم هر سال همایش با یک رویکرد برگزار شود، به عنوان مثال یک سال همایش کشورهای اوراسیا، جنوب شرق آسیا و یا همایش کشورهای حاشیه خلیج فارس برگزار شود.

وی همچنین گفت:‌ با توجه به وجود نیروی تحصیل‌کرده و متخصص ایران و شرایط بازار کار داخلی، هیچ ایرادی ندارد که نیروهای متخصص آموزش ببینند و دو میلیون نیروی کار تخصصی در قالب صادرات خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور اعزام کنیم که هم برای آنها درآمد و شغل به همراه داشته باشد و هم برای کشور ارزآوری داشته باشد. خانه دیپلماسی ایران در نظر دارد دوره‌های DBA در رشته‌های دیپلماسی، تشریفات، ارتباطات با کشورهای دیگر برگزار کند که در این دوره‌ها از دیپلمات‌هایی به عنوان مدرس استفاده می‌شود که دارای سابقه 40 سال و بیشتر در زمینه دیپلماسی هستند.

دبیر اولین همایش دیپلماسی اقتصادی این نکته را هم گفت که در قراردادی که با سازمان فنی و حرفه‌ای امضاء‌کرده‌ایم، از ظرفیت 18 هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای کشور برای ارايه آموزش دیپلماسی به شرکت‌ها و متقاضیان استفاده می‌کنیم، به عنوان مثال شرکتی که در زمینه طراحی لباس کار می‌کند و می‌خواهد با موسسات معتبر خارجی ارتباط بگیرد، آموزش مهارت دیپلماسی به آنها می‌تواند زمینه‌ساز ارتباط با شرکت‌های خارجی باشد.

مهمانپرست همچنین گفت: دوره‌های تخصصی DBA‌ در 13 رشته از جمله آداب تشریفات، فنون مذاکره و شناخت دیپلماسی کشورها، زبان بدن و دیپلماسی عمومی ارايه می‌شود البته هنوز دوره‌ها رسما شروع نشده اما به محض اعلام این خبر از دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران، علم و صنعت، پیام نور و حتی دانشگاه اصفهان درخواست برگزاری دوره‌های دیپلماسی دریافت کرده‌ایم.

وی همچنین بیان کرد:‌ در ابتدای انقلاب اسلامی، به ضرورت آن زمان 90 درصد افراد شاغل در وزارت خارجه تغییر پیدا کردند و مدیران جدید جایگزین شدند که این مدیران بعد از 30 سال تجربه و خدمت یکباره با هم بازنشست شدند، بنابراین نیاز بود افراد متخصص جدید به وزارت خارجه تزریق شوند.

او با بیان اینکه ساختار وزارت خارجه قبلا دارای معاون اقتصادی بود و تغییر کرد،‌ ادامه داد: الان ساختار وزارت خارجه به‌گونه‌ای است که معاون سیاسی دارد و معاون دیپلماسی عمومی و پنج مدیرکل با جایگاه دستیار ویژه وزیر امور خارجه در زمینه دیپلماسی خارجی فعالیت می‌کنند چون در مذاکرات با طرف‌های خارجی مذاکره‌کنندگان باید همسطح باشند. برخی از قوانین مانع فعالیت سفرا و رایزنان بازرگانی در کار اقتصادی در کشورهای هدف بودند که باید این قوانین تغییر پیدا کنند چون کسانی که قصد دارند در جهت افزایش ارتقاء اقتصاد ملی و افزایش روابط تجاری و نه روابط فردی فعالیت کنند باید حمایت شوند.

هماهنگ‌سازی قوانین تجارت با دیپلماسی اقتصادی

مهمانپرست این را هم گفت:‌ باید قوانین کشور مانند قوانین گمرکی و قوانین واردات و صادرات با دیپلماسی اقتصادی هماهنگ باشد و فعالان اقتصادی بتوانند با رقبای خارجی رقابت کنند. بنابراین قوانینی از مجلس باید بیرون بیایند که بتوانند به توسعه روابط تجاری اقدام کنند.

دبیر اولین همایش دیپلماسی اقتصادی گفت:‌ قبلا وزارت نفت برای صادرات نفت باید دلار دریافت می‌کرد اما بعد از تحریم‌ها، بسیاری از کشورها خواهان نفت ایران هستند اما به خاطر تحریم حاضرند به جای دلار کالاهای مورد نیاز ما را فراهم کنند و دیپلماسی اقتصادی باید زمینه این نوع روابط با کشورها را تسهیل کند.

وی این را هم گفت: ابتدا باید تعریف دیپلماسی اقتصادی برای همگان روشن شود و آن این است که از همه ظرفیت‌های قانونی و ساختارهای موجود برای ارتقاء روابط تجاری و اقتصادی با کشورها استفاده شود تا هم به توسعه اقتصاد و هم رفاه مردم منجر شود.

فقط 20 درصد مشکلات اقتصادی تحریم‌هاست

مهمانپرست فقط بخشی کمی از مشکلات اقتصادی را ناشی از تحریم‌ها و عوامل خارجی دانست و بیان کرد: درصد بیشتری از مسايل اقتصادی کشور به ساختارهای غلط در داخل برمی‌گردد. هر ساله بودجه شرکت‌های دولتی که عموما زیانده هستند، افزایش ‌می‌یابد. در سال 1400، اتفاقی در بودجه رخ داد و این بود که بودجه عمومی دولت از 480 به 800 هزار میلیارد تومان افزایش یافت و مجلس در نهایت این رقم را به 925 هزار میلیارد تومان رساند که نتیجه این تغییرات چیزی جز چاپ اسکناس و افزایش نقدینگی و تورم نشد.

دبیر همایش دیپلماسی اقتصادی افزود: باید برای حرکت به سمت اقتصاد مطلوب و دیپلماسی اقتصادی، اقتصاد داخلی را ساماندهی کنیم.

منبع:ایسنا
هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟ ‌فارس من| مطالبه مردمی برای برخورد با عاملان گرانی لوازم خانگی سفر وزیر ارتباطات به قزاقستان فارس من| مطالبه پرداخت وام بدون ضامن/ وزارت اقتصاد:16 همت وام بدون ضامن پرداخت شد تامین مصالح نهضت ملی مسکن با تشکیل زنجیره تامین بین دو وزارتخانه‌ کاهش 28.7 درصدی تردد درمحورهای برون‌شهری نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق خبر جدید در مورد یارانه دارو/یارانه دارو کجا میرود؟ رشد 22 درصدی صادرات 4 ماهه در مقایسه با امکانات کشور مطلوب نیست ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها در ماه های آینده، بعید است تورمی چون خرداد داشته باشیم / تورم احتمالا بین 30 تا 40درصد قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول فارس من| مطالبه واگذاری سهام عدالت به متولدان قبل از 1400 درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول قیمت طلا و سکه امروز 17 مرداد 1401 حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت