"مازوت" پاسخ به قطعی گاز صنایع

"مازوت" پاسخ به قطعی گاز صنایع

بحران انرژی به خصوص در فصل سرما، چالش‌هایی را پیش روی صنایع مختلف در بازارسرمایه می‌گشاید. موضوعی که به موجب آن شرکت‌ها برای حفظ تولید و کنترل قیمت‌های خود ناگزیر از استفاده راهکارهایی می‌شوند که ممکن است دوستی زیادی با محیط زیست نداشته باشند.

یک کارشناس بازارسرمایه با بیان مطلب بالا در گفت و گو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) بیان کرد: در این شرایط، برخی از شرکت هایی که با قیمت های جهانی فروش خود را انجام می دهند و یا قیمت‌گذاری دستوری دارند، ممکن است سود کمتری کسب کنند. طی بررسی های انجام شده، اگر قطعی گاز اتفاق بیافتد، احتمال دارد سود برخی صنایع تا حدود 8 درصد کاهش پیدا کند.

کاویان عبدالهی، قطعی گاز شرکت ها در فصل سرما را موضوعی جدید ندانست و گفت: در بسیاری صنایع از گاز استفاده می شود که در فصل سرما احتمال قطعی آن ها وجود دارد. در این شرایط بسیاری از شرکت ها از راهکار سوخت مازوت برای تولید انرژی خود استفاده می کنند، موضوعی که هزینه بیشتری را نیز به شرکت ها تحمیل می کند.

وی تصریح کرد: این هزینه بیشتر در شرکت هایی که قابلیت فروش با قیمت بالاتر دارند، اعمال می شود. مانند شرکت های سیمانی که در بورس کالا، محصولات خود را معامله می کنند و مجبور هستند کالای خود را با قیمت بیشتری به فروش برسانند.

بسترسازی مناسب؛ پیش نیاز ارز تک نرخی

عبدالهی با اشاره به این که حذف ارز 4200 تومانی یکی از مراحل تک نرخی شدن ارز است، گفت: با انجام این موضوع بهای تمام شده کالاهای تولیدی افزایش پیدا می‌کند؛ موضوعی که سبب می شود به دنبال آن بسیاری از شرکت ها برای حفظ سود، کالاهای خود را گران‌تر بفروشند.

وی افزود: در نظر داشته باشید میزان افزایش قیمت این کالاها به عواملی چون حفظ حاشیه سود شرکت ها و یا ورود به موضوعی به نام قیمت گذاری دستوری بستگی دارد که این موضوع خود می‌تواند مشکلاتی را به خصوص برای بازارسرمایه رقم بزند.

عبدالهی تصریح کرد: در شرایطی که افزایش نرخ ها اعمال شود، به طور قطع شاهد افزایش قیمت کالاهای نهایی برای مصرف کنندگان نهایی هستیم. موضوعی که در نهایت سبب فشار به اقشار کم درآمد و حتی اقشار متوسط جامعه می شود. براین اساس باید توجه داشت که قبل از اجرایی شدن کامل حذف ارز 4200 تومانی، این مشکلات به نوعی کنترل شود.  

این تحلیلگر بازارسرمایه ادامه داد: به نظر من این مشکلات سبب می شود تا با تک نرخی شدن ارز فاصله زیادی داشته باشیم؛ همچنین این اقدام باید به طور تدریجی انجام شود و در ابتدا هم لازم است قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند. برای تحقق این موضوع به برنامه های جامع اقتصادی نیاز داریم که باید مورد توجه قرار بگیرد.

یک توصیه به سهامداران

این کارشناس بازارسرمایه ادامه داد: در فضای فعلی با ریسک های مختلفی در بازارسرمایه رو به رو رو هستیم، حذف ارز 4200 تومانی، قیمت گذاری دستوری تنها برخی از این ریسک ها هستند. براین اساس سرمایه گذاران باید بیش از گذشته به حفظ استراتژی سرمایه گذاری بلند مدت توجه داشته باشند.

وی تاکید کرد: ضروری است، سرمایه گذاران با سرمایه گذاری در شرکت های بنیادین که وضعیت بهتری دارند تلاش کنند تا در مرحله نخست ارزش دارایی های خود را حفظ کنند و بعد از آن به فکر ایجاد سود و درآمد بیشتر باشند.

*خبرنگار: لیلی شهیر

 این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارايه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.
local_offerبرچسب‌ها:
سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

مدیرعامل یک شرکت تامین سرمایه گفت: سهم تامین مالی اقتصاد از بازار سرمایه 10 تا 12 درصد است.

FarsNews.ir/
جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد

جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اورا...

امروز، دهم آذرماه جلسه شورای مشورتی سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور روسای فعلی و سابق سازمان، اعضاء هیيت مدیره و برخی از صاحبنظران بازار سرمایه برگزار شد.

Sena.ir/
تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس!

تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس...

51 هزار میلیارد تومان اوراق جدید از ابتدای سال 1400 تاکنون فروش رفته و 58 هزار میلیارد تومان از اوراق دولت قبل بازپرداخت شده که نشان می‌دهد خالص تامین مالی دولت سیزدهم در این مدت، منفی هفت هزار میلیار...

Sena.ir/
تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس

تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس

بورستهران- ایرنا- 51 هزار میلیارد تومان اوراق جدید از ابتدای سال 1400 تاکنون فروش رفته و 58 هزار میلیارد تومان از اوراق دولت قبل بازپرداخت شده که نشان می‌دهد خالص تامین مالی دولت سیزدهم در این مدت، من...

Irna.ir/
واکنش مثبت بازار نفت به نشست 182 اوپک

واکنش مثبت بازار نفت به نشست 182 اوپک

قیمت نفت در معاملات امروز (چهارشنبه) و در آستانه برگزاری نشست 182 اوپک با افزایش همراه شد، زیرا انتظار می‌رود تولیدکنندگان نفت با توجه به کاهش قیمت‌ها در واکنش به سویه جدید کرونا، مذاکره و تصمیم‌گیری ...

Sena.ir/
نگاهی به عرضه‌های امروز بورس انرژی

نگاهی به عرضه‌های امروز بورس انرژی

امروز انواع محصولات پتروشیمی و نفتی روی میز بورس انرژی عرضه می‌ شوند.

Sena.ir/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات (10آذر) / افت دو هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات (10آذر) / افت دو هزار واحدی ش...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در نخستین ساعت بازار 0.2درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.3درصد نزول کرد.

EghtesadOnline.com/
اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قابلب کشف پریمیوم طلا با رشد 0.5درصدی همراه شد