قیمت نفت چگونه بر بورس اثر می‌گذارد؟

قیمت نفت چگونه بر بورس اثر می‌گذارد؟

قیمت نفت به طور مستقیم بر روی بورس کالا و محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی تاثیرگذار است. این شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار نیز سهام قابل معامله‌ای دارند و با نوسانات قیمت نفت در میزان فروش و سود و زیان این شرکت‌ها تغییر ایجاد می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز،قیمت نفت به طور مستقیم بر روی بورس کالا و محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی تاثیر می‌گذارد. این شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار نیز سهام قابل معامله‌ای دارند و با نوسانات قیمت نفت در میزان فروش و سود و زیان این شرکت‌ها تغییر ایجاد می‌شود.

محمد امیری، مدیر بورس کالا و انرژی کارگزاری آگاه در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: در بورس کالا محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی از سمت تولیدکننده عرضه می‌شود و صنایع پایین‌دستی و مصرف کنندگان نهایی محصول را از بورس کالا خریداری می‌کنند.

وی افزود: بالا رفتن قیمت نفت باعث افزایش قیمت پتروشیمی، محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی می‌شود.به دلیل اینکه به صورت هفتگی قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی بر اساس قیمت نفت و میانگین قیمت دلار محاسبه می‌شود. وقتی قیمت‌های جهانی که وابسته به قیمت نفت هستند تغییر کنند، قیمت پایه محصولات پتروشیمی هم افزایش پیدا می‌کند.

تاثیر مستقیم قیمت نفت بر بورس کالا

امیری در ادامه گفت: اثر نفت بر روی فرآورده‌های نفتی مثل قیر، گازويیل و بنزین، اثری بیشتر و مستقیم است زیرا قیمت فرآورده‌های نفتی هر 15 روز یکباراعلام می‌شود در نتیجه وکیوم و محصولات فرآورده‌های نفتی با افزایش نرخ نفت گران‌تر می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: موضوع دیگری که باعث افزایش قیمت محصولات پتروشیمی و فرآوده‌های نفتی می‌شود، پیش‌بینی فعالان از قیمت نفت در هفته‌ها یا ماه‌های آینده است. همین موضوع باعث می‌شود تقاضا در بازار ایجاد شود و بر اساس رقابت بر روی قیمت های پایه هم تاثیر گذاشته می‌شود.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از عامل‌هایی که در قیمت محصولات بورس کالا تاثیر دارد، پیش‌بینی قیمت دلار در بازار آزاد است. با توجه به اینکه دلار در کانال 24 هزار تا 26 هزار تومان مانده است و خیلی انتظار رشد زیادی نداریم این پارامتر کم رنگ‌تر شده و تقاضا را کاهش می‌دهد.

امیری افزود: بخش عمده‌ای از شرکت‌هایی که در بورس کالا عرضه دارند در بورس اوراق بهادار سهام قابل معامله دارند و به طبع وقتی قیمت محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی‌ها در بورس کالا گران‌تر معامله شود میزان فروش آنها بیشتر می‌شود و در میزان سود و زیان این شرکت‌ها اثر می‌گذارد. تحلیل‌گران قیمت نفت را بررسی می‌کنند و بر اساس تحلیل خود با توجه به افزایش قیمت نفت تقاضای بیشتری بر روی سهام شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی ایجاد می‌کنند.

افزایش قیمت نفت، چشم‌اندازی برای فعالان بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: این مطالب همه نکته‌های تحلیلی هستند، بازار سرمایه ما مخصوصا بازار اوراق بهادار ما دریک دوره شش ماه با یک شتاب تند به سمت بالا رفت و از اواسط شهریور ماه این شیب صعودی تبدیل به شیب نزولی شد و دیگر فعالین به تحلیل ها و اتفاقات قیمت نفت و قیمت‌های جهانی بر روی محصولاتی مثل فولاد توجه نمی‌کنند.

امیری گفت: اگر بازار سرمایه ما بر پایه تحلیل بود فعالان بازار متوجه می‌شدند با توجه به اینکه واکسیناسیون کرونا در بیشتر کشورها در حال انجام است و امید به بازار کامودیتی برگشته است و تقاضا بیشتر شده، در این بازار افزایش قیمت داشته ایم .

وی افزود: اینکه فعالین بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار خیلی توجه ای به گزارش قیمت‌های جهانی نمی‌کنند دلایل زیادی دارد. اما مشخصا قیمت نفت بر روی صورت مالی شرکت‌ها تاثیر دارد. افزایش قیمت نفت چشم اندازی هم برای فعالین بازار سرمایه مخصوصا در بورس اوراق بهادار ایجاد می‌کند زیرا در بورس اوراق بهادار معمولا آینده را پیش بینی می‌کنند، با توجه به تحلیل‌های بودجه ارايه شده و قیمت‌های آتی، سهام شرکت‌ها را خریداری و سرمایه‌گذاری می‌کنند.

امیری تصریح کرد: با توجه به رویکرد مثبتی که در بازارهای جهانی و محصولات کامیودتی ایجاد شده انتطار می‌رود سال 2021 سال خوبی برای محصولات کامودیتی باشد و با یک شیب ملایم صعودی به دوران رونق خود قبل از کرونا برگردند.

مطالعه بیشتر: شعبده‌بازی در بازار سهام! / ماجرای پروژه‌سازی در بورس چیست؟
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

در سال 99 بازارهای مالی دلار، سکه، ارز و طلا رکوردهای بالایی ثبت کردند، بورس فراتر از تصور رشد کرد اما با همان سرعت نیز روند نزولی را در پیش گرفت. در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

TejaratNews.com/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل بهار

قیمت نفت به مسیر نزولی بازگشت

قیمت نفت به مسیر نزولی بازگشت

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی در پی ازسرگرفته شدن عبور و مرور کشتی‌ها از کانال سويز و تغییر توجه بازار به سمت نشست هفته جاری اوپک پلاس، کاهش پیدا کرد.

TejaratNews.com/
چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ها افزایش یافته است.

Sena.ir/
راه‌اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین واحد‌های مرغ مادر جوجه‌ها را قاچاق کردند مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی راه‌اندازی ابزاری جدید برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری / اوراق اجاره سهام، جذاب‌تر از سپرده بانکی برای صن... روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 واردات واکسن کرونا با ارز نمایی سرمایه "گوهران" 62 درصد افزایش می‌یابد معاملات منفی "اخابر" همراه با افت 2درصدی نحوه شرکت در در مجامع سرمایه‌گذاری سهام عدالت "همراه" در صفر تابلو منفی است

در حال بارگیری...