«کمیته مشترک» به داد بورس می رسد؟ / واکاوی وضعیت صنایع بورسی

«کمیته مشترک» به داد بورس می رسد؟ / واکاوی وضعیت صنایع بورسی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ایجاد کمیته مشترک بین بانک مرکزی و سازمان بورس، می‌تواند مشکلات موجود در حوزه‌های بازار سرمایه و دولت را حل نموده و در سیاست‌‌های...

اقتصادآنلاین - هانا پاکمند؛به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، به نظر می‌رسد با توجه به افزایش قیمت گاز و قیمت محصولات پایه گازی، رشد صنایع پتروشیمی ادامه داشته باشد. همچنین صنایع صادرات‌محور هم می‌توانند با داشتن طرح‌های توسعه‌ای مناسب، برای سرمایه‌گذاری مناسب باشند.

سهیلا نقی‌پور کارشناس و فعال بازار سرمایه، در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین گفت: بر اساس گزارش ماهانه منتشر شده در سایت کدال، با در نظر گرفتن رشد قیمت گاز، انتظار می‌رود قیمت محصولات پایه گازی مانند متانول، اوره و محصولات پتروشیمی افزایش یافته و رشد صنایع پتروشیمی نیز تداوم یابد. صنایع صادرات‌محوری که تسهیلات ارزی ندارند نیز در صورت دنبال کردن طرح‌های توسعه‌ای، در سه ماهه آخر سال برای سرمایه‌گذاری مناسب خواهند بود.

وی افزود: صنعت کانی‌های فلزی، سنگ آهن و مخصوصا شرکت‌هایی که زنجیره کامل تولید را در اختیار داشته و صنعت چند رشته‌ای صنعتی که فاصله زیادی تا قیمت ذاتی خود دارند، می‌توانند برای سرمایه‌گذاری، مدنظر فعالان بازار قرار گیرند. صنایعی مانند پتروشیمی، صنعت اوره، صنعت پالایشگاهی، به دلیل فرمول جدید قیمت‌گذاری خوراک و محصولات، در بلندمدت ابهامات صنعت را کم کرده و مورد توجه فعالان قرار خواهد گرفت.

نقی‌پور به تشکیل کمیته مشترک بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار اشاره کرده و گفت: با تاکیدهای وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل بانک مرکزی، کمیته مشترک بانک مرکزی و سازمان بورس به دلیل ایجاد هماهنگی بیشتر بین این دو نهاد مالی تشکیل شد. تا با طرح مسايل و هماهنگی در راستای تحکیم همکاری بین بازار پول و بازار سرمایه، ثبات در بازارهای مالی را برقرار سازد. بنابراین برقراری ثبات و ایجاد نظارت، اعتماد اهالی بازار سرمایه را به خود جلب می‌کند.

وی افزود: با توجه به اینکه اخیرا قوانین جدیدی از سوی هیات مدیره جدید سازمان بورس در بازار شکل گرفته، به‌ نظر می‌رسد ایجاد چنین شورایی جهت ثبات مالی در دولتی که تورم بسیار بالایی دارد، ضروری است. از طرفی، ایجاد کمیته مشترک بین بانک مرکزی و سازمان بورس، می‌تواند مشکلات موجود که در حوزه‌های بازار سرمایه و دولت را حل نموده و در سیاست‌های پولی، سود بین بانکی، نرخ ارز، انتشار اوراق دولتی اثر گذار باشد و برای همکاری با سایر بخش‌های واقعی و تولید اقتصاد و همچنین وزارتخانه‌ها تفاهم به‌وجود آید.

این کارشناس، برخی از موضوعات مشترک مطرح شده از سوی اعضای این کمیته را عنوان کرد و گفت: رفع محدودیت‌های موجود در حوزه فعالیت نهادهای مالی، به‌خصوص شرکت‌های تامین سرمایه در راستای اجرای بند ب ماده 14 قانون برنامه ششم، قانون رفع موانع تولید رقابت‌‌‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و دستورالعمل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مصوب 12 اردیبهشت 1396 شورای پول و اعتبار از سوی بانک مرکزی و بازبینی و بهبود مقررات ناظر بر ضمانت بانکی در خصوص پذیرش ضمانت اوراق با نرخ بیش از 18درصد، برخی از موضوعات مشترک مطرح شده از سوی اعضای این کمیته هستند.

وی افزود: یکی دیگر از موارد مورد بحث مشترک در این کمیته، پذیرش شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان عضو مورد اعتماد در سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا) با هدف تسریع در ارايه خدمات پایاپای و تسویه انواع معاملات، بازپرداخت مبالغ اصل اوراق بهادار و توزیع سودهای مجامع و غیره بود.

فشار گرانی باعث خواهد شد بورس از یاد مردم برود! روغن در بازار کمیاب شد؟ واکنش اتاق ایران به شايبه‌های درآمدی این نهاد تجارت مشکوک یار غار عبدالناصر همتی با انگلیسی‌ها و حامیان اسرايیل +سند شرایط صادرات مجدد فلفل دلمه به روسیه مدیر عامل بانک تجارت:پرداخت وام به حقوق بگیران شاغل از شعب، تا سقف 100 میلیون تومان حقوق کارکنان خودروسازی‌ها چقدر است؟ سهامداران بخوانند/تصمیم رییس بورس برای پرداخت شود سهامداران خوش به حال این سهامداران شد پیشنهاد ویژه برای تیم اقتصادی دولت ريیسی سود سهام عدالت 99 کی پرداخت می شود؟ اگر در قرعه کشی برنده نمی شوید بخوانید گران‌ترین موبایل‌های بازار کدامند؟ / جدول نرخ‌ها هفته ای سرنوشت ساز برای سرمایه گذاران طلا پرداخت تسهیلات به حقوق بگیران شاغل از شعب، تا سقف یک میلیارد ریال بر اساس اعتبارسنجی سیگنال سازمان برنامه و بودجه برای بازار سرمایه خبر جدید از پرداخت سود سهامداران کدام بانک‌ ها وام بدون ضامن می ‌دهند؟ راهکارهای تويیتری برای بورس خونین قرعه‌کشی عرضه 6 محصول سایپا در دو طرح پیش فروش برگزار شد کچاد؛ ارزنده و سودساز | هیجان فروش حقیقی دامن کچاد را هم گرفت پرداخت سود سنوات گذشته سهامداران از طریق سجام انجام می‌شود عوارض صادراتی کالاهای نفتی با حضور کارشناسان بررسی شود این 2 خودرو دوباره گران شدند | جدول قیمت خودروهای داخلی در بازار 9 میلیون قطعه محصولات ایران خودرو ردیابی می‌شوند زمینه‌سازی ریزش بورس با تصمیمات همتی کمیاب‌ترین مرسدس بنز دنیا در ایران نامه مهم عشقی به مجلس پیش بینی کارشناسان از روند نرخ رمزارزها /بیت کوین تا... باید از ظرفیت زنان در سطح کارشناسی و مدیریتی استفاده شود/حضور بانوان در دخانیات افتخار است واکنش تند دو نماینده مجلس به مواضع ريیس اتاق... قرعه‌کشی عرضه 6 محصول سایپا در دو طرح پیش فروش برگزار شد مجمع دالبر | آیا ثبت افزایش سرمایه به مجمع عمومی عادی شرکت می‌رسد؟ اتصال 1000 روستا به شبکه پایدار و اینترنت لوکس‌سواران منتظر پیامک باشند شرایط استثنایی دریافت وام اعلام شد وضعیت عجیب 750 کامیون که در یک مرز، زمین گیر شده اند معاملات مشکوک دو پترو پالایشی در بورس هزینه رهن و اجاره خانه در دزاشیب +جدول منابع هدفمندی یارانه ها در بودجه مشخص شد جهش قیمت خودروهای پژو و رانا در بازار کارکنان بخش خصوصی هم مشمول دریافت وام بدون ضامن شدند کاهش قیمت خودروهای داخلی | قیمت‌گذاران بازار عقب‌نشینی کردند اعلام برندگان قرعه‌کشی دو طرح پیش فروش و مشارکت در تولید 6 محصول سایپا آخرین وضعیت جاده‌‌های کشور/ 34 محور به دلیل کاهش ایمنی مسدود است اقدام مشترک دولت و مجلس برای هدفگذاری خودروسازی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار بازداشت شد کار مشترک مجلس و دولت برای صنعت خودرو جهش قیمت خودروهای پژو و رانا در بازار/ جدول قیمت‌ها 4 شرکت بورسی افزایش سرمایه دادند