صعود دلار و بورس روی موج انتخابات

صعود دلار و بورس روی موج انتخابات

قیمت هر دلار آمریکا از مرز 24هزار تومان گذشت و بورس بالاترین رشد را از ابتدای سال تاکنون ثبت کرد

همشهری: همزمان با داغ‌ترشدن فضای انتخابات، قیمت دلار رشد کرد، شاخص بورس هم بر بستر رشد قیمت دلار، با بیشترین صعودش از ابتدای امسال تاکنون مواجه شد. به‌نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیده‌اند که سیاست‌های اقتصادی دولت بعدی، به رشد نقدینگی، تورم و نرخ ارز منجر خواهد شد و به همین دلیل پس از ماه‌ها انفعال، دوباره صاحبان نقدینگی، در حال ورود به بازارها، به‌ویژه بازار ارز و سهام هستند.

تنور سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روزبه‌روز بیشتر داغ می‌شود و بازارها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. تا پیش از این کارشناسان معتقد بودند ابهام در نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، که در عین حال می‌تواند بر روند مذاکرات هسته‌ای در وین و احیای برجام هم تاثیر بگذارد، به انفعال سرمایه‌گذاران منجر شده است.

آنان این عامل را ازجمله دلایل کاهش حجم معاملات در بازار سرمایه و نوسان‌های مقطعی بازار ارز معرفی می‌کردند؛ حالا اما، با تایید صلاحیت نامزدهای ریاست‌جمهوری در شورای نگهبان، به‌نظر می‌رسد فضای انتخابات ریاست‌جمهوری شفاف‌تر شده و تحلیلگران با تکیه بر این موضوع، در حال برآورد سیاست‌های اقتصادی ريیس‌جمهور بعدی و خروج از حالت انفعال هستند.

این عامل و محاسباتی که سرمایه‌گذاران از سیاست‌های اقتصادی ريیس‌جمهور بعدی، در مورد حجم نقدینگی، تورم و قیمت ارز، در ذهن دارند به افزایش شیب صعودی قیمت دلار و به‌ دنبال آن رشد شاخص‌های بورس و قیمت سکه منجر شده است.

رشد قیمت دلار و سکه

روند صعودی قیمت دلار که چند روزی است آغاز شده، دیروز شتاب بیشتری گرفت و موجب شد قیمت هر دلار آمریکا، 1000تومان، تا لحظه تنظیم این گزارش، افزایش یابد. دیروز قیمت هر دلار آمریکا با 4درصد رشد بار دیگر به کانال 24هزار تومان بازگشت و تا ساعت17 به 24هزار و 200تومان رسید.

به ‌نظر می‌رسد معامله‌گران بازار ارز با برآورد نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری از انفعال دست کشیده‌اند و در حال خرید دلار هستند و همین عامل به افزایش تقاضا در بازار ارز منجر شده است. ظاهرا برخی فعالان بازار ارز، با برآورد نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری به این باور رسیده‌اند که احتمالا مذاکرات هسته‌ای در وین که نقش زیادی در نوسان‌های قیمت ارز دارد تحت‌تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری با خلل یا تاخیر مواجه خواهد شد. بر همین اساس در سایه تردیدهایی که در مورد احیای برجام به‌وجود آمده قیمت دلار در حال رشد است.

هر نوع تاخیر یا خلل در مذاکرات هسته‌ای می‌تواند جریان ورود ارز به کشور را محدود و به افزایش قیمت ارز منجر شود. از سوی دیگر صرف ‌نظر از نتایج مذاکرات هسته‌ای در وین گویا فعالان بازار به این نتیجه رسیده‌اند که سیاست‌های اقتصادی دولت بعد به‌گونه‌ای خواهد بود که به افزایش نقدینگی منجر خواهد شد و این موضوع نیز می‌تواند در افزایش تورم و رشد قیمت دلار نقش زیادی داشته باشد.

دیروز همچنین به موازات رشد قیمت دلار، قیمت طلا و سکه هم با رشد مواجه شدند؛ به ‌طوری که قیمت هر سکه طرح جدید با 400هزار تومان افزایش به 10میلیون و 800هزار تومان، تا لحظه تنظیم این گزارش رسید. قیمت هر گرم طلای 18عیار هم با 3.5درصد رشد دوباره از مرز یک‌میلیون تومان عبور کرد. محمد کشتی‌آرای نایب‌ريیس دوم اتحادیه طلا با پیش‌بینی روند قیمت ارز و ‌طلا، متاثر از انتخابات ریاست‌جمهوری و مذاکرات هسته‌ای، گفت: هر اظهارنظر مثبت یا منفی، در مورد مذاکرات، بلافاصله بر نرخ ارز و طبیعتا بعد از آن بر قیمت طلا و سکه تاثیرگذار خواهد بود؛ بنابراین نگاه بازار طلا به روند مذاکرات وین است و مسلما هر اتفاق مثبتی در این نشست باعث کاهش قیمت دلار، طلا و سکه خواهد شد.

رشد بورس

همگام با افزایش قیمت دلار، بازار سهام هم که 9‌ماه است بی‌وقفه در حال نزول است در مبادلات روز شنبه، با رشدی پرقدرت مواجه شد و با 2.7درصد افزایش به یک‌میلیون و 139هزار واحد رسید. این بالاترین رشد شاخص بورس از ابتدای امسال تاکنون بوده است. دیروز همچنین بالاترین میزان معاملات خرد، در یک‌ماه گذشته، در بورس به ثبت رسید و ارزش کل معاملات خرد از 3هزار میلیارد تومان عبور کرد. نکته قابل توجه در مبادلات دیروز ورود 342میلیارد تومان نقدینگی تازه سهامداران حقیقی بود. همزمان 341میلیارد تومان نقدینگی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت خارج شد.

به‌ نظر می‌رسد رفته‌رفته نقدینگی در حال خروج از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ورود به بازار سهام است. از مرداد پارسال تاکنون 90هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شده اما به ‌نظر می‌رسد با چشم‌اندازی که نسبت به رشد قیمت دلار به‌وجود آمده، سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیده‌اند که شاخص‌های بورس رشد خواهد‌کرد زیرا شاخص‌‌های بورس به‌طور محسوسی از نوسان‌های قیمت دلار تاثیر می‌پذیرند و رشد قیمت دلار می‌تواند به رشد این شاخص‌ها منجر‌شود.

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نرخ دلار و یورو در صرافی های بانکی

قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نرخ دلار ...

هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ 23049 تومان از مردم خریداری می‌شود و در مقابل به قیمت 23514 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که نسبت به روز پنجشنبه، 261 تومان ...

NabzeBourse.ir/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17

امروز جمعه، هفدهم اردیبهشت نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نکرد و بهای دلار در رقم 20643 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امروز 12 اردیبهشت 1400/ سکه ارزان تر شد

ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امرو...

نرخ خرید و فروش دلار و سایر ارزها در بازار امروز با سرعت بیشتری همراه شده است. این در حالی است که سیگنال های برجامی و غیراقتصادی، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روند کنونی بازار است.

NabzeBourse.ir/
مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

در هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟

EghtesadOnline.com/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
شاهین، برگ آس سایپا در ایمنی و طراحی افسار دلار بر گردن دوست/ فتیله‌ای که دولت کم‌وزیاد می‌کند بلاتکلیفی متقاضیان وام ودیعه مسکن/ جزيیات دریافت وام میز صنعت نیروگاهی گامی در جهت رفع چالش‌ها و مشکلات‌ها 45 هزار تن سنگ آهن دانه بندی و گندله مهمان بورس کالا هزینه جابه‌جایی از ملاصدرا چقدر آب می‌خورد؟ عرضه محصولات 19 تولیدکننده سیمان در بورس کالا نرخ 17 ارز کاهش یافت/افزایش نرخ 21 ارز فروش گاز مایع مجتمع گاز پارس جنوبی در بورس انرژی دریافت نشان عالی روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه ماجرای فروش لوازم خانگی دست دوم عراقی در بازار چیست؟ قیمت دلار امروز 24 خرداد 1400 چقدر شد؟ هزینه‌ها و درآمدهای سازمان بورس/ صرف 40 میلیارد تومان برای فرهنگ‌سازی و سجام با 300 تا 650میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟ تحلیل بورس امروز 24 خرداد / زمان سهامداری در بورس نیست عرضه اولیه سهام شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری شفاف سازی در خصوص نوسان قیمت سهام "سدشت" نفت ایران به زودی از بندر جاسک هم صادر می‌شود/ قصد تنش و جنگ نداریم میانگین قیمت اجاره و فروش مسکن در شرق تهران "شرنگی" و شفاف سازی نوسان قیمت سهام بیت‌کوین جهش کرد انتشار صورت‌های مالی تلفیقی 12 ماهه حسابرسی نشده "ورفاه" "وساپا" صورت مالی شرکت ستاره سفیران آینده را منتشر کرد شاخص به رشد 7852 واحدی رسیده است انتشار صورت‌های مالی شرکت صنعت فولاد شادگان توسط "فخوز" از سرگیری سه پرواز هفتگی وین - تهران بانک مرکزی به بورس آسیب زد صورت مالی حسابرسی شده "خمحور" منتشر شد صورت‌های مالی 12 ماهه "سیتا" منتشر شد صورت مالی 6 ماهه "وسخراش" منتشر شد قاچاق چمدانی آب‌معدنی از فرانسه به ایران! شاخص با رشد 7 هزار واحدی سبزپوش است شروع سبز بورس / رشد 7 واحدی شاخص کل "کلطیف" از تصمیمات مجمع خبر داد واگذاری 83 درصد سهام یک شرکت توسط "فولای" انتشار صورت مالی تلفیقی 12 ماهه "هرمز" "وملل" صورت های مالی شرکت زیرمجموعه را منتشر کرد "لکما" در مناقصه "همراه" شرکت کرد "خفناور" زمین شمالی را می فروشد مالیات‌های عملکرد و ارزش افزوده "خصدرا" تسویه شد سوء مدیریت وزارت نفت در عرضه داخلی میعانات گازی/ خودتحریمی بلای جان اقتصاد ایران است بورس امروز 24 خرداد چگونه شروع شد؟ هزینه جابه‌جایی از ملاصدار چقدر آب می‌خورد؟ صاحبخانه‌ها سقف اجاره‌بها را شکستند خودروهای پرنده تا 2024 می‌آیند احتمال استفاده از بیت‌کوین به جای دلار در کوبا صاحبخانه‌ها سقف اجاره‌ مسکن را شکستند بیم و امیدها از بورس و روزهای آینده تعادل سهام با چاشنی رکود تحریم، هزینه تمام‌شده کالاها را 20 درصد افزایش داد

در حال بارگیری...