هشدار به مالکان خودرو/ مراقب گازهای تقلبی کولر باشید

هشدار به مالکان خودرو/ مراقب گازهای تقلبی کولر باشید

به دلیل ارزان بودن گاز آر 12 برخی این گاز را با گاز آر 134 که گاز مورد استفاده در کولر خودرو است مخلوط و در کولر خودرو می‌ریزند و مدتی بعد سیستم مدار لوله کولر وقطعات دیگری مثل کمپرسورها از بین می‌رود.

به گزارش تجارت‌نیوز، ماجرا از این قرار است که همزمان با شروع فصل گرما، بازار شارژ کولر خودرو هم داغ شده و تب این بازار با توجه به گرمای زود رس امسال زودتر از سال های قبل شدت گرفته است . گاهی سود شارژ کولر خودرو به قدری وسوسه‌انگیز است که برخی افراد بدون هیچ‌گونه تخصصی، در این فصل به شارژ غیر اصولی کولر خودرو آن هم با گازهای تقلبی ارزان مشغول می‌شوند که این اقدام خوردگی‌ مدار لوله کولر ، آسیب به کمپرسور خودرو و در نهایت خسارت های چند میلیونی را برای مالک خودرو به همراه دارد.

هیچ کدام از کپسول‌های گاز شارژ کولر، اصل و استاندارد ندارد

ريیس اتحادیه برق خودروی مشهد در گفت و گو با خراسان رضوی حقایقی را آشکار می کند که حکایت از تداوم فعالیت متخلفان در بازار گاز کولر خودرو دارد.” علی نجوی ثانی” می گوید:« در بازار به دلیل ارزان بودن گاز آر 12 برخی افراد این گاز را با گاز آر 134 که گاز مورد استفاده در کولر خودروهاست مخلوط و در کولر خودرو تزریق می کنند و بعد از یک سال ،تمام سیستم مدار لوله کولر و دیگر قطعات از جمله کمپرسورها از بین می رود.تزریق این گاز مانند ریختن اسید در سیستم خنک کننده است. »وی در ادامه از مشکلی بزرگ تر پرده بر می دارد که این صحبت ها تمامی گازهای کولر موجود در بازار را زیر سوال می برد . ريیس اتحادیه برق خودروی مشهدخاطر نشان می کند:« اگرچه گازهای مناسب کولر خودرو گاز «آر 134» است اما باید به این نکته اشاره کرد که هیچ کدام از کپسول های گاز« آر 134 » موجود در بازار استاندارد ، برگه محیط زیست و برگه گمرکی ندارد و مشخص نیست به چه دلیل هیچ کس با نداشتن نشان استاندارد این کالا برخورد نمی کند.به عبارتی روشن تر هیچ کدام از گازهای موجود در بازار استاندارد نیست. »نجوی ثانی تصریح می کند :« هم اکنون گاز آر 12 به عنوان گاز مخرب محیط زیست شناخته شده و به جز استفاده در چیلرهایی که تعویض آن ها هزینه بر است در هیچ یخچال یا سیستم خنک کننده ای نباید استفاده شود اما از این گاز در موارد مختلف سیستم های برودتی استفاده می شود که یکی از آن ها کولرهای خودرو است و این تخلف از سال ها قبل تا به امروز ادامه یافته است.»

نتوانسته ایم اداره استاندارد را به کار بکشانیم

بالاخره بعد از یک هفته پیگیری از سوی روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان ،موفق به برقراری ارتباط تلفنی با “بخش‌علی بیاتی قله زو” ،کارشناس مسيول بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی می شویم . بیاتی که چند بار وعده مصاحبه با ما را برای جمع آوری اطلاعات لازم به تعویق انداخته است بعد از شنیدن توضیحات می گوید:« شناسایی گاز تقلبی از اصلی کار آسانی نیست و برای تشخیص این نوع گاز نیازمند دستگاه های خاصی هستیم که در اختیار اداره استاندارد و محیط زیست استان است اما به رغم پیگیری ها نتوانستیم اداره استاندارد را به کار بکشانیم .

فروشندگان گازهای تقلبی کولر جریمه می‌شوند

بیاتی قله زو کارشناس مسيول بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که با متخلفان در این زمینه چه برخوردی می شود؟ می گوید: ما پس از تنظیم پرونده ،پرونده ها را به تعزیرات می فرستیم و تعزیرات مابه التفاوت بین قیمت گاز آر 12 و قیمت آر 32 را محاسبه می کند و فرد به همان نسبت به میزان حجم کالای کشف شده با عنوان گران فروشی جریمه می شود.

بخشعلی بیاتی در پاسخ به این سوال که خسارت دیدگان چگونه برای احقاق حقوق شان پیگیری کنند، می گوید :اگر فردی این ادعا را داشته باشد که خودروی او در اثر تزریق گاز تقلبی دچار مشکلاتی شده است در ابتدا کارشناسی لازم از سوی کارشناسان اتحادیه مربوط انجام می شود و در ادامه در سازمان صنعت، معدن و تجارت پرونده ای به عنوان زیان دیده برای این فرد تشکیل و به این موضوع رسیدگی می شود .شاکیان نیز می توانند با سامانه 124 تماس بگیرند.وی در پاسخ به این انتقاد که به چه دلیل تا امروز ورود جدی به این موضوع نداشته اید، می گوید: ما در روزهای آینده با جدیت بیشتری به این موضوع می پردازیم و با حضور مسيولان اداره استاندارد و محیط زیست جلسه ای برگزار می کنیم تا به صورت جامع به این موضوع رسیدگی شود.

 

آیین نامه‌ای برای استاندارد گازهای کولر نداریم

کارشناس اجرای استاندارد اداره کل استاندارد استان در گفت و گو با روزنامه خراسان ضمن اشاره به این موضوع که آیین نامه ای برای استاندارد گازهای کولر نداریم،تصریح می‌کند:ما طبق قانون درباره فراورده‌هایی که دارای استاندارد اجباری هستند ورود می کنیم و برای گاز کولر استاندارد اجباری وجود ندارد. هم اکنون از سوی سازمان استاندارد به ما دستورالعملی ابلاغ نشده است.شاید در اروپا و آمریکا برای گاز کولر استاندارد داشته باشند ولی در دولت ما هنوز استانداردی برای این موضوع تصویب نشده است.احسان عرفانی می‌افزاید: بنده هم شنیده بودم گازهای تقلبی کولر در بازار کشف شده است اما چون ما در این زمینه آیین نامه ای نداریم نمی توانیم به این موضوع ورود کنیم و کنترل بازار با سازمان صنعت ،معدن و تجارت،اتاق اصناف، اتحادیه ها و تعزیرات است.وی خاطر نشان می کند:اگرچه ما تعرفه هایی برای نمونه برداری از بازار داریم اما این موضوع هم شامل مواردی است که استاندارد اجباری دارند.

منبع: روزنامه خراسان

جدیدترین اخبار مرتبط با خودرو می‌توانید در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

ضرر ایران خودرو 3 برابر شد / زیان‌ده‌ترین خودروی ایران خودرو چیست؟

ضرر ایران خودرو 3 برابر شد / زیان‌ده‌ترین خودروی ایران خودرو چیست؟

ایران خودرو در گزارش مالی سال 99 زیانی 15 هزار میلیارد تومانی را محقق کرده که نسبت به سال گذشته تقریبا سه برابر شده است.

TejaratNews.com/
شرایط جدید پیش‌فروش خودرو چیست؟

شرایط جدید پیش‌فروش خودرو چیست؟

خودروسازان در واکنش به تغییر انتظارات در بازار خودرو، شرایط فروش را تسهیل کردند. این دومین واکنش به تغییر انتظارات در بازار خودرو محسوب می‌شود که این بار در سمت عرضه رخ داده است.

TejaratNews.com/
شرایط عجیب پیش‌فروش خودرو/ کوییک صفر، 74 میلیون!

شرایط عجیب پیش‌فروش خودرو/ کوییک صفر، 74 میلیون!

سایپا از امروز 16 تیرماه، فروش فوری و پیش فروش خودروی کوییک R را آغاز کرده است. این خودروساز اعلام کرده که برخی از محدودیت‌های قبلی برای پیش‌فروش را حذف کرده است.کدام محدودیت‌ها حدف شده است؟

TejaratNews.com/
قیمت محصولات ایران خودرو در بازار + جدول

قیمت محصولات ایران خودرو در بازار + جدول

جدیدترین قیمت محصولات ایران‌خودرو در بازار آزاد منتشر شده است.

TejaratNews.com/
وانت‌نیسان‌ها پلاک نمی‌شوند/ خودرو ثبت‌نام کنید، تحویل نگیرید!

وانت‌نیسان‌ها پلاک نمی‌شوند/ خودرو ثبت‌نام کنید، تحویل نگیرید!

وانت نیسان توسط شرکت خودروسازی سایپا پیش فروش می‌شود، اما به گفته خریداران این خودرو‌ها به مشتریان تحویل داده نمی‌شود.

TejaratNews.com/
آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی

آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی

خودرو فیدلیتی گروه بهمن روز سه شنبه یکم تیرماه سال 1400 به صورت نقدی به فروش می رسد.

TejaratNews.com/
ریزش قیمت خودرو در راه است؟

ریزش قیمت خودرو در راه است؟

سال 1400 با اخبار غیرمنتظره خودرویی شروع شده است. در حالی که حدود سه سال است که واردات خودرو ممنوع شده است، اخباری از واردات و مونتاژ خودروهای شاسی بلند روسی و پژو 308 به گوش می‌رسد. از آن سمت فروش فو...

TejaratNews.com/
تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد خودرویی | خودرو به مسیر صعودی باز خواهد گشت؟

تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد خودرویی | خودرو به مسیر صعودی باز خ...

خودرو امروز 30 خرداد 1400 را مثبت آغاز کرد، اما خیلی زود وارد دامنه منفی بازار شد و بلافاصله با فشار فروش فروشندگان سهم به سمت صف فروش پیش رفت. در روزهای آینده بورس نماد خودرو چه روندی را طی خواهد کرد...

NabzeBourse.ir/
چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

عضو هیيت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در هر قراردادی، دو طرف به فکر منافع ملی خود هستند و ایران نیز باید همین هدف را دنبال کند.

TejaratNews.com/
اولین واکنش بازار خودرو به انتخابات/ بازار خودرو ریزشی شد

اولین واکنش بازار خودرو به انتخابات/ بازار خودرو ریزشی شد

با اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بازار خودرو واکنش مثبتی نشان داد و خودرو در ساعت اولیه اندکی ارزان شد. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: کاهش قیمت خودرو مقطعی است و احتمال دارد دوباره افزایشی شود...

TejaratNews.com/
قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می‌شود

قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می‌شود

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی موضوع قیمت گذاری خودرو در جلسه این کمیسیون با حضور مسيولان مربوطه خبر داد و گفت: قرار است پیشنهادات وزارت صنعت، خودروسازان، قطعه سازان و شورای رقابت در این ب...

TejaratNews.com/
گسترش خدمات خودرو در محل سایپا با هدف تشویق ماندن در خانه

گسترش خدمات خودرو در محل سایپا با هدف تشویق ماندن در خانه

شرکت امداد خودرو سایپا که وظیفه امداد رسانی به محصولات گروه خودروسازی سایپا را بر عهده دارد با سرمایه گذاری و گسترش ناوگان خودرویی و در راستای تشویق مالکان خودرو برای در خانه ماندن، دور جدید از همیاری...

Bartarinha.ir/
معامله خودرو با رمزارز واقعیت دارد؟

معامله خودرو با رمزارز واقعیت دارد؟

برخی وب‌سایت‌ها و پایگاه‌های خبری در هفته‌های گذشته به موضوع خرید و فروش خودرو با رمزارزها در پایتخت پرداختند، اما فعالان بازار حرکت به این سمت در کشورمان را به این زودی‌ها امکان‌پذیر نمی‌دانند.

TejaratNews.com/
واکنش ريیس شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو

واکنش ريیس شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو

رضا شیوا، ريیس شورای رقابت گفت: اگر خودرویی نسبت به قیمت اعلام شده نمی‌ارزد مردم آن را خریداری نکنند.

Bartarinha.ir/
قیمت خودرو در 1400 چقدر تغییر کرد؟

قیمت خودرو در 1400 چقدر تغییر کرد؟

در این گزارش میزان تغییرات نرخ خودر‌های پرفروش داخلی را نسبت به آخرین معاملات 99 بررسی کرده ایم.

TejaratNews.com/
قیمت سکه در بازار امروز سهام عدالت نیم میلیونی در نزدیکی 12 میلیون تومانی بورس در هفته دوم مرداد چگونه گذشت؟ / شاخص کل یک پله رشد کرد روی خوش بورس به سهامداران در هفته دوم مردادماه سیمان 40 هزار تومانی کجاست؟ سهام فملی | سیگنال خرید در فملی صادر شد؟ سودسازی مستمر بانک اقتصاد نوین/ تراز 4 ماهه این بانک به هزار میلیارد تومان نزدیک شد "سیستم" آماده پرداخت سود می شود قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/14 از مجمع گشان چه خبر؟ | تصمیم گیری برای افزایش سرمایه در سه ماه آینده تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس سکه چه واکنشی به تحلیف ريیس‌جمهور نشان می‌دهد؟ "قجام" تعداد 700 هزار سهم "قیستو" را فروخت پتروشیمی شیراز و رشد سودسازی بیش از 50درصدی برای هر سهم زمان افزایش سرمایه "درهآور" تا نیمه شهریورماه تمدید شد افزایش نرخ موتور‌های "خموتور" به میزان 32 درصد "دلقما" نرخ 8 قلم دارو را گران کرد برگزاری مزایده "وآتی"برای تسویه مطالبات مسکن ارزان می‌شود؟ چراغ سبز بورس منطقه‌ای مازندران به سرمایه‌گذاران اعلام نرخنامه تعمیرکاران خودرو در سال 1400 + جدول "گندله" گران‌ترین محصول "کگهر" در تیرماه کشنده‌های سیبا موتور به بزرگترین شرکت توزیع کننده گاز مایع کشور کلیدسپاری شد "دتماد" پروژه طراحی و اصلاح GMP را افتتاح کرد کاهش نسبی مصرف برنج در دو ماه اخیر پرورش اندام‌ کاران بورس در حوالی تابلو آیا کشاورزان ایران را خشکاندند؟/ چرا شمال ایران هلند نشد؟ آمار واردات قطعات آسانسور به کشور حراج ویژه خودرو ملی! / آغاز ثبت‌نام یارانه خودرو از امروز پیش‌بینی قیمت دلار امروز 14 مرداد + آخرین قیمت دلار قیمت خودرو امروز 14 مرداد / افزایش قیمت خودرو دلایل رشد شاخص طی روز‌های اخیر قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های 100متر به بالا عقب‌نشینی آمازون از امحای کالاهای مرجوعی کف بازار خبری از سیمان 40هزار تومانی نیست مصرف اکسیژن در پیک پنجم کرونا 4 برابر شد کاهش قیمت مسکن در کرج / کدام مناطق بیش‌ترین کاهش قیمت را داشتند؟ سهام عدالت امروز 13 مرداد چقدر شد؟ عرضه اولیه یک نماد تا پایان مرداد | سیمانی هایی که از این عرضه اولیه نفع می برند، کدامند؟ قیمت سکه گرمی به 2200000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/13 بیستمین فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو از فردا واردات گوشی ممنوع نیست، گران نکنید! پیش‌بینی قیمت طلا فردا 14 مرداد / بازار طلا درگیر هیجانات آغاز پرداخت پول به تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب لبنان دارو و سوخت از ایران وارد می‌کند مدعی شفافیت، تو زرد از آب درآمد تحلیل تحولات بازار ایران با تاکید بر کرونا و تحریم پیش‌بینی کارشناسان بورس از بازار تا پایان سال/ بازدهی 50 درصدی بورس امکان پذیر است؟ عرضه خودرو به بازار محدود شد فعالیت مجدد گوگل در عرصه تبلیغات ارزهای دیجیتالی

در حال بارگیری...