چشم‌های خیره بازار سهام به سیاست‌های اقتصادی / بازاردومی ها لیدر بورس شدند

چشم‌های خیره بازار سهام به سیاست‌های اقتصادی / بازاردومی ها لیدر بورس شدند

بازار سهام امروز با نماگرهایی سبز پوش در حالی به کار خود پایان داد که همچنان تمرکز اصلی خود بر سهم‌های بازاردومی و یا منتفع از تورم انتظاری ناشی از حذف ارز ترجیحی گذاشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، امروز شنبه 24 اردیبهشت ماه 1401 شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران با افزایش 13 هزار و 997 واحدی به رقم یک میلیون و 578 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن اما با افزایش 6400 واحدی عدد 444 هزار و 810 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول اما با 10.315و احد افزایش به رقم یک میلیون و 213 هزار واحد دست یافت و شاخص بازار دوم نیز با 27.989 واحد افزایش، عدد 3 میلیون واحد را تجربه کرد. در بورس تهران امروز 12 میلیارد و 768 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در 801 هزار و 283 نوبت داد و ستد شد که ارزشی بالغ بر 7 هزار و 458 میلیارد تومان را در برداشت.

در فرابورس نیز شاخص کل این بازار با 181 واحد کاهش به رقم 21 هزار و 576 واحد دست یافت. در این بازار، طی روز جاری 3 میلیارد و 346 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله به ارزش بیش از 3.612 میلیارد تومان معامله شد.

اصلی ترین نمادهای تاثیر گذار بر رشد شاخص کل بورس تهران امروز تاپیکو با 1.516 واحد، "وغدیر" با 1050 واحد و "شبندر" با 979 واحد افزایش بودند در مقابل اما نمادهای معاملاتی ایران خودرو با 834 واحد، "خساپا" با 462 واحد و "خبهمن" با 335 واحد کاهش، بالاترین تاثیر منفی بر روی شاخص کل بورس تهران را به خود اختصاص دادند.

به گزارش مهر، بورس تهران در نخستین روز معاملاتی خود برای هفته جاری در حالی با گام 7 هزار واحدی شاخص کل خود در نیم ساعت ابتدای معاملات امروز به استقبال خریداران سهام رفت که در ادامه، روند حرکتی این نماگر تا پایان معاملات کاملا تثبیت شد. هر چند که روند کلی حرکت نماگر ها بویژه برای شاخص کل هم وزن و شاخص بازار دوم کاملا صعودی بود.

در معاملات امروز سهم‌های برخوردار از سرمایه کوچک و متوسط و یا برخوردار از سهام شناوری پایین که به اصطلاح از آنها به عنوان بازار دومی یاد می‌شوند در کانون توجه معامله گران بورس تهران قرار داشتند.

در این بین آندسته از سهم‌های برخوردار از انتفاع افزایش قیمت‌ها و یا حذف ارز ترجیحی از جمله گروه قندی‌ها، غذایی ها، سیمانی و دارویی و همچنین گروه پلیمر و پتروشیمیایی ها در کنار هلدینگ های سرمایه گذاری خود به کانون پر تحرک معامله گران کوتاه مدت نگر و میان مدت نگر تبدیل شده اند.

گروه پالایشی‌ها نیز با نزدیک تر شدن به موعد برگزاری مجامع سالیانه و انتشار گزارش‌های عملکردی خود همسو با رشد قیمت جهانی نفت برای معامله گران اغلب حقیقی بازار همچنان جذاب هستند.

در گروه خودرويی ها اما خبرهای مرتبط با واردات خودروی خارجی در حالی به افزایش عرضه سهام در گروه انجامید که تلاقی تصمیم دولت برای واردات خودرو با حذف ارز ترجیحی برای واردات در چشم انداز تورمی این صنعت، باعث شده تا برخی معامله گران از فرصت جمع آوری سهام در این گروه در کف دامنه نوسان منفی قیمت‌ها به خوبی استفاده کنند.

به نظر می‌رسد معامله گران بورس تهران اگر چه با نزدیک تر شدن به روزهای پایانی اردیبهشت ماه ترجیح می‌دهند تا با گام‌های محتاطانه تری در بازار حرکت کنند اما همچنان با چشم‌های خیره به سیاست‌های دولت، بر جبران عقب ماندن بازدهی بازار سهام نسبت به سایر بازارهای موازی تاکید دارند. بازاری که از دخالت‌های دستوری و سرکوب تقاضا در بعضی از مقاطع زمانی رنجیده و آثار مخرب آن را تحمل کرده است.

90 هزار میلیارد تومان سهام بابت رد دیون تامین اجتماعی واگذار می‌شود/ سهام ایران‌خودرو و سایپا بلوکی ... شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالا متقاضیان یارانه جدید عجله کنید چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌عالی مسکن پاک‌کننده شیشه در بازار چند؟ مصرف برق رکورد زد/ عبور مصرف برق از 49 هزار مگاوات زور آزادسازی واردات به افزایش قیمت خودرو نرسید/ آخرین... ترس شدید رمزارزها برای صعود 10 خبر تاثیرگذار بورس فردا 28 اردیبهشت 1401 |فردا پنجمین عرضه اولیه جدید بازار سرمایه واگذاری زمین و خانه اقساطی به این افراد | ثبت نام 30 هزار نفر راه اندازی 3 شهرک صنعتی تصویب شد هیچ مشکلی در فراوانی و ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد خبر خوب برای خریداران خودرو |ریزش قیمت خودرو در راه است؟ برای خرید 206 چقدر لازم است؟ جزيیات خرید خودرو از بورس کالا | اولین خودروها فردا به بورس می رسند پرونده ارزان فروشی بنزین به کجا رسید؟ آخرین اخبار مجامع 1401/02/27 سهم 1.5 درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی هستیم/ 20 درصد درآمد باید از اقتصاد دانش بنیان باشد سهامداران پتروشیمی پارس بخوانند | امروز در پارس چه گذشت؟ جدیدترین جزيیات خرید خودرو در بورس نفت روسیه جایگزین نفت ایران در چین شد؟ شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی اعلام شد شاخص کل بورس رکورد زد خانوارهای دارای سه فرزند بخوانند | جزيیات واگذاری زمین و خانه اقساطی بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند قیمت مزدا از 1 میلیارد عبور کرد سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند آخرش وزیر از ما پول می خواهد | با ما شوخی نکنید، ما بانک و بورس نیس... پیش بینی بورس فردا 28 اردیبهشت 1401| توجه دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی خرید اتو مو چقدر خرج دارد؟ ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌ عالی مسکن متقاضیان یارانه عجله کنید جزییات جدید از مکانیزم فروش خودرو/ مالیات جدید در راه... اخبار مهم کدال 27 اردیبهشت 1401 | نمادهای شاخص ساز تحت تاثیر عوارض صادراتی امسال قطعی برنامه ریزی شده آب و برق نخواهیم داشت برگزاری نشست هماهنگی و سیاست‌گذاری مدیران روابط عمومی صنعت آب اولین دستاورد اتحاد استراتژیک ایران خودرو و سایپا به ثمر رسید بازماندگان دریافت یارانه برای ثبت‌نام به «درگاه ملی خدمات دولت» مراجعه کنند قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت بانک صادرات ایران در نمایشگاه کتاب 4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی مشکلات بچه‌دارها با قیمت پوشک | جدول جدیدترین قیمت‌ها وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد جایزه مدیر فعال روابط عمومی به بیمه رازی تعلق گرفت منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد افزایش منابع و الزامات اجرایی سازمان تعزیرات برای برخورد با پدیده‌های گرانفروشی و احتکار شاخص کل بورس به کانال 1.6 میلیون واحدی وارد شد