معاملات کالایی در ابهام آینده نرخ ارز

معاملات کالایی در ابهام آینده نرخ ارز

تکانه‌های مهم قیمت‌های جهانی و سیگنال‌های ارزی، دو داده بسیار مهم برای بازارهای کالایی است که بیش از همه چیز فاز روانی بازارها را تحریک کرده و تاکنون به رشد محسوس...

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، با اندکی تقلیل می‌توان گفت بزرگ‌ترین تقاضای تاریخ بورس کالا در بهمن ماه‌ سال جاری روانه بورس کالا شده که محرک مهمی از خوش‌بینی به آینده تولید در اوایل سال آینده خواهد بود.

اما اوضاع کلی تقاضا مخصوصا در بازارهای فلزی تاثیر مستقیمی از نوسانات ارزی می‌پذیرد که یک داده مبهم برای دورنمای تقاضا به شمار رفته که اثر آن در نهایت بر حجم تولید خودنمایی خواهد کرد. رهگیری این موارد به معنی ترسیم وضعیت بازار در هفته‌های ابتدایی سال آینده خواهد بود.

 رشد قیمت جهانی؛ سیگنال‌ساز رونق بازار داخل

وقتی قیمت‌های جهانی در سطوحی مثال‌زدنی قرار داشته و هنوز میل به افزایش نرخ را می‌توان رصد کرد ذهنیت افزایش تقاضا منطقی به نظر می‌رسد. در برابر آن نوسان بهای ارز به پیچیدگی‌های بیشتری منجر شده، آن هم در وضعیتی که تقریبا هر سه احتمال افت نرخ، رشد قیمت‌ها و نوسان محدود و ثبات شکننده بهای ارز از طرفدارانی برخوردار است که در نهایت بر عملکرد تجاری آنها اثرگذار خواهد بود. بنابراین اگر قیمت‌های جهانی را افزایشی ببینیم و ذهنیت کاهش بهای ارز را کمرنگ در نظر بگیریم، در وضعیت کلی دورنمای استمرار خودنمایی تقاضا وجود دارد.

نکته مهم آنکه در بازارهای جهانی فاز رونق قیمتی مدتی است آغاز شده و استمرار این روند می‌تواند سیگنالی افزایشی را به اقتصاد ایران و کشورهای همسایه تزریق کند که در نهایت وضعیت تولید داخلی و درآمدزایی تقویت می‌شود. این روند عمومی سیگنال مثبت بسیار مهمی است که شاید بعد از سال‌ها، یک تکانه محرک اقتصادی برای کشور به شمار رفته که بیش از همه بخش تولیدات صنعتی را تحریک خواهد کرد. افزایش ارزآوری از مسیر رشد ارزش صادرات نیز سیگنال موثر دیگری است که ریسک‌های احتمالی افت بهای ارز را برای صادرکننده پوشش می‌دهد گویی در سال‌های اخیر، این اولین بار است که می‌توان به روزهای بهتری برای اقتصاد ایران با تبعیت از سیگنال‌های جهانی امیدوار بود. به‌عنوان یک نمونه مشخص بالاترین میزان تولید ناخالص داخلی در تاریخ ایران در سال 2012 ثبت شده که به وضوح شاهد رشد قیمت‌ها در بازارهای کالایی در جهان بودیم و این داده با توجه به افزایش نرخ‌های جهانی مستعد بازتکرارشدن است.

بهمن‌ماه در حالی به پایان رسید که بازار محصولات صنعتی و معدنی یا محصولات پتروشیمیایی در بورس کالا و بازار آزاد با رشد تقاضا روبه‌رو شد. این سیگنال در حالی رخ می‌دهد که آمارهای صنعتی استخراج شده از وضعیت تولید در دی‌ماه حکایت از روند نه‌چندان مطلوب تولید دارد که با داده‌های تقاضا نه‌تنها همخوانی نداشته بلکه از یک ریسک مخفی حکایت دارد. اینکه در دی‌ماه حجم تولید به نسبت ماه قبل از آن کاهش داشته و در کل وضعیت جذابی را در مقایسه با سال جاری ترسیم نمی‌کند به این معنی است که حجم عرضه در اواخر دی‌ماه و اوایل تا اواسط بهمن قاعدتا با کاهش همراه خواهد شد ولی در همین زمان تکانه‌‌های مهمی در فاز تقاضا به ثبت رسید که مهم‌ترین رشد آن را می‌توان در همین هفته سپری شده مشاهده کرد. این داده ناخودآگاه ریسک برتری تقاضا بر عرضه را در بر دارد که به وضوح در عملکرد معامله‌گران و معاملات مشهود بود. حال دو سرنوشت پیش‌روی بازارهاست، یکی آنکه به کمک رشد تقاضا در بهمن‌ماه، حجم تولید در صنایع بزرگ بالادستی افزایش یافته که به حمایت از کل صنایع منتهی شده و دیگری آنکه به‌رغم افزایش تقاضا، حجم تولید کمتر از انتظار افزایش داشته است که پتانسیل خطرناکی برای رشد فراتر از حد انتظار قیمت‌ها را به همراه خواهد داشت. البته این آمارها به موشکافی‌های دقیق‌تری نیاز دارد.

 تقابل عرضه و تقاضا تعیین‌کننده مسیر بازار

برای یک اقتصاد حجم تولید و برای بازارها؛ حجم معاملات مواد اولیه و محصولات نهایی در اولویت قرار دارد و قیمت سیگنالی متاثر از تقابل عرضه و تقاضا قلمداد می‌شود بنابراین می‌توان از یکسو مدیریت قیمت را از مسیر عرضه و تقاضا رهگیری کرد و از سوی دیگر قیمت را یک فاکتور جانبی برای این فرآیندها به شمار آورد.

دی‌ماه و اوایل بهمن‌ماه زمانی استثنایی برای کاهش تقاضا در بازارهای مختلف بورس کالا بود که در سه بازار مس، فولاد و محصولات پتروشیمی مورد بررسی قرار گرفت ولی در سه هفته اخیر شاهد بازگشت تقاضا هستیم که از چند دلیل اصلی تبعیت می‌کرد. تکانه‌های مهم رشد بهای ارز آزاد و نیمایی، افزایش محسوس قیمت‌های جهانی، دورنمای رشد بیشتر قیمت‌ها در بازار داخلی و بازگشت مجدد انتظارات تورمی در کشور و بازارهای مختلف از جمله عواملی بود که به رشد تقاضا در بورس کالا و بازار آزاد منتهی شد. البته شاهد هستیم بهای نیمایی ارز تغییر چندانی نداشت ولی سایر مولفه‌ها در نهایت رشد نرخ را رقم زد.

 رهگیری آماری تولید

آمارهای وزارت صمت حکایت از آن دارد که حجم تولید کل محصولات پتروشیمی در دی‌ماه رقمی نزدیک به 8/ 4 میلیون تن بود که اگرچه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 9/ 7 درصدی داشته ولی از آذرماه و رقم تولیدی 21/ 5 میلیون تن کمتر است. در فولاد خام نیز شرایط مشابهی حکمفرماست و تولید فولاد خام در دی‌ماه 13/ 2 میلیون تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 3/ 7 درصد رشد کرده ولی در مقایسه با آذرماه و تولید 49/ 2 میلیون تنی، از یک عقبگرد برخوردار است. نکته مهم آنکه حجم تولید دی‌ماه هر دو گروه کالایی فولاد خام و پتروشیمی از متوسط 10 ماه نخست سال جاری کمتر است.

نکته قابل توجه آنکه برای محصولات فولادی هم شرایط مشابهی را شاهد هستیم و حجم تولید دی‌ماه 75/ 1 میلیون تن بوده که در مقایسه با مدت مشایه سال قبل افزایش 3/ 7 درصدی داشته ولی از حجم تولید آذرماه و متوسط حجم تولید 10 ماه ابتدایی سال جاری کمتر است.

اگر سیگنال حجم تولید را در نظر بگیریم می‌توان به احتمال کاهش دریافت سوخت و خوراک مخصوصا گاز طبیعی و برق اشاره کرد. اما یک نکته مهم دیگر را باید در نظر گرفت و آن حجم تقاضاست که در دی‌ماه پایین بود و گویی اثر مستقیمی بر حجم تولید بر جای گذاشته است. این رخداد یک بار در سال 94 نیز مشاهده شده بود و کاهش تقاضا در نهایت به کاهش حجم تولید منتهی شد. این موارد به خوبی نشان می‌دهد کاهش حجم معاملات داخلی و خرید صنایع تکمیلی به معنی ایجاد یک ریسک مهم برای صنایع بزرگ بالادستی است که در گام اول به رشد موجودی انبارها و در فاز دوم به کاهش حجم تولید منتهی خواهد شد. البته این احتمال را می‌توان در نظر گرفت که با بازگشت قطعی تقاضا در روزها و هفته‌های اخیر در کنار ورود تقاضای فصلی، تقاضا چهره‌ای جدید به خود خواهد گرفت، اگرچه حفظ همین سطوح احتمالی هم از یک موفقیت کم‌نظیر چیزی کم ندارد.

امسال نسبت به سال‌های قبل (تاکنون) حجم تقاضا در بازارهای مختلف بورس کالا افزایشی بوده و تا پایان سال البته احتمال استمرار این روند وجود دارد. اما دلایل ذکر شده درخصوص رشد تقاضا همچون افزایش احتمالی قیمت‌های جهانی سیگنالی است که احتمال رونق تولید داخلی را در بر دارد و اگر این موارد صحیح باشد این خروجی را در بر خواهد داشت که حتی به رغم افت قیمت آزاد ارز، باز هم رونق را در اقتصاد کشور حس می‌کنیم.

local_offerبرچسب‌ها:
بورس ایران تحلیل پذیری خود را از دست داده است/ ریسک رمزارزها برای افراد تازه‌کار بالا است

بورس ایران تحلیل پذیری خود را از دست داده است/ ریسک رمزارزها برای افراد تازه‌کار بالا است

تحلیلگر بازار سرمایه درخصوص وضعیت فعلی بورس گفت: بازار سرمایه با ریسک جدیدی مواجه شده است که می تواند تهدیدی برای آینده آن باشد. بورس در ایران به دلیل دخالت های بیجا تحلیل پذیری خود را از دست داده است...

FarsNews.ir/
نمادی که در دوره سقوط بورس 5 برابر رشد کرد!

نمادی که در دوره سقوط بورس 5 برابر رشد کرد!

با وجود اینکه بازار سهام دوران فرسایشی را طی می‌کند، برخی از نمادها بازدهی مثبتی را ثبت کرده‌اند. نماد گدنا که از عرضه‌های اولیه چند ماه گذشته است، در دوران افت شاخص حدود پنج برابر رشد کرده است.

TejaratNews.com/
چرا از بورس مسکن استقبال نشد؟

چرا از بورس مسکن استقبال نشد؟

بورس پنجم یا همان بورس املاک، مستغلات با سرمایه ثبت شده 5000 میلیارد تومانی راه‌اندازی شد اما حجم معاملات مسکن در بورس کالا به شدت پایین و از زمان راه‌اندازی تا به امروز اقبال چندانی نداشته است. حالا ...

TejaratNews.com/
سریال مداخلات سازمان بورس/ منابع جدید صندوق‌های با درآمد ثابت تنها 7هزار میلیارد تومان است!

سریال مداخلات سازمان بورس/ منابع جدید صندوق‌های با درآمد ثابت تنها 7هزار میلیارد تومان است!

همانگونه که انتظار می‌رفت با انتصاب دهقان دهنوی به عنوان ریاست سازمان، دخالت‌ها در بازار سرمایه افزایش یافت. پس از تغییر دامنه نوسان، حالا در تازه‌ترین تصمیم قرار...

EghtesadOnline.com/
بیشترین ارزش معاملات سهام در بورس امروز/ برکت صدرنشین ارزش معاملات

بیشترین ارزش معاملات سهام در بورس امروز/ برکت صدرنشین ارزش معاملات

در بورس امروز معامله‌گرها پنج هزار و 65میلیارد تومان سهام شپنا خرید و فروش کردند، بیشترین معاملات بورس و فرابورس به گروه مواد و محصولات دارویی تعلق داشت و 3.4درصد...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس امروز 18 اسفند 99

پیش‌بینی بورس امروز 18 اسفند 99

در پایان معاملات دیروز بازار سهام شاخص کل بورس بعد از چند روز منفی، رشدی 0٫5 درصدی را تجربه کرد. امروز برای بازار سهام چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس فردا 18 اسفند / امیدواری به بازار سرمایه برگشت؟

بورس فردا 18 اسفند 99 چگونه خواهد بود؟

عرضه اولیه یک شرکت سرمایه‌گذاری در بورس

عرضه اولیه یک شرکت سرمایه‌گذاری در بورس

بورستهران- ایرنا- عرضه اولیه سهام «شرکت سرمایه‌گذاری مدیریت سرمایه مدار» به نماد «مدار» روز چهارشنبه (20 اسفند ماه) در بورس تهران انجام می‌شود.

Irna.ir/
رییس سازمان بورس: شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است

رییس سازمان بورس: شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است، گفت: کاهش احتمالی قیمت ارز برای بازار سرمایه تهدید نیست، چراکه باعث رفع محدودیت‌ها در تجارت خارجی ...

Irna.ir/
محدودیت ها برداشته می شود/عزم جدی سازمان برای توسعه بازارسرمایه / سازمان بورس مشوق تاسیس ابرنهادمالی

محدودیت ها برداشته می شود/عزم جدی سازمان برای توسعه بازارسرمایه / سازمان بورس مشوق تاسیس ابرنهادمالی

نشست هم‌اندیشی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیران ارشد بازار سرمایه عصر امروز (یک شنبه هفدهم اسفند ماه) برگزار شد و طی این نشست، مدیران بورسی کشور ضمن تقدیر از اقدامات اخیر نهاد ناظر بازار سرمای...

Sena.ir/
اصلاح و استراحت بورس پس از رشد پرشتاب شاخص، طبیعی است

اصلاح و استراحت بورس پس از رشد پرشتاب شاخص، طبیعی است

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: طبیعی است که بعد از چنین رشدهای پرشتابی، دوره‌ای از اصلاح و استراحت را در مسیر بازار تجربه کنیم و بررسی روندهای مختلف بازار نشان می‌دهد که چنین مسیرهایی ...

Irna.ir/
تامین مالی 120 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های تولیدی از بورس کالا

تامین مالی 120 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های تولیدی از بورس کالا

مدیر عامل بورس کالا در آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و تالار حراج باز بورس کالا گفت: شرکت‌های تولیدی امسال 120 هزار میلیارد تومان از بورس کالا تامین کردند.

FarsNews.ir/
بازگشت رشد به معاملات بورس

بازگشت رشد به معاملات بورس

بورستهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (یکشنبه، 17 اسفندماه) پنج هزار و 861 واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 175 هزار واحد رسید.

Irna.ir/
ورود مزایده‌های حوزه معدن به بورس کالا در سال 1400

ورود مزایده‌های حوزه معدن به بورس کالا در سال 1400

بورستهران - ایرنا - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: فعالیت های خود را در حوزه بورس کالا شروع و معتقدیم سال 1400 فرصت ویژه ای است تا بر این بورس تمرکز داشته و در حوزه معدن مزایده ها را...

Irna.ir/
بورس ایران تحلیل پذیری خود را از دست داده است/ ریسک رمزارزها برای افراد تازه‌کار بالا است توقف "وبانک" و بازگشایی تا 60 دقیقه دیگر پیش‌بینی قیمت دلار امروز 18 اسفند 99 پیشروی مثبت حقوقی‌ها و افزایش خرید سهامداران حقیقی افزایش سکه در کانال 10 میلیونی / آخرین قیمت طلا تا پیش از امروز 18 اسفند 99 چقدر بود؟ چند درصد کارمندان ایرانی نجومی‌بگیر هستند؟ روز‌هایی که دیگر بوی عید و خرید نمی‌دهد! آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 18 اسفند 99 چقدر بود؟ یارانه برابر 2لیتر مایع دستشویی! پیش‌بینی بورس امروز 18 اسفند 99 نمادی که در دوره سقوط بورس 5 برابر رشد کرد! بیت‌کوین 50هزار دلاری شد کشف کوه 90درصد طلا در کنگو کارشناسان مدعی، آیا حالا اقتصاد ونزويلا پویاست؟ مبلغ سود سال 98 مشمولان سهام عدالت اعلام شد اعلام اسامی برندگان قرعه‌کشی محصولات ایران‌خودرو سود سهام عدالت تعیین شد حآفرین دوباره آگهی شد/ عرضه اولیه حآفرین این هفته چهارشنبه + فیلم دولت و مجلس، دست «ایران ایر» را گرفتند ماجرای ما و گران کردن اینترنت! آخرین وضعیت ارزهای بلوکه شده / چرا منابع بلوکه شده به کشور برنمی‌گردد؟ اعلام یک عرضه اولیه جدید / «مدار» چهارشنبه به بورس می‌آید سهامداران رافزا بخوانند، ورود پول میلیاردی به این نماد! جهانگیری: شعار حذف ارز 4200 باعث گرانی شد پالایشی یکم مثبت می ماند؟ پیش بینی روند قیمتی شاروم در روزهای آینده بورس عرضه اولیه یک شرکت سرمایه‌گذاری در بورس جهانگیری: دلیل کمبود روغن تنش‌های روانی است رییس سازمان بورس: شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است خبر خوش برای جوانان متقاضی وام مسکن چرا از بورس مسکن استقبال نشد؟ راز یک معما؛ گرانی در عین فراوانی عرضه اولیه این هفته مدار چقدر نقدینگی می خواهد؟ + فیلم آخرین صورتحساب سهام عدالت / سهام عدالت یک میلیونی چقدر شد؟ فرایند صدور چک تغییر کرد حضور 60 میلیون ایرانی در بازار سرمایه پیش‌بینی میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده محدودیت ها برداشته می شود/عزم جدی سازمان برای توسعه بازارسرمایه / سازمان بورس مشوق تاسیس ابرنهادمالی در بازار طلا و سکه چه گذشت؟ / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/17 اصلاح و استراحت بورس پس از رشد پرشتاب شاخص، طبیعی است فرآیند صدور چک در قانون جدید طلا در یک قدمی 900 هزار تومان / طلا تا پایان سال چقدر می‌شود؟ سنگ پای طلایی، مفت چنگ شوینده ها تامین مالی 120 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های تولیدی از بورس کالا نرخ دلار نیمایی امروز 17 اسفند ماه دارویی‌ها در راس معاملات/ بیش از 5 میلیارد برگه سهم داد و ستد شد قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد تخم‌مرغ ارزان می‌شود روند بازار سرمایه طبیعی است پیش‌بینی بورس فردا 18 اسفند / امیدواری به بازار سرمایه برگشت؟

در حال بارگیری...