چربی تورم رکورد زد؛ گرانی روغن به 300 درصد نزدیک شد/ تورم نقطه‌ای خانوار‌های روستایی از 60 درصد عبور کرد

چربی تورم رکورد زد؛ گرانی روغن به 300 درصد نزدیک شد/ تورم نقطه‌ای خانوار‌های روستایی از 60 درصد عبور کرد

تغییرات تورمی اولین ماه تابستان از سوی مرکز آمار اعلام شد. تغییراتی که نشان از تداوم روند صعودی شاخص قیمت مصرف کننده و رکوردشکنی قیمت برخی کالا‌ها همچون روغن حکایت دارد.
تغییرات تورمی اولین ماه تابستان از سوی مرکز آمار اعلام شد. تغییراتی که نشان از تداوم روند صعودی شاخص قیمت مصرف کننده و رکوردشکنی قیمت برخی کالا‌ها همچون روغن حکایت دارد.

به گزارش تابناک اقتصادی، مرکز آمار گزارش رسمی تغییرات شاخص قیمت کالا و خدمات در تیر ماه 1401 را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم سالانه تیرماه برای خانوار‌های کشور به 40.5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.1 درصد افزایش نشان می‌دهد. منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب 40 درصد و 43.2 درصد می‌باشد که برای خانوار‌های شهری 1.1 واحد درصد افزایش و برای خانوار‌های روستایی 1.4 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم نقطه‌ای خانوار‌های کشور
گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه‌ای در تیرماه 1401 به  54 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین 54 درصد بیشتر از تیر 1400 برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند.

نرخ تورم نقطه‌ای تیر ماه 1401 در مقایسه با ماه قبل 1,5 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­‌ها و دخانیات» با افزایش 4.4 واحد درصدی به 86.0 درصد و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» با افزایش 0.1 واحد درصدی به 36.9 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری 52,8 درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل 1.4 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی 60.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.5 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه تیر 1401 به 4,6 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 7.6 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 5.7 درصد و 3.8 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری 4,5 درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل 7.0 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی 4.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 11.0 واحد درصد کاهش داشته است.

روغن همچنان صدرنشین گرانی

هزینه خانوار‌های ایرانی در شرایطی 54 درصد افزایش داشته که ردپای اقلام پرحاشیه در مدت اخیر مانند روغن، نان و گوشت‌ها به دلیل حذف دلار 4200 از چرخه واردت، در آن پررنگ است، جایی که افزایش قیمت کالایی همچون روغن تا نزدیکی 300 درصد هم می‌رسد.

در نخستین ماه تابستان امسال، گروه خوراکی و آشامیدنی‌ها 87 درصد نسبت به تیرماه سال 1400 گران شده و در صدر این گرانی روغن و چربی‌ها قرار دارد و بیش از 293 درصد افزایش قیمت داشته است. این در حالی است که یکی از مهم‌ترین دلایل این جهش قیمت، به اصلاح سیاست ارزی دولت مبنی بر حذف ارز ترجیحی برای واردات کالا‌های اساسی همچون دانه‌های روغنی و اختصاص یارانه جدید به خانوار‌ها بوده است. البته پیش از حذف دلار 4200 نیز چربی تورم بالایی را در بین خوراکی‌ها داشت و به طور نمونه در اسفندماه سال 1399 نیز، حدود 106 درصد افزایش قیمت نسبت به سال 1398 را به ثبت رسانده بود که مهم‌ترین دلیل آن،  عدم تامین روغن در بازار بود.

از سویی در بین اقلام صدر نشین گرانی، می‌توان به نان و غلات اشاره داشت که رشد بیش از 101 درصدی قیمت داشته است. همچنین «شیر، پنیر و تخم مرغ» با گرانی حدود 120 درصدی همراه بوده اند. اما نکته قابل تامل در این میان، افزایش ماهانه روغن، گروه شیر و پنیر و تخم مرغ و نان است؛ این در حالی است که با توجه به اجرای سیاست عادلانه سازی یارانه‌ها از اواخر اردیبهشت و اجرای کامل در تیرماه، افزایش قیمت این کالا‌ها علی رغم تاکید مسيولان مبنی بر عدم افزایش قیمت روغن، نان و شیر، جای سوال دارد. این در حالی است به ازای حذف ارز 4200 از واردات روغن و سایر کالا‌های اساسی، اولا یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی به حساب مردم واریز شده و ثانیا طبق اعلام ستاد تنظیم بازار، قیمت این کالا‌ها و محصولات ضروری مردم، با نرخ‌های جدید از خردادماه، اعمال و تاکید شده بود که افزایش قیمت جدیدی نخواهند داشت. حال به عنوان نمونه، افزایش حدود 8 درصدی قیمت شیر نسبت به ماه قبل، نشان از عدم نظارت بر برخی از تولیدکنندگان لبنی متخلف دارد که محصولات خود را در آغاز تابستان با گرانی دوباره به بازار عرضه کرده اند. این موضوع در خصوص تولیدکنندگان روغن و نان نیز صدق می‌کند.
 
هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟ مناطق محبوب خریداران مسکن در تهران ‌فارس من| مطالبه مردمی برای برخورد با عاملان گرانی لوازم خانگی سفر وزیر ارتباطات به قزاقستان فارس من| مطالبه پرداخت وام بدون ضامن/ وزارت اقتصاد:16 همت وام بدون ضامن پرداخت شد تامین مصالح نهضت ملی مسکن با تشکیل زنجیره تامین بین دو وزارتخانه‌ کاهش 28.7 درصدی تردد درمحورهای برون‌شهری نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق خبر جدید در مورد یارانه دارو/یارانه دارو کجا میرود؟ رشد 22 درصدی صادرات 4 ماهه در مقایسه با امکانات کشور مطلوب نیست ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها در ماه های آینده، بعید است تورمی چون خرداد داشته باشیم / تورم احتمالا بین 30 تا 40درصد قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول فارس من| مطالبه واگذاری سهام عدالت به متولدان قبل از 1400 درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول قیمت طلا و سکه امروز 17 مرداد 1401 حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟