رتبه 99 ایران در حرکت به سمت انرژی‌های نو / کشورهای اسکاندیناوی پیشرو در کاهش انتشار کربن

رتبه 99 ایران در حرکت به سمت انرژی‌های نو / کشورهای اسکاندیناوی پیشرو در کاهش انتشار کربن

یکی از شاخص‌هایی که روند حرکت جهان به سمت انرژی‌های پاک را نشان می‌دهد، شاخص گذار انرژی (ETI) است. در گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد، ایران در این شاخص رتبه 99 را از میان 115 کشور جهان در اختیار دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در یک دهه گذشته شاهد شتاب‌گیری تحول در سیستم‌‌های انرژی بودیم. افزایش استفاده از انرژی‌های نو و افزایش تمرکز روی تغییرات اقلیمی موجب شد تا توجه جهانی به کربن‌زدایی از سیستم‌های انرژی معطوف شود.

با این حال این مسیر همچنان ادامه دارد. در حالی که در سال 2018 هنوز بیش از 80 درصد از انرژی جهان از طریق سوخت‌های فسیلی تامین می‌شد، انتشار گاز‌های گلخانه‌ای در سال 2019 افزایش یافت و هنوز بیش از 770 میلیون نفر همچنان دسترسی کافی به برق ندارند. از این رو برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل و توافقنامه پارسی، تحول سیستم‌های انرژی باید شتاب بیشتری بگیرد.

شاخص گذار انرژی (ETI)

یکی از شاخص‌هایی که روند حرکت جهان به سمت انرژی‌های پاک را نشان می‌دهد، شاخص گذار انرژی (ETI) است که توسط مجمع جهانی اقتصاد در گزارش‌هایی با عنوان « تقویت گذار انرژی موثر» منتشر می‌شود. امسال این مجمع این گزارش عملکرد جهان در گذار انرژی را در یک دهه اخیر مورد بررسی قرار داده است.

بر اساس این گزارش امتیاز کل جهان در یک دهه اخیر افزایش داشته است. در یک دهه اخیر رده‌بندی کشورها تقریبا ثابت بوده و سه کشور دانمارک، فنلاند و بریتانیا بیشترین پیشرفت را در میان 10 کشور برتر به خود اختصاص داده‌اند. کشورهایی با تقاضای انرژی رو به رشد نظیر چین، هند و کشورهای آفریقایی صحرای سینا هم رشد قابل توجهی را به ثبت رساندند ولی امتیاز آنها در شاخص ETI همچنان بسیار پایین است.

در یک دهه گذشته بیش از 70 درصد از کشورهای دنیا در شاخص گذار انرژی پیشرفت داشتند و دسترسی و امنیت انرژی آنها بیشتر شده است. موضوعی که عمدتا ناشی از بهبود سطح دسترسی به برق در سراسر دنیا بوده است. این در حالی است که تلاشهای بیشتری برای بهبود کیفیت تامین برق در مناطقی که تازه برقدار شده‌اند نیاز است. موضوعی که برای بهبود خدمات عمومی نظیر آزمایش و واکسیناسیون کرونا بسیار حیاتی است. علاوه بر این، افزایش حوادث طبیعی در یک دهه گذشته آسیب‌پذیری شبکه‌های توزیع برق را افزایش داده و یک نیاز فوری برای بازسازی و مدرن‌سازی زیرساخت‌های توزیع و انتقال برق ایجاد کرده است.

گذار انرژی در واقع به صورت انتقال از سیستم‌های انرژی کنونی که عمدتا فسیلی هستند به سمت انرژی‌های با انتشار کربن کمتر تعریف می‌شود.

«شاخص گذار انرژی» از دو بعد تشکیل شده است: «الزامات عملکرد سیستم» و «آمادگی گذار». عملکرد سیستم توزیع انرژی کشورها را در سه حوزه کلیدی مورد بررسی قرار می‌دهد: مثلث انرژی که شامل «پایداری زیست‌محیطی»، «امنیت و دسترسی» و «رشد و توسعه اقتصادی» می‌شود. آمادگی گذار انرژی نیز به معنای ایجاد محیط مناسب برای انجام این گذار است که شامل « سرمایه‌گذاری»، «ساختار سیستم انرژی»، «مشارکت مصرف‌کننده و سرمایه انسانی»،« محیط کسب و کار نوآور و زیرساخت‌ها»« نهادها و حکمرانی» و «تعهد سیاسی و نظارت» می‌شود.

این شاخص به کشورهای مختلف در 39 مولفه مختلف امتیازی از 0 تا 100 می‌دهد و در نهایت با انجام برخی محاسبات نمره هر کشور را از 0 تا 100 مشخص می‌کند. گزارش امسال مجمع جهانی اقتصاد عملکرد 115 کشور جهان را در گذار از انرژی در یک دهه اخیر رتبه‌بندی کرده است.

رتبه‌بندی جهانی

در این گزارش، سه کشور سويد، نروژ و دانمارک بهترین عملکرد را در گذار از انرژی داشتند و به ترتیب با امتیازهای 79، 77 و 76 بهترین کشورهای دنیا هستند. در میان 10 کشوربرتر دنیا نشانی از آمریکا دیده نمی‌شود و نیوزیلند تنها کشور غیر اروپایی این فهرست است. اروگويه با قرار گرفتن در رتبه سیزدهم بهترین عملکرد را در میان کشورهای آمریکای لاتین و سنگاپور با رتبه 21 بهترین کشور آسیایی در گذار انرژی است. قرار گرفتن آمریکا در رتبه 24 هم از نکات جالب این گزارش است.

جایگاه ایران

در این رتبه‌بندی ایران با نمره 50 جایگاه 99 جهان را به خود اختصاص داده است. که کمتر از میانگین جهانی (59)¬ بوده است. در بخش عملکرد سیستم ایران نمره 55٫9 و در بخش آمادگی گذار نمره 44٫8 را کسب کرده است. این در حالی است که در گزارش قبلی رتبه ایران 106 و نمره آن هم 41 به ثبت رسیده بود.

جایگاه 99 ایران در حالی به ثبت رسیده که در منطقه کشورهایی مثل کویت، پاکستان، بحرین و لبنان رتبه بدتری نسبت به ایران دارند. با این حال در این رتبه بندی قطر در رتبه 53، امارات در جایگاه 64 و مراکش رتبه 66 را به خود اختصاص دادند و جایگاه عربستان هم 81 بوده است. کل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هم نمره 52٫8 را به خود اختصاص داده که رشد 2 واحدی را در این دهه نشان می‌دهد.

نکات کلیدی گزارش:
  • متوسط شاخص گذار انرژی جهان در 10 سال اخیر رشدی 8 واحدی را ثبت کرده و به 59 درصد رسیده است.
  • تنها 25 درصد از کشورهای جهان در سه مولفه مثلث انرژی عملکردی متعادل دارند.
  • پیشرفت در دسترسی به انرژی و پایداری زیست‌محیطی قوی بوده ولی رشد اقتصادی همچنان یک چالش بزرگ به حساب می‌آید.
  • بر اساس این گزارش 10 کشور برتر دنیا تنها 3 درصد از انتشار دی‌اکسید کربن جهان را به خود اختصاص داده‌اند.
  • تنها 13 کشور از 115 کشور دنیا رشدی ثابت را در یک دهه گذشته به ثبت رسانده‌اند.
  • سرعت گذار انرژی در اقتصادهای نوظهور سریع بوده ولی فاصله آنها با کشورهای توسعه‌یافته هنوز زیاد است.

 

مهمترین اخبار حوزه انرژی را در صفحه انرژی و کالا تجارت‌نیوز بخوانید.

هشدار به خوزستانی‌ها درباره مصرف برق

هشدار به خوزستانی‌ها درباره مصرف برق

سخنگوی صنعت برق در جنوب غرب کشور با اشاره به میانگین افزایش دما در کشور و افزایش مصرف برق در هفته جاری، از شهروندان خواست با خاموش کردن کولرهای اضافی صنعت برق را در تامین برق یاری کنند.

TejaratNews.com/
رشد بی‌سابقه مصرف برق در دو ماه اخیر

رشد بی‌سابقه مصرف برق در دو ماه اخیر

مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: رشد 20 درصدی مصرف برق در دوماه اخیر بی سابقه است.

Bartarinha.ir/

رشد 2 درصدی مصرف برق در دو ماه اخیر

رشد 19 درصدی مصرف برق نسبت به پارسال

رشد 19 درصدی مصرف برق نسبت به پارسال

مصرف برق کشور روز گذشته با رشد 19 درصدی نسبت به روز مشابه پارسال به بیش از 56 هزار مگاوات رسید، این درحالی است که طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی روزهای گرم‌تر در پیش است.

TejaratNews.com/
تهران نیازمند 600مگاوات کاهش مصرف برق است

تهران نیازمند 600مگاوات کاهش مصرف برق است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: برای اطمینان از تامین برق پایتخت در ساعات اوج بار فصل گرما، 600 مگاوات کاهش در مصرف برق این کلان شهر ضروری است.

Bartarinha.ir/

ارتباط نپوشیدن کت و مدیریت مصرف برق!

رکورد تاریخی مصرف برق کشور شکست

رکورد تاریخی مصرف برق کشور شکست

با ثبت مصرف لحظه ای 59 هزار و 76 مگاوات، رکورد تاریخی مصرف برق کشور شکسته شد.

Bartarinha.ir/
احتمال ثبت رکورد مصرف برق در پی افزایش گرما

احتمال ثبت رکورد مصرف برق در پی افزایش گرما

سخنگوی صنعت برق گفت: هفته آینده که هفته گرمتری خواهد بود اوج نیاز (پیک) مصرف به 60 هزار مگاوات افزایش می‌یابد.

Bartarinha.ir/

احتمال رکوردشکنی مصرف برق در هفته آینده/ تولید کمتر از مصرف

رشد22 درصدی مصرف برق فروردین 1400

رشد22 درصدی مصرف برق فروردین 1400

محمد حسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران روز پنجشنبه در نخستین اقدام فراگیر سال 1400 با محوریت عبور موفق از پیک بار گفت: «چندسال اخیر هیچ زمانی رشد مصرف برق به میزان 22...

TejaratNews.com/

افزایش 20 درصدی مصرف برق در کشور

پیش‌بینی عبور اوج مصرف برق از خط قرمز در 24 ساعت آینده

پیش‌بینی عبور اوج مصرف برق از خط قرمز در 24 ساعت آینده

دبیر ستاد راهبری اوج بار گفت: پیش‌بینی می‌شود با تداوم روند افزایشی دمای هوا در 24 ساعت آینده مصرف برق از خط قرمز عبور کند.

TejaratNews.com/
افزایش دما و نگرانی از افزایش مصرف برق

افزایش دما و نگرانی از افزایش مصرف برق

سخنگوی صنعت برق از افزایش دما در هفته آینده خبر داد و گفت: از همه مشترکان درخواست می کنیم که تا حد امکان از مصارف غیرضروری در ساعات اوج مصرف خودداری کنند.

Bartarinha.ir/
ثبت پیک های تابستانی مصرف برق در اردیبهشت

ثبت پیک های تابستانی مصرف برق در اردیبهشت

مقادیری از پیک مصرف برق که در سال‌های گذشته در تابستان رقم می خورد، امسال در اردیبهشت ماه به ثبت رسیده است.

TejaratNews.com/
هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد اگر جنگ اقتصادی نبود دلار امروز 5 تومان بود برگزاری 90 درصد مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیکی آن 15نفر و تمام کیسه‌های سیمان به نظر من اقدامات مهمی در شستا صورت گرفته است سلاطین سیمان کشور رونمایی شدند افزایش سرمایه "آپ" از دستور کار خارج شد جزيیات طراحی کیا اسپورتیج جدید مشخص شد قیمت سکه و دلار در بازار امروز قیمت دلار امروز 3 مرداد 1400 چقدر شد؟ قیمت بیت کوین بیش از 34 هزار دلار شد | قیمت ارزهای دیجیتال امروز 3 مردادماه بررسی عملکرد یک صنعت بورسی / چرا بازدهی قطعه‌سازان مثبت نمی‌شود؟ افزایش 26 درصدی درآمد "پخش" در تیرماه سود 650 ریالی سهامداران از مجمع "فایرا" تقسیم سود 500 تومانی در مجمع "کپارس" قیمت اجاره و خرید مسکن در مناطق شرق تهران قیمت اجاره و فروش مسکن در اهواز خودرو زیر 400میلیون در بازار چی بخریم؟ هشدار کلاهبرداری به اسم ایران خودرو مجمع "وملل" برگزار نشد پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان باز پس‌گیری قله 2500 دلار برای آلومینیوم قیمت پایه وکیوم باتوم در نیمه اول مرداد اعلام شد قیمت پایه فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی در نیمه اول مردادماه سال جاری نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است مهم‌ترین سیگنال‌های کدال امروز 3 مرداد / سود نقدی 45 تومانی بورس به سهامدارانش ارز دولتی 33 قلم دارو حذف شد "فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد "سفار" تصمیمات مجمع عمومی عادی را ثبت کرد تحلیل تکنیکال و بنیادی وبصادر | روند صعودی متوقف شد؟ صورت سود و زیان میاندوره ای "کاذر" منتشر شد انتشار صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده "ساوه" ثبت تصمیمات مجمع "زنگان" "دحاوی" هم صورت مالی میاندوره‌ای منتشر کرد "قرن" صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد خودرو برقی ایرانی در راه است / اعلام خودروهای جدید ایران‌خودرو و سایپا قطعی برق یا مافیا؟ مقصر گرانی سیمان کیست؟ رونمایی کمپانی «کیا» از مدل پیشرفته اسپورتیج مرغ 100هزار تومانی؛ از شایعه تا واقعیت ورود و خروج نقدینگی زیر تابلوی بورس، سبز شد قیمت امروز خودرو سوم مرداد / خودروهای داخلی چقدر گران شدند؟ پیش‌بینی قیمت طلا امروز 3 مرداد + آخرین قیمت طلا و سکه

در حال بارگیری...