سه گزینه احتمالی بایدن برای ایران

سه گزینه احتمالی بایدن برای ایران

همزمان با تعیین خط اصلی سیاست خارجی امریکا و ترسیم نقشه راه دولت بایدن برای پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای، ایران نیز به دنبال لغو تحریم‌هاست و به صراحت عنوان کرده که «توپ در زمین امریکاست.»

روزنامه اعتماد: همزمان با تعیین خط اصلی سیاست خارجی امریکا و ترسیم نقشه راه دولت بایدن برای پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای، ایران نیز به دنبال لغو تحریم‌هاست و به صراحت عنوان کرده که «توپ در زمین امریکاست.»

با این حال به نظر می‌رسد که در کوتاه‌مدت سه گزینه اقتصادی توسط دولت بایدن به طرف ایرانی اعلام شود تا شاید این کلاف سردرگم باز شود. «واشنگتن‌پست» در گزارشی از گزینه‌های اقتصادی احتمالی که کاخ سفید برای اقناع تهران در نظر دارد، رونمایی کرده است. موافقت با وام درخواستی ایران از صندوق بین‌المللی پول، آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران در کشورهای خارجی و البته تمدید معافیت‌های خرید نفت از ایران. هر یک از این سه گزینه در جای خود قابل بررسی است و اثر متفاوتی بر اقتصاد ایران در آستانه سال نو ایجاد می‌کند.

وام صندوق بین‌المللی پول

تقریبا یک‌سال پیش و همزمان با شیوع بیماری کرونا در ایران، بانک مرکزی در نامه‌ای به صندوق بین‌المللی پول، خواستار بهره‌مندی ایران از 5 میلیارد دلار وام صندوق بین‌المللی پول شده بود. همتی در نامه‌ای به کریستالینا گيوگیوا، رییس صندوق بین‌المللی پول نوشت: «با توجه به اعلام رسمی شما برای پشتیبانی از اعضا و با توجه به شیوع گسترده کرونا در ایران و سهمیه جمهوری اسلامی در این صندوق، خواستار استفاده از تسهیلات تامین مالی سریع RFI هستیم.»

برنامه موسوم به RFI توسط صندوق بین‌المللی پول برای کمک به یک کشور عضو با حمایت فوری مالی پس از مواجه شدن آن کشور با شوک برون‌زا طراحی شد. صندوق بین‌المللی پول در صورتی این وام را پرداخت می‌کند که آن کشور قادر به بازپرداخت وام به صندوق باشد.

این نخستین‌بار پس از سال 1962 بود که ایران درخواست تسهیلات از صندوق بین‌المللی پول کرد؛ برآوردهای بانک مرکزی نشان می‌داد که به دلیل آسیب‌های ویروس کرونا به بدنه جامعه و اقتصاد ایران، شوک منفی برون‌زا شکل گرفته و بر اساس همین برآوردها بود که بانک مرکزی عنوان کرد برای مهار شیوع ویروس، تقویت نظام مراقبت‌های بهداشتی و محافظت از پرسنل خط مقدم در بیمارستان‌ها و جاهای دیگر و کمک به افرادی که شغل خود را از دست داده‌اند، نیاز به 10 میلیارد یورو اضافه‌تر در تامین اعتبار خارجی خود دارد. این حدود 2 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران محسوب می‌شود.

این اطلاعات توسط طرف ایرانی با صندوق بین‌المللی پول به اشتراک گذاشته شده؛ با این حال از زمان درخواست ایران برای این وام (اسفند ماه سال 98) تاکنون، این وام پرداخت نشده است.

در اردیبهشت ماه سال جاری، همتی رییس کل بانک مرکزی در گفت‌وگو با بلومبرگ گفت که «شخصا از رییس صندوق بین‌المللی پول خانم جورجیووا می‌خواهم که این موضوع را جدی بگیرند.» او در پاسخ به این سوال که آیا «ایالات متحده مانع پرداخت این وام شده» نیز عنوان کرد که «ما از ایالات متحده امریکا درخواست کمک نکرده‌ایم! ما از صندوق بین‌المللی پول تقاضا کردیم که یک نهاد بین‌المللی غیر سیاسی، وابسته به سازمان ملل متحد است که ما در طول 75 سال گذشته یکی از اعضای بنیانگذار و شرکت‌کننده در آن بودیم.»

در آخرین تحولات صورت گرفته پیرامون این وام، «جهاد ازعور» مدیر بخش خاورمیانه و آسیای میانه صندوق بین‌المللی پول هفته گذشته عنوان کرد که «این صندوق درخواست 5 میلیارد دلار وام ایران را کماکان در دست بررسی دارد.» و «هنوز خیلی زود است که به سیاست دولت بایدن در منطقه به ‌خصوص در مورد ایران پی برد.» در این باره «واشنگتن‌پست» نیز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی عنوان کرده که «پرداخت پول بیشتر به ایران، بدون گرفتن چیزی در ازای آن، بسیار دشوار است. »

معافیت‌های تحریمی برای خرید نفت از ایران

دوم اردیبهشت ماه سال گذشته، وزیر وقت امور خارجه ایالات متحده، ‌پایان معافیت‌های خرید نفت از ایران را اعلام کرد و گفت که «دیگر هیچ معافیتی به کشورهای دیگر در این زمینه نمی‌دهد.» این تصمیم پس از معافیت 6 ماهه هشت کشور (ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان) از مجازات‌های پیش‌بینی شده برای معاملات نفتی با ایران گرفته و اعلام شده بود و هدف از آن، ‌«قطع کامل صادرات نفت ایران» عنوان شد. در بین این کشورها، چین، ژاپن، ترکیه، کره جنوبی و هند جزو مشتریان اصلی نفت ایران بودند. پیش از پایان این معافیت‌ها، ابراهیم کالین، سخنگوی دولت ترکیه اعلام کرد که «به خرید نفت از ایران ادامه خواهد داد.» ژاپن که یکی از مهم‌ترین مشتریان نفت ایران است نیز پیش از پایان معافیت‌ها، 15 میلیون بشکه نفت از ایران خرید. گفته می‌شود حتی هزینه خرید نفت از ایران را هم پرداخت کرده‌اند.

اما موضوع برای ایتالیا یا یونان به عنوان دو کشور اروپایی متفاوت بود و آنها از همان ابتدا دست از خرید نفت ایران کشیدند. هندی‌ها نیز واردات نفت از ایران را پس از تمدید نشدن معافیت‌ها، به صفر رساندند و سراغ صادرکنندگانی چون عراق، عربستان و حتی روسیه رفتند. با این حال، چین، مشتری اول نفت ایران باقی ماند. چینی‌ها که وارد جنگ تعرفه‌های تجاری با واشنگتن شده بودند؛ حتی بعد از تحریم کامل نفتی ایران هم به واردات نفت ادامه دادند.

البته وزارت نفت ایران بارها اعلام کرد که حتی در زمان تحریم، فروش میعانات نفتی ادامه پیدا کرده و آمار هم این را تایید می‌کند. میزان فروش فرآورده‌های نفتی و میعانات در چهارماهه اول سال 2018 قبل از آغاز تحریم‌ها حدود 500 هزار بشکه در روز بود و در شش ماهه معافیت‌ها هم این رقم تکرار شد و بعد از تحریم کامل نفتی ایران با کاهشی اندک، به حدود 450 هزار بشکه در روز رسیده است. با این حال چه کسی است که نداند تهران از باقی ماندن تحریم‌های نفتی گلایه دارد و بخش بزرگی از درآمدهای اقتصاد وابسته به نفت ایران، از دست رفته است؟ این موضوع نیز یکی از گزینه‌های پیش روی دولت بایدن است که به عنوان «مشوق» برای بازگرداندن تهران به مذاکره بر سر برجام در نظر گرفته شده است.

منابع بلوکه شده

عدم خرید نفت از ایران یک مشکل است و مشکل بزرگ‌تر، بلوکه شدن پول فروش نفت به دلیل تحریم‌های ظالمانه است. با اعمال محدودیت‌های سنگین امریکا علیه ایران، منابع ارزی قابل توجهی از ایران که عمدتا ناشی از صادرات نفت و انرژی بود در کشورهای کره جنوبی، عراق و تا حدودی هم چین و حتی ژاپن ماندگار شده و بانک‌های این کشورها به دلیل ترس از امریکا و روابط اقتصادی که با این کشور دارند حاضر نشدند ایران را به ایالات متحده ترجیح دهند. ارقام متفاوتی از این منابع ارزی بلوکه شده در خارج از مرزها عنوان می‌شود و در برخی موارد حتی از رقم 100 میلیارد دلار نیز صحبت می‌شود.

اما روی هم رفته، بانک مرکزی می‌گوید با ورود این منابع، ‌قیمت ارز که حالا در کانال 24 هزار تومانی قرار دارد، 10 هزار تومان کاهش پیدا می‌کند. رایزنی بانک مرکزی با کشورهای کره جنوبی، عراق و حتی این اواخر عمان، ‌هنوز با «خبر رسمی» از آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده در این کشورها همراه نشده است. تنها خبر موجود، پیشنهادهایی برای «تهاتر کالا» بین این کشورهاست که تهران این پیشنهادها را «سخیف» خوانده است. حالا گفته می‌شود که این گزینه نیز توسط دولت بایدن مورد نظر است و باید دید چه زمانی در مذاکرات پیش‌رو، از آن استفاده می‌شود.

local_offerبرچسب‌ها:
خبر مهم برای بازارها / بایدن در حال بررسی لغو تحریم‌های ایران

خبر مهم برای بازارها / بایدن در حال بررسی لغو تحریم‌های ایران

در حالی که خیلی از فعالان بازارها منتظر چند خبر سیاسی داخلی و خارجی هستند،ن شریه ساندی تایمز در گزارشی مدعی شد که ريیس جمهور آمریکا در حال بررسی لغو تحریم های وضع شده علیه ایران است.

TejaratNews.com/
واکنش احتمالی بازارها پس از سخنرانی بایدن / بورس فردا چه می‌شود؟

واکنش احتمالی بازارها پس از سخنرانی بایدن / بورس فردا چه می‌شود؟

جو ‎بایدن در کنفرانس مونیخ برخلاف گمانه‌زنی‌ها از بازگشت آمریکا به برجام سخن نگفت اما اعلام کرد ‎که آمریکا آماده تعامل با کشورهای 1+5 درباره مذاکرات هسته‌ای ایران است.

TejaratNews.com/
مراسم تحلیف بایدن بر بورس ایران اثر می‌گذارد؟

مراسم تحلیف بایدن بر بورس ایران اثر می‌گذارد؟

فردا مراسم تحلیف جو بایدن، ريیس جمهور جدید آمریکا انجام می‌شود و اختیارات پیشین دونالد ترامپ به بایدن منتقل می‌شود. بسیاری معتقدند حضور بایدن به معنای کاهش تنش و فشارها علیه ایران است و اقتصاد ایران ب...

TejaratNews.com/
آغاز دولت جو بایدن چه اثری بر بورس ایران دارد؟

آغاز دولت جو بایدن چه اثری بر بورس ایران دارد؟

بسیاری از کارشناسان می‌گویند بازار سرمایه در انتظار حضور ريیس جمهور جدید آمریکا در کاخ سفید است. چراکه ورود او به کاخ سفید و سیاست‎‌هایش هم روند حرکت نرخ ارز در کشور را مشخص می‌کند و هم روند بازار سرم...

TejaratNews.com/
واکنش احتمالی بازارها به قطعی شدن انتخاب بایدن / دلار، طلا و بورس چه می‌شوند؟

واکنش احتمالی بازارها به قطعی شدن انتخاب بایدن / دلار، طلا و بورس چه می‌شوند؟

با قطعی شدن نتیجه انتخابات آمریکا، بازارهای ایران چه واکنشی نشان خواهند داد؟ کدام بازار احتمالا اثرپذیری بیشتری دارد؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی برگشت سریع بایدن به برجام / دلار 18 هزار تومانی در راه است؟

پیش‌بینی برگشت سریع بایدن به برجام / دلار 18 هزار تومانی در راه است؟

باراک اوباما گفته است: بایدن به سرعت به توافق هسته‌ای ایران برمی‌گردد. احتمال برگشت سریع بایدن به برجام درحالیست که برخی کارشناسان از جمله امیرحسین نام‌آور ریزش قیمت دلار تا 18 هزار تومان را پیش‌بینی ...

TejaratNews.com/
اقتصاد ایران سال 1400 چگونه خواهد بود؟ / چند سناریو اقتصادی در دوره بایدن

اقتصاد ایران سال 1400 چگونه خواهد بود؟ / چند سناریو اقتصادی در دوره بایدن

به گفته یک اقتصاددان برای دوره بایدن می‌توان دو سناریو را پیش‌بینی کرد که یکی خوش‌بینانه و دیگری معلق بودن اقتصاد ایران است، اما افزایش نقدنیگی و رشد اقتصادی منفی خود را در تورم و تلاطمات بازارها نشان...

TejaratNews.com/
بورس پس از انتخاب «بایدن»

بورس پس از انتخاب «بایدن»

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین اتفاق‌ها بر بازارهای مالی جهان طی ماه‌های اخیر، می‌توان به انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا اشاره کرد. این موضوع نه تنها بر...

EghtesadOnline.com/
انتظار ترمیم اقتصاد با حضور بایدن نابه‌جاست؟

انتظار ترمیم اقتصاد با حضور بایدن نابه‌جاست؟

انتخابات آمریکا پایانی بود بر دوران سخت ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و می‌تواند آغازی باشد تا اقتصاد ایران جان تازه‌ای بگیرد.

Bartarinha.ir/
‌بایدن و فرصت‌یابی برای وضعیت اقتصاد ایران

‌بایدن و فرصت‌یابی برای وضعیت اقتصاد ایران

‌با پیروزی بایدن به‌عنوان ريیس‌جمهور دموکرات آمریکا این سوال مطرح است که این رویداد چه تاثیری می‌تواند در شرایط سیاسی و اقتصادی ایران بگذارد.

Bartarinha.ir/
بورس پس از بایدن به کدام سو می‌رود؟

بورس پس از بایدن به کدام سو می‌رود؟

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران از تغییرات احتمالی پیش‌روی اقتصاد کشور با تغییر روسای جمهور آمریکا می‌گوید و معتقد است همچنان بخش مهمی از مشکلات را باید در داخل حل کر...

EghtesadOnline.com/
پیروزی بایدن بازارهای سهام را سبزرنگ کرد

پیروزی بایدن بازارهای سهام را سبزرنگ کرد

اروپاتهران – ایرنا - به گزارش امروز خبرگزاری فرانسه، پس از آنکه جو بایدن خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معرفی کرد، شک و تردیدها کنار رفت و بازارهای جهانی با رونق روبرو شدند.

Irna.ir/
پیروزی بایدن با بورس های دنیا چه کرد؟

پیروزی بایدن با بورس های دنیا چه کرد؟

بعد از آن که بایدن نامزد دموکرات انتخابات آمریکا به صورت رسمی به عنوان ريیس جمهور آمریکا انتخاب شد، بورس ایران واکنش منفی به آن نشان داد. بورس های دنیا چه واکنشی به انتخاب بایدن نشان دادند؟

NabzeBourse.ir/
قیمت دلار، دقایقی بعد از اعلام پیروزی بایدن

قیمت دلار، دقایقی بعد از اعلام پیروزی بایدن

دقایقی پس از اعلام نتیجه انتخابات آمریکا و اعلام پیروزی جو بایدن قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران به کمتر از 25 هزار تومان رسید.

Bartarinha.ir/
سرمایه "شبهرن" 360 درصد افزایش یافت تشکیل کارگروه برای شکل‌گیری معاملات نقد و آتی تیکت‌های حمل و نقل ریلی در بورس کالا فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش سایپا قرعه‌کشی شد ارزش پالایشی یکم 13 اسفند 99 گزارش دوره­‌های برگزار شده واحد آموزش کانون کارگزاران در آذر و دی‌ماه 1399 سرمایه "خاهن" به 8 هزار میلیارد رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز ارزش سهام عدالت امروز 13 اسفند 99 از پیشرفت چشمگیر کروز در داخلی سازی قطعات مشعوف شدم تولید تختال سالم و بدون عیب سطحی کاهش 8301 واحدی شاخص بورس تهران / بازار داغ 26 هزار میلیارد تومانی اوراق بدهی در فرابورس اورژانس کسب و کار، محلی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی است تفاهمنامه بورس کالا و راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد نهادهای اقتصادی همراه با شورایعالی بورس از سهامداران حمایت کنند رشد 93 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران از زبان ظریف آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز سنگ آهن برگزار می شود نرخ جدید قالیشویی اعلام شد مرتضی بانک از سمتش استعفا داد اولین واکنش بازار به تعویق بررسی FATF / دلار باز هم گران می‌شود؟ باز هم شاخص منفی در انتهای بازار نخستین تفاهم نامه همکاری بین بانکی فی مابین پست بانک ایران و بانک دی با حضور معاون وزیر امور اقتصادی... عرضه یک باب واحد تجاری در حال ساخت در بورس کالا عرضه 2 هزار تن ورق گالوانیزه لوازم خانگی در بورس کالا تابلوی برق بورس انرژی پذیرای 68هزار کیلووات ساعت برق عرضه 80 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی یک خبر مهم برای سهامداران شستا! از ظرفیت های بانک برای توسعه استان استفاده می کنیم چتر حمایتی بازار سرمایه بر سر 4.5 میلیون سهامدار رمز ارز‌ها رقیبی برای "بورس" شورای عالی بورس: نفروشید، 25درصد سود بگیرید قیمت سکه و طلا امروز 13 اسفند ‌99 وام ازدواج هفتاد میلیون تومان شد شرایط پرداخت سود صاحبان سهام عدالت اعلام شد نوسان جزيی نرخ ارز در بازار تامین مالی 50 هزار میلیارد ریالی شرکت ملی نفت ایران خبری برای متقاضیان وام قرض‌الحسنه مسکن / دهک 1 تا 3 چه کسانی هستند؟ "ساروم" 22 درصد از سهامش را فروخت املاک "خساپا" به فروش نرفت خبری برای سهامدارن شستا / افزایش سرمایه در راه است حضور "وهور" در مناقصه بلوک سوم نیروگاه سیکل ترکیبی سرانجام اپال چه خواهد شد؟ واکنش‌های متعدد به اختلال 2 ساعته کارگزاری مفید / سهامداران نصف بازار را از دست دادند! شاخص در این لحظات با افت 6864 واحدی مواجه است قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13 چرا بورس به وضع فعلی افتاد؟ / درآمدهای دولت از بورس بی‌جان! قیمت دلار امروز 13 اسفند 99 چقدر شد؟ اختلال در کارگزاری مفید باز هم روی اعصاب کاربران! نیاز بورس به تزریق منابع مالی از صندوق تثبیت بازار سرمایه قیمت طلا امروز 13 اسفند 99 / اونس طلا به 1734 دلار و 16 سنت رسید

در حال بارگیری...