عدم بهسازی 200 هزار واحد مسکونی در سال، توسط...

عدم بهسازی 200 هزار واحد مسکونی در سال، توسط...

علی رغم اهداف چشم‌انداز پیش‌بینی شده برای بنیاد مسکن در دهه 90 این بنیاد هرگز نتوانست به وظیفه قانونی خود یعنی بهسازی...

به گزارش همت خبر، مهمترین مبنای انقلاب اسلامی ایران برای رفع فقر و گسترش عدالت بوده است بر همین اساس یکی از موارد مهم بحث مسکن محرومان است به گونه‌ای که این گزارش به بررسی نقش بنیاد مسکن برای محرومیت زدایی می پردازد.

به طوری که تنها پس از دو ماه پیروزی انقلاب اسلامی ایران در تاریخ 21 فروردین سال 1358 امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران دستور تاسیس و ایجاد بنیاد مسکن را دادند و این بنیاد تاکنون میلیون‌ها مسکن را در بافت های روستایی و شهری بازسازی و نوسازی کرده است البته اساسنامه بنیاد مسکن در تاریخ نهم آذر ماه سال 1366 به تصویب رسید و از آن سال تاکنون به لحاظ فرم مدیریتی و ساختاری از شکل خوبی برخوردار است.

بررسی عملکرد بنیاد مسکن اهمیت است و اگر طی سالیان اخیر از اهداف و چشم اندازهای خود عقب مانده است و راهکارها و بررسی دستیابی به آن اهداف چیست؟ بنیاد مسکن طبق قانون مکلف است سالانه 200 هزار مسکن را نوسازی و بهسازی کند علیرغم افزایش حق تخصیصی و تسهیلات بانکی به بنیاد مسکن در طی سالهای گذشته حدود یک میلیون و 931 هزار واحد مسکونی در سال 1384 تا 1400 مورد بهسازی و نوسازی قرار گرفته است این در حالی است که در این زمان حدود 300 هزار میلیارد تومان هزینه دریافت شده است.

جالب است بدانید از سال 1390 تاکنون بنیاد مسکن از استاندارد قانونی خود که مبنی بر بهسازی 200 هزار مسکن در سال است بسیار کمتر عمل کرده است.

گفتنی است 7 هدف عمده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در چهار دهه انقلاب اسلامی ایران شامل مطالعه و بررسی نیازهای مسکن محرومان اعم از روستایی و شهری، تهیه طرح مجتمع های زیستی و واحدهای مسکونی ارزان قیمت، تهیه زمین مورد نیاز طرح بنیاد و آماده سازی آن ها ، کمک برای تامین مصالح ساختمانی کشور ،تهیه طرحهای هادی و اصلاح معابر در روستاها، تهیه و ارايه طرح های لازم برای بازسازی مناطق آسیب دیده از جنگ، سیل و زلزله، اجرای مصوبه دولت مبنی بر ساخت 2 میلیون واحد مسکونی روستایی در دو برنامه 5 ساله است.

هشدار/ این ارز دیجیتال کلاهبرداری است خبر بد دولت برای حقوق کارگران | سنگ بزرگ بر سر راه افزایش حقوق کارگران چیست؟ مبلغ نهایی وام کمک ودیعه مسکن مشخص شد؟ شفافیت اطلاعات، ماحصل عرضه خودرو در بورس کالا تاثیرگذارترین نمادها در جریان معاملات امروز بخت با بازنشستگان یار شد/ افزایش وام مستمری... موافقت اتحادیه اروپا با ممنوعیت واردات نفت از روسیه ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار | با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم امداد غیبی حقوقی‌ها در محدوده صفر تابلو / تحرک نوسانگیران در بازار 62 شرکت مادرتخصصی دولتی زیان‌ده هستند قیمت دلار در بازار متشکل امروز 3 خرداد قیمت سکه امامی امروز 3 خرداد پاداش مشترکان صرفه‌جوی برق از اول خرداد لحاظ می‌شود تخصیص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات به تولیدکنندگان/ حذف موانع بانکی افزایش پله ای قیمت دلار | قیمت دلار بازهم افزایش داشت نماد سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت در بورس چرا و تا چه تاریخی تعلیق شدند؟ قیمت سکه طرح جدید 3 خرداد 1401 به 14 میلیون و 500 هزار تومان رسید برنامه مجزای دولت برای افزایش عرضه ها در بورس کالا آخرین وضعیت بازگشایی نمادهای متوقف و «ثفارس» چرا در فروردین، خودرو کم تولید شد؟ وام 100 میلیونی ودیعه مسکن به شورای پول و اعتبار رفت وعده رستم قاسمی برای برخورد با مسببان حادثه آبادان/... ارزش لیر لبنان سقوط کرد بازدید ريیس سازمان ملی بهره‌وری ایران از خبرگزاری فارس ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد تمدید ممنوعیت پروازی در برخی از شهرهای روسیه قیمت طلا، سکه و ارز 1401.03.03/ دلار چقدر قیمت خورد؟ قیمت هر گرم طلا 18 عیار اعلام شد ( 3 خرداد ) سفر معاون نخست وزیر روسیه به تهران برای مذاکرات ریلی نماد شرکت‌های استانی سهام عدالت چه زمانی بازگشایی می‌شود؟ فوری: پرداخت وام 50 میلیونی آغاز شد| اقساط بلند مدت وام 50 میلیونی روند معاملات بورس تا زمان برگزاری مجامع به کدام سمت و سو است؟ خاموش شدن دورکاری کارکنان در آژیر قرمز! افزایش قیمت گوجه فرنگی و سیب زمینی/کمبود عرضه و صادرات دلایل اصلی نمی‌توانیم 15 سال منتظر تولید لکوموتیو داخلی بمانیم/ امکان درآمد 20 میلیارد دلاری از ترانزیت پیگیری تخفیف بیمه و معافیت مالیاتی تعاونی‌ها بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار/ با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم جزيیات تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان کشور ارسال شد آخرین تلفن همگانی نیویورک سیتی جمع شد مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری، یاری‌گر صنعت فولاد است بانک‌ها استفاده از «چک موردی» را در دستور کار قرار دهند 270 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق نظام بانکی پرپتانسیل ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور قیمت‌گذاری واقعی خودرو با فروش خودرو در بورس کالا امروز درباره مبلغ وام ودیعه مسکن تصمیم‌گیری می‌شود/ با مقصران ریزش ساختمان مترو پل در آبادان برخورد ... چشم انداز طلای جهانی در میانه نگرانی‌های رکودی و تورم بی‌سابقه ارسال یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان