دلایل کمبود گاز در کشور چیست؟ / چرا نباید از مازوت استفاده کنیم؟

دلایل کمبود گاز در کشور چیست؟ / چرا نباید از مازوت استفاده کنیم؟

با وجود این که ایران سومین تولیدکننده گاز در جهان است اما وزیر جدید نفت اعلام کرد که زمستان امسال با کبود گاز مواجهیم و این گزاره، گمانه‌هایی درباره استفاده دوباره از مازوت را مطرح کرد. هاشم اورعی می‌گوید به دلیل کمبود بودجه و دانش فنی نمی‌توانیم از منابع گازی خود استفاده کنیم و دلیل کمبود گاز هم همین است.

به گزارش تجارت‌نیوز، با سردتر شدن هوا و رسیدن شش ماه دوم سال، زمزمه‌های کمبود گاز هم شروع شده بود تا این که چند روز پیش، وزیر جدید نفت گفت: «امسال در فصل سرما، روزی تا 200 میلیون مترمکعب کمبود گاز داریم.»

البته از آن‌جایی که برخی از نیروگاه‌های تولید برق ما هم از گاز تغذیه می‌کردند این گمانه که احتمالا یک از دلایل خاموشی‌های اخیر کمبود گاز است هم زده می‌شد.

سال پیش هم ابتدا زمزمه‌ استفاده از مازوت که سوختی ارزان و قابل دسترس برای نیروگاه‌ها است، مطرح شد که ابتدا رد و در نهایت تایید شد و حالا با توجه به صحبت‌های اخیر وزیر نفت دولت سیزدهم مبنی بر کمبود گاز احتمالا امسال هم از مازوت استفاده شود. هاشم اورعی، استاد تمام دانشگاه شریف در همین باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: سال‌هاست در وزارت نیرو سرمایه‌گذاری‌های کلان شده تا مجبور نشویم از گازوییل و مازوت استفاده کنیم. اصلا به همین دلیل هم از گاز برای سوخت استفاده می‌کنیم و این روش در دنیا هم انجام شده است.

مطالعه بیشتر: وعده وزیر نفت برای تامین گاز خانگی در زمستان

چرا نباید از مازوت و گازوییل استفاده کنیم؟

اورعی ادامه می‌دهد: این که ما به دلیل کمبود گاز به روش‌های قبلی انرژی تولید کنیم، غلط است.

مشکل کمبود گاز به تازگی و در حالی مطرح شده که بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت قبلی وعده داد بود که زمستان امسال 50 میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده می‌شود.

اورعی، مخالف استفاده دوباره سوخت مایع است و ابتدا برای مخالفتش، دلایل اقتصادی برمی‌شمارد: مازوت را نمی‌توان از طریق لوله منتقل کرد و ناوگان حمل و نقل ما اجازه استفاده زیاد از مازوت را نمی‎دهد و استفاده از مازوت تنها زمانی توجیه اقتصادی دارد که برای مدت کوتاه مانند دو یا سه روز باشد زیرا در وهله اول امکان استفاده از آن را نداریم.

استاد تمام دانشگاه شریف دلیل دیگری هم برای مخالفت خود دارد: زمستان پارسال از مازوت استفاده کردیم و بسیاری از شهرها با مشکل مواجه شدند. این مشکل سال پیش چنان جدی شده بود که در برخی از شهرها، دادستان فرمان بسته شدن نیروگاه‌ها را داد و بسیاری به دلیل آلودگی جان دادند.

او می‌افزاید: استفاده از گازوییل هم به دلایل اقتصادی منطقی نیست. اگر از گازوییل برق مصرف کنیم، هر کیلووات برق، حدود سه هزار تومان تمام می‌شود و وزارت نیرو مجبور است با توجه به وضعیت معیشت مردم، این انرژی را با قیمت بسیار پایین‌تر به مشترکان بفروشد. به جز این موضوع، اصلا ما کمبود گازوییل هم داریم.

چرا سومین تولید‌کننده گاز جهان، مشکل گاز دارد؟

ایران یکی از غنی‌ترین منابع گاز جهان است و پس از ایالات متحده آمریکا و روسیه، سومین تولیدکننده بزرگ گاز در جهان است پس چنین کشوری چگونه با کمبود گاز مواجه می‌شود؟ استاد تمام دانشگاه شریف بیان می‌کند: درست است که ما منابع گازی زیادی داریم اما این منابع در دسترس ما نیستند و ما نه تنها بودجه کافی نداریم، نمی‎‌توانیم سرمایه‌گذار خارجی جذب کنیم. شرکت‌های بزرگی که سرمایه کافی و دانش استخراخ گاز دارند هم به دلیل بر هم بخوردن برجام از ایران رفته‌اند و حالا ما در استخراج گاز مشکل داریم.

اقتصاد انرژی چه نقشی در این آشفتگی دارد؟

اورعی نسبت به سیاست‌های وزارت نیرو هم معترض است: اقتصاد انرژی در کشور ما به هم ریخته است و مجبوریم به دلیل شرایط سخت مردم حدود 90 درصد یارانه به انرژی اختصاص دهیم، برای همین هم برنامه‌ریزی برای ما سخت می‌شود.

این مشکل در حالی مطرح می‌شود که وزیر قبلی نفت چندی پیش گفته بود مصرف انرژی ایران در یکسال اخیر 12 درصد بیشتر شده اما این رقم در تهران به 15 درصد می‌رسد.

هاشم اورعی توضیح می‌دهد: هر ساله حدود 15 درصد افزایش مصرف داشته‌ایم اما این افزایش مصرف منجر به پیشرفت اقتصاد کشور نشده و به دلیل عدم سرمایه‌گذاری و عدم اکتشاف منابع جدید، تقاضای کشور از مقدار عرضه بیشتر شده است.

بنابراین دلیل کمبود گاز در سومین تولیدکننده گاز در جهان نبود بودجه و دانش کافی برای استخراج گاز است و احتمالا دلیل استفاده از سوخت‌های مایع ارزان که موجب آلودگی هوا و بیماری‌ مردم می‌شود هم استفاده از همین مازوت است و همه این‌ها در حالی است که انگشت اتهام مسولان کشور طبق معمول مردم را نشانه می‌گیرد مثلا وزیر نیروی پیشین گفته بود: گاز کمبود ندارد، مشکل اصلی در الگوی مصرف گاز است.

برای مطالعه بیشتر در همین باره، گزارش «سه دهه فرصت، 10 تریلیون دلار ثروت» را هم بخوانید.

صنایع اروپایی از گرانی گاز به زانو درآمدند

صنایع اروپایی از گرانی گاز به زانو درآمدند

افزایش قیمتهای انرژی در اروپا فقط به مصرف کنندگان عادی آسیب نمی زند بلکه فعالیتهای صنعتی هم در این وضعیت ضربه می خورند و روند احیای پساکرونایی در اقتصادهای اروپایی به خطر می افتد.

Bartarinha.ir/
گاز مناطقی از سه شهرستان استان تهران فردا قطع می‌شود

گاز مناطقی از سه شهرستان استان تهران فردا قطع می‌شود

گاز محدوده‌هایی از شهرستان‌های رباط کریم، ورامین و بخش قطعه نو در شهرستان ری، فردا قطع می‌شود.

TejaratNews.com/
ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند!

ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند!

شب پیش عده‌ای اقدام به دزدیدن دو کپسول کلر از شرکت آب و فاضلاب شهرستان هفشجان کردند و پس از آن هم با پخش آن گاز عده‌ای از مردم مسموم شدند. این حادثه، خوشبختانه خسارات جانی در پی نداشته اما سارقان و مس...

TejaratNews.com/
توافق ایران و ترکمنستان درباره حل مساله گاز

توافق ایران و ترکمنستان درباره حل مساله گاز

ريیس جمهور با اشاره به توافق ایران و ترکمنستان درباره حل مساله گاز گفت: تبادل انرژی و افزایش حجم مبادلات و ترانزیت کالا بین دو کشور از جمله زمینه‌های مستعد برای تقویت همکاری‌های ایران و ترکمنستان است.

TejaratNews.com/
زمستان 1400 با کمبود 200میلیون متر مکعب گاز

زمستان 1400 با کمبود 200میلیون متر مکعب گاز

نماینده مردم ملایر در مجلس با اشاره به مشکل تامین گاز در فصل زمستان گفت: موضوع تامین سوخت زمستانی مورد نیاز کشور هم در بخش صنعتی و هم در حوزه‌های خانگی، یکی از دغدغه‌‌های اصلی مجلس و وزارت نفت بوده اس...

Bartarinha.ir/
چگونه کمبود گاز را جبران کنیم؟

چگونه کمبود گاز را جبران کنیم؟

ایران با وجود در اختیار داشتن منابع زیاد انرژی، تابستان‌‌ها با قطعی برق مواجه می‌شود و زمستان‌ها از تامین گاز باز می‌ماند؛ مرتضی بهروزی فرد، کارشناس اقتصاد انرژی می‌گوید: با نزدیک شدن 6 ماه سرد سال نا...

TejaratNews.com/
بورس انرژی میزبان عرضه گاز مایع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی می‌شود

بورس انرژی میزبان عرضه گاز مایع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی می‌ش...

بورس انرژی ایران امروز شاهد عرضه گاز مایع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران خواهد بود.

Borna.news/
پیام کمبود گاز در فصل زمستان

پیام کمبود گاز در فصل زمستان

در روز‌های گذشته یکی از کارشناسان صنعت گاز اعلام کرد که امسال و در فصل زمستان با کمبود شدید گاز مواجه خواهیم شد و حتی تعبیر ابرچالش را برای آن به کار برده است.

Bartarinha.ir/
ریسک استفاده دوباره از مازوت!

ریسک استفاده دوباره از مازوت!

با وجود این که گمان می‌رفت که با کاهش دما مشکل تامین انرژی در نیروگاه‌ها کمتر شود؛ سخنگوی صنعت برق خبر داد که زمستان امسال برای تامین برق از مازوت استفاده می‌کنیم. سال پیش به دلیل استفاده از مازوت آلو...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی وزیر نفت از کسری گاز در زمستان

پیش‌بینی وزیر نفت از کسری گاز در زمستان

وزیر نفت گفت: حجم ذخایر سوخت نیروگاهی 30 درصد کمتر از پارسال است بنابراین تمام تلاشمان این است ظرفیت سوخت مایع نیروگاه ها را بالا ببریم.

Bartarinha.ir/
چرا کمبود گاز داریم؟ / آیا صادرات گاز ایران قطع شده است؟

چرا کمبود گاز داریم؟ / آیا صادرات گاز ایران قطع شده است؟

با وجود این که ایران منابع گازی غنی دارد و سومین تولیدکننده بزرگ گاز در جهان است اما وزیر جدید نفت می‌گوید، امسال سوخت مایع در مقایسه با سال گذشته، نزدیک 25 درصد کاهش پیدا کرده است.

TejaratNews.com/
وعده وزیر نفت برای تامین گاز خانگی در زمستان

وعده وزیر نفت برای تامین گاز خانگی در زمستان

وزیر نفت گفت: همه تلاش خود را می‌کنیم که در فصل زمستان، مشترکان خانگی گاز با مشکلی روبرو نشوند.

TejaratNews.com/
تهدید گرانی جهانی گاز، جدی شد

تهدید گرانی جهانی گاز، جدی شد

قیمت گاز طبیعی افزایش چشمگیری پیدا کرده که خبر بدی برای مصرف کنندگان و صنایع مختلف محسوب می شود.

Bartarinha.ir/
زمستان گاز کم می‌آوریم؟

زمستان گاز کم می‌آوریم؟

ريیس دولت و وزرای جدید همگی به جاده زده‌اند و به نقاط مختلف کشور رفته و مشغول دیدار و گفت‌وگو هستند؛ خود ريیس به سیستان‌و‌بلوچستان رفته، وزیر کار رفته است به قم دیدار علما و وزیر نفت عسلویه.

Bartarinha.ir/
شناسایی 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار واکنش نمادهای خودرویی به آزادسازی واردات / سهام خودرویی بخریم؟ جعل سند یک ملک 100میلیارد تومانی در ولنجک تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از مهرماه قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) قیمت گوشت در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) طرح اتصال انرژی برق ایران به روسیه قابل توجیه است سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی برنامه هلال احمر برای واردات 60میلیون دز واکسن قیمت بلیت اتوبوس‌ برگشت زايران اربعین اعلام شد تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی تا پایان سال مجوز افزایش سرمایه شتران ثبت شد افت قیمت خودرو‌های خارجی در بازار انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟ مصرف برق استخراج بیت کوین در سال 2021 چقدر خواهد بود؟ سواد مالی و ضرورت آن صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟ مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران! تنها راه علاج مشکل ارز دولتی «حذف» آن است پانزدهمین عرضه اولیه امسال پس فردا انجام می‌شود افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول سهامداران " قاسم " گرد هم می آیند دعوت از سهامداران "وجامی" به مجمع اقدام به افزایش سرمایه در مجمع "غمینو" گشایش جدید برای صادرکنندگان نارنگی زرد نخرید استقبال از پیش‌خرید واحدهای گروه سرمایه‌گذاری مسکن آغاز اختیار معامله بر «اخابر» تصمیم به انتخاب هیات مدیره "قشیر" در مجمع رشد اقتصادی ایران در بهار چقدر شد؟ لغو مجوز فعالیت کارگزاری ها با عدم تجمیع مجوزها پیگیری روال عادی معاملات بدون اختلال در هسته معاملات دسترسی جدید به سامانه نامک بلامانع است وضعیت سبد سهام عدالت در 29 شهریور ماه ورق بورس تهران برگشت چگونه قبض برق را قسطی پرداخت کنیم؟ چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟ رشد 7278 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 10.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل تعرفه و حق کمسیون مشاوران املاک واقعی می‌شود به هر ایرانی 3 هکتار زمین از مساحت کشور می‌رسد ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب پرداخت تسهیلات ریالی و ارزی به صادرکنندگان جزيیات ساخت مسکن حمایتی / چه کسانی مشمول هستند؟ فرآیند تحویل قرارداد آتی «صندوق طلا» سررسید مهر اعلام شد کاهش قیمت طلا با افزایش قیمت دلار رنگ سبز شاخص کل از ابتدا تا انتهای معاملات امروز شاخص بورس به مدار رشد بازگشت "وآذر" فردا بازگشایی می شود/برگزاری مجمع فوق العاده "کاما"، "شدوص" کاهش 6 درصدی قیمت سهام عدالت

در حال بارگیری...