سایه روشن حضور حقیقی ها در بورس

سایه روشن حضور حقیقی ها در بورس

در حالی که اصلاح بی‌‌وقفه شاخص کل بورس طی 10ماه گذشته این شايبه را به وجود آورده بود که سهامداران خرد رغبتی برای بازگشت به این بازار ندارند، وضعیت بازار سرمایه از...
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ اما آیا این حضور در هر صورت به نفع بازار سرمایه تمام شده و موجب رونق این بازار می‌شود؟ پاسخ کارشناسان به این سوال مثبت، ولی با اما ‌و اگر همراه است. آنان معتقدند حضور سرمایه‌گذاران خرد در بازار سرمایه و ورود نقدینگی به این بازار باعث رونق بورس می‌شود، اما از یک سو باید زیرساخت‌های حضور آنان مهیا شود و از سوی دیگر در صورتی که دانش کافی ندارند به‌صورت مستقیم برای سرمایه‌گذاری اقدام نکنند و معاملات خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسپارند.
رونق بورس با هدایت نقدینگی سرمایه‌گذاران خرد به سمت تولید

محمدرضا سماوی، کارشناس بازار سرمایه:‌ فلسفه وجودی بازارهای مالی مثل بازار سرمایه کمک به بخش واقعی اقتصاد است؛ یعنی منابع مازاد خانوارها را به سمت و سوی بنگاه‌های مالی که نیازمند منابع مالی هستند سوق دهند. معمولا این اتفاق در بازار اولیه می‌افتد، کما اینکه اگر بازار ثانویه پررونق باشد، روی بازار اولیه هم اثر مثبتی می‌گذارد. بنابراین اگر بازار سرمایه پویا باشد می‌تواند به بخش واقعی اقتصاد مخصوصا تامین مالی بنگاه‌ها کمک کند. جدا از آن فرصتی هم برای اشخاص حقیقی و حقوقی برای سرمایه‌گذاری در این بازار فراهم می‌‌شود. اما اثر سرمایه‌گذاران خرد در رونق بازار سرمایه به ضریب نفوذ این بازار بستگی دارد.

اکنون در کشورهای پیشرفته به دلیل اینکه سرمایه‌های خرد و کوچک با تعداد زیاد به بازار جذب می‌شوند، تامین مالی بنگاه‌ها نسبت به اینکه بخواهند از طریق بانک تامین مالی کنند، راحت‌تر است. در بازار سهام ما در سال‌های قبل بیشتر افراد متمول یا نهادهایی که دارای سرمایه‌های درشتی بودند، حضور داشتند، اما در دو سال اخیر ضریب نفوذ بازار سرمایه افزایش پیدا کرده است. افزایش ضریب نفوذ اولا باعث شده که به بازار توجه بیشتری شود و افرادی که در راس کار قرار دارند مثل دولتمردان و نهادهای نظارتی، مشکلاتی را که بازار قبلا داشت حل کنند.

از سوی دیگر افراد با فرهنگ سرمایه‌گذاری در بورس آشنا می‌شوند و می‌توانند منابع خوب سرمایه‌گذاری داشته باشند. اینکه حضور افراد با سرمایه‌های خرد مخصوصا در کشورهای جهان‌‌سومی که اقتصاد در حال پیشرفت دارند، افزایش پیدا کند یا به‌عبارتی ضریب نفوذ بازار افزایش یابد، اثر بسیار مثبتی بر رونق بازار دارد، اما باید به این نکته نیز توجه کرد که ممکن است این حضور عملکرد عکس هم داشته باشد؛ مثل اتفاقی که سال گذشته افتاد و باعث ریزش بازار شد.

چرا این اتفاق افتاد؟ دولتمردان مردم را برای سرمایه‌گذاری در بورس دعوت کردند، اما برای این دعوت زیرساخت‌ها آماده نبود. بهترین کاری که دولت می‌توانست بکند این بود که آن حجم از نقدینگی را به سمت بنگاه‌هایی که نیاز به تامین مالی دارند هدایت کند؛ این کار می‌توانست از طریق عرضه اولیه بیشتر یا افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم انجام شود، ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد. نقدینگی از سمت سرمایه‌گذاران خرد به سمت بازار آمد، اما به موازات آن شرکت‌هایی که در بازار بودند افزایش پیدا نکرد و این نقدینگی به سمت تولید واقعی هدایت نشد. این مساله باعث شد حجم نقدینگی به سمت سهم‌های موجود در بازار برود و به حبابی شدن قیمت‌ آنها منجر شود.

اگر دعوت سرمایه‌گذاران خرد به‌صورت مدیریت‌شده صورت می‌گرفت و پول‌ها به سمت تولید می‌رفت، می‌توانست باعث رونق بازار شود؛ بدون اینکه ریزش پرشتابی را تجربه کنیم. در هر صورت توصیه به سهامداران خردی که دانش کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس ندارند، این است که چه در فاز صعودی و چه زمانی که بازار در حال اصلاح یا ریزش است، از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازار شوند؛ چون صندوق‌ها را افراد حرفه‌ای مدیریت می‌کنند.

افرادی هم که می‌خواهند مبالغ قابل‌توجهی در بازار سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند به‌صورت تخصصی از خدمات نهادهای مالی یا شرکت‌های سبدگردانی استفاده کنند. با توجه به افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه و حضور بیش از 50میلیون سهامدار در این بازار باید در حوزه فرهنگ‌سازی بیشتر تلاش شود. مردم هم باید آموزش‌ها را جدی‌تر بگیرند.

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم؛ بازی دوسر برد برای سهامداران

احسان رضاپور، کارشناس بازار سرمایه: اصل گردش معاملات روزمره بازار از محل حضور و فعالیت سرمایه‌گذاران خرد شکل می‌گیرد که بخشی از آنها نگاه کوتاه‌مدت و بخشی دیگر نگاه بلند‌مدت و میان‌مدت به بازار دارند. بخشی هم با رویکرد معامله‌گری در بازار حضور پیدا می‌کنند که حضورشان می‌تواند به رونق معاملات و گردش نقدینگی در بازار و جا‌به‌جایی سهام بین گروه‌های مختلف کمک شایانی کند. اساسا شور و نشاط بازار را باید وابسته به حضور و مشارکت سرمایه‌گذاران خرد در بازار دانست. اما سرمایه‌گذاران خرد طبیعتا ویژگی‌های متفاوتی با سهامداران نهادی و اشخاص حقوقی دارند که با نگرش بلندمدت سرمایه‌گذاری خود را انجام می‌دهند. یکی از ویژگی‌های آنها این است که اولا منابع کوچک و خرد دارند و نگاهشان به بازار کوتاه‌مدت است.

از سوی دیگر بیشتر تحت‌تاثیر اخبار پیرامون بازار قرار می‌گیرند؛ در واقع هیجانات و مسايل ناشی از شایعات و شنیده‌های بیرون بازار می‌تواند با واکنش‌هایی از سمت آنها مواجه شود. به‌عبارت دیگر وقتی انتظار مثبتی از بازار وجود دارد، گرایش آنها به سرمایه‌ در بازار شدیدتر و شدت تزریق پول به بازار تقویت می‌‌شود. بیش‌واکنشی می‌تواند باعث شود که قیمت‌ سهام شرکت‌ها از ارزش واقعی آنها دور شود. دور شدن ارزش سهام از قیمت ذاتی خود، هم می‌تواند در سمت مثبت اتفاق بیفتد و هم در سمت منفی. مثل شرایطی که 6ماه اول پارسال تجربه کردیم.

یعنی سیلی از سرمایه‌گذاران خرد به دلیل انتظارات مثبت آن بازدهی خیره‌کننده را در بازار رقم زدند و بعد از آن هم التهاب و ترس آنان در نیمه دوم سال ریزش پرشتاب بازار را ایجاد کرد. معاملات ناشی از هیجانات باعث می‌شود سهامداران در هر قیمتی فروشنده باشند و تحلیل‌هایشان از پشتوانه علمی برخوردار نباشد. بنابراین رفتار آنان می‌تواند بازار را متاثر کند و آسیب‌هایی به بازار از دو سمت بزند. برای اینکه چنین اتفاق‌هایی نیفتد و بازار سرمایه با حضور سرمایه‌گذاران خرد رونق بگیرد، باید سراغ سرمایه‌گذاری غیرمستقیم رفت.

وقتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی در بازار وجود دارد که مدیران آنها حرفه‌ای هستند و صلاحیتشان هم تایید شده است، سرمایه‌گذاران خرد می‌توانند از طریق آنان وارد بازار شوند. هر چه سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بازار به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری هدایت شوند، هم اثرات مثبت روی بازدهی این افراد خواهد داشت و هم باعث رونق بازار می‌شود؛ چراکه تجمیع منابع در دست افراد حرفه‌ای خواهد بود. بنابراین این اتفاق هم به نفع سرمایه خرد است و هم به نفع بازار. ‌

local_offerبرچسب‌ها:
نخستین عرضه اولیه بورس تهران به همراه اوراق اختیار فروش تبعی

نخستین عرضه اولیه بورس تهران به همراه اوراق اختیار فروش تبعی

معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: اولین عرضه اولیه بورس تهران با پشتوانه اوراق اختیار فروش تبعی و تضمین حداقل سود 25 درصد در دوره یکساله چهارشنبه انجام می‌شود.

FarsNews.ir/
چرا خارجی‌ها به بورس تهران نمی‌آیند؟

چرا خارجی‌ها به بورس تهران نمی‌آیند؟

متغیرهای بسیاری در بورس تهران طی ماه‌های اخیر تاثیرگذار بوده‌اند تا حرکت دماسنج بازار بر مدار منفی ادامه داشته باشد.

EghtesadOnline.com/
یک رکوردشکنی در بورس تهران

یک رکوردشکنی در بورس تهران

جذاب ترین نماد بازار هم

BourseNews.ir/
صعود اصطکاکی بورس تهران

صعود اصطکاکی بورس تهران

9 روز متوالی است که میانگین وزنی قیمت سهام در تالار شیشه‌ای رو به افزایش بوده و در این مدت بیش از 8درصد بر ارتفاع شاخص کل افزوده شده است.

EghtesadOnline.com/
چرا بورس تهران دوباره منفی شد؟/ خریداران اصلی هنوز وارد بازار نشده‌اند

چرا بورس تهران دوباره منفی شد؟/ خریداران اصلی هنوز وارد بازار نشده...

یک کارشناس بازار سرمایه نظرات خود را در ارتباط نوسانات اخیر بازار و همینطور آینده بازار سرمایه به شرح زیر بیان کرد.

EghtesadOnline.com/
اطلاعیه بورس تهران در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا

اطلاعیه بورس تهران در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا

شرکت بورس تهران در مورد تغییرات دامنه نوسان و حجم مبنا اطلاعیه‌ای صادر کرد.

EghtesadOnline.com/
کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار میلیارد تومان گذشت

کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 4759 واحد روبرو شد.

FarsNews.ir/

مرز جدید ترس در بورس تهران

سردترین بهار بورس تهران

تکرار غفلت در بورس تهران

جدال امید و تردید در بورس تهران

چرا بورس تهران رشد کرد؟

چرا بورس تهران رشد کرد؟

روز گذشته نماگر اصلی بازار سهام بیش از2 درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز با صعود 5800 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 175 هزار واحد قرار گرفت.

Bartarinha.ir/
یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس، فردا (6 اسفندماه) در بورس تهران انجام می‌شود.

EghtesadOnline.com/
کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میلیارد تومان شد

کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میل...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ریزش 10 هزار و 51 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
تاثیر تحریم‌های جدید نفتی چیست؟/ دست چین برای خرید نفت ایران بسته می‌شود افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد اگر جنگ اقتصادی نبود دلار امروز 5 تومان بود برگزاری 90 درصد مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیکی آن 15نفر و تمام کیسه‌های سیمان به نظر من اقدامات مهمی در شستا صورت گرفته است سلاطین سیمان کشور رونمایی شدند افزایش سرمایه "آپ" از دستور کار خارج شد جزيیات طراحی کیا اسپورتیج جدید مشخص شد قیمت سکه و دلار در بازار امروز قیمت دلار امروز 3 مرداد 1400 چقدر شد؟ قیمت بیت کوین بیش از 34 هزار دلار شد | قیمت ارزهای دیجیتال امروز 3 مردادماه بررسی عملکرد یک صنعت بورسی / چرا بازدهی قطعه‌سازان مثبت نمی‌شود؟ افزایش 26 درصدی درآمد "پخش" در تیرماه سود 650 ریالی سهامداران از مجمع "فایرا" تقسیم سود 500 تومانی در مجمع "کپارس" قیمت اجاره و خرید مسکن در مناطق شرق تهران قیمت اجاره و فروش مسکن در اهواز خودرو زیر 400میلیون در بازار چی بخریم؟ هشدار کلاهبرداری به اسم ایران خودرو مجمع "وملل" برگزار نشد پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان باز پس‌گیری قله 2500 دلار برای آلومینیوم قیمت پایه وکیوم باتوم در نیمه اول مرداد اعلام شد قیمت پایه فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی در نیمه اول مردادماه سال جاری نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است مهم‌ترین سیگنال‌های کدال امروز 3 مرداد / سود نقدی 45 تومانی بورس به سهامدارانش ارز دولتی 33 قلم دارو حذف شد "فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد "سفار" تصمیمات مجمع عمومی عادی را ثبت کرد تحلیل تکنیکال و بنیادی وبصادر | روند صعودی متوقف شد؟ صورت سود و زیان میاندوره ای "کاذر" منتشر شد انتشار صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده "ساوه" ثبت تصمیمات مجمع "زنگان" "دحاوی" هم صورت مالی میاندوره‌ای منتشر کرد "قرن" صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد خودرو برقی ایرانی در راه است / اعلام خودروهای جدید ایران‌خودرو و سایپا قطعی برق یا مافیا؟ مقصر گرانی سیمان کیست؟ رونمایی کمپانی «کیا» از مدل پیشرفته اسپورتیج مرغ 100هزار تومانی؛ از شایعه تا واقعیت ورود و خروج نقدینگی زیر تابلوی بورس، سبز شد

در حال بارگیری...