روسیه بزرگترین صادرکننده نفت به چین ماند

روسیه بزرگترین صادرکننده نفت به چین ماند

آمار رسمی نشان داد روسیه با وجود کاهش تخفیف قیمت فروش و صادرات، در ماه اوت همچنان بزرگترین تامین کننده نفت چین ماند.

به گزارش ایسنا، آمار اداره کل گمرک چین نشان داد واردات نفت از روسیه شامل واردات از طریق خط لوله و دریا، در اوت 26 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت و به 10.54 میلیون تن معادل 2.48 میلیون بشکه در روز رسید که دومین رکورد بالا بود. واردات نفت از روسیه در هشت ماه نخست سال 2023، یک چهارم بالاتر از مدت مشابه سال 2022 بود و به 71.21 میلیون تن رسید.

واردات نفت چین از عربستان سعودی در اوت، 8.01 میلیون تن معادل 1.89 میلیون بشکه در روز بود که 5.5 درصد در مقایسه با اوت سال گذشته کاهش داشت اما در مقایسه با 5.65 میلیون تن در ژويیه، افزایش نشان داد. صادرات نفت عربستان سعودی به پالایشگاه‌های آسیایی تحت تاثیر قیمت فروش بالاتر، محدود شده است. قیمت فروش گرید نفتی سبک عرب لایت به پالایشگاه‌های آسیایی، در اوت 20 سنت افزایش یافت و سه دلار و 20 سنت در هر بشکه، بالاتر از قیمت پایه نفت عمان/دوبی تعیین شد.

کاهش تولید یکجانبه یک میلیون بشکه در روز توسط عربستان سعودی در اوت، تا پایان سال 2023 تمدید شد. در این بین، مسکو هم متعهد شد صادرات نفت خود را در اوت به میزان 500 هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد و سپس اعلام کرد کاهش صادرات به میزان 300 هزار بشکه در روز را تا پایان سال 2023 ادامه خواهد داد.

محدودتر شدن عرضه و تقاضای بالای پالایشگاه‌های هندی و چینی، باعث شده است تخفیف قیمت فروش نفت روسیه به شدت کاهش پیدا کند. نفت اسپوی روسیه برای تحویل در اوت، چهار دلار در هر بشکه نسبت به قیمت نفت برنت، ارزانتر بود که در مقایسه با شش دلار در ژويیه و هشت دلار و 50 سنت در مارس، کاهش نشان می‌دهد.

پالایشگاه‌های چینی از معامله‌گران واسطه برای امور ارسال و بیمه محموله‌های نفت روسیه استفاده می‌کنند تا از نقض تحریم‌های غربی، اجتناب کنند.

واردات نفت از مالزی که معمولا محل انتقال محموله‌های نفت تحریمی است، در اوت، 70 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت و به 5.73 میلیون تن معادل 1.35 میلیون بشکه در روز رسید و این کشور را به سومین تامین کننده بزرگ نفت چین پس از روسیه و عربستان سعودی تبدیل کرد.

واردات نفت چین از آمریکا در اوت، به حدود 400 هزار تن در مقایسه با واردات صفر در مدت مشابه سال 2022 رسید و حجم واردات از این کشور از ابتدای امسال تاکنون را به 9.85 میلیون تن رساند که بیش از دو برابر یک سال پیش است.

بر اساس گزارش رویترز، عراق با صادرات 5.37 میلیون تن نفت به چین، در رتبه چهارم و آنگولا با صادرات 4.17 میلیون تن، در رتبه پنجم قرار گرفت.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد