خوردن چلومرغ به جای مصرف بنزین!

خوردن چلومرغ به جای مصرف بنزین!

سامانه‌ای به نام انرژی‌یار طراحی شده که افراد با مراجعه به آن می‌توانند بررسی کنند که با تغییر طرح سهمیه‌بندی بنزین، وضعیت مالی خانوارها چه تغییری می‌کند. اما نکته جالب این است که این سامانه به افراد نشان می‌دهد که اگر بنزین نزنند، با پول آن چند وعده چلومرغ می‌توانند بخورند و یا چند شانه تخم مرغ بیشتر می‌توانند بخرند.

تجارت نیوز: سامانه‌ای به نام انرژی‌یار طراحی شده که افراد با مراجعه به آن می‌توانند بررسی کنند که با تغییر طرح سهمیه‌بندی بنزین، وضعیت مالی خانوارها چه تغییری می‌کند. اما نکته جالب این است که این سامانه به افراد نشان می‌دهد که اگر بنزین نزنند، با پول آن چند وعده چلومرغ می‌توانند بخورند و یا چند شانه تخم مرغ بیشتر می‌توانند بخرند.

 بنا بر نامه و دستور معاونت اقتصادی دولت، قرار است سهمیه‌بندی بنزین در دو جزیره کیش و قشم تغییر کند. بنا بر این طرح، قرار است سهمیه بنزین در این دو جزیره به جای خودرو به افراد اختصاص یابد و اگر این طرح موفقیت‌آمیز بود، به کل کشور تعمیم داده شود.

پیش از این نامه، اندیشکده حکمرانی دانشگاه شریف، از طرحی مشابه رونمایی کرده بود. طرحی که می‌گفت بنزین به جای خودروها به افراد تخصیص داده می‌شود.

این اندیشکده همزمان از سامانه‌ای به نام انرژی‌یار (http://energyyar.com) رونمایی کرد که در آن، کاربران با جواب دادن به یکی دو سوال می‌فهمیدند که با اجرای این طرح، چه میزان سود عایدشان می‌شود.

در صفحه ورودی این سامانه آمده: «با اجرای تغییر سهمیهه‌بندی بنزین، هر ایرانی ماهیانه 30 لیتر سهمیه داره و می‌تونه این حق رو در بازاری آنلاین خرید و فروش کنه. تو این طرح، قیمت بنزین بیشتر نمیشه و مردم می‌توانند سهمیه خودشون رو در یک بازار آنلاین به پرمصرف‌ها بفروشند. »

گام بعدی سامانه این است که از افراد می‌خواهد که با جواب دادن به چند سوال درباره تعداد اعضای خانوار و میزان مصرف بنزین ماهانه، ببینند که با اجرای این طرح چقدر ماهانه «گیرشان می‌آید».

گام بعدی این است که این سامانه به کاربر می‌گوید با پول بنزین مصرف نشده خود می‌توانند مثلا 8 وعده چلومرغ بیشتر بخورند یا مثلا 4 شانه تخم مرغ بیشتر بخرند!

مشکل این سامانه چیست؟

این طور که به نظر می‌رسد هدف دولت از سهمیه‌بندی مجدد بنزین، تامین کسری بودجه و مشکلات ناشی از مصرف بنزین است. مصرف بنزین در ایران رکورد زده و به بالاترین حد ممکن رسیده است. از طرفی حتی مساله واردات بنزین هم مطرح شده است.

دولت روی هر لیتر بنزین، چند هزار تومان یارانه به مردم می‌دهد و حالا با اجرای این طرح می‌تواند یارانه پنهانی که برای بنزین می‌دهد را کاهش دهد. یارانه پنهانی که مبلغ سالانه آن بیش از 900 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

حالا این سامانه و یا اندیشکده‌های اقتصادی و کارشناسان به جای اینکه در توجیه این طرح به کاهش یارانه پنهان، بین نسلی بودن مقوله مصرف انرژی یا صرفه‌جویی در مصرف انرژی به نفع تولید و یا اشتغال تاکید کنند، به مردم یادآوری می‌کنند که با اجرای این طرح چند وعده غذای بهتر می‌توانند بخورند!

به عبارتی،این سامانه توجیه می‌کند که با اجرای این طرح هر خانواده می‌تواند چند وعده غذای بیشتر یا بهتر بخورد. این در حالی است که اصلا دولت از باز توزیع سهمیه‌بندی بنزین، اهدافی مانند سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های کشور، صادرات و تولید را باید داشته باشد.

به عبارتی از اندیشکده‌ای که مسيولیت اصلی آن ارايه مطالعه درباره شیوه‌های درست حکمرانی و سیاستگذاری اقتصادی است انتظار می‌رود جامعه را با اهداف کلان و اصولی چنین طرحی آشنا کند نه که اینکه این انتظار را در مردم ایجاد کند که با فروش دارایی سرمایه‌ای کشور، می‌توانند چه کالایی بخرند و چقدر میزان مصرف خود را افزایش دهند.

local_offerبرچسب‌ها:
رشد 93 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در 10 ماهه امسال عرضه یک میلیون تن سیمان در بورس کالا قیمت جدید دلار اعلام شد (8 بهمن) وضعیت خطرناک معیشتی برای 60 درصد از بازنشستگان قیمت جدید سیمان اعلام شد پالایش اصفهان با تک محصول به بورس کالا آمد پیش بینی قیمت دلار بعد از مذاکرات وین قیمت دلار صرافی ملی امروز جمعه 8 بهمن 1400 قیمت انواع خودرو داخلی و خارجی در بازار آزاد ( 8 ... افزایش قیمت عجیب سکه های پارسیان در بازار + جدول ماجرای هکرهایی که 400 میلیون دلار بیت‌کوین را دزدیدند/ اقدام آمریکا علیه دزدان ارزهای دیجیتالی فروش و درآمد سازنده آیفون رکورد زد آخرین وضعیت چاه های غیر مجاز کارگران در حسرت وام جدید خرید نان در ایرانشهر فقط با پارتی! موعد وعده یک ماهه وزیر راه برای احداث راه آهن شلمچه-بصره بودجه 1401 چه تاثیری بر قبوض آب و برق می‌گذارد؟ احتمال افزایش قیمت نفت عربستان به دلیل رشد تقاضا زمان دقیق پیش فروش بلیت قطارهای مسافری اصلاح قانون تعاون پس از گذشت 10 سال فروش زنجیره‌ای خودرو یارانه‌ای/ ثبت‌نام کدام خودروها ادامه دارد؟ جزيیات جدید درباره حقوق کارگران در سال 1401 برف و کولاک، تردد برون شهری را 12 درصد کاهش داد صندوق‌ بازنشستگی صنعت نفت 3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند 4 دلیل عمده نوسان قیمت‌ها در بازار سهام/ رشد 22 درصدی معاملات خرد در بورس مردم سفر زیاد رفته‌اند، ولی پول خرج نمی‌کنند! چرا روس‌ها، کالای ایرانی نمی‌خرند؟ ریل گذاری ذوب در مسیر صعودی قیمت جدید سیمان اعلام شد دسترسی به بازارهای خاور دور و آفریقا با توسعه روابط اقتصادی با چین قیمت جدید سکه اعلام شد + جدول اداره گاز پاسخگوی "فسبزوا" نیست اقتصاد جهانی سال 2022 را چگونه آغاز کرد؟ | رشد اقتصادی در سال 2022 چقدر پیش بینی شده است؟ در چه شرایطی یک خانه مشمول مالیات می‌شود؟ نبود سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها و کاهش 78 درصدی سود خالص "توریل" خودرو ارزان شد کاهش تولید، تحویل و صادرات سیمان/ شب‌ها آسیاب می‌کنیم تا عرضه به مشکل نخورد "وسپه" ارز را بهانه کرد و به داخلی‌سازی اشاره‌ای نکرد بازی با جان در قبال درآمدی ناچیز / کولبری کردم... مزایده "گنگین" پیشنهادی نداشت طلا 37 دلار ارزان شد اتکای صرف به روس‌ها و چینی‌ها در قراردادهای بلندمدت به ضرر منافع کشور است آیا دلایل "خوساز" به نظر شما سهامداران، بوی مدیریت می‌دهد! رشد 21درصدی نرخ وکیوم باتوم "شتران" در بورس‌کالا پیش بینی وضعیت قیمت دلار در هفته آینده ابراز تمایل کشورهای آسیای میانه برای خرید سیب‌زمینی ایران/ بازید هیات ازبکستانی از انبارهای کشور پیش‌بینی عدد نرخ دلار پس از توافق وین/ دو رویکرد احتمالی... ترمز شوک های بورس چگونه کشیده می شود؟ پیشرفت فیزیکی 86 درصد طرح‌ها زیر 20 درصد! خودروسازان و قطعه‌سازان رفاقت می‌کنند/ زدوبندهای سیاسی بیش از تحریم‌ها به خودروسازی کشور آسیب زد