صرفه‌جویی در زمان و هزینه با انجام مناقصه در بورس کالا

صرفه‌جویی در زمان و هزینه با انجام مناقصه در بورس کالا

معاون مدیرکل در امور برنامه ریزی توزیع شرکت توانیر می گوید که همه ساله بخش عمده‌ای از زمان و توان کارکنان صنعت برق کشور صرف تامین کالاهای اساسی برق از طریق برگزاری...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از کالاخبر؛ معاملات مناقصه از روز شنبه دوم اسفند ماه در بورس کالای ایران با معامله «کنتور برق» کلید خورد و می‌توان توانیر را به عنوان روشن‌کننده کلید این معاملات در بورس خواند. پس از پذیرش محصول کنتور برق و چهار شرکت اصلی تامین‌کننده این محصول در کشور در هفته‌های گذشته، شنبه این هفته شرکت توزیع نیروی برق منطقه استان آذربایجان غربی توانست از طریق شیوه معاملات مناقصه بورس کالا 3 هزار عدد کنتور برق را خریداری کند تا این معاملات به همت شرکت توانیر آغاز شود که از منظر دیگر اولین مناقصه در تاریخ معاملات بورس کالای ایران می‌باشد.

در همین رابطه معاون مدیرکل در امور برنامه‌ریزی توزیع شرکت توانیر به اهداف حضور شرکت توانیر در بورس کالای ایران اشاره کرد و اظهار داشت: همه ساله بخش عمده‌ای از زمان و توان کارکنان صنعت برق کشور صرف تامین کالاهای اساسی برق از طریق برگزاری مناقصات و سایر روش‌های متداول نظیر استعلام و ...  درچارچوب آیین‌نامه معاملات ابلاغی مجمع عمومی این شرکت‌ها می‌شود و اساسا به جهت سرمایه بر بودن صنعت برق و اینکه بخش عمده‌ای از قیمت تمام شده پروژه های سرمایه‌ای برق، شامل کالا و تجهیزات است، لذا اهمیت و حساسیت این موضوع برای انجام بی عیب و نقص تامین و خرید تجهیزات به طریق شفاف و سلامت و آسان بسیار حايز اهمیت است.

کامران داودی افزود: این موارد، به علاوه کشف واقعی قیمت کالاها و تجهیزات بخش توزیع برق صرف نظر از شرایط اقتصادی فعلی حاکم بر صنعت برق کشور، یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از سازوکار متداول در بورس کالای ایران و انجام معاملات از طریق آن است.

مزایای انجام مناقصات در بورس کالا

وی ادامه داد: انجام مناقصات از طریق بورس کالا، ضمن بالا بردن شفافیت و سلامت و سهولت در فرآیند تامین کالا، منجر به صرفه‌جویی در زمان و هزینه و مدیریت بهینه منابع نقدینگی در شرکت‌های زیر مجموعه صنعت برق می‌شود. به گونه‌ای که در شرایط فعلی به جهت نبود سازوکار ضمانتی مناسب مانند بورس، برای خریداران و فروشندگان در این صنعت تضمین مناسب به انجام تعهدات قراردادی وجود ندارد. لذا شاهد انباشت بدهی، عدم پرداخت به موقع تعهدات، عدم تحویل به موقع کالای فروخته شده و به طور کلی عدم ایفای مناسب تعهدات طرفین خریدار و فروشنده در تامین کالا و تجهیزات هستیم.

مقایسه مناقصه در بورس کالا با شیوه سنتی

معاون مدیرکل در امور برنامه ریزی توزیع شرکت توانیر درباره تفاوت انجام مناقصه در بورس کالا با روش‌های سنتی گفت: مطابق تبصره 3 ماده 3 قانون برگزاری مناقصات، نصاب‌های معاملاتی نباید با تفکیک اقلامی که به طور متعارف یک واحد تلقی می‌شوند، خرد شده و به نصاب پایین تر بروند. لذا انجام مناقصات در هر اندازه از طریق بورس کالا از مزایای مهم این روش است. از سوی دیگر بر اساس بند 13 ماده 26 آیین‌نامه معاملات شرکت‌های توزیع نیروی برق زیرمجموعه توانیر نیز خرید و فروش از طریق بورس کالا که با رعایت مقررات حاکم بر بورس صورت پذیرد، نیازی به برگزاری مناقصه و مزایده و تشریفات مربوط به آن ندارد. همچنین موکدا در ماده 17 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید نیز به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 به این موضوع تاکید شده است؛ مزایای فوق در خصوص انجام مناقصات در بورس کالا، ضمن نداشتن مشکلات قانونی روش‌های سنتی تامین کالا به شکل کاملا قانونی منجر به شفافیت و سلامت و انضباط بیشتر مالی می‌شود و این موضوع خصوصا در شرایط فعلی صنعت برق که اقتصاد آن هم با مشکلاتی مواجه است، بیشتر حايز اهمیت است.

سایر محصولات توزیع برق به بورس کالا می آید

داودی در پاسخ به این سوالی که آیا توانیر علاوه بر کنتور برق اقلام دیگری را از طریق معاملات به روش مناقصه بورس کالا تامین خواهد کرد؟ گفت: بله با برنامه‌ریزی انجام شده در فازهای آتی، عمده اقلام و کالاهای سرمایه‌ای صنعت توزیع برق شامل ترانسفورماتور، سیم، کابل و پایه‌های برق از طریق بورس کالا تامین خواهد شد و به جهت مزایای تامین کالا از طریق بورس، برنامه‌ریزی شده است که به زودی عمده مدل‌های حمایتی مالی شرکت توانیر برای شرکت‌های زیرمجموعه خود در تامین کالاهای سرمایه‌ای از طریق بورس کالا صورت پذیرد.

معاون مدیرکل در امور برنامه ریزی توزیع شرکت توانیر در خاتمه چشم انداز حجم معاملات مناقصه در بورس کالا را به عنوان یک سازوکار ماندگار،  امیدوارکننده خواند و اظهار داشت: امیدوار هستیم در فازهای آتی علاوه بر تامین کالاهای اساسی صنعت توزیع برق که در حال حاضر بالغ بر 100 هزار میلیارد ریال نیاز سالانه است، ضمن همکاری با سایر بازارهای سرمایه، همکاران ما در سایر حوزه‌های زنجیره اصلی تامین برق یعنی انتقال و تولید نیز ترغیب گردند تا کالاها و اقلام اساسی این حوزه‌ها نیز از طریق بورس کالا تامین گردند. همچنین امیدوار هستیم برای فروش اموال و تجهیزات اسقاطی این صنعت نظیر سیم‌های اسقاطی مسی و آلومینیومی و برخی تجهیزات مستعمل  و ... در قالب برگزاری مزایده از طریق بورس کالا اقدام شود.

local_offerبرچسب‌ها:
بیش از 55 هزار تن مواد پلیمری مهمان امروز بورس کالا

بیش از 55 هزار تن مواد پلیمری مهمان امروز بورس کالا

تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالا امروز میزبان عرضه 55هزار و 905 تن مواد پلیمری است.

BourseNews.ir/
رشد 103 درصدی معاملات بورس کالا در یک سال

رشد 103 درصدی معاملات بورس کالا در یک سال

ارزش معاملات 11 ماهه سال جاری بورس کالا با رشد 103 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 308 هزار میلیارد تومان رسیده است.

TejaratNews.com/
رشد 103 درصدی معاملات بورس کالا

رشد 103 درصدی معاملات بورس کالا

بورستهران- ایرنا- ارزش معاملات 11 ماهه سال جاری بورس کالا با رشد 103 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 308 هزار میلیارد تومان رسیده است.

Irna.ir/
دوره طلایی شرکت‌های تولیدکننده آرد حین عرضه گندم در بورس کالا

دوره طلایی شرکت‌های تولیدکننده آرد حین عرضه گندم در بورس کالا

حیدری، مدیرعامل شرکت تجارت غلات پارسیان معتقد است این پتانسیل وجود دارد که شمار زیادی از شرکت‌ها بتوانند گندم را از بازار داخلی تامین و به آرد تبدیل کرده و صادر...

EghtesadOnline.com/
افزایش 75 درصدی ارزش معاملات آتی در بورس کالا

افزایش 75 درصدی ارزش معاملات آتی در بورس کالا

در جریان معاملات هفته پایانی بهمن‌ماه 1399 معامله‌گران تعداد 110هزار و 133قرارداد را به ارزشی بیش از 1833میلیارد و 365 میلیون ریال منعقد کردند.

BourseNews.ir/
گارد صعودی روانکارها در بورس کالا

گارد صعودی روانکارها در بورس کالا

بهای پایه لوب‌کات عرضه شده در بازار فیزیکی بورس کالا از ابتدای امسال تا به امروز افزایشی 233 درصدی داشته است اما این رشد بی‌سابقه نه‌تنها نتوانسته از میزان تقاضا...

EghtesadOnline.com/
جزيیات قرارداد آتی نقره در بورس کالا

جزيیات قرارداد آتی نقره در بورس کالا

افزایش تعداد دارایی‌های پایه در بورس کالا موجب خواهد شد تا فضا برای تقویت بازار مالی و مشتقه فراهم شود. این روند کلی به معنی افزایش توان معاملاتی در بازار مالی و امکان پوشش ریسک بسیاری از فعالیت‌ها و ...

TejaratNews.com/
جزییات قرارداد آتی نقره در بورس کالا اعلام شد

جزییات قرارداد آتی نقره در بورس کالا اعلام شد

نشست هم اندیشی «راه اندازی قراردادهای آتی نقره» امروز در بورس کالای ایران با حضور کارگزاران برگزار شد تا علاوه بر اعلام جزییات این قرارداد، مقدمات کار در جهت آموزش...

EghtesadOnline.com/
بورس کالا میزبان بیش از 36هزار تن مواد پلیمری، شیمیایی

بورس کالا میزبان بیش از 36هزار تن مواد پلیمری، شیمیایی

36 هزار و 848 تن مواد پلیمری، مواد شیمیایی، قیر و لوب کات نیز در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه شد.

BourseNews.ir/
گشایش دومین انبار کشمش در بورس کالا

گشایش دومین انبار کشمش در بورس کالا

مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا اطلاعیه گشایش انبار کشمش تیزابی شرکت صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان تاکستان جهت انجام معاملات سپرده کالایی این محصول را صادر کرد.

BourseNews.ir/

دومین انبار کشمش در بورس کالا گشایش یافت

پذیرش محصول 4شرکت در بازار اصلی بورس کالا

پذیرش محصول 4شرکت در بازار اصلی بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه های جداگانه از پذیرش کالای شمش روی شرکت میلاد روی زنجان، سیم و مفتول مسی شرکت سیم و کابل نور زنجان،...

EghtesadOnline.com/
عرضه بیش از 18 هزار تن قیر در بورس کالا

عرضه بیش از 18 هزار تن قیر در بورس کالا

18 هزار و 750 تن قیر و 200 تن عایق رطوبتی نیز در تالار صادراتی بورس کالا عرضه بود.

BourseNews.ir/

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

حراج سهام عدالت در شب عید / معاوضه سهام عدالت با خودرو! بررسی آماری بازدهی بازارهای موازی ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا + فیلم پیش‌بینی قیمت نفت در 2021 جهانگیری: توانستیم تحریم‌ها را کم‌اثر کنیم 1750کارت بازرگانی رفع تعلیق شد احتمال سقوط قیمت طلا تا 1200 دلار دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند گلابی کیلویی 125هزار تومان شد! کاهش 70 درصدی معاملات مسکن تهران در بهمن / اجاره‌بها 30 درصد گران شد ورود سهامداران جدید به بورس / متولدین 1400 به بورس می‌آیند جدال لفظی نوبخت و نماینده تهران در مجلس میوه از اولویت سبد خرید مردم حذف شد روند کفپارس در هاله ای از ابهام، صعود یا سقوط؟ عملکرد خوب وپاسار در دی ماه متولدین سال 1400 سهامدار بورس می‌شوند پیش‌بینی قیمت طلا فردا 10 اسفند / ریزش قیمت جهانی طلا ادامه دارد؟ تعرفه اینترنت پیام رسان‌های داخلی مشخص شد 70میلیون تسهیلات مسکن برای تولد فرزند سوم شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص خلق ارزش می کند نرخ دلار نیمایی امروز 9 اسفند ماه دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند معرفی پر بازده ترین بازار برای سرمایه گذاری پیش‌بینی بورس فردا 10 اسفند 99/ نزول شاخص ادامه دارد؟ ایرانی‌ها 7برابر فرانسوی‌ها دورریز غذا دارند پیشنهاد رضایی برای ایجاد ایالت‌های اقتصادی ارزش بازار به 4 میلیون و 771 هزار میلیارد ریال رسید تغییر مالکیت 888 میلیون اوراق بهادار مالی درآمد ماهیانه "دعبید" افزایش یافت بدهی کره به چه شکل به ایران پرداخت می شود؟ پیش‌بینی نرخ ارز در روز‌های آینده دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند راهکارهای نقل و انتقال منابع ایران در عراق دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند مظنه خودروی صفر را از اینجا جویا شوید! تامین مالی از بازارسرمایه راهی برای کنترل تورم/ رد فرضیه رشد تورم با صعود بازارسرمایه سرانه مصرف سیمان، یکی از شاخص های توسعه یافتگی دستمزد کارگران پایان اسفند نهایی می‌شود شرکت در انتخابات استانی سهام عدالت مشروط به ثبت‌نام در سجام است ارزش سهام عدالت من (9 اسفندماه) آیا واقعا دولت دلار را گران کرد؟ جدیدترین قیمت دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 99/11/9 تدوین مرامنامه استاندارد خدمات در ایران دستپخت خوشمزه یک هیولا فروش محصولات سایپا در قالب طرح «عید تا عید» آغاز شد سهامداران رافزا بخوانند/ ادامه صعود رافزا با صف خرید 25میلیونی ارزش پالایشی یکم 9 اسفند 99 روز متعادل بوعلی/ افت 1.4درصدی بوعلی در اولین روز هفته گلابی کیلویی 125 هزار تومان! / مشکل در تامین نارنگی شب عید ارزش سهام عدالت و دارایکم در 9 اسفند ماه 99

در حال بارگیری...