هنوز برنامه ای برای افزایش قیمت گندم نداریم

هنوز برنامه ای برای افزایش قیمت گندم نداریم

معاون زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هنوز هیچ تصمیمی در خصوص قیمت گندم گرفته نشده و همچنان قیمت فعلی محاسبه می‌شود.

به گزارش بورس نیوز، علیرضا مهاجر، معاون زراعی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: از مجموع 18میلیون هکتار اراضی کشاورزی حدود 9.5میلیون هکتار آن دیم است که زراعت، باغبانی و فعالیت‌های شیلاتی را شامل می‌شود.

وی افزود: باید به اراضی دیم رسیدگی کنیم که این مهم نیازمند اقدامات علمی، فنی، ترویجی، آموزشی، پیگیر‌های مستمر و ساختار مشخصی است تا عملکرد در واحد سطح افزایش و هزینه‌ها کاهش یابد.

مهاجر تصریح کرد: تلاش داریم به معیشت کشاورزان دیم کار توجه کنیم، زیرا کشاورزان دیم کار از تمکن مالی ضعیف‌تری برخوردار است و باید از لحاظ مالی و اقتصادی توحه ویژه‌ای به آن‌ها شود. به همین دلیل طی فرآیندی طرحی تهیه شد که با کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام بر روی آن کار و برای رهبر انقلاب ارسال شد. ایشان هم با آن موافقت کردند تا این طرح مشترک از سه سال پیش شروع شود.

وی ادامه داد: به صورت آزمایشی ابتدای طرح حدود 660هزار هکتار را زیر این برنامه بردیم و نتایج خوبی داشت. این نتایج تقدیم رهبر انقلاب شد و ایشان گفتند که کار بسیار خوبی است و ادامه دهید.

معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال گذشته با وسعت بیشتری این کار انجام شد و امسال هم در 21 استان کشور در حال اجرا است. برای مثال شاخص‌هایی که برای دیم در نظر می‌گیریم مانند میزان بارندگی باید به اندازه‌ای باشد که محصولی که کشت می‌کنیم به ما عملکردی بدهد که از لحاظ اقتصادی بتواند هزینه‌های آن را پوشش دهد.

وی با بیان اینکه اراضی دیم در کشور پراکنده هستند، گفت: تعدادی استان داریم که بارندگی آن‌ها در اراضی دیم کمتر از 250 میلیمتر است و امکان اینکه بتوانیم کشتی انجام دهیم که بتواند عملکرد قابل قبولی بدهد، وجود ندارد و بنابراین آن‌ها را اراضی مرتعی در نظر گرفتیم. به همین خاطر شرایط متفاوت خواهد شد.

مهاجر ادامه داد: امسال توانستیم با سازمان نظام مهندسی کشاورزی قراردادی را منعقد کنیم که هزارنفر از فارع التحصیلان رشته کشاورزی که تجربه لازم را داشته باشند در طرح استفاده کنیم و با آموزش آن‌ها توانستیم فناوری‌های جدید را در دیم‌زار‌ها به کشاورزان انتقال دهیم.

وی با بیان اینکه تا کنون یک میلیون و 400هزارهکتار از این اراضی بیمه شدند، افزود:خشکسالی یکی از تهدید‌هایی است که زندگی کشاورزان مناطق دیم تهدید می‌کند و با انجام این بیمه یک اطمینان خاطری را برای آینده کشاورزان دیم کار ایجاد کرده است و در کنار آن اخرین دستاورد‌های تحقیقاتی دنیا و کشور را به صورت دستورالعمل تهیه کردیم.

معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: یکی از معضلات خاورمیانه و کشور ما فرسایش خاک است که در دیم‌زار‌ها با شخم فراوان باعث فرسایش خاک می‌شدیم. ولی با استفاده از کارنده‌های عمیقکار می‌توانیم از رفت و آمد زیاد تراکتور و ادوات در زمین جلوگیری کنیم، زیرا در یک زمان چندین کار توسط کارنده‌ها انجام می‌شود و از فرسایش خاک هم جلوگیری می‌شود.

مهاجر گفت: سالانه حدودا 2.5میلیون هکتار اراضی آیش داریم که این اراضی هم ایجاد فرسایش خاک می‌کند. برای جلوگیری از این موارد آن‌ها را از آیش زرد به شرایطی خوبی که سطح اراضی با پوشش سبز و یا علوفه پوشیده شود، تبدیل کردیم. در کنار این با کمک بانک ملی توانستیم امسال 500 میلیارد تومان با بهره 4درصد برای ادوات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار دهیم که اگر کمک ستاد اجرایی فرمان امام نبود، شاید نمی‌توانستیم به آن‌ها برسیم.

معاون زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هنوز هیچ تصمیمی در خصوص قیمت گندم گرفته نشده و همچنان قیمت فعلی محاسبه می‌شود.

نحوه عرضه اموال مازاد دولت در بازار سرمایه اعلام شد چطور برای معاملات مسکن کد رهگیری بگیریم؟ چالش‌های صنعت در سال 1402 ماهی قرمزها را در آب‌های آزاد رها نکنید بررسی حملات سایبری در ایران و سایر کشورها سیگنال نرخ دلار به بازار مسکن/ چگونه قیمت ملک 100 درصد... رشد اقتصادی کدام کشورها در سال 2023 شکوفا خواهد شد؟ مخالفت دولت با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تغییر چیدمان سفره ندارها در 1401 ادامه روند کاهش و توقف تولید نفت در اقلیم کردستان عراق خریداران سکه بخوانند / حباب سکه افزایشی شد! شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 نیمه جنون دلار / پیش شرط نزولی شدن قیمت دلار در 1402 مسافران هوایی در صورت گرانفروشی یا تاخیر می‌توانند شکایت کنند اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص الزام اتصال به سامانه مودیان سهام عدالت میلیونی در انتظار این افراد فارس من| برای لغو مصوبه شورای عالی کار به دیوان عدالت شکایت می کنیم/ سفره کارگر کوچک نشود جابه‌جایی 40 میلیون وسیله نقلیه در تعطیلات نوروز امسال نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ سخنگوی سازمان هواپیمایی: احتمال تاخیر در برخی از پروازها وجود دارد ترافیک در محورهای شمالی همچنان سنگین است شرایط دریافت وام فرزند دوم اعلام شد دولت به وعده مهار تورم عمل کند/ چرا نمایندگان کارگری مصوبه حداقل مزد را امضا کردند جزيیات جدید از خودروهای وارداتی شاهکار جدید رنو را ببینید + تصاویر شرایط دریافت وام فرزندآوری در 1402 + جزيیات سیاست‌های کلی اصل 44 تجلی نگاه رهبر انقلاب به نقش دولت در اقتصاد شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 آخرین خبرها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث سه میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است جزيیات جدید از خودروهای وارداتی / متقاضیان بخوانند مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد نرخ بیکاری در 1402 کمتر می‌شود یا بیشتر؟ | مهمترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری در چابهار سالانه 500 میلیون بشکه نفت خام در کشور هدر می رود!/ 50 درصد از اتلاف انرژی در کشور قابل بهینه‌سازی ا... ابرتورم در راه است؟ نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد مسافران هوایی می‌توانند شکایت کنند 3 ریشه‌ تورم مزمن در اقتصاد ایران بازگشت بیت کوین به کانال 29000 دلار پس از یک سال تردد از محور چالوس و آزاد راه تهران- شمال ممنوع است قیمت دلار کولاک کرد | پیش بینی وحشتناک از قیمت دلار در روزهای آینده تفویض اختیار بخشودگی جرايم مالیاتی تا پایان اردیبهشت 1402 تمدید شد کاهش 25 درصدی بدهی خارجی کشور در دی ماه 1401 وزیر کار و تعاون: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است مصرف آب و برق مشترکان با حذف یارانه پرمصرف‌ها کاهش یافت چند توصیه به کشاورزان و باغداران برای مقابله با سرمازدگی وزیر کار: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است کاهش ناگهانی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ کیلویی چند؟