طلا کانال 1800 دلار را پس گرفت

طلا کانال 1800 دلار را پس گرفت

با صعود اونس طلا به بالای 1800 دلار پس از سیگنال بانک مرکزی آمریکا درباره احتمال سه دور افزایش نرخ‌های بهره در سال میلادی آینده، موج جدیدی از خوش بینی در بازار طلا به وجود آمده است.

به گزارش بورس نیوز، با صعود اونس طلا به بالای 1800 دلار پس از سیگنال بانک مرکزی آمریکا درباره احتمال سه دور افزایش نرخ‌های بهره در سال میلادی آینده، موج جدیدی از خوش بینی در بازار طلا به وجود آمده است.


  • بیشتر بخوانید: قیمت هر انس طلا حوالی 1772 دلار ماند

 با این حال اگرچه بعضی از تحلیلگران پتانسیل صعود قیمت طلا در کوتاه مدت را مشاهده می‌کنند، اما همچنین فرصت فروش در زمان صعود قیمت‌ها را هم می‌بینند، زیرا این فلز ارزشمند نهایتا با موانع افزایش نرخ‌های بهره در سال 2022 مواجه می‌شود.

کریس وکیو، استراتژیست ارشد بازار وب سایت دیلی فارکس در این باره اظهار کرد: دلار ضعیف‌تر و بازده واقعی پایین‌تر اوراق قرضه کمک می‌کنند قیمت طلا بالاتر رود. با این حال وی خاطرنشان کرد اگر طلا بالای قیمت 1835 دلار را بشکند، این صعود فرصتی برای فروش خواهد بود.

تحلیلگران پتانسیل تغییر پایدارتری در این فلز ارزشمند را انتظار دارند. دارین نیوسام، رییس شرکت "دارین نیوسام آنالایز" اظهار کرد: با وجود لحن موافق بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخ‌های بهره، دلار نمی‌تواند به بالاتر از رکورد بالایی که در نوامبر داشت صعود کند. نرخ‌ها شاید بالا بروند، اما به صورت پلکانی افزایش پیدا می‌کنند. نگاهی به نمودار‌ها نشان می‌دهد دلار فعلا به سقف رسیده و طلا فرصت خواهد یافت به سطح بالاتری صعود کند. وی در ادامه افزود: افزایش تنش‌های ژيوپلیتیکی میان روسیه و اوکراین هم تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن در کوتاه مدت را تقویت می‌کند. در شرایط ابهام، سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند طلا نگهداری کنند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، 16 نفر شرکت کردند که از میان آن‌ها 11 نفر معادل 69 درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند. دو نفر معادل 13 درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و سه نفر معادل 19 درصد نظر خنثی داشتند.

در این بین، 1027 نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خرد شرکت کردند که از میان آنها، 593 نفر معادل 58 درصد به افزایش قیمت طلا و 263 نفر معادل 26 درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که 171 نفر معادل 17 درصد نظری نداشتند.

در معاملات روز جمعه بازار آمریکا، هر اونس طلا با شش دلار و 70 سنت معادل 0.4 درصد افزایش، در 1804 دلار و 90 سنت بسته شد و برای کل هفته 1.1 درصد رشد هفتگی به ثبت رساند. طلا روز پنج شنبه 33 دلار و 70 سنت معادل 1.9 درصد افزایش داشت و در 1798 دلار و 20 سنت بسته شده بود که بزرگترین رشد قیمت روزانه از 15 اکتبر بود.

از نظر بعضی تحلیلگران، بازار طلا تاب آوری قوی نشان می‌دهد، زیرا قیمت‌ها موفق شده اند حمایت در بالای سطح 1750 دلار را در آستانه تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا حفظ کنند.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد در شرکت مدیریت دارایی SIA به کیتکونیوز گفت: طلا از ریسک گریزی در بازار‌های مالی و تهدید تورم رو به رشد بهره برده است. تورم برای سرمایه گذاران مهم مانده است به خصوص اکنون که باعث شده است سه بانک مرکزی لحن موافق افزایش نرخ‌های بهره پیدا کنند.

اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک گفت: وی به قیمت طلا خوش بین است، زیرا موج جدید شیوع کووید 19 در جهان ممکن است انتظارات رشد را محدود کرده و طلا به عنوان دارایی امن را تقویت کند.

با این حال همه تحلیلگران نظر خوش بینانه‌ای نسبت به طلا در کوتاه مدت ندارند. دیوید میدن، تحلیلگر بازار در شرکت "اکويیتی کپیتال" اظهار کرد: وی همچنان پتانسیل دلار قویتر در کوتاه مدت را می‌بیند.

اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود