نگران ذرت‌های آلوده نباشید

نگران ذرت‌های آلوده نباشید

ريیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه ورود نهاده دامی آلوده به چرخه مصرف تقریبا محال است، گفت: اگر کسی با هر شگردی موفق شود ذرت یا نهاده آلوده ترخیص کند حتما در مقصد، یعنی در سیلو و قبل از ورود به دامداری، جلوی محموله گرفته می‌شود.

سید محمد آقامیری در حاشیه رویداد هم‌افزایی مدیریت ایران در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه امکان پلمب کردن بار آلوده در مقصد هم وجود دارد، اظهار کرد: اگر نهاده‌های دامی استانداردهای لازم را نداشته باشند و آزمایش‌های میکروبی، قارچی و شیمیایی را پاس نکنند، به هیچ عنوان اجازه ترخیص پیدا نمی‌کنند.

همچنین به گفته وی اگر کسی با هر شگردی موفق شود ذرت یا نهاده آلوده ترخیص کند حتما در مقصد، یعنی در سیلو و قبل از ورود به دامداری، جلوی محموله گرفته می‌شود. حتی ممکن است محموله در مبدا آزمایش شود و مشکلی نداشته باشد، اما در مقصد مشخص شود که مشکل دارد که در این صورت هم محموله متوقف می‌شود.

آقامیری با بیان اینکه ورود نهاده دامی آلوده به چرخه مصرف تقریبا محال است، گفت: محموله عنوان شده هم در مقصد شناسایی خواهد شد. البته در حال حاضر محموله هایی در مبدا و مقصد هستند که باید معدوم شوند. برای مثال شب عید 170 تن گوشت معدوم شد، چرا که تاریخ آن گذشته بود.

به گزارش ایسنا، ماجرا از این قرار است که در دی‌ماه سال گذشته، دو شرکت واردکننده نسبت به ترخیص ذرت آلوده از گمرک اقدام کردند؛ به نحوی که یکی حدود 68 هزار تن و دیگری 65 هزار تن ذرت که در یکی از انبارهای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام (ره) تخلیه کرده بودند به فاصله یک روز به گمرک اظهار می‌کنند، ولی در اوایل اسفندماه، اداره استاندارد به دنبال مشخص شدن آلوده بودن ذرت یکی از شرکت‌ها، خروج آن را ممنوع و انبار مربوطه پلمب می‌شود. شرکت دوم که مجوز واردات محموله ذرت خود را دریافت کرده بود نسبت به ترخیص اقدام می‌کند ولی در ادامه مشخص می‌شود که بخشی از محموله شرکتی که ذرت آن آلوده اعلام شده بود توسط انبار نگهدارنده به شرکتی که صاحب ذرت‌های سالم بود، تحویل و ترخیص شده است.

مطالب بیشتر در مورد ذرت‌های آلوده را می‌توانید در زیر ببینید:

ماجرای ترخیص عجیب 27 هزار تن ذرت‌ آلوده

5000 تن ذرت آلوده شد!

ماجرای ذرت‌های آلوده به بنادر ربطی ندارد/ تبانی دو شرکت با یک مالک

ذرت‌های آلوده تعیین تکلیف شد/ فروش به کشورهای غیرهمسایه

چه کسی ذرت‌های آلوده را تحویل داد؟

45 هزار تن از مانده ذرت‌های آلوده تعیین‌تکلیف شد

تعیین تکلیف پرونده 120 هزار تنی ذرت‌های آلوده

بلاتکلیفی یک هواپیما در انبار/ برای صادرات ذرت‌های آلوده یقه ما را نمی‌گیرند

وزارت جهاد نظرات دستگاه‌های نظارتی را منتشر می‌کند

این مقام مسيول درباره پرونده فروش نهاده مجازی در بازارگاه نیز گفت: این ماجرا طوری که بیان شد نبوده و تخلفی هم صورت نگرفته، اما در حوزه دامپزشکی نیست و وزارت جهاد باید اظهار نظر کند. وزارت جهاد به زودی نظرات کارشناسی دستگاه‌های نظارتی را منتشر خواهد کرد.

این ماجرا نیز از آنجا شروع شد که حدود دو ماه پیش بسیاری از مرغداران و دامداران از عملکرد یکی از شرکت‌های متعلق به سازمان تعاون روستایی انتقاد و اعلام کردند که این شرکت مذکور در سامانه بازارگاه نهاده به آنها فروخته و پولش را نیز دریافت کرده ولی بعد از گذشت چند ماه هنوز هیچ نهاده‌ای به آنها تحویل نداده است. برخی از آنها نیز می‌گفتند که این شرکت هیچ نهاده‌ای وارد نکرده و بار مجازی به آنها فروخته است.

راه‌های پیشگیری از تب کریمه کنگو

آقامیری در ادامه درباره تب کریمه کنگو نیز گفت: این بیماری از دام به انسان و از انسان به انسان منتقل می‌شود. میزبان واسطه نیز کنه است. در فصل گرما تکثیر کنه زیاد است، اما اقدامات پیشگیرانه در این زمینه مثل سم پاشی جایگاه و ایجاد حمام‌های ضد کنه سه برابر شده است.

به گفته وی مردم هم نباید از مراکز غیر مجاز گوشت بخرند، بدون دستکش به گوشت دست نزنند و مراقب باشند ترشحات و خون دام به به چشم یا دست بریده نرسد. همچنین گوشت 24 ساعت و جگر 48 ساعت باید در یخچال نگهداری شود و حتما به صورت پخته کامل مصرف شود.

ريیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه در دو ماه گذشته 53 نفر به این بیماری مبتلا شدند که سه نفر از آن‌ها فوت کردند، گفت: البته یک نفر دیگر هم فوت کرده که مشکوک به این بیماری است. اما در 10 روز گذشته فقط یک نفر به تب کریمه کنگو مبتلا شده است.

وی همچنین تاکید کرد که مردم گوشت را از کنار جاده‌ها نخرند. اینکه گفته می‌شود گوسفندها در کنار جاده علف می‌خورند، اما در کشتارگاه پلاستیک می‌خورند کاذب است‌.

هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟ مناطق محبوب خریداران مسکن در تهران ‌فارس من| مطالبه مردمی برای برخورد با عاملان گرانی لوازم خانگی سفر وزیر ارتباطات به قزاقستان فارس من| مطالبه پرداخت وام بدون ضامن/ وزارت اقتصاد:16 همت وام بدون ضامن پرداخت شد تامین مصالح نهضت ملی مسکن با تشکیل زنجیره تامین بین دو وزارتخانه‌ کاهش 28.7 درصدی تردد درمحورهای برون‌شهری نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق خبر جدید در مورد یارانه دارو/یارانه دارو کجا میرود؟ رشد 22 درصدی صادرات 4 ماهه در مقایسه با امکانات کشور مطلوب نیست ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها در ماه های آینده، بعید است تورمی چون خرداد داشته باشیم / تورم احتمالا بین 30 تا 40درصد قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول فارس من| مطالبه واگذاری سهام عدالت به متولدان قبل از 1400 درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول قیمت طلا و سکه امروز 17 مرداد 1401 حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟