این خانه 540 میلیون تومان قیمت دارد

این خانه 540 میلیون تومان قیمت دارد

خانه‌های 50 تا 60 متر بیشترین سهم را از معاملات مسکن شهر تهران به خود اختصاص می‌دهند و بررسی‌ها گویای آن است که این گروه متراژی اغلب در مناطق جنوبی تهران قرار دارند.

ایسنا نوشت: خانه‌های 50 تا 60 متر بیشترین سهم را از معاملات مسکن شهر تهران به خود اختصاص می‌دهند و بررسی‌ها گویای آن است که این گروه متراژی اغلب در مناطق جنوبی تهران قرار دارند.

واحدهای کمتر از 80 متر مربع 58 درصد از معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص می‌دهند و در این بین بیشترین تقاضا به واحدهای 50 تا 60 متر مربع با سهم 15.9 درصد مربوط می‌شود. با این‌که آپارتمان کمتر از 40 متر به ندرت وجود دارد آذرماه امسال 3.4 درصد معاملات مربوط به این گروه متراژی بود.

اغلب واحدهای 50 تا 60 متر مربع در مناطق جنوبی تهران عرضه شده است. منطقه 10 شامل محله‌های بریانک، جیحون، نواب، دامپزشکی، سی‌متری جی، هاشمی و سلسبیل را می‌توان کانون واحدهای کوچک متراژ در شهر تهران معرفی کرد. گزینه‌های دیگر مناطق 12، 14 و 15 هستند. هرچند در مناطق 4 و5 نیز واحدهای 50 تا 60 متر وجود دارد اما این گروه متراژی، گروه غالب در این محدوده‌ها محسوب نمی‌شود.

در حال حاضر پنج منطقه ارزان قیمت شهر تهران به ترتیب مناطق 18، 16، 17، 19 و 20 هستند که متوسط قیمت مسکن این محدوده‌ها در آذرماه 1400 بین 15.8 تا 17.3 میلیون تومان بوده است.

پنج منطقه گران‌قیمت نیز به ترتیب مناطق 1، 3، 2، 6 و 5 هستند که بالاترین میانگین قیمت در بین مناطق مذکور به منطقه1 با متری 69 میلیون تومان و پایین‌ترین آن به منطقه 5 با 39.8 میلیون تومان مربوط می‌شود.

کمترین تعداد معاملات را واحدهای 190 تا 200 متر مربع و همچنین کمتر از 30 متر مربع هریک با سهم 0.3 درصد از معاملات مسکن شهر تهران به خود اختصاص دادند. نمودار نشان می‌دهد هرچه متراژ آپارتمان‌ها بالاتر می‌رود سهمشان از تعداد معاملات کاسته می‌شود.

هم‌چنین بر اساس قیمت هر متر مربع آذرماه امسال واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی 20 تا 25 میلیون تومان به ازای هر متر مربع با سهم 16.8 درصد، رتبه اول تعداد معاملات را از این نظر در اختیار داشتند. ماه گذشته این رتبه در اختیار واحدهای دارای قیمت هر متر مربع 15 تا 20 میلیون تومان بود.

متوسط قیمت مسکن در تهران 32 میلیون و 590 هزار تومان است. آمار حکایت از آن دارد که قیمت مسکن در مناطق 1 تا 6 بالاتر از نرخ میانگین شهر و در مناطق 7 تا 22 پایین‌تر از متوسط قیمت مسکن در پایتخت بوده است.

در این ماه قیمت خانه فقط در 4 منطقه تهران کاهشی و در 18 منطقه دیگر افزایشی بوده است که مناطق 1، 8، 19 و 22 تهران با کاهش قیمت خانه مواجه شده‌اند.

تحولات بازار ملک در مناطق جنوبی تهران و محله‌های هدف اقشار متوسط و پایین، به نوعی نمایانگر تغییرات وضعیت در بخش مصرفی بازار است. در واقع رشد توان تقاضای واقعی اولین نشانه‌های خود را به شکل افزایش معاملات و رشد قیمت در مناطق جنوبی پایتخت نشان می‌دهد که از 9 ماه گذشته تا کنون تغییر معناداری در این مناطق ایجاد نشده است.

گذشته از نوسانات ماهیانه قیمت مسکن در مناطق جنوبی تهران که منجر به تغییر رتبه و سهم این مناطق به لحاظ قیمت و تعداد معاملات می‌شود، پنج منطقه شهر تهران شامل مناطق 16 تا 20 از نظر قیمتی تقریبا در یک سطح قرار دارند و معمولا منطقه 18 رتبه پایین‌ترین متوسط قیمت را در بین مناطق 22 گانه شهر تهران به خود اختصاص می‌دهد. میانگین قیمت هر متر خانه در منطقه 18 در آذر ماه امسال 15.8 میلیون تومان بوده است.

پس از افت معاملات در مهرماه امسال و رسیدن ظرفیت بازار به یک سوم حالت معمول، نشانه‌های رونق غیرتورمی بازار مسکن از آبان ماه بروز کرد؛ مقطعی که خرید و فروش در مقایسه با مهرماه 33 درصد و میانگین قیمت 1.2 درصد افزایش پیدا کرده بود. در آذرماه نیز این روند ادامه یافت و شاهد رشد ماهیانه 1.8 درصدی قیمت و 34 درصدی معاملات بودیم.

بازار مسکن در شرایطی تا حدودی گرم شده که سال گذشته در این مقطع در رکود بی‌سابقه‌ای قرار گرفته بود. آذرماه امسال 9772 فقره معامله در شهر تهران امضا شده در حالی که آذر پارسال تعداد معملات 2555 فقره بود. این در حالی است که سال گذشته با وجود رکود معاملات، قیمت‌ها روند صعودی داشت؛ به طوری که آذرماه 1399 نرخ رشد سالیانه قیمت مسکن در تهران 99 درصد بود که هم‌اکنون به 21 درصد رسیده است.

با توجه به این‌که آمارهای بلندمدت، تحلیل بهتری را از وضعیت بازارها نشان می‌دهد می‌توان گفت بازار مسکن هم‌اکنون در وضیت پیش‌رونق غیرتورمی قرار دارد؛ زیرا معاملات رشد کرده اما قیمت‌های افزایش سنگینی ندارد. رشد 1.8 درصدی ماهیانه قیمت، آن هم در شرایطی که رشد ماهیانه و سالیانه معملات به ترتیب 34 و 282 درصد بوده رقم قابل توجهی محسوب نمی‌شود.

local_offerبرچسب‌ها:
برنامه خرید هزار دستگاه لوکوموتیو/ آیا مشکل کمبود لوکوموتیو است؟ قطر جای روسیه را در بازار گاز اروپا می گیرد پاتک بودجه‌ای به بازنشستگی خنثی شد/ این گروه از بازنشستگان نزدیک بود مستمری و پاداش کمتری بگیرند پیش‌بینی جالب 18 تحلیلگر از قیمت طلا/ طلا اوج می‌گیرد؟ خیزش بی‌سروصدای اجاره‌بهای مسکن/ 600 میلیون تومان این خانه را رهن کنید خبر خوش دولت به مردم/ اعلام جزییات پرداخت وام بدون... رایزنی اروپا برای منابع جایگزین گاز روسیه رشد 29 دلاری قیمت نفت ایران در سال 2021 ابهامات طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای تولیدی/امکان سوء‌استفاده مفسدان‌ به اسم حمایت از تولید افزایش قیمت شکر در بازار رشد بی رمق بورس در نخستین روز هفته تکمیل حدود 9 هزار خودرو ناقص در یک هفته قیمت خودرو امروز 2 بهمن 1400/ سمند گران شد قیمت جدید انواع یخچال در بازار + جدول عامل گرانی برنج اعلام شد همتی درمورد رشد تند پایه پولی؛ من آنچه شرط بلاغ است... وام و تسهیلات عالی فرزندآوری اعلام جزيیات پرداخت وام بدون ضامن در بانک ها | چه کسانی می توانند بدون ضامن وام بگیرند؟ آغاز پرداخت بدون ضامن وام‌های زیر 100میلیون ابراز تمایل ريیس جمهوری ترکیه به توسعه روابط اقتصادی با ایران طرحی داخلی برای حمایت از سیگار خارجی! قیمت دنا ریخت؛ سمند بالا رفت نرخ سود بین بانکی کاهش یافت بانک‌ها مکلف به پرداخت تسهیلات بدون ضامن شدند خاندوزی: پرداخت وام‌های بدون ضامن آغاز شد با فیلترشکن ببینید 1400/11/02 دنا ریخت؛ سمند بالا رفت/ جدول قیمت‌ها نحوه عمل‌کردن ایربگ در خودروهای داخلی! تغییر شرایط ورود به عراق برای مسافران هوایی/همه پروازها به لندن انجام می شود خبر خوش بانک مرکزی برای بدهکاران بانک‌ها ارزان قیمت‌ترین آبگرمکن در بازار + جدول هدفگذاری بانک مرکزی برای لغو اخذ سود از دیرکرد اقساط تسهیلات گاز رایگان خانوارهای محروم، معطل کاغذبازی وضعیت قابل قبول ذخایر ارزی کشور ذخیره سازی 20 میلیارد مترمکعب آب در سدها بررسی لغو اخذ سود از دیرکرد اقساط وام‌ها در بانک مرکزی برق واحدهای فولادی از امروز قطع شد فرافکنی در بورس ممنوع! پایان یک ابهام در مورد بازنشستگان در بودجه 1401 پرتقاضاترین کالای ایرانی در هند را بشناسید ادعای تازه در مورد آینده تورم در ایران پیش‌ بینی مهم از آینده قیمت طلا و دلار توسعه میادین نفت و گاز ایران با مشارکت شرکت‌های ر... هشدار همتی در مورد رشد تند پایه پولی جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی | آخرین قیمت پژو، ساینا و کويیک ؛ 2 بهمن 1400 هدیه اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در بهمن/ تخفیف ویژه برای بانوان به مناسبت ولادت حضرت فاطمه ... معاملات مشکوک دو دارویی در بورس خرید تبلت ایسوس چقدر خرج برمی دارد؟ + جدول قیمت علت نوسان قیمت دلار در معاملات امروز چه بود؟ طرح درج قیمت تولیدکننده متوقف نشده بلکه پرقدرت‌تر در حال اجراست