روسیه خواستار تقویت همکاری‌های بریکس برای حذف دلار شد

روسیه خواستار تقویت همکاری‌های بریکس برای حذف دلار شد

وزیر دارایی روسیه خواستار تقویت همکاری‌های اقتصادی برای جایگزینی دلار و یورو شد.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، دلار همواره ابراز آمریکا برای به زانو درآوردن کشورهایی است که با سیاست‌های این کشور مخالفند به طوری که واشنگتن از سهم 58 درصدی دلار از ذخایر رسمی کشورها در جهان و حدود 70 درصدی معاملات جهانی (آمار تا پایان سال 2022) به سود خود بهره می‌برد.

البته این سهم تا پایان سال 2022 به کمترین رقم در 28 سال گذشته رسیده است.

آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه در دیدار با همتای چینی خود، لان فوان در نشست گفتگوی مالی روسیه و چین در پکن گفت توسعه پایدار روابط مالی و تسویه حساب در سازمان بریکس برای همه کشورهای عضو بسیار مهم است.

گروه بریکس متشکل از اقتصادهای نوظهور برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، راه‌هایی برای تسهیل پرداخت‌ها به ارزهای محلی میان کشورهای عضو را بررسی می‌کنند و می خواهد خود را از زیر سلطه دلار و یورو بیرون بکشند.

سیلوانوف گفت: «ما باید همکاری‌های مالی را میان کشورهای عضو بریکس بیشتر توسعه دهیم. در این گروه فرصت‌هایی برای توسعه سیستم پرداخت‌ها وجود دارد که باید از زیرساخت‌هایی که به طور کامل اهداف کشورها را تامین نمی‌کند، مستقل باشد.»

آندری بلوسف، معاون اول نخست وزیر روسیه چندی پیش اعلام کرد 95 درصد مبادلات روسیه و چین با روبل و یوآن انجام می‌شود.

روسیه و شرکای تجاری آن در میان کشورهای در حال توسعه، از جمله کشورهای عضو گروه بریکس، پس از اینکه تحریم ها ارتباط مسکو را با سیستم مالی غرب قطع کرد، جایگزینی ارزهای دیگر با دلار در مبادلات تجاری میان خود را آغاز کردند.

تحریم‌های غرب به ویژه آمریکا و استفاده از دلار به عنوان ابزاری برای فشار به کشورها، بسیاری از کشورها را به انجام مبادلات تجاری با ارزهای ملی ترغیب کرده است.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد