تاریخچه حملات هکری به فضای بورسی ایران | شرکت های بورسی مراقب باشند!

تاریخچه حملات هکری به فضای بورسی ایران | شرکت های بورسی مراقب باشند!

از روز گذشته پمپ بنزین های ایران از کار افتاده اند و سیستم سوخت رسانی متاسفانه به روانی روزهای قبل نیست. گفته شد که این خرابکاری توسط هکرها انجام شده است و به این سیستم حمله هکری شده است. این مسيله موجب شد تا زنگ خطر دوباره در کشور به صدا درآید و در این مطلب قصد داریم ببینیم آیا به شرکت های بورسی و کلا فضای بورسی ایران در سال های اخیر حمله هکری صورت گرفته است؟

به گزارش نبض بورس، از روز گذشته پمپ بنزین های ایران از کار افتاده اند و سیستم سوخت رسانی متاسفانه به روانی روزهای قبل نیست. گفته شد که این خرابکاری توسط هکرها انجام شده است و به این سیستم حمله هکری شده است. این مسيله موجب شد تا زنگ خطر دوباره در کشور به دلیل حملات سایبری و هکرها به صدا درآید چرا که سیستم سوخت رسانی ایران به گفته مسيولین غیرقابل نفوذ بوده است و از سیستم های پیچیده محسوب می شده است.

در این بین این زنگ خطر برای شرکت های بورسی و کلا فضای بورس ایران هم به صدا درآمده است چرا که حملات سایبری و هکرها به فضای بورس ایران نیز سابقه داشته است. هر چند که اشاره به این نکته بسیار ضروری است که شرکت های بورسی پدافندهای غیرعامل دارند که روزانه در حال مقابله با برخی حملات سایبری هستند.

سابقه حملات سایبری به فضای بورسی ایران

زمزمه‌های اولین حمله هکر‌ها به بورس ایران در تابستان سال 95 در فضای بورس ایران پیچید. در آن زمان محمدرضا شیخ الملوکی معاون اجرایی وقت سازمان بورس هر گونه حمله هکری به هسته مرکز معاملات بورس تهران را رد کرد و گفت که این کار امکان پذیر نیست.

در تیرماه سال 96 بود که گروه سیستم دی زد، منتسب به گروه تروریستی داعش اعلام کرد 200 سایت ایرانی را هک کرده است که در این بین نام چندین صندوق سرمایه‌گذاری و کارگزاری دیده می‌شد.

سومین خبر حمله سایبری به فضای بورس ایران در آبان ماه سال 99 منتشر شد. در این خبر یک گروه سایبری مدعی شد وبسایت بورس تهران را هک کرده است. گروهی به نام "تپندگان" که قبلا چندین سایت ایرانی را هک کرده بودند، در اطلاعیه‌ای مدعی شدند که وبسایت شرکت بورس اوراق بهادار تهران را نیز هک کرده اند. هر چند این ادعا توسط شرکت بورس رد شد و طی اطلاعیه‌ای علام کرد که وبسایتش به دلیل "به‌روزسانی" از دسترس خارج شده است.

چهارمین و اما مهمترین حمله هکری در تیرماه سال گذشته اتفاق افتاد. در 7 تیرماه 1401 بود که یک منبع مطلع با اشاره به جزيیات حمله هکری سحرگاه به برخی صنایع فولادی و شرکت‌های نفتی گفت: حوالی 5.15 دقیقه سحرگاه امروز (دوشنبه 6 تیر) همزمان با آغاز شیفت کاری، مدیران ستادی فولاد خوزستان با نقص تولید در اتوماسیون صنعتی مواجه شدند و به سرعت وارد عمل می‌شوند. او اظهار داشت: این حمله هکری علاوه بر چند شرکت فولادساز در برخی شرکت‌های نفتی نیز رخ داده اما به دلیل فعال شدن سریع پدافند غیرعامل به سرعت از بروز حادثه بااهمیت جلوگیری شده است.

این حملات سایبری نشان می دهد که ممکن است به شرکت های بورسی و فضای بورسی ایران نیز حملاتی صورت بگیرد که از این بابت باید شرکت های بورسی ایران و بخش های پدافند غیرعامل آن ها بسیار هوشیارتر از قبل عمل کنند.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد