راهی برای ترمیم دیوار شکسته اعتماد سهامدار

راهی برای ترمیم دیوار شکسته اعتماد سهامدار

دولت نباید نگاه کاسب کارانه داشته باشد و این معامله در شرایطی صورت بگیرد که خریداران سهام از دولت، سود کرده و از معامله با دولت پشیمان نشوند!

به گزارش بورس نیوز، بعد از اعلام 10 بند دولت برای بورس، بازار سرمایه در دو روز گذشته اندکی رنگ سبز به خود دیده است. با این حال عده ای نگران حمایت دولت از این بازار هستند و ادعا می کنند رشد بازار سرمایه تورم‌زا است.

مرتضی عزتی اقتصاددان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازارسرمایه بیان کرد: از نگاه تيوری بازارهای مالی سرایت پذیر هستند و به سرعت از یکدیگر تاثیر می پذیرند. بنابراین تغییر قیمت در یک بازار مالی به بازارهای دیگر هم منتقل میگردد و با رشد یک بازار، سایر بازارها هم رشد می‌کنند؛ البته مشروط بر آن که بازارهای مالی هماهنگ با هم حرکت کنند و عاملی بازدارنده، مانع رشد یک بازار خاص نشود.

وی ادامه داد: نکته اینجاست که در چند ماه گذشته، تمامی بازارهای مالی در کشور ما رشد کرده اما بازار سرمایه اما به واسطه یک عامل بازدارنده مهم به نام "تحریم" رشد نداشته است. چنانچه تحریمی وجود نداشت، بازار سرمایه ما باید متناسب با بازار ارز رشد می کرد. به عبارتی اگر در حال حاضر تحریمی وجود نداشت، یا باید نرخ ارز سقوط می‌کرد و بازارهایی هم که به دلیل افزایش نرخ ارز، رشد کرده‌اند تعدیل می شدند، یا بازار سرمایه باید رشد می‌کرد و به حدود 2 میلیون واحد می‌رسید. حتی با فرض پذیرش دلار 23 هزار تومانی، شاخص بورس باید در محدوده 1 میلیون و 800 هزار واحدی قرار داشت. اما با توجه به شرایط تحریم، وضعیت بازار سرمایه ما عادی نیست و از رشد بازار ارز به نوعی جامانده است.

وی افزود: نکته اینجاست که از منظر اقتصادی، اگر در شرایطی اضطراری، یک بازار دچار اخلال شد و متناسب با سایر بازارهای کشور حرکت نکرد، دولت باید اقداماتی به منظور به تعادل رسیدن آن بازار را انجام دهد. اقدامات متعادل کننده دولت در بازارها در شرایط اضطرار، لزوما به معنای ورود و مداخله دولت در روند آن بازار یا تزریق نقدینگی در آن بازار نیست. بلکه دولت باید تلاش کند که معاملات بازار سرمایه برای خریداران سودآور باشد تا اخلال ناشی از تحریم کم اثر شود و بازار سرمایه دچار مشکل نشود.

عزتی در ادامه با اشاره به اختلاف نرخ ارز در سامانه نیما با نرخ ارز در بازار آزاد، اظهار کرد: اگر انتظار داریم دولت با اقدامات مداخله گرانه، تعادل را در بازار سرمایه ایجاد کند تا از شرایط اضطراری عبور کنیم، باید مداخله دولت در بازار ارز و این اختلاف نرخ بین سامانه نیما و بازار آزاد را هم بپذیریم تا تمامی بخش های اقتصادی منتفع شوند. در شرایط کنونی، تک‌نرخی کردن ارز بسیار دشوار است؛ اما معتقدم در صورت رسیدن به ثبات اقتصادی و سیاسی و رفع تحریم‌ها نرخ ارز حتما باید تک نرخی شود.

این تحلیلگر مسايل اقتصادی در معرفی راهکارهای کمک به بهبود وضعیت بازار سرمایه گفت: دولت برای حمایت از بازار سرمایه و کمک به بهبود وضعیت این بازار نیاز به تزریق نقدینگی در بازار سرمایه ندارد بلکه کافی است با واگذاری سهام خود با قیمت پایین تر، شرایطی فراهم کند که فعالان بازار سرمایه از خرید این سهام بهره ببرند و بخشی از ضرر و زیانی که در این مدت به سرمایه‌گذاران تحمیل شده جبران شود. در 2_3 سال گذشته سهامی که توسط دولت در بازار سرمایه عرضه شد، با قیمتی بالاتر از قیمت واقعی و اصطلاحا قیمت‌های بادکرده به مردم صورت گرفت و خریداران، زیان کردند. حال آنکه معتقدم دولت نباید نگاه کاسب کارانه داشته باشد و این معامله در شرایطی صورت بگیرد که خریداران سهام از دولت، سود کرده و از معامله با دولت پشیمان نشوند! در این صورت می توان اعتماد از دست رفته را دوباره جلب کرد و بازار سرمایه رونق بگیرد.

local_offerبرچسب‌ها:
رشد 93 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در 10 ماهه امسال عرضه یک میلیون تن سیمان در بورس کالا قیمت جدید دلار اعلام شد (8 بهمن) وضعیت خطرناک معیشتی برای 60 درصد از بازنشستگان قیمت جدید سیمان اعلام شد پالایش اصفهان با تک محصول به بورس کالا آمد پیش بینی قیمت دلار بعد از مذاکرات وین قیمت دلار صرافی ملی امروز جمعه 8 بهمن 1400 قیمت انواع خودرو داخلی و خارجی در بازار آزاد ( 8 ... افزایش قیمت عجیب سکه های پارسیان در بازار + جدول ماجرای هکرهایی که 400 میلیون دلار بیت‌کوین را دزدیدند/ اقدام آمریکا علیه دزدان ارزهای دیجیتالی فروش و درآمد سازنده آیفون رکورد زد آخرین وضعیت چاه های غیر مجاز کارگران در حسرت وام جدید خرید نان در ایرانشهر فقط با پارتی! موعد وعده یک ماهه وزیر راه برای احداث راه آهن شلمچه-بصره بودجه 1401 چه تاثیری بر قبوض آب و برق می‌گذارد؟ احتمال افزایش قیمت نفت عربستان به دلیل رشد تقاضا زمان دقیق پیش فروش بلیت قطارهای مسافری اصلاح قانون تعاون پس از گذشت 10 سال فروش زنجیره‌ای خودرو یارانه‌ای/ ثبت‌نام کدام خودروها ادامه دارد؟ جزيیات جدید درباره حقوق کارگران در سال 1401 برف و کولاک، تردد برون شهری را 12 درصد کاهش داد صندوق‌ بازنشستگی صنعت نفت 3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند 4 دلیل عمده نوسان قیمت‌ها در بازار سهام/ رشد 22 درصدی معاملات خرد در بورس مردم سفر زیاد رفته‌اند، ولی پول خرج نمی‌کنند! چرا روس‌ها، کالای ایرانی نمی‌خرند؟ ریل گذاری ذوب در مسیر صعودی قیمت جدید سیمان اعلام شد دسترسی به بازارهای خاور دور و آفریقا با توسعه روابط اقتصادی با چین قیمت جدید سکه اعلام شد + جدول اداره گاز پاسخگوی "فسبزوا" نیست اقتصاد جهانی سال 2022 را چگونه آغاز کرد؟ | رشد اقتصادی در سال 2022 چقدر پیش بینی شده است؟ در چه شرایطی یک خانه مشمول مالیات می‌شود؟ نبود سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها و کاهش 78 درصدی سود خالص "توریل" خودرو ارزان شد کاهش تولید، تحویل و صادرات سیمان/ شب‌ها آسیاب می‌کنیم تا عرضه به مشکل نخورد "وسپه" ارز را بهانه کرد و به داخلی‌سازی اشاره‌ای نکرد بازی با جان در قبال درآمدی ناچیز / کولبری کردم... مزایده "گنگین" پیشنهادی نداشت طلا 37 دلار ارزان شد اتکای صرف به روس‌ها و چینی‌ها در قراردادهای بلندمدت به ضرر منافع کشور است آیا دلایل "خوساز" به نظر شما سهامداران، بوی مدیریت می‌دهد! رشد 21درصدی نرخ وکیوم باتوم "شتران" در بورس‌کالا پیش بینی وضعیت قیمت دلار در هفته آینده ابراز تمایل کشورهای آسیای میانه برای خرید سیب‌زمینی ایران/ بازید هیات ازبکستانی از انبارهای کشور پیش‌بینی عدد نرخ دلار پس از توافق وین/ دو رویکرد احتمالی... ترمز شوک های بورس چگونه کشیده می شود؟ پیشرفت فیزیکی 86 درصد طرح‌ها زیر 20 درصد! خودروسازان و قطعه‌سازان رفاقت می‌کنند/ زدوبندهای سیاسی بیش از تحریم‌ها به خودروسازی کشور آسیب زد