نحوه آزادسازی سهام عدالت سبب متضرر شدن سهامداران آن شد!

نحوه آزادسازی سهام عدالت سبب متضرر شدن سهامداران آن شد!

کارشناس بازار سرمایه گفت: آزادسازی سهام عدالت دو مشکل اساسی داشت.

مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با این پرسش که چند درصد از سهامدران عدالت موفق به فروش سهام خود شده اند؟ اظهار کرد: آمار‌های منسجمی از سهام عدالت منتشر نشده است، ولی طبق اطلاعات موجود تا پایان فروردین از 48 میلیون دارنده سهام عدالت نزدیک 20 میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کرده بودند، که با اقدام به فروش 4.5 میلیون نفر، احتمالا 3.5 میلیون نفر موفق به فروش شده اند و یک میلیون نفر در صف‌های فروش بوده‌اند. آمار مشخصی از فروش سهام شرکت‌های استانی سهام عدالت وجود ندارد، ولی با توجه به حجم پایین معاملات سهام شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت به نظر نمی‌رسد که رقم قابل توجهی در روش غیر مستقیم فروش رفته باشد.این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آزاد شدن سهام عدالت با چه مشکلاتی همراه بود؟ بیان کرد: آزاد سازی سهام عدالت دو ‌مشکل اساسی داشت. نخست شکل آزادسازی چه در قالب مستقیم و چه غیر مستقیم بود. با انتخاب روش مستقیم توسط بیش از 20 میلیون نفر بلوک‌های ارزنده سهام شرکت‌ها خرد شد و طبیعی است که ارزش سهام خرد در بازار بعضا نصف ارزش بلوک مدیریتی آن‌ها نیست؛ بنابراین مهمترین زیان ناشی از خرد شدن سهام بود.


او در ادامه گفت: همچنین در قالب شرکت‌های استانی هم مشکلات عدیده‌ای اعم از نحوه مدیریت و صلاحیت حرفه‌ای ایشان، پذیرش در بورس و نهایتا نحوه فروش و نقد شدن سهام مردم وجود دارد.


قلی پور در ادامه اظهار کرد: دومین مشکل، آزادسازی‌های پلکانی سهام عدالت بوده که سال گذشته در یک مرحله 30 درصد و در مرحله دوم 30 درصد دیگر آزادسازی شد، ولی بر اساس شرایط بازار امکان فروش از محل آزادسازی دوم از آبان ماه سال گذشته محدود شد.

بیشتر بخوانید

  • تحقق عدالت در سایه سهام عدالت؛ دولت جا ماندگان سهام عدالت را شناسایی کند


این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با متضرر شدن سهامداران عدالت گفت: کسانی که در ماه‌های اول یعنی بهار و تابستان 99 از فرصت پیش آمده برای فروش به ویژه آن‌هایی که روش مستقیم را انتخاب نمودند استفاده کردند، آسیب کمتری دیدند و حداقل بخش آزادشده از پرتفویشان را در نرخ‌های تقریبا دو برابری نسبت به نرخ‌های جاری فروختند؛ بنابراین عدم نقدشوندگی و فروش، منجر به زیان پنجاه درصدی افراد باقیمانده شد که 90 درصد سهامداران را تشکیل می‌دهد.


او در ادامه افزود: همچنین نمی‌توان با اعمال محدودیت فروش و دادن وعده بی اساس سهامداران عدالت را راضی کرد، چرا که مشکلات اقتصادی شدید مردم آن‌ها را به پول این سهام عدالت نیازمند کرده است و وعده‌هایی مثل امکان توثیق سهام عدالت برای اخذ وام از سیستم بانکی یا وعده کارت اعتباری هنوز در سطح گسترده عملی نشده است. زیان دوم هم پایین آمدن ارزش بلوک‌های مدیریتی شرکت‌ها به واسطه خرد شدن سهام بود که به صد‌ها هزار میلیارد تومان می‌رسد.این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با عدم موفق بودن برنامه آزاد سازی سهام عدالت اظهار کرد: آزادسازی سهام عدالت خبر خوبی بود که می‌توانست مرهمی بر مشکلات مالی مردم باشد، ولی به چند دلیل موفق نشد. دلیل اول که شکل آزادسازی عجولانه بود و بیش از نیمی از مردم اطلاع و دانش کافی درباره انتخاب یکی از روش‌های مستقیم و غیر مستقیم را نداشتند.
او در ادامه افزود:دلیل دوم همزمانی آزادسازی سهام عدالت با تلاش دولت قبل برای تامین مالی بابت کسری بودجه بود. طبق گفته‌های خود دولت مبلغی بالغ بر 230 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه تامین شد که دست کم 38 هزار میلیارد تومان آن از سهام، عمدتا در قالب صندوق‌های قابل معامله دولتی بوده و با در نظر گرفتن این مبلغ، بازار سرمایه هرگز پتانسیل پوشش هم زمان این تامین مالی دولتی و فروش سهامداران عدالت را نداشته است. با فرض پذیرش رقم 38 هزار میلیارد تومانی فروش سهام دولتی و 14 هزار میلیارد تومانی فروش سهام عدالت، دولت گذشته 2.5 برابر سهامداران عدالت در بازار سهام فروخته است.این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: مشکل دیگر، رهاسازی سهام عدالت به جای آزادسازی آن بود. به نظرم به جز بحث شکل آزادسازی که بورس ظرفیت جذب 30 درصد از پرتفوی بورسی 270 هزار میلیارد تومانی سهام عدالت در اویل سال 1399 را نداشت، به نظر می‌رسد فروش مستقیم کار صحیحی نبوده است و باید واسطه‌ای مالی تحت عنوان صندوق بازارگردان عدالت یا بازارساز یا امثالهم، واسطه سهامداران عدالت با بازار می‌شدند.انتهای پیام/

وضعیت سبد سهام عدالت در 27 شهریور ماه

وضعیت سبد سهام عدالت در 27 شهریور ماه

وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.

YJC.news/
ارزش سهام عدالت در 27 شهریور

ارزش سهام عدالت در 27 شهریور

ارزش سهام عدالت درمقایسه با روز چهارشنبه (24 شهریورماه)، 3.2درصد کاهش یافت.

Irinn.ir/
غیرمستقیمی ها چگونه سهام عدالت خود را بفروشند؟

غیرمستقیمی ها چگونه سهام عدالت خود را بفروشند؟

یکی از سوالاتی که بین سهامداران عدالت غیر مستقیم مطرح است، نحوه فروش سهام عدالت خود است که در این گزارش به آن پاسخ داده می‌شود.

EghtesadOnline.com/
چرا سفارش فروش سهام عدالت با خطا مواجه می شود؟

چرا سفارش فروش سهام عدالت با خطا مواجه می شود؟

برخی از افراد هنگام ارسال سفارش فروش سهام عدالت با پیغام خطا مواجه می‌شوند. در این گزارش به علت بروز این خطا پرداخته می‌شود.

EghtesadOnline.com/
سهام عدالت چقدر می ارزد؟/ کاهش 1.5 درصدی قیمت سهام حاضر در سبد سهام عدالت

سهام عدالت چقدر می ارزد؟/ کاهش 1.5 درصدی قیمت سهام حاضر در سبد سها...

سهام عدالت در هفته گذشته برای دومین هفته متوالی با کاهش ارزش روبرو شد و 1.5 درصد کاهش یافت.

FarsNews.ir/
بررسی روند سهام عدالت در هفته گذشته / افت 3 درصدی سبد 532 هزار تومانی

بررسی روند سهام عدالت در هفته گذشته / افت 3 درصدی سبد 532 هزار توم...

سبد 532 هزار تومانی هفته گذشته نسبت به هفته سوم شهریور ماه حدودا 3 درصد افت و 351 هزار تومان کاهش قیمت را ثبت کرده است.

TejaratNews.com/
سهام عدالت هنوز طرفدار دارد

سهام عدالت هنوز طرفدار دارد

هنوز دو ماه از روی کار آمدن دولت سیزدهم نگذشته که زمزمه های موافقت قوه مقننه و قوه مجریه با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان به گوش می‌رسد. وعده پرطرفداری که ابهامات زیادی بر سر راه تحقق آن وجود دارد.

Bartarinha.ir/
برای فروش سهام عدالت روش مستقیم باید چه کاری انجام بدهم؟

برای فروش سهام عدالت روش مستقیم باید چه کاری انجام بدهم؟

فروش سهام عدالت در دو روش مدیریتی مستقیم و غیرمستقیم، با تفاوت‌هایی همراه است. در این گزارش به نحوه فروش سهام عدالت روش مستقیم اشاره می‌شود.

EghtesadOnline.com/
وضعیت سبد سهام عدالت در 24 شهریور ماه

وضعیت سبد سهام عدالت در 24 شهریور ماه

وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.

YJC.news/
ارزش سهام عدالت من (24 شهریورماه)

ارزش سهام عدالت من (24 شهریورماه)

ارزش سهام عدالت، 0.6درصد کاهش‌ یافت.

EghtesadOnline.com/
شرط پرداخت سهام عدالت به جاماندگان

شرط پرداخت سهام عدالت به جاماندگان

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: براساس صحبت‌های انجام شده به شرط تامین منابع مالی از سوی دولت تا پایان سال افراد فاقد سهام عدالت می‌توانند نسبت به دریافت سهام خود اقدام کنند.

TejaratNews.com/
پرداخت سهام عدالت به جاماندگان منوط به تامین منابع است

پرداخت سهام عدالت به جاماندگان منوط به تامین منابع است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: براساس صحبت‌های انجام شده به شرط تامین منابع مالی از سوی دولت تا پایان سال افراد فاقد سهام عدالت می‌توانند نسبت به دریافت سهام...

EghtesadOnline.com/
ارزش سهام عدالت من (23 شهریورماه)

ارزش سهام عدالت من (23 شهریورماه)

ارزش سهام عدالت، 1.5درصد افزایش یافت.

EghtesadOnline.com/
وضعیت سبد سهام عدالت در 23 شهریور ماه

وضعیت سبد سهام عدالت در 23 شهریور ماه

وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.

YJC.news/
وال‌استریت ژورنال: آمریکا رمزارزها را تحریم می‌کند ایران صادرکننده بنزین شده است! / مشکل بنزین، توزیع آن است عرضه اولیه جدید به ضرر سهامداران خرد است؟ / سه‌شنبه «شکام» عرضه می‌شود خاموشی‌ها در کشور به پایان رسید سيول: نمی‌توانیم پول‌های ایران را تحویل دهیم عرضه 174 میلیون دلار ارز در سامانه نیما در 27 شهریور واکنش محسن رضایی به پیوستن ایران به پیمان شانگهای اثر نوسانات نرخ دلار بر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بورس ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند! طرح پیش‌فروش «تارا» از فردا آغاز می‌شود عرضه 174 میلیون دلار در سامانه نیما طی امروز معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو استارت خورد ارزش یارانه فعلی برابر 5هزار تومان سال 89! ماینر‌ها، برق سه کلان‌شهر را بلعیدند سقف صدور کارت هدیه 2 میلیون تومان شد امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا کدخدا هم رفوزه شد! حداکثر مبلغ کارت هدیه 2میلیونی شد «بانک ملی» صورت‌های مالی منتشر کرد پیش‌بینی بورس 28 شهریور / بازار فردا مثبت می‌شود؟ ارزش سهام عدالت در 27 شهریور آخرین قیمت‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال کارمزد کارت به کارت بانکی دقیقا چقدر است؟+ جدول وام ودیعه مسکن؛ کمکی به مستاجران یا منبع جدید درآمدی، برای مشاور املاک فرصت سوزی در روند مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در سال‌های اخیر قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی موبایل دوباره گران شد! نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ ارزشمندترین گنج طلای جهان کجاست؟ صورت مالی یک بانک دولتی برای اولین بار منتشر شد! مرغ ارزان شد / قیمت به 35 هزار تومان رسید ویژگی‌های صندوق سرمایه گذاری ثروت داریوش، از زبان همایون دارابی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می‌شوند کدام نمادها افشای الف دارند/ تعلیقی‌های امروز و بازگشایی را بشناسید رد یک شايبه درباره توقف نماد معاملاتی فرابورس افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟ آمادگی سازمان هواپیمایی برای فروش بلیت اربعین صندوق سرمایه‌گذاری «ندای ثابت کیان» تاسیس می‌شود افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس افزایش بی‌سابقه کشتار دام‌های نارس عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش نرخ سود بین بانکی به 18.74 درصد رسید 8 میلیارد اوراق بهادار دست به دست شد توقف آیفکس در نخستین روز هفته افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته واکنش اوراق به افزایش سقف وام مسکن | هزینه دریافت وام 60 میلیون تومان شد راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی تفاوت حقوق قابل توجه بخش خصوصی با دولتی وضعیت سبد سهام عدالت در 27 شهریور ماه

در حال بارگیری...