هشدار آژانس بین‌المللی انرژی درباره قیمت نفت

هشدار آژانس بین‌المللی انرژی درباره قیمت نفت

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در جدیدترین گزارش خود هشدار داد بازار‌های جهانی نفت دچار کمبود قابل توجه عرضه می‌شوند مگر این که تولیدکنندگان اوپک پلاس به بن بست مذاکرات پایان داده و با افزایش تولید موافقت کنند.

خبرگزاری ایسنا: آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در جدیدترین گزارش خود هشدار داد بازارهای جهانی نفت دچار کمبود قابل توجه عرضه می شوند مگر این که تولیدکنندگان اوپک پلاس به بن بست مذاکرات پایان داده و با افزایش تولید موافقت کنند.

بن بست اخیر اوپک پلاس که در پی اختلاف میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی ایجاد شد، مانع تصویب افزایش تولید شد و در نتیجه سطح تولید این گروه در ماه میلادی آینده بدون تغییر می ماند در حالی که مصرف سوخت در مقایسه با اوایل همه گیری کووید 19، بهبود پیدا کرده و فصل رانندگی تابستانی تقاضا را به اوج رسانده است.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد بن بست اوپک پلاس باعث عمیق شدن کمبود عرضه شده و به بالا بردن قیمتهای سوخت منجر می شود که به نوبه خود به تورم دامن زده و به روند احیای شکننده اقتصاد آسیب وارد می کند. نفت برنت اکنون بالای 75 دلار در هر بشکه معامله می شود که بالاترین رکورد دو سال اخیر است.

اوپک و متحدانش به تدریج در حال احیای محدودیت عرضه ای هستند که از ماه مه سال 2020 به اجرا گذاشتند اما اختلاف میان دو تولیدکننده خاورمیانه ای که بر سر سهمیه تولید امارات متحده عربی بوده، مانع ادامه تسهیل محدودیت عرضه این گروه شده است.

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، این اختلاف در لحظه نامناسبی به وقوع پیوسته است. اشباع ذخایر نفت که در دوران همه گیری ایجاد شده بود، از میان رفته و ذخایر اکنون پایین سطح میانگین خود قرار دارند. در این بین به نظر می رسد تقاضای جهانی برای نفت امسال 5.4 میلیون بشکه در روز در مقایسه با سال 2020 رشد می کند. رشد اقتصادی جهانی قوی، رشد نرخ واکسیناسیون و تسهیل تدابیر فاصله گذاری اجتماعی از بهبود تقاضای جهانی برای نفت تا پایان سال میلادی جاری پشتیبانی خواهند کرد.

اوپک پلاس در آستانه تصویب طرح افزایش تولید ماهانه 400 هزار بشکه در روز از اوت تا دسامبر سال 2021 بود. اما مذاکرات این گروه در پنجم ژوییه بی نتیجه ماند و با وجود تلاشهای میانجی گیری که برای حل اختلاف انجام شده، این توافق همچنان در بن بست مانده است. نمایندگان این گروه می گویند اکنون که فروش اوت مشخص شده و اکثر کشورهای منطقه خلیج فارس برای تعطیلات مذهبی آماده می شوند، مذاکرات در دور بعدی دیدار تولیدکنندگان به حجم عرضه سپتامبر متمرکز خواهد شد.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی نشان می دهد حتی اگر اوپک پلاس توافق کند، افزایش تولید 400 هزار بشکه در روز که این گروه در نظر داشت، پاسخگوی نیاز مصرف کنندگان نخواهد بود.

بنا بر برآورد آژانس بین‌المللی انرژی، این گروه در ژوين 40.9 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد. حتی اگر اوپک پلاس به افزایش تولید برنامه ریزی شده در ماه میلادی جاری ادامه دهد، تولیدش به میزان قابل توجهی کمتر از 43.45 میلیون بشکه در روز خواهد بود که آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده بود باید این گروه در نیمه دوم سال 2021 تولید کند.

این امر باعث کاهش بیشتر سطح ذخایر خواهد شد. ذخایر نفت در کشورهای توسعه یافته در حال حاضر 10.8 میلیون بشکه پایین میانگین پنج ساله (2015 تا 2019) است. این ذخایر در اوج اشباع در تابستان سال گذشته 250 میلیون بشکه بالای این میانگین بود.

قیمتهای نفت از زمان بن بست مذاکرات اوپک پلاس نوسانی مانده زیرا معامله گران در برابر نتایج احتمالی که شامل وقوع یک جنگ قیمت نفت مشابه اوایل سال 2020 بود، سرگردان مانده اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داد احتمال جنگ بر سر سهم بازار حتی اگر بعید باشد، روی بازارها سایه افکنده است. هر نتیجه ای که به دنبال داشته باشد، نوسانی که گریبانگیر بازارها می شود به معنای آن است که به نفع هیچ کدام از تولیدکنندگان یا مصرف کنندگان نخواهد بود.

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت نفت به 62 دلار کاهش یافت

قیمت نفت به 62 دلار کاهش یافت

قیمت نفت در معاملات روز پنج‌شنبه بازار جهانی پس از آماری که رشد چشمگیر ذخایر بنزین آمریکا را نشان داد و نگرانی‌ها نسبت به ضعیف شدن تقاضا در بزرگترین مصرف کننده جهان را برانگیخت، کاهش یافت.

TejaratNews.com/
حامل‌های انرژی در سال 1400 گران نمی‌شوند

حامل‌های انرژی در سال 1400 گران نمی‌شوند

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت:هیچگونه مصوبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال 1400 ابلاغ نشده است.

TejaratNews.com/
قیمت نفت به مسیر نزولی بازگشت

قیمت نفت به مسیر نزولی بازگشت

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی در پی ازسرگرفته شدن عبور و مرور کشتی‌ها از کانال سويز و تغییر توجه بازار به سمت نشست هفته جاری اوپک پلاس، کاهش پیدا کرد.

TejaratNews.com/

قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

آیین‌نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی ابلاغ شد

آیین‌نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی ابلاغ شد

معاون اول ريیس‌جمهوری آیین‌نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی را ابلاغ کرد.

Borna.news/
عرضه 210 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

عرضه 210 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

امروز سه‌شنبه 24 فروردین ماه، کالاهای میعانات گازی مجتمع گازی پارس جنوبی در رینگ داخلی و برش سنگین و رافینت شرکت...

Borna.news/
بورس انرژی ایران مرجع قیمت گذاری بنزین در منطقه

بورس انرژی ایران مرجع قیمت گذاری بنزین در منطقه

بورس انرژی ایران مرجع قیمت گذاری بنزین در منطقه

BourseNews.ir/

جزيیات معاملات در بورس انرژی

محدودیت‌های کرونا نفت را ارزان کرد / بی‌تاثیری اختلالات کانال سويز در قیمت نفت

محدودیت‌های کرونا نفت را ارزان کرد / بی‌تاثیری اختلالات کانال سويز...

با افزایش دوباره نگرانی‌ها برای تقاضای سوخت در بازارهای جهانی به دلیل محدودیت‌های قرنطینه‌ای کرونا، قیمت نفت حدود دو درصد کاهش یافت و افزایش قیمت ناشی از به گل نشستن یک کشتی غول پیکر باری در کانال سوي...

TejaratNews.com/
آخرین قیمت نفت پس از اختلال کانال سويز

آخرین قیمت نفت پس از اختلال کانال سويز

در حالی که کانال سويز به دلیل به گل‌نشستن یک کشتی بزرگ باری ممکن است برای هفته‌ها مسدود باشد، قیمت نفت به دلیل نگرانی از عرضه جهانی نفت خام، در روز جمعه بیش از 4 درصد افزایش یافت.

TejaratNews.com/
قیمت نفت چگونه بر بورس اثر می‌گذارد؟

قیمت نفت چگونه بر بورس اثر می‌گذارد؟

قیمت نفت به طور مستقیم بر روی بورس کالا و محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی تاثیرگذار است. این شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار نیز سهام قابل معامله‌ای دارند و با نوسانات قیمت نفت در میزان فروش و سود و زیان ا...

TejaratNews.com/
قیمت نفت رکورد 2.5سال خود را شکست

قیمت نفت رکورد 2.5سال خود را شکست

هرچند در حال حاضر قیمت نفت در معاملات امروز اندکی کاهش یافته اما در ابتدای معاملات به 76.60 دلار بالاترین قیمت از اکتبر 2018 رسیده بود.

Bartarinha.ir/
بازار برق بورس انرژی توسعه می‌یابد

بازار برق بورس انرژی توسعه می‌یابد

بورستهران ایرنا - مدیرعامل بورس انرژی گفت: انتظار می‌رود وزرات نیرو و شرکت توانیر در زمینه توسعه بازار برق بورس انرژی فعالیت‌های منظم، دقیق و کامل‌تری داشته باشند و از بورس و تعهدات قانونی که در مقررا...

Irna.ir/
دلایل رشد قیمت نفت در سال99 چه بود؟

دلایل رشد قیمت نفت در سال99 چه بود؟

بازار نفت خام پس از شروع کرونا با کاهش تقاضا و افت قیمت در جهان مواجه شد اما در طی سال 99 قیمت نفت در یک روند صعودی دوباره افزایش یافت. در این گزارش در گفتگو با کارشناس سابق اوپک به دلایل رشد قیمت نفت...

TejaratNews.com/
تشدید تنش‌ها در خاورمیانه قیمت نفت را افزایش داد

تشدید تنش‌ها در خاورمیانه قیمت نفت را افزایش داد

قیمت شاخص نفت خام برنت ساعت 4 و 25 دقیقه امروز (سه‌شنبه، 24 فروردین‌ماه) با 9 سنت افزایش به 63 دلار و 37 سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا با 11 سنت افزایش به 59 دلار و 81 سنت برای هر بشکه رسید.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بورس هفته اول مرداد از نگاه کارشناسان بازار سرمایه جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در معاملات خارجی صعود کرد؛ در معاملات پشت ... روبرویی سیگنال‌های منفی و مثبت / تکلیف دلار در روزهای پایانی دولت چیست؟ جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 بازار سیمان در قبضه 30 نفر! حداقل هزینه معیشت کارگری چقدر است؟ هزینه سرسام‌آور اجاره ویلا در شمال کشور! چرا بورس در یک ماه گذشته رشد کرد؟ / سیاست‌های دولت جدید درباره بورس چه خواهد بود؟ افزایش قیمت تخم مرغ در راه است؟ بورس در هفته آخر تیر/ پنجمین هفته مثبت بورس با طعم خروج پول حقیقی‌ها رشد دوباره بیت کوین در معاملات امروز/ روز سبز و قرمز ارزهای مجازی تخم مرغ گران می‌شود؟ هشدار دامداران درباره کمبود شدید دام آمار بارش‌ها هم محرمانه شد! / مشکل خوزستان قابل حل است؟ واردات برنج ممنوع شد تورم تیرماه از مرز 44درصد عبور کرد بازگشت رشد به بورس در تیرماه تحت تاثیر چه عواملی رخ داد؟ سه محصول جدید سایپا وارد بازار می‌شود لزومی ندارد همه اقشار از هواپیما استفاده کنند چه خبر از کریپتولند؟ | بازپرس پرونده چه گفت؟ اتفاق عجیب در بازار مسکن / هزینه وام مسکن تغییری نداشته است! قدرت نمایی بازار بدهی تحلیل تکنیکال و بنیادی وتوشه | هدف اول قیمتی وتوشه کجاست؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/1 کاهش نرخ بیکاری در استان تهران شاسی بلند جدید فولکس واگن رونمایی شد سود عرضه اولیه سپید کی و چگونه پرداخت می شود؟ پیش فروش مسکن در بورس کالا تایید شد رشد بیش از 12 درصدی بورس / بازارهای طلا و ارز به کدام سمت رفتند؟ فروش 90 میلیارد تومانی "بوعلی" در رینگ نقره‌ای قیمت جدید محصولات ایران خودرو در بازار آزاد اعلام شد ورود نقدینگی به صندوق‌ها، مجددا معکوس شد! تحلیل تکنیکال و بنیادی غدیس | روند صعودی تا کجا ادامه خواهد داشت؟ دومینوی خروج نقدینگی به 9 همت رسید «ایرالکو» درآمد 820 میلیاردی را زد سیگنال فروش در بازار طلا! / آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت طلا آخرین قیمت طلا پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟ زمان عرضه اولیه وهامون کی است؟ مسکن به بورس می‌رود؟ وقفه در بازگشت نرخ دلار به کانال 23هزار تومان بورس فردا تعطیل است؟ / اولین روز کاری بورس کی است؟ پراید جدید در راه بازار / اعلام مشخصات و قیمت احتمالی آن آخرین قیمت دلار پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چیست؟ قیمت مسکن در شرق تهران / افسریه ارزان‌تر است یا پیروزی؟ مرغ 100 هزار تومانی در راه است؟ واردات برق از سه کشور/ مشکل خاموشی‌ها حل شد؟ رشد 31 درصدی هزینه‌ زندگی/ هزینه مسکن در تهران، یک سوم درآمد خانوار اجاره مسکن غرب تهران؛ کدام مناطق ارزان شد؟ چالش تعطیلات کرونایی برای برندگان قرعه‌کشی سایپا

در حال بارگیری...