وعده عجیب وزارت راه / شرط ضامن از وام ودیعه مسکن حذف می‌شود؟

وعده عجیب وزارت راه / شرط ضامن از وام ودیعه مسکن حذف می‌شود؟

معاون وزیر راه و شهرسازی گفته با بانک مرکزی مکاتبه کرده که بتواند ضامن رسمی برای دریافت وام ودیعه مسکن را حذف کند. این یعنی مردم باید بتوانند بدون نیاز به ضامن وام ودیعه مسکن بگیرند. اما دبیرکانون بانک‌های خصوصی معتقد است حذف ضامن ممکن نیست مگر با تضمین خود دولت!

به گزارش تجارت‌نیوز، فهرست وعده‌های عجیب و غریب دولت سیزدهم تمامی ندارد؛ از ساخت 100 خانه در ساعت گرفته تا ایجاد یک میلیون شغل، کاهش 50 درصدی هزینه‌های درمان، مهار بازار ارز و رایگان شدن اینترنت برای دهک‌های پایین جامعه.

حالا هم معاون وزیر راه و شهر سازی تنور وعده‌ها را داغ دیده و گفته در تلاش است کاری کند که برای دریافت وام اجاره مسکن نیازی به ضامن نباشد.

از روزی که موضوع وام ودیعه مسکن در شبکه بانکی مطرح شد، هر روز سیلی از گلایه‌های مردمی مطرح می‌شد. مردمی که نمی‌توانستند وام ودیعه مسکن را بگیرند.

فارغ از بهانه‌های عجیب و غریبی که گاه به گاه در اعطای وام اجاره از شعب بانکی سر بر می‌آورد، از روز اول یک مشکل اساسی برای متقاضیان وام ودیعه مسکن وجود داشت؛ جور کردن ضامن رسمی.

حذف ضامن از وام ودیعه مسکن

از یکسو مردم معتقد بودند که بانک‌‌ها سعی دارند با درخواست برخی تضامین سنگین، هر طور شده سنگ‌اندازی کنند تا این وام را ندهند. از سوی دیگر بانک‌ها می‌گفتند تضامینی که طلب می‌کنند در چارچوب قوانین و مقررات و همچنین بخشنامه‌های بانک مرکزی است. هرچند ممکن است سخت‌گیری یا سهل‌گیری بانک‌ها یا حتی شعب یک بانک در این زمینه متفاوت باشد.

بعد دیگری که بانک‌ها یادآور می‌شدند این بود که نگرانی آن‌ها از وصول تسهیلات و نظم مشتریان در بازپرداخت اقساطشان است. درواقع نباید انتظار داشت بانک با آسنگیری زیاد، خودش را در معرض ریسک اعتباری و به تبع آن ریسک نقدینگی قرار دهد.

حالا اما معاون وزیر راه و شهرسازی در سخنان جدیدش سعی کرده ره صد شبه مردم و البته متخصصان بانکی برای جایگزینی تضامین مدرن با سنتی را یک شبه طی کند.

او درباره مشکل بسیاری از متقاضیان وام اجاره مبنی بر نداشتن ضامن رسمی گفته: در زمان تصویب تسهیلات تلاش شد با حداقل ضمانت‌های ممکن، وام پرداخت شود. موضوعاتی مثل سهام عدالت یا هر وثیقه‌ای که امکانش وجود داشت، به عنوان ضمانت ارايه شود اما موضوع معرفی ضامن رسمی یکی از دغدغه‌های پرشمار متقاضیان است که به ما منتقل می‌شود.

محمودزاده تاکید کرده است: باید از طریق بانک مرکزی، موانع پیگیری شود. ما برای صرف‌نظر کردن از معرفی ضامن رسمی مکاتبه کردیم و در جلسه‌ای که هفته جاری با ریاست و کارشناسان ذی‌ربط بانک مرکزی داریم مجددا این تقاضا را به نمایندگی از متقاضیان مطرح می‌کنیم. امیدارم گشایش ویژه‌ای ایجاد و شرایط آسان‌تر شود.

حذف ضامن ممکن است؟

فارغ از این که اعطای وام از محل سپرده‌های مردم بدون دریافت تضامین کافی چقدر قانونی است، باید دید آیا حتی در صورت پذیرش این درخواست توسط نهادهای بالادستی، بانک‌ها از آن تمکین می‌کنند؟ یا قرار است ماجرای سرگردانی مردم در شعب بانکی در پی یک وعده بی‌اساس این بار هم تکرار شود؟

محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌های خصوصی، با تاکید بر این که اعطای وام بدون دریافت ضمانت کافی ممکن نیست، می‌گوید: حذف ضامن از وام ودیعه مسکن فقط در صورتی امکان‌پذیر است که خود دولت برای آن تضمین بدهد. تضمین دولت هم با مصوبه مجلس صورت می‌گیرد.

او ادامه می‌دهد: باید در قانون بودجه مجلس منابع و مصارف را بسنجد، بخواهد که تسهیلات اجاره مسکن داده شود و در صورت عدم بازپرداخت مردم، سازمان برنامه و بودجه آن را با بانک‌ها تسویه کند. یعنی حتی این تضمین از سمت مجلس هم حتی بدون در نظر گرفتن منبع تامین وجه آن ممکن نیست. بنابراین به نظر نمی‌رسد که این وعده چندان عملی باشد.

دبیر کانون بانک‌های خصوصی تاکید می‌کند که در قانون عملیات بانکی بدون ربا ذکر شده؛ بانک‌ها باید سپرده‌های مردم را در جهتی تسهیلات بدهند که از بازگشت اصل و سود تسهیلات اطمینان کافی داشته باشند. بنابراین اگر چنین وعده‌ای بخواهد در قالب دستور یا بخشنامه‌ به بانک‌ برسد باید این را پاسخ بدهند که در صورت بازنگشتن تسهیلات بانک باید چه کند؟

جمشیدی در پایان عنوان می‌کند: بانک امانتدار دارایی و سپرده مردم است. مسيولان حق ندارند با بخشیدن از جیب و سپرده‌های مردم تلاش کنند تا پیش چشم‌ها عزیز شوند.

مطالعه بیشتر: چالش‌های دریافت وام ودیعه/ موانع بانک‌ها پیش پای مستاجران
ارزش وام یک میلیاردی سال 1415 چقدر است؟ / مقایسه وام مسکن در ایران و چند کشور

ارزش وام یک میلیاردی سال 1415 چقدر است؟ / مقایسه وام مسکن در ایران...

میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در تهران حدود 31 میلیون تومان است پس با یک میلیارد تومان در حال حاضر می‌توان 32 متر خانه در مناطق ارزان تهران خرید. اما سوالی که مطرح می‌شود، این است که با میانگین تورمی ک...

TejaratNews.com/
مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران!

مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران!

بیش از یک میلیون نفر در صف تقاضا برای گرفتن وام ودیعه مسکن هستند و وزارت راه و شهرسازی گزارش داده تنها هفت هزار موفق به دریافت این وام شدند. با این حال دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی گ...

TejaratNews.com/
صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟

صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟

18 بانک مکلف شده‌اند به مردم وام ودیعه مسکن بدهند. اما مراجعه مردم به بانک‌ها بی‌نتیجه است. بانک‌ها یا اعتبار ندارند یا اینکه می‌گویند سقف پرداخت وامشان پر شده است. اما معاون وزیر راه می‌گوید تکمیل ظر...

TejaratNews.com/

مستاجران بخوانند/ ظرفیت وام ودیعه مسکن تکمیل شد؟

وام 300میلیاردی برای کارکنان بیمه مرکزی!

وام 300میلیاردی برای کارکنان بیمه مرکزی!

در بررسی صورت های مالی بیمه مرکزی در سال 99 مشخص شد، این شرکت به کارمندانش حدود 300 میلیارد تومان پاداش داده است.

Bartarinha.ir/
چند نفر کمک ودیعه مسکن گرفتند؟ / پرداخت وام ودیعه تا آذرماه

چند نفر کمک ودیعه مسکن گرفتند؟ / پرداخت وام ودیعه تا آذرماه

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی از پرداخت کمک ودیعه مسکن به بیش از 250 هزار نفر تاکنون خبر داد.

TejaratNews.com/
کدام بانک‌ها وام ودیعه مسکن می‌دهند؟

کدام بانک‌ها وام ودیعه مسکن می‌دهند؟

از یک میلیون و 50 هزار نفری که برای دریافت وام ودیعه مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، تنها 7 هزار نفر توانسته‌اند این وام را بگیرند. بخشی از این افراد به بانک عامل معرفی شده‌اند و بخشی هنوز بلاتکلیف‌اند. اما کد...

TejaratNews.com/
سهم 25 درصدی وام مسکن از ارزش خانه / مبلغ اقساط وام چقدر است؟

سهم 25 درصدی وام مسکن از ارزش خانه / مبلغ اقساط وام چقدر است؟

سقف وام مسکن تا حداکثر 480میلیون تومان افزایش یافته، اما این رقم کمتر از 25 درصد از ارزش یک واحد مسکونی متوسط در مرکز شهر تهران را پوشش می‌دهد، این در حالیست که مبلغ اقساط این وام ماهانه در حدود 9میلی...

TejaratNews.com/
وام مسکن دقیقا چقدر شد؟ / اعلام هزینه خرید وام جدید / اقساط وام چقدر است؟

وام مسکن دقیقا چقدر شد؟ / اعلام هزینه خرید وام جدید / اقساط وام چق...

با تصمیم جدید اعلام شده میزان وام مسکن زوجین نهایتا 480 میلیون تومان شده که برای خرید همین وام هم باید حدود 60 میلیون تومان پرداخت کنند. اما آن وقت چقدر باید قسط بدهند؟

TejaratNews.com/
نکاتی که برای دریافت وام ودیعه مسکن باید بدانیم

نکاتی که برای دریافت وام ودیعه مسکن باید بدانیم

از سال گذشته طرح پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به اجرا درآمد و در این میان متقاضیان باید به دو نکته توجه کنند که تنها در صورت تمایل و رضایت خود این وام را با پرداخت مبلغی بیمه عمر مانده بدهکار کنند و برای...

TejaratNews.com/
درخواست 9هزار مستاجر برای دریافت وام مسکن

درخواست 9هزار مستاجر برای دریافت وام مسکن

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از رسیدن تعداد گیرندگان وام ودیعه مسکن به 9 هزار و 400 نفر خبر داد.

Bartarinha.ir/

گیرندگان وام ودیعه مسکن در آستانه 10 هزار نفری

وام‌های جدید شبکه بانکی / از وام فرزند سوم تا وام با سود یک درصد

وام‌های جدید شبکه بانکی / از وام فرزند سوم تا وام با سود یک درصد

به تازگی مجموعه دولت و بانک‌ها از پرداخت وام‌های جدیدی می‌گویند، از وام با نرخ سود یک درصد تا وام 480 میلیون تومانی خرید مسکن و وام برای خانواده‌هایی که صاحب فرزند سوم می‌شوند.

TejaratNews.com/
خرید وام 480 میلیونی مسکن چقدر پول می خواهد؟

خرید وام 480 میلیونی مسکن چقدر پول می خواهد؟

متقاضیان دریافت وام زوجین در شهر تهران، یعنی وام 480 میلیون تومانی (وام 400 میلیون تومانی زوجین به‌علاوه وام 80 میلیون تومانی جعاله) برای دسترسی به این وام باید اقدام به خرید 960 فقره اوراق کنند که با...

TejaratNews.com/
افزایش سقف وام خرید مسکن برای زوج‌های تهرانی

افزایش سقف وام خرید مسکن برای زوج‌های تهرانی

بانک مرکزی سقف های جدید تسهیلات خرید مسکن را به بانک عامل بخش مسکن از محل اوراق تسهیلات را ابلاغ کرد که رقم آن همراه با وام جعاله 80 میلیون تومانی به 470 میلیون تومان افزایش یافت.

TejaratNews.com/
شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها رسمی شد گشایش در تخلیه کالای ملوانی از بنادر آبادان دریافت خدمت واریز شناسه دار از طریق خودپردازها امکان پذیر است هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت ببینید مسیر واردات خودرو باز شد! آیا سهمیه سوخت خودروهای سنگین قطع شده است؟ شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان مدیرعامل بانک رفاه کارگران مورد تقدیر قرار گرفت اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند محدودیت مصرف برق صنایع لغو شد فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی حداکثر قیمت تخم مرغ 40 هزارتومان افزایش قیمت و رکود شدید در بازار لوازم التحریر هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ بورس، مادر خرج نیست! بالاخره برق مجانی شد یا قسطی؟! اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود قیمت گوشت در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت آغاز اختیار معامله بر «فارس» شناسایی 7 هزار ماینر در بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در ایران چین، ایران را غافلگیر کرد / چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟ آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش "فارس" از مهرماه 11 هزار درگاه بانکی مسدود شدند بازی کارت بلاکچینی با مزیت ارزهای دیجیتال سهامداران شرکت «گروه بهمن» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند افزایش سرمایه 113 درصدی "شرنگی" در مجمع سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع مجمع "صبا " 193 تومان تقسیم کرد سقوط 11 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال فعالیت استخراج کنندگان مجاز رمزارز‌ها از مهرماه سهم نیم‌درصدی ما از بازار 3هزار میلیاردی سازمان شانگهای! چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین قیمت طلا و سکه در بازار امروز زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است یارانه به جیب پولدار‌ها می‌رود بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست وضعیت سبد سهام عدالت در 30 شهریور ماه

در حال بارگیری...