موسسه صندوق بازنشستگی هما را به صندوق بازنشستگی کشور واگذار نکنید

موسسه صندوق بازنشستگی هما را به صندوق بازنشستگی کشور واگذار نکنید

کانون بازنشستگان هما در نامه ای به ريیس جمهوری خواستار عدم واگذاری موسسه صندوق بازنشستگی و وظیفه کارکنان «هما» به صندوق بازنشستگی کشوری شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کانون بازنشستگان هما در نامه‌ای به ريیس جمهوری خواستار عدم واگذاری موسسه صندوق بازنشستگی و وظیفه کارکنان «هما» به صندوق بازنشستگی کشوری شد.

در این نامه خطاب به ريیس جمهوری آمده است: احتراما در خصوص موضوع واگذاری موسسه صندوق بازنشستگی و وظیفه کارکنان «هما» به صندوق بازنشستگی کشوری (بند (ح) تبصره 17 ماده واحده لایحه بودجه 1401) مراتب ذیل را معروض می‌دارد.

1- ثبت صندوق بازنشستگی و وظیفه مستخدمین هما (مصوب 1359/03/10 شورای انقلاب) در قالب موسسه صندوق بازنشستگی و وظیفه کارکنان هما در سال 1380 توسط 10 تن از اعضای هیات مدیره و مدیران وقت شاغل و بازنشسته شرکت با سرمایه یکصد میلیون ریال) دارای ابهام و اشکال قانونی و مغایر قوانین تاسیس، اساسنامه، آيین نامه استخدامی مستخدمین هما و... است، از آنجا که تامین حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران هما در راستای تبصره 2 ماده 34 آيین نامه استخدامی شرکت توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هما صورت پذیرفته است و صرفا بخش اندکی از امور رفاهی بازنشستگان توسط موسسه گاه انجام شده است، لذا موسسه مورد اشاره ماهیت یک صندوق بازنشستگی را ندارد.

2- موسسه صندوق بازنشستگی و وظیفه کارکنان هما به استناد ماده 7 اساسنامه خود یک موسسه خصوصی غیرانتفاعی و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و اداری است و بر همین اساس در زمره شرکت‌های دولتی تلقی نمی‌شود، مضافا اینکه دیوان عدالت اداری نیز به استناد اینکه این موسسه غیردولتی است، همواره شکایت علیه آن را خارج از حدود صلاحیت احصاء شده دیوان عدالت اداری اعلام کرده است، ضمن اینکه قطع نظر از دادنامه‌های صادره از سوی دیوان، مطابق تعریف مقرر در ماده 2 قانون مدیریت خدمات کشوری موسسه صندوق بازنشستگی و وظیفه کارکنان هما فاقد اوصاف مقرر در مستند قانونی یاد شده است، از این رو انتقال یک موسسه خصوصی غیر دولتی به یک صندوق دولتی فاقد وجاهت قانونی است.

3- با استناد به فتوای رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در سال 1364 که مورد تايید حضرات آیات مرحوم علوی گرگانی و نیز مکارم شیرازی نیز قرار گرفته است، دخل و تصرف در اموال خصوصی افراد را در چنین عرصه‌هایی بدون رضایت و اذن آنها جایز نمی‌دانند، مضافا اینکه صندوق بازنشستگی نفت نیز با استناد به فتوای حضرت امام خمینی (ره)، در سال 1391 در جریان تصویب قانون جدید مربوط به وظایف و اختیارات وزارت نفت توسط نمایندگان مجلس هشتم، استقلال خود را حفظ نمود.

4- بازنشستگان و مستمری بگیران هما نسبت به این واگذاری رضایت نداشته و موجب ایجاد نگرانی عمیق آنان نسبت به آینده خود گردیده است.

5- شرکت هما تاکنون به استثنای یک سال اخیر که به دلیل شرایط خاص ایجاد شده با کمبود نقدینگی جهت پرداخت حقوق و مطالبات معوقه بازنشستگان و کارکنان خود مواجه بوده است، در راستای ماده فوق در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان خود کوتاهی نکرده و از این پس نیز با توجه به رفع موانع از جمله رفع تحریم‌ها و گشایش مالی و اقتصادی قادر به تامین هزینه‌ها از جمله پرداخت هزینه حقوق بازنشستگان در راستای وظایف ذاتی خود خواهد بود، مضافا اینکه شرکت هواپیمایی چابهار از شرکت‌های تابعه موسسه صندوق بازنشستگی و وظیفه کارکنان هما با اخذ مجوز AOC از سازمان هواپیمایی کشوری فعالیت پروازی خود را از اسفند ماه سال گذشته آغاز نموده است و به تبع آن سایر شرکت‌های زیر مجموعه آن از جمله شرکت خدمات فرودگاهی هما، شرکت مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما، خدمات مسافرتی و جهانگردی صبای هما، مرکز آموزش‌های هوایی هما نیز فعال شده و در کنار هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هما بخشی از هزینه‌ها را بر عهده خواهند گرفت. ضمن اینکه با توجه به دولتی بودن شرکت هما و در راستای تکلیف قانونی دولت از جمله منطبق بر بند (ج) ماده (9) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، حقوق افراد عضو و تحت پوشش در قبال تعهدات قانونی سازمانها، موسسات و صندوق‌های بیمه‌ای این نظام تحت ضمانت دولت خواهد بود و دولت مکلف است تمهیدات مالی، اعتباری و ساختاری را در این زمینه ایجاد نماید. لذا با توجه به موارد فوق الذکر و وجود اشکالات قانونی که اجمالا به استحضار رسید، نظر به اینکه در تبصره فوق الذکر بر رعایت حقوق قانونی و شرعی هر دو صندوق تاکید شده است، از حضرتعالی صمیمانه استدعا دارد، به منظور رفع دغدغه و نگرانی قریب به 12300 نفر بازنشستگان و مستمری بگیران این شرکت که با خانواده‌های ایشان بالغ بر 50 هزار نفر خواهند بود، ضمن دستور بررسی موارد فوق الاشاره در راستای جلوگیری از تضییع حقوق قانونی این عزیزان دستور فرمايید نسبت به توقف عملیات اجرایی این واگذاری اقدامات لازم به عمل آید.

پیشاپیش از بذل توجه و دستور مساعد و عاجل حضرتعالی کمال تشکر و امتنان را دارم، بدیهی است این اقدام ارزشمند همواره در یاد و اذهان بازنشستگان همايی باقی خواهند ماند.

غلامرضا خانی دهنوی نایب ريیس هیات مدیره کانون بازنشستگان هما

شرکت بیمه دی برنده مناقصه بیمه درمان تکمیلی جامعه ایثارگری بنیاد شهید شد فروش کیلویی نان جدی شد ربع سکه 5 میلیون تومانی شد | جدیدترین قیمت‌ها در بازار طلا و سکه ؛ 3 خرداد 1401 امضای تفاهمنامه ارتقای بهره وری تولیدات کشاورزی با بهره گیری از ظرفیت دانش بنیان ها دلار چند شد؟ | 3 خرداد 1401 قطعی برق در راه است؟ |‌ پاداش مشترکان صرفه‌جو از اول خرداد لحاظ می‌شود هشدار/ این ارز دیجیتال کلاهبرداری است فعالیت توده گردوخاک در نیمی از کشور‌/ شاخص آلودگی پایتخت 470 شاخص کل بورس 1500 واحد افت کرد | حقیقی‌ها 460 میلیارد تومان از بازار سرمایه خارج کردند کاهش 1527 واحد شاخص بورس تهران خبر بد دولت برای حقوق کارگران | سنگ بزرگ بر سر راه افزایش حقوق کارگران چیست؟ مبلغ نهایی وام کمک ودیعه مسکن مشخص شد؟ شفافیت اطلاعات، ماحصل عرضه خودرو در بورس کالا تاثیرگذارترین نمادها در جریان معاملات امروز بخت با بازنشستگان یار شد/ افزایش وام مستمری... وضعیت سبد سهام عدالت در سوم خرداد موافقت اتحادیه اروپا با ممنوعیت واردات نفت از روسیه ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد فعالیت بانک‌های خصوصی استان‌های تهران و البرز تا ساعت 14 امروز ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار | با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم امداد غیبی حقوقی‌ها در محدوده صفر تابلو / تحرک نوسانگیران در بازار 62 شرکت مادرتخصصی دولتی زیان‌ده هستند قیمت دلار در بازار متشکل امروز 3 خرداد قیمت سکه امامی امروز 3 خرداد پاداش مشترکان صرفه‌جوی برق از اول خرداد لحاظ می‌شود تخصیص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات به تولیدکنندگان/ حذف موانع بانکی افزایش پله ای قیمت دلار | قیمت دلار بازهم افزایش داشت نماد سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت در بورس چرا و تا چه تاریخی تعلیق شدند؟ قیمت سکه طرح جدید 3 خرداد 1401 به 14 میلیون و 500 هزار تومان رسید برنامه مجزای دولت برای افزایش عرضه ها در بورس کالا آخرین وضعیت بازگشایی نمادهای متوقف و «ثفارس» چرا در فروردین، خودرو کم تولید شد؟ وام 100 میلیونی ودیعه مسکن به شورای پول و اعتبار رفت وعده رستم قاسمی برای برخورد با مسببان حادثه آبادان/... ارزش لیر لبنان سقوط کرد بازدید ريیس سازمان ملی بهره‌وری ایران از خبرگزاری فارس ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد تمدید ممنوعیت پروازی در برخی از شهرهای روسیه قیمت طلا، سکه و ارز 1401.03.03/ دلار چقدر قیمت خورد؟ قیمت هر گرم طلا 18 عیار اعلام شد ( 3 خرداد ) سفر معاون نخست وزیر روسیه به تهران برای مذاکرات ریلی نماد شرکت‌های استانی سهام عدالت چه زمانی بازگشایی می‌شود؟ فوری: پرداخت وام 50 میلیونی آغاز شد| اقساط بلند مدت وام 50 میلیونی روند معاملات بورس تا زمان برگزاری مجامع به کدام سمت و سو است؟ خاموش شدن دورکاری کارکنان در آژیر قرمز! افزایش قیمت گوجه فرنگی و سیب زمینی/کمبود عرضه و صادرات دلایل اصلی نمی‌توانیم 15 سال منتظر تولید لکوموتیو داخلی بمانیم/ امکان درآمد 20 میلیارد دلاری از ترانزیت پیگیری تخفیف بیمه و معافیت مالیاتی تعاونی‌ها بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار/ با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم