آزادسازی منابع ارزی تاثیر مثبت اقتصادی و روانی دارد/ فشار تحریم‌ها درحال کاهش است

آزادسازی منابع ارزی تاثیر مثبت اقتصادی و روانی دارد/ فشار تحریم‌ها درحال کاهش است

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران توسط...

مسعود بنابیان، عضو هیات ريیسه اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به اثرات منابع ارزی آزاد شده در بازار اسکناس اظهار داشت: هر چند برخی معتقدند این مبلغ در واقع بخش اندکی از درآمدهای ارزی فروش نفت و صادرات محصولات غیر نفتی است، اما آزادسازی همین مقدار از منابع ارزی از سوی آمریکا هم می تواند تا حد زیادی در بعد اقتصادی و روانی بازار ارز تاثیرگذار باشد.

وی با تاکید بر اینکه این اتفاق نه تنها از نظر ارزی، بلکه از نظر تداوم دیپلماسی آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران در شرایط تحریم از اهمیت فراوانی برخوردار است، گفت: آزادسازی این منابع ارزی به نوعی نشان‌دهنده این است که ما یک گام بزرگ دیگر به سمت ایجاد تعاملات و مبادلات مالی با دنیا پیش رفته ایم. بی تردید این اتفاق سوای بحث مالی و ارزی و همچنین تاثیرات آن بر بازار ارز، افق روشنی برای کاهش دادن فشار تحریم هاست که پله پله در حال برطرف شدن است.

این فعال اقتصادی در واکنش به اینکه حساب بانکی شش بانک ایرانی در قطر برای واریز این منابع افتتاح شده و منابع مذکور بزودی از طریق مبادلات بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد گفت: قطعا عملیاتی شدن این موضوع نشان می دهد که یک تغییر رویکرد در طرفین یعنی ایران با کشورهای غربی و آمریکا رخ داده که تاکنون به دلیل فشار تحریم‌ها امکان پذیر نبوده است. بدین ترتیب می توان امیدوار بود که این منابع ارزی بزودی توسط بانک مرکزی به بازار ارز تزریق  شود و ضمن تثبیت و کنترل قیمت‌ها، تاثیر مثبتی هم بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت.

بنابیان ادامه داد: مطمينا انتقال منابع ارزی به حساب‌ بانک‌های ایرانی در قطر برای مصارف مورد نیاز به صورت مبادلات بانکی خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود اثرات منابع آزاد شده در بازار اسکناس از همین روزها رویت شود. امیدوارم در آینده نیز گشایش‌های بیشتری در روند صادرات نفت و گاز و برگشت پول آن به کشور را شاهد باشیم.

عضو هیات ريیسه اتاق بازرگانی تبریز خاطر نشان کرد: با آزادسازی این منابع ارزی، بازار اسکناس هم با کاهش قیمت مواجه می‌شود، چرا که به نظر می‌رسد بانک مرکزی به مدیریت بازار اسکناس ورود خواهد کرد. معتقدم این مساله در کنار تاثیرات اقتصادی و روانی بر بازار، به ویژه در شش ماهه دوم سال که احتمال افزایش تقاضا و قیمت وجود دارد، می‌تواند به تثبیت بیشتر بازار بیانجامد.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد