کام شکر با قیمت گذاری دستوری تلخ است

کام شکر با قیمت گذاری دستوری تلخ است

صنعت قند و شکر از جمله صنایعی است که بیشترین ارتباط را با حلقه‌های پیشین و پسین در زنجیره تولید اقتصاد ملی دارد. با توجه به ارتباط تنگاتنگ این صنعت با صنایع و...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا؛ در حال حاضر 37 کارخانه شکر در کشور داریم که 9 کارخانه نیشکری و 28 کارخانه چغندری هستند و سالانه حدود یک میلیون و 800 هزار تن شکر در کشور تولید می‌شود و مصرف روزانه شکر در ایران بین 26 تا 30 کیلوگرم است که تا حدودی از استانداردهای جهانی بالاتر است.

شکر از دو محصول چغندر قند و نیشکر به دست می آید که به دو صورت بهاره و پاییزه کاشت و برداشت می شود.

شرایط آب و هوایی و اقلیمی کشور، نرخ ارز و نوسانات آن و همچنین تورم، از عوامل موثر بر صنعت شکر به شمار می‌آید.

عمده تولیدکنندگان شکر در جهان برزیل و هندوستان هستند که کشور هندوستان به دلیل مصرف بالای شکر، امکان صادرات را ندارد اما کشور برزیل مهمترین صادرکننده شکر به شمار می‌رود و همچنین مهمترین وارد کننده کشورهای چین و اندونزی هستند.

در سال 1396 برای اولین بار در تولید شکر به خودکفایی رسیدیم اما مشکلاتی از جمله سیل در سال 96 و فروردین 1398 ، بیش از 50 هزار هکتار از مزارع نیشکر را تخریب کرد و موجب کاهش 50 درصدی تولید شکر نیشکری در کشور شد.

در سال 84، تعرفه شکر خام و سفید وارداتی 130 تا 150 درصد بود که در سال 85 تعرفه واردات شکر سفید به 10 درصد و شکرخام به 4 درصد کاهش پیدا کرد که نتیجه آن واردات زیاد شکر بود.

در سال 91 نیز، تعرفه واردات شکر سفید 70 درصد و شکرخام 5 درصد بود که نتیجه آن افزایش واردات شکرخام بود.

در 6 ماهه اول سال 97، به دلیل خشکسالی و بروز تنش کم آبی و در 6 ماهه دوم به دلیل بارندگی‌های پاییز و تاخیر در عملیات برداشت نیشکر، مزارع استان خوزستان، با کاهش 50 درصدی تولید شکر نیشکری مواجه شد که در نتیجه به منظور تنظیم بازار شکر برای سال 98، مجوز واردات داده شد که تا تیرماه 98 حدود 714 هزار تن شکر خام وارد کشور شد.

وضعیت مناسب‌تر کارخانه های غرب کشور

در ایران تولید شکر از هر دو محصول نیشکر و چغندرقند صورت می پذیرد، اما با این حال باید یادآوری کرد، فقط در استان خوزستان کشت نیشکر انجام می‌شود و در بقیه استان‌ها چغندرقند پایه تولید شکر است.

کشت چغندرقند در فصول بهار و پاییز انجام می‌شود و صنایع مرتبط با آن بخشی در غرب و شمال غرب کشور و بخشی در شرق و مرکز کشور ایجاد شده اند.

 کارخانه‌هایی که در غرب و شمال غرب مشغول به فعالیت هستند مزیت بهتری نسبت به شرق و مرکز کشور دارند، علت این موضوع هم به وضعیت بارندگی بهتر و فراوانی آب در این مناطق برمی‌گردد.

اگر بنا به دلایلی چون خشکسالی و کم آبی مشکلات برای تامین شکر وجود داشته باشد، اجازه واردات داده می‌شود.

در ایران کارخانه‌های مختلفی جهت تولید چغندر قند بهاره و پاییزه وجود دارد که هر کدام سطح کشت مشخص دارند.

قیمت‌گذاری دستوری بلای جان شکر

نرخ گذاری در ایران براساس نرخ دستوری است که در حال حاضر تحویل از درب کارخانه حدود 12 هزار و 500 تومان است و نرخ جهانی از ابتدای سال رو به افزایش بوده که علت آن افزایش قیمت نفت و محصولات پتروشیمی بوده است.

متاسفانه صنعت قند و شکر با قیمت گذاری دستوری مواجه است. به طور کلی زنجیره این صنعت از نیشکر تا شکر، به دلیل قیمت گذاری دستوری نرخ‌های محصولات مرتبط با آن در مراحل مختلف سرکوب می‌شود.

آزاد سازی قیمت برای این صنعت بسیار مهم است زیرا صنعتگران برای سرمایه گذاری در این صنعت تشویق می شوند و تولید قند و شکر می‌تواند با رفع موانع تکنولوژی و سیستمی با همراهی دولت در رفع موانع موجود افزایش پیدا کند.

عمده شکر تولیدی در کشور با استفاده از چغندر تهیه می‌شود اما چون ضریب تبدیل نیشکر بالاتر از چغندر است، کاربرد بیشتری دارد.

چغندر قند تنها محصولی است که از کاشت تا برداشت توسط کشاورزان صورت می‌گیرد و دولت نیاز به تخصیص بودجه جداگانه برای آن ندارد.

در سال 2019 - 2020 تولید چغندرقند ایران در حدود 5 میلیون تن بوده که رتبه دوازدهم را به خود اختصاص دادو در سال 2020 - 2021 مجموع تولید چغندرقند به 6.5 میلیون تن رسید.

کشت پاییزه چغندرقند در سال زراعی 1399 تا 1400 در حدود 27هزار هکتار بود و استان خوزستان با 18 هزار هکتار و استان گلستان با 4400 هکتار ، بیشترین سطح کشت چغندرقند را به خود اختصاص دادند که تاکنون 15 هزار تن چغندرقند پاییزه از مزارع برداشت شده است.

در سال جاری به دلیل خشکسالی، کمبود آب و افزایش هزینه‌های تولید، بخشی از قراردادهای کشت چغندرقند بهاره فسخ شده است و در نتیجه سطح کشت بهاره این محصول کاهش یافته است.

علاوه بر مزارع چغندر، مزارع نیشکر نیز به دلیل سهمیه‌بندی آب خوزستان و کاهش 50 درصدی سهم آب وضعیت مطلوبی ندارند.

ارزش بازار شرکت های تولیدکننده قند و شکر در بازار سرمایه 21 هزار میلیارد تومان است که کمتر از یک درصد از کل ارزش بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

حاشیه سود شرکت های قند و شکر به نهاده های تولید بستگی دارد به طوری که 80 درصد بهای تولید قند و شکر مواد اولیه است.

به طور کلی مهمترین و اثرگذارترین مورد برای سودآوری شرکت‌ها، تصمیمات کلان در مورد قیمت شکر و قیمت نهاده است.

ریسک های بالقوه صنعت

طبق گزارش ها می توان اصلی‌ترین ریسک‌های صنعت قند و شکر را در مواردی مانند خشکسالی و تغییرات اقلیمی، نرخ ارز، تعرفه های گمرکی، نبود نظارت بر واردات، میزان تقاضا در بازار اتانول و در نهایت قیمت جهانی نفت خلاصه کرد که از جمله عوامل اثرگذار بر قیمت این محصول استراتژیک محسوب می شوند.

در صنعت قند و شکر ارزش زمین و املاک مهم است علاوه بر سودآوری آتی که ما برای همه صنایع می بینیم، ارزش بازار و ارزش جایگزینی ظرفیت تولید، ارزش بازار و ارزش جایگزینی خط تولید و ارزش بازار بر ارزش جایگزینی زمین و املاک هم در این صنعت باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد.

 

local_offerبرچسب‌ها:
واریز پول به صندوق تثبیت بورس بالاخره انجام شد / پیگیری برای حذف قیمت گذاری دستوری صنایع

واریز پول به صندوق تثبیت بورس بالاخره انجام شد / پیگیری برای حذف ق...

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مصوبه تزریق یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار در حال پیگیری و بخشی از آن تزریق شده است.

EghtesadOnline.com/
نامه ای از بورس، به رییسی / از قیمت‌ گذاری دستوری اجتناب کنید

نامه ای از بورس، به رییسی / از قیمت‌ گذاری دستوری اجتناب کنید

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری با ضرورت اجتناب از قیمت‌گذاری دستوری به ريیس جمهور پیشنهاد داد کارگروه تخصصی ویژه با حضور نهادهای فعال بازار سرمایه تشکیل شود.

EghtesadOnline.com/
حذف قیمت گذاری دستوری؛ بحث داغ بورسی ها در توییتر

حذف قیمت گذاری دستوری؛ بحث داغ بورسی ها در توییتر

حذف قیمت‌گذاری دستوری از صنعت خودرو سوژه بحث‌‌‌های دیروز جمع توییتری بورسی‌‌‌ها و اقتصادی‌‌‌ها بود. آنها در صفحه‌‌‌های خود به این مساله از این جهت می‌‌‌پرداختند که...

EghtesadOnline.com/
آغاز حذف قیمت گذاری دستوری خودرو

آغاز حذف قیمت گذاری دستوری خودرو

ایران خودرو قیمت تمام شده شماری از محصولات خود را افزایش داد؛ فهرست جدید سایپا نیز افزایش 14 تا 17 درصدی محصولات این شرکت را نشان می‌دهد.

TejaratNews.com/
قیمت‌ گذاری دستوری منجر به ترویج فساد شده است

قیمت‌ گذاری دستوری منجر به ترویج فساد شده است

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه علنی مجلس با اشاره به موضوع قیمت‌گذاری دستوری در بحث اقتصاد کشور گفت: قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و...

EghtesadOnline.com/
قیمت گذاری دستوری؛ کابوس دیرینه بورس

قیمت گذاری دستوری؛ کابوس دیرینه بورس

بازار سرمایه ایران، هفته دوم آبان ماه 1400 را با بازدهی منفی 1.6درصدی به پایان رساند، به نحوی که در روزهای نخست تابلوهای بورس تهران یکدست قرمزپوش بودند. اغلب...

EghtesadOnline.com/
قیمت گذاری دستوری خودرو را حذف کنید

قیمت گذاری دستوری خودرو را حذف کنید

ريیس سازمان بورس در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از قیمت گذاری دستوری خودرو پیشنهاد کرد که محصولات خودرویی از شمول قیمت گذاری شورای رقابت خارج شوند.

YJC.news/
حذف قیمت گذاری دستوری خودرو با جدیت دنبال می شود

حذف قیمت گذاری دستوری خودرو با جدیت دنبال می شود

صبح امروز در نشست مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو، مسايل و مشکلات صنعت خودرو بررسی و بر خروج این صنعت از نظام قیمت...

EghtesadOnline.com/
حذف قیمت گذاری دستوری خودرو با جدیت دنبال می شود

حذف قیمت گذاری دستوری خودرو با جدیت دنبال می شود

در نشست ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل ایران خودرو، مشکلات صنعت خودرو بررسی و بر خروج این صنعت از نظام قیمت گذاری دستوری تاکید شد.

YJC.news/
قیمت گذاری دستوری و گره کور اقتصاد

قیمت گذاری دستوری و گره کور اقتصاد

قیمت‌‌گذاری دستوری سال‌هاست که به گره کور اقتصاد و تولید تبدیل شده و هر دولتی نیز بر سر کار می‌آید با وجود اعلام مخالفت با این پدیده، اما نه‌تنها اقدامی برای رفع...

EghtesadOnline.com/
حمایت مجلس از لغو قیمت گذاری دستوری خودرو

حمایت مجلس از لغو قیمت گذاری دستوری خودرو

لغو قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو کشور باعث می شود ضمن ایجاد رقابت در صنعت، دست دلالان هم از بازار کوتاه شود.

EghtesadOnline.com/
قیمت گذاری دستوری در بورس جایی ندارد

قیمت گذاری دستوری در بورس جایی ندارد

دهقان دهنوی گفت: قیمت گذاری دستوری در بورس هیچ جایی ندارد و با تمام قدرت در مقابل مراجعی که بخواهند وارد بحث قیمت گذاری دستوری شوند، می‌ایستیم.

YJC.news/
قیمت گذاری دستوری در بورس جایی ندارد

قیمت گذاری دستوری در بورس جایی ندارد

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه قیمت گذاری دستوری هیچ جایی در بورس ندارد، گفت: ما با تمام قدرت در مقابل مراجعی که بخواهند وارد بحث قیمت گذاری دستوری شوند، می ایست...

Irna.ir/

قیمت‌ گذاری دستوری بر مشکلات اقتصادی کشور می افزاید

تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد قنادان با کمبود و گرانی روغن مواجهند زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد پیشنهاد برای فروش 1800 خودروی وارداتی رسوبی شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد انهدام شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی شاخص بورس قرمزپوش ماند تغییر ساعت کاری خزانه‌های سکه طلا جزيیات جدید فروش نقدی ارز در صرافی‌ها سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی! وضعیت سبد سهام عدالت در ششم آذر ماه شرط تزریق واکسن برای ورود به مدرسه ممنوع است مدت زمان اجاره خانه تغییر می‌کند بدترین روز سال برای بازارها/ وجشت شاخص‌ها از ویروس جدید کرونا "والبر" در مسیر افزایش سرمایه است بورس قرمز ماند| افت 27 هزار و 441 واحدی شاخص کل "شلعاب" زمینش را در رهن "تاصیکو" گذاشت