خانه‌های لوکس چقدر مالیات می‌دهند؟

خانه‌های لوکس چقدر مالیات می‌دهند؟

طبق قانون از آذرماه به‌مدت 2ماه، قبض‌های مالیاتی خانه‌های لوکس و گران‌قیمت به‌دست مالکان می‌رسد و آنها تا پایان بهمن‌ماه باید نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند

روزنامه همشهری: سازمان امورمالیاتی آیین‌نامه دریافت مالیات از خانه‌ها و باغ‌ویلاهای لوکس را، 40 روز پس از تصویب در هیات وزیران، برای اجرا ابلاغ کرد. با اجرای این آیین‌نامه، خانه‌ها و باغ‌ویلاهایی که ارزش روز آنها بالاتر از 10میلیارد تومان باشد، به‌صورت پلکانی مشمول پرداخت مالیات بر دارایی سالانه هستند.

 در سال‌های اخیر، در جریان گسترش چتر مالیاتی، به‌منظور تغییر ریل بودجه‌ای دولت از درآمدهای نفتی به درآمدهای مالیاتی، دریافت مالیات از دارایی‌ها که بیشتر طبقه ثروتمند جامعه را در‌بر‌می‌گیرد، در دستور کار دولت‌ها قرار گرفته است.

در بندهایی از قوانین بودجه سالانه، درآمدهایی از این محل‌ها، نظیر‌ مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر خانه‌ها و خودروهای لوکس و گران‌قیمت شناسایی شد؛ اما آهنگ پیشبرد این سیاست‌ها به‌قدری کند بوده که حتی دولت‌ها‌ نیز هیچ‌گاه به این درآمدها اتکا نکرده‌اند؛ حالا اما، در شرایطی که 40روز از تصویب آیین‌نامه اجرایی نحوه اخذ مالیات از واحدهای مسکونی و ویلاهای گران‌قیمت، ذیل بند خ تبصره‌6 قانون بودجه سال‌1400، مشهور به «قانون مالیات بر خانه‌های لوکس»، در هیات وزیران و ابلاغ آن از معاون اول ريیس‌جمهوری به وزارتخانه‌های اقتصاد، راه و شهرسازی، کشور، دادگستری و صنعت، معدن و تجارت می‌گذرد، سازمان امور مالیاتی نیز آیین‌نامه اجرایی در مورد نحوه محاسبه و دریافت مالیات از این خانه‌‌ها را به ادارات مالیاتی ابلاغ کرده تا این خانه‌‌ها فقط یک‌قدم با صدور قبض‌های مالیاتی و پرداخت حقوق دولت فاصله داشته باشند؛ قدمی که انتظار می‌رود به سرعت و با تدبیر سازمان امور مالیاتی برداشته شود.

خانه‌های لوکس چقدر مالیات می‌دهند؟

براساس آیین‌نامه اجرایی بند خ تبصره‌6 قانون بودجه‌1400، واحدهای مسکونی و باغ‌ویلاها تا ارزش روز 10میلیارد تومان از پرداخت مالیات معاف هستند و خانه‌ها و باغ‌ویلاهای گران‌تر باید ‌به نسبت مازاد بر 10میلیارد تومان به‌صورت پلکانی، مبالغی را سالانه به‌عنوان حقوق دولت به سازمان امور مالیاتی بپردازند. براساس آیین‌نامه بند خ ماده‌6 قانون بودجه امسال، نرخ‌های مالیاتی خانه‌ها و باغ‌ویلاهای لوکس به اینگونه است که این املاک باید به ازای مازاد ارزش روز از 10میلیارد تومان تا 15‌میلیارد تومان 0.1(یک‌دهم) درصد کل ارزش را به‌عنوان مالیات سالانه بپردازند.

همچنین به ازای ارزش 15تا 25میلیارد تومان، باید 0.2(دودهم) درصد مالیات سالانه پرداخت شود. به ازای مازاد 25 تا 40‌میلیارد تومان نیز باید سالانه 0.3(سه‌دهم) درصد مالیات پرداخت شود و خانه‌ها و باغ‌ویلاهای با ارزش بیش از 40میلیارد تومان هم باید به ازای مازاد 40 تا 60 میلیارد تومان نسبت 0.4(4دهم) درصد مالیات بپردازند. همچنین خانه‌های با ارزش بالای 60میلیارد تومان باید نسبت به مازاد این مبلغ سالانه 0.5(نیم درصد) از ارزش روز را به‌عنوان مالیات به خزانه واریز کنند.

البته رقم این مالیات در مقایسه با ارزش خانه‌ها و باغ‌های لوکس رقم دندان‌گیری نیست و به‌عنوان نمونه، یک خانه یا باغ‌ویلای 15میلیاردی در سال‌جاری درنهایت فقط باید 5میلیون تومان مالیات پرداخت کند و مالیات یک خانه 70میلیارد تومانی نیز از 200میلیون تومان در سال فراتر نمی‌رود. بررسی نسبت مالیات به ارزش ملک در این حوزه حاکی از این است که مالیات سالانه یک خانه یا باغ‌ویلای 15میلیارد تومانی معادل 0.03درصد ارزش روز آن خانه یا باغ‌ویلا است و این نسبت برای خانه 70میلیارد تومانی نیز به 0.29درصد می‌رسد.

مالیات بر مولتی‌میلیاردرها

دریافت مالیات از ثروتمندان و توسعه رفاه برای اقشار ضعیف یکی از رویکردهایی است که در کشورهای توسعه‌یافته به‌خصوص در منطقه اسکاندیناوی در دستور کار دولت‌ها قرار گرفته و ضمن کمک به توزیع عادلانه ثروت، فرصت‌های به‌نسبت برابری برای دسترسی به حقوق شهروندی فراهم آورده است. این رویکرد، که مصداق بارز مثل «هرکه بامش بیش، برفش بیشتر» است، باعث می‌شود شهروندان به‌تناسب آنچه دارند، در تامین بودجه دولت مسيول باشند و در مقابل دولت به‌واسطه دریافت مالیات‌های قابل‌توجه مکلف است به‌صورت شفاف و عادلانه نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشد.

فرآیند شناسایی خانه‌های لوکس

در آیین‌نامه ‌اجرایی بند خ تبصره‌6 قانون بودجه‌1400 اعلام شده وزارت راه و شهرسازی (به‌عنوان متولی سامانه املاک و اسکان کشور)، وزارت صنعت، معدن و تجارت (به‌عنوان متولی سامانه املاک و مستغلات)، وزارت کشور (متولی سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) و سازمان ثبت اسناد و املاک به ارايه اطلاعات املاک گران‌قیمت ظرف 15‌روز از زمان درخواست، به سازمان امور مالیاتی مکلف هستند.

همچنین در این آیین‌نامه، مدت‌زمان اتمام ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان کشور که در اختیار وزارت راه و شهرسازی است پایان آذر 1400 اعلام شده که البته بنا به اظهارات مسيولان این وزارتخانه احتمال دارد تا پایان سال نیز تمدید شود. نکته دیگر اینکه براساس آیین‌نامه، ملاک قیمت املاک لوکس، ارزش روز آنهاست و در املاک مشاعی، ابتدا ارزش کل ملک تعیین و سپس براساس قدرالسهم هر مالک، مالیات ستانده می‌‌شود. از دیگر نکات قابل‌توجه آیین‌نامه این است که خانه‌های لوکس در حال ساخت مشمول مالیات نیستند و پیش از زمان صدور گواهی پایان کار، این خانه‌ها وارد چرخه مالیات‌ستانی نمی‌شوند.

طبق اعلام قانونگذار، سقف زمانی سازمان امور مالیاتی برای محاسبه ارزش واحدهای مسکونی و ویلاهای گران‌قیمت، پایان آذرماه امسال است؛ تا 2‌ماه پس‌ازآن نیز باید مراتب احصا شده را به مالکان خانه‌های لوکس ابلاغ کند و اگر مالکان خانه‌های لوکس تا پایان بهمن امسال مالیات متعلقه را پرداخت نکنند، سازمان امور مالیاتی می‌تواند راسا اقدام به وصول آن کند؛ ضمن اینکه سازمان ثبت اسناد از انتقال سند و جابه‌جایی واحدهای لوکس مشمول مالیات درصورت پرداخت‌نشدن آن، ممانعت خواهد کرد.

 با تمام امیدی که برای اجرای درست این قانون وجود دارد، از این مسيله نمی‌توان چشم‌پوشی کرد که بانک اطلاعاتی مورد استفاده این قانون یعنی سامانه ملی املاک و اسکان ناقص است و به‌خصوص بعد از هک در نیمه تیرماه، وضعیت پر‌ابهامی دارد. نکته دیگر اینکه شیوه و معیار تعیین قیمت روز املاک چندان شفاف نیست و احتمالا علی‌الراس‌شدن مالیات بر خانه‌ها و باغ‌ویلاهای لوکس و گران‌قیمت به‌خصوص با توجه به قدرت و نفوذ صاحبان آنها دور از انتظار نیست.

خانه خبرساز

مالیات بر خانه‌ها و باغ‌های لوکس و گران‌قیمت، گامی در جهت گسترش چتر مالیاتی بر سر اغنیا محسوب می‌شود که درصورت اجرای درست و بدون استثنا و تبصره، می‌تواند ثمرات خوبی برای ملت و مملکت به همراه داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، اواخر سال قبل فروش یک خانه مولتی‌میلیاردی در تهران خبرساز شد که فقط یکی از خانه‌‌های اعیان‌نشین پایتخت بود و به قیمت حدود 1400میلیارد تومان به فروش رفت. بررسی‌ها نشان می‌دهد این خانه 7200متری در محله فرشته تهران، با فرض اینکه ارزش روز آن، همان رقم 1400میلیارد تومان باشد، در سال‌جاری باید 6میلیارد و 850میلیون تومان مالیات بپردازد و با توجه به اینکه تعداد این املاک در مناطق اعیان‌نشین کلانشهرها، به‌خصوص تهران کم نیست، رقم نهایی مالیات آنها مبلغ بسیار بالایی خواهد بود.

local_offerبرچسب‌ها:
مالیات بر اصل قیمت طلا از 13 دی ماه حذف می‌شود

مالیات بر اصل قیمت طلا از 13 دی ماه حذف می‌شود

سخنگوی هیيت ريیسه مجلس شورای اسلامی از حذف مالیات بر ارزش افزوده از اصل قیمت طلا، جواهر و پلاتین براساس قانون مصوب مجلس از 13 دی ماه خبرداد.

Irinn.ir/
مالیات بر اصل قیمت طلا حذف می شود

مالیات بر اصل قیمت طلا حذف می شود

سخنگوی هیيت ريیسه مجلس شورای اسلامی گفت که از 13 دی ماه و بر اساس قانون مصوب مجلس، مالیات بر ارزش افزوده از اصل قیمت طلا، جواهر و پلاتین حذف می شود.

Bartarinha.ir/

خبر خوب برای خریداران طلا / حذف مالیات از اصل طلا

مالیات بر ارزش افزوده جدید طلا و جواهر

ایرانی‌ها کمتر از مردم افغانستان مالیات می‌دهند

ایرانی‌ها کمتر از مردم افغانستان مالیات می‌دهند

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: نسبت درآمد مالیاتی به تولید ناخالص داخلی در کشور ما کمتر از 10 درصد است، در حالی که در کشورهایی مثل افغانستان و پاکستان که نظام مالیاتی پیشرفته‌ای ندارند، این نسبت بالای 15...

Bartarinha.ir/
دولت نمی‌تواند از رانت خواران مالیات بگیرد!

دولت نمی‌تواند از رانت خواران مالیات بگیرد!

در شرایطی که دولت توفیقی در مسیر ایجاد رونق اقتصادی کسب نکرده و در نتیجه نمی‌تواند درآمد‌های مالیاتی خود را افزایش بدهد و در شرایطی که ناکارآمدی نظام مالیاتی و صدالبته اقتدار اقشار متصل به رانت در حدی...

Bartarinha.ir/
شرط وصول مالیات بر خانه‌های خالی

شرط وصول مالیات بر خانه‌های خالی

مسيولان وزارت راه و شهرسازی می‌گویند 1.3 میلیون واحد مسکونی خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده، در حالیکه طبق اعلام معاون سازمان امور مالیاتی، هیچ اطلاعاتی در این زمینه به سازمان ارسال نشده که اگر ...

TejaratNews.com/
شوک به بازار مسکن / مالیات موجب کاهش قیمت می‌شود؟

شوک به بازار مسکن / مالیات موجب کاهش قیمت می‌شود؟

مالیات خانه‌های لوکس از سوی سازمان مالیاتی به ادارات این سازمان ابلاغ شد. ريیس اتحادیه مشاوران املاک عقیده دارد اجرای مالیات در حالت کلی مفید است اما نباید موجب وارد شدن شوک به بازار مسکن شود.

TejaratNews.com/

ابلاغ مالیات خانه‌های لوکس/ واحدهای گرانتر از 10 میلیارد تومان باید مالیات بدهند

مالیات خانه‌های لوکس ابلاغ شد/ کدام خانه‌ها مشمول مالیات می‌شود؟

مالیات خانه‌های لوکس ابلاغ شد/ کدام خانه‌ها مشمول مالیات می‌شود؟

پس از امتناع دولت روحانی برای تصویب دریافت مالیات از خانه‌های لوکس در سال 99 و 1400، دولت سیزدهم آن را تصویب و با 40 روز وقفه از سوی سازمان مالیاتی ابلاغ شد.

TejaratNews.com/
کارتون؛ ماموران مالیات در حال پیدا کردن پردرآمدها!

کارتون؛ ماموران مالیات در حال پیدا کردن پردرآمدها!

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه پر درآمدها تا اطلاع ثانوی یارانه بگیر می‌مانند، گفت: تا زمانی که بانک اطلاعات اقتصادی کامل نشود، امکان حذف افراد (پر درآمد) از دریافت یارانه وجود ندارد.

Bartarinha.ir/
سازوکار دریافت مالیات بر عایدی سرمایه

سازوکار دریافت مالیات بر عایدی سرمایه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: معاملات مصرفی از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند.

Irinn.ir/
جزيیات مالیات‌های مستقیم در نیمه نخست سال/ 800 هزار تومان مالیات خانه‌های لوکس گرفته شد+ جدول

جزيیات مالیات‌های مستقیم در نیمه نخست سال/ 800 هزار تومان مالیات خ...

اجزای مالیات‌های مستقیم در نیمه نخست سال 1400 نشان می‌دهد، طی 2 سال تنها 800 هزار تومان از محل خانه‌های لوکس مالیات گرفته شد.

FarsNews.ir/
برای ساخت یک‌ میلیون مسکن زمین داریم / کاهش قیمت مسکن در پی اخذ مالیات از خانه‌های خالی

برای ساخت یک‌ میلیون مسکن زمین داریم / کاهش قیمت مسکن در پی اخذ ما...

مشاور وزیر راه با اعلام اینکه وزارت راه در زمان حاضر برای تولید یک‌میلیون مسکن در سال اول زمین دارد، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی شمال تهران، قیمت مسکن در کشور را کاهش می‌دهد.

TejaratNews.com/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن شرکت اورگرند در آستانه فروپاشی/سایر بخش‌های اقتصاد چین ضربه می‌خورند؟ سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15 رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت