چرا وزیر صمت مخالف واردات خودرو است؟

چرا وزیر صمت مخالف واردات خودرو است؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه تا پایان امسال قید و بند‌های پیش روی صادرات برداشته می‌شود، گفت: در شرایط فعلی که منابع ارزی محدود است اگر این منابع صرف واردات خودرو شود منجر به افزایش نرخ ارز و گرانی برای همه مردم خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست هم اندیشی با روسای اتاق‌های بازرگانی و صادرکنندگان کشور اظهار کرد: از سال 97 محدودیت‌هایی بر روی صادرات کشور اعمال شد که البته من با محدودیت‌های گذرا موافقم، اما این دوران گذار خیلی طولانی شد بنابراین این محدودیت‌ها تا پایان سال رفع خواهد شد.

وی با اشاره به مصوبه امروز ستاد اقتصادی دولت گفت: در این مصوبه سعی شده محدودیت‌های صادراتی و وارداتی کشور رفع شود.

فاطمی امین همچنین گفت: با احتساب امسال، 4 سال است که تورم بالای 25 درصدی در کشور وجود دارد معنای آن این است که بسیاری از تولیدات کشور تقاضای داخلی ندارند.

وی افزود: در این شرایط باید تقاضای خارجی برای کالا‌های داخلی ایجاد شود یعنی باید تولیدات بیش از نیاز بازار داخلی، بتواند بازار‌های صادراتی کشور را به حرکت درآورد.

تاکید وزیر صمت بر افزایش 40 درصدی صادرات غیرنفتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تا پایان امسال باید بتوانیم صادرات غیرنفتی کشور را 40 درصد افزایش دهیم.

فاطمی امین در نشست هم‌اندیشی با روسای اتاق‌های بازرگانی و صادرکنندگان کشور با بیان اینکه باید واردات خود را متنوع و صادرات را متکثر کنیم، افزود: در زمینه صادرات کالا‌های صحیح، رتبه 100 را در دنیا داریم که باید به رتبه 40 برسیم.

وی اضافه کرد: صادرات غیرنفتی امسال خیلی مهم‌تر از سال‌های قبل است، زیرا صادرات نفت کاهش پیدا کرده است از این رو تنظیم تراز تجاری کشور بیشتر از اینکه در حوزه نفت باشد، در اختیار صادرکنندگان غیر نفتی است.

فاطمی امین ادامه داد: در سال‌های اخیر که تورم بالا داشتیم، قدرت خرید مردم پایین آمده است که باید با لوکوموتیو صادرات، قطار اقتصاد راه بیندازیم هدف گذاری کردیم در 6 ماه دوم امسال، افزایش 5 میلیاردی دلار صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته داشته باشیم.

وی با بیان اینکه فقط تراز مبلغی و دلاری در صادرات اهمیت ندارد، گفت: اینکه چه چیزی صادرات می‌کنیم نیز مهم است. وقتی صادرات مواد پتروشیمی، مواد خام باشد، مهم نیست. در واقع صادرات ما مثل کسانی است که نیروی کم و منابع زیاد دارند.

وزیر صمت گفت: بحث رتبه بندی مطرح است، نباید به قیمت صادرات توجه کنیم بلکه باید ببینیم چه چیزی و به چه کشوری صادر می‌کنیم. از این رو سال آینده صادر کننده نمونه را براساس بهبود تراز مشاغل، آب و معادن مشخص می‌کنیم، یعنی می‌خواهیم بدانیم که چه کالایی را به چه کشوری صادر کرده است.

فاطمی امین گفت: سال 97 وارد یک اضطرار ارزی به دلیل تحریم‌های نفتی شدیم که فکر می‌کردیم یک سال طول می‌کشد، اما این گونه نبود و این دوره گذار طولانی شد از رو ما و صادرکنندگان باید تلاش کنیم تا رفع تعهدات ارزی تسهیل شود.

وی اضافه کرد: باید در بخش تنظیم گری، قواعدی بگذاریم تا هر دو کشوری که تجارت می‌کند، سود داشته باشد البته بند‌هایی در سال 97 تصویب شده که من با آن‌ها مخالف هستم.

وزیر صمت با بیان اینکه هماهنگی بسیار خوبی در دولت وجود دارد، ادامه داد: هر جا که سفارت داریم، باید رایزن اقتصادی وجود داشته باشد و این کاری است که انجام خواهیم داد.

فاطمی‌امین اضافه کرد: وقتی ما می‌گویم اولویت ما تنظیم گری، نظارت و تسهیل گری است، باید برنامه‌های صادرات نیز بر اساس صادرکنندگان نوشته شود.

وی گفت: باید حداکثر تا نیمه آبان ماه، برنامه یک ماهه‌ای را به اتفاق صادرکنندگان آماده کنیم، تا در آن، صادرکنندگان، الزامات و هر بخش از تولیدات مد نظر ما را که می‌توانند تامین کنند، به اطلاع دهند.

فاطمی‌امین افزود: صادرکنندگان باید اهداف و برنامه خود را تا یک ماه آینده تحویل دهند. این موضوع اطمینان می‌دهد که برنامه ما برای خودمان نیست و صادرکنندگان هم باید به آن توجه کنند.

اگر واردات خودرو قانونی شود مکلف به اجرا هستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر طرح واردات خودرو در نهایت تبدیل به قانون شود ما مکلف به اجرا خواهیم بود.

فاطمی امین در حاشیه نشست هم اندیشی با روسای اتاق‌های بازرگانی و جمعی از صادرکنندگان در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که واکنش وزارت صمت درباره طرح واردات خودرو چیست؟ افزود: بحث قانون یک بحث جداست و بحث منطق اقتصادی یک بحث دیگر است. مسلما هر چه در قالب قانون تصویب شود ما مجری آن خواهیم بود اما نظر شخصی من و رسمی وزارت صمت عدم واردات در شرایط فعلی کشور است.

وزیر صمت اضافه کرد: اما نظر کارشناسی من به عنوان مقام مسيول در حوزه صنعت و البته نظر رسمی وزارت صمت این است که واردات و صادرات جریان حیات اقتصادی هر کشوری است و همانطور که صادرات می‌کنیم باید واردات هم انجام دهیم اما این فرآیند باید هوشمندانه باشد.

وی ادامه داد: بنابراین وقتی تراز تجاری کشور مناسب باشد من مخالفتی با واردات خودرو نخواهم کرد و معتقدم بخشی از بازار باید با خودروی خارجی تامین شود تا در رقابت، قیمت و کیفیت شاهد بهبود باشیم.

فاطمی امین گفت: در شرایط فعلی که منابع ارزی محدود است اگر این منابع صرف واردات خودرو شود منجر به افزایش نرخ ارز و گرانی برای همه مردم خواهد شد.

وی افزود: نظر شخصی من و نظر رسمی وزارت صمت این است که نباید در دوران گذار تصمیمی بگیریم که یک بخشی به نظر ما بهبود یابد و بسیاری از بخش‌های دیگر دچار زیان شوند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

آخرین اخبار حوزه صنایع و معادن را در صفحه صنعت و معدن تجارت‌نیوز بخوانید.

ابهامات طرح آزادسازی واردات خودرو/ قیمت‌ها در بازار افزایش یافت؟

ابهامات طرح آزادسازی واردات خودرو/ قیمت‌ها در بازار افزایش یافت؟

آزادسازی واردات خودرو به بعد از مذاکرات موکول شد. کمیسیون صنایع مجلس خبر داده بود که خودرو به طور محدود وارد می‌شود اما دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: این طرح ابهام دارد و مشخص نیست منظور مجلس ...

TejaratNews.com/
آغاز واردات خودرو از 5 ماه دیگر / 60 هزار خودرو خارجی در راه بازار

آغاز واردات خودرو از 5 ماه دیگر / 60 هزار خودرو خارجی در راه بازار

پس از موافقت وزیر صمت با آزادسازی واردات خودرو در سال 1401 این بار خبر جدیدی از سوی یک نماینده مجلس اعلام شده است.

TejaratNews.com/
نظر وزیر صمت تغییر کرد / واردات خودرو 6 ماه دیگر آزاد می‌شود؟

نظر وزیر صمت تغییر کرد / واردات خودرو 6 ماه دیگر آزاد می‌شود؟

اگرچه وزیر صمت پیش از این گفته بود مخالف آزادسازی واردات خودرو است، اما حالا با واردات خودرو موافقت کرده است. اما آزادسازی واردات خودرو احتمالا به سال آینده موکول می‌شود. چه شد که نظر وزیر تغییر کرد؟

TejaratNews.com/
وزیر صمت با واردات خودرو موافقت کرد / از سال 1401 خودرو وارد می‌شود

وزیر صمت با واردات خودرو موافقت کرد / از سال 1401 خودرو وارد می‌شو...

نایب ريیس کمیسیون صنایع مجلس گفت: در جلسه دیروز کمیسیون صنایع مجلس، وزیر صمت موافقت خود را با آزادسازی واردات خودرو از سال آینده اعلام کرد، این طرح عملا آزادسازی واردات خودرو نیست و برای رفع بخشی که ک...

TejaratNews.com/
تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو

تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس گفت: در جلسه امروز کمیسیون مقرر شد کارگروهی به ریاست ريیس کمیته صنعت این کمیسیون تشکیل شود تا سازوکارهای موردنیاز برای واردات خودرو پیش‌بینی شود.

Bartarinha.ir/
آزادسازی واردات خودرو به کجا رسید؟

آزادسازی واردات خودرو به کجا رسید؟

طبق آنچه از اظهارات نمایندگان مجلس و سخنگوی شورای نگهبان برمی‌آید، به نظر می‌رسد مصوبه واردات خودرو راه سختی برای اصلاح و تایید نهایی از سوی شورای نگهبان ندارد و کارشناسان معتقدند با تایید آن توسط شور...

TejaratNews.com/
مردم منتظر آزادسازی واردات خودرو باشند؟

مردم منتظر آزادسازی واردات خودرو باشند؟

بازار خودرو همچنان راکد است. این نشان می‌دهد که بازار منتظر نظر نهایی دولت درباره آزادسازی واردات خودرو است. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: با واردات خودروهای خارجی مانند لوازم خانگی برخورد نمی...

TejaratNews.com/
طرح واردات خودرو سه‌شنبه نهایی می‌شود

طرح واردات خودرو سه‌شنبه نهایی می‌شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: قرار است سه شنبه هفته جاری، جلسه کمیسیون صنایع با حضور وزیر صمت برگزار و جمع بندی نهایی انجام شود، پس از آن مجلس فورا وظیفه دارد که طرح را مجدد به شورای نگهبان ارسا...

TejaratNews.com/
چه خبر از طرح واردات خودرو؟

چه خبر از طرح واردات خودرو؟

به گفته یکی از نمایندگان، شورای نگهبان ایرادی به طرح مجلس برای واردات خودرو نگرفته است و تنها چند ابهام در این مورد وجود دارد که برای رفع آنها، طرح به مجلس بازگشته است.

TejaratNews.com/
چه کسی مانع واردات خودرو است؟

چه کسی مانع واردات خودرو است؟

مصوبه آزادسازی واردات خودرو دو هفته قبل به مجلس برگشت تا اصلاح شود. اما به نظر می‌رسد نه کسی در دولت موافق آزادسازی واردات خودرو است و نه در شورای نگهبان و مجمع تشخیص. آخرین موضع‌گیری هم مربوط به بانک...

TejaratNews.com/
با اظهارنظر بانک مرکزی واردات خودرو منتفی به نظر می رسد

با اظهارنظر بانک مرکزی واردات خودرو منتفی به نظر می رسد

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ضمن اشاره به اعلام موضع قاطع بانک مرکزی برای عدم امکان تامین ارز مورد نیاز واردات خودرو و همچنین مخالفت استفاده از ارزهای صادراتی برای واردات خودرو، با توج...

TejaratNews.com/
فروش قسطی خودروهای خارجی / واردات خودرو منتفی شد؟

فروش قسطی خودروهای خارجی / واردات خودرو منتفی شد؟

دولت با واردات خودرو مخالفت کرده و گفته آزادسازی واردات خودرو در این شرایط درست نیست. اما واردکنندگان خودرو هنوز امیدوارند شورای نگهبان با مصوبه مجلس موافقت کند. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید چ...

TejaratNews.com/
شوک جدید برای بازار خودرو / احتمال لغو آزادسازی واردات خودرو

شوک جدید برای بازار خودرو / احتمال لغو آزادسازی واردات خودرو

وزیر صمت به صراحت از مخالفت با آزادسازی واردات خودرو صحبت کرده که اگر این اظهارات به معنای لغو احتمالی آزادسازی واردات خودرو باشد شوک جدیدی برای بازار خودرو محسوب می‌شود و احتمالا قیمت خودرو را متاثر ...

TejaratNews.com/
وزیر صمت: واردات خودرو تا پایان سال اشتباه است

وزیر صمت: واردات خودرو تا پایان سال اشتباه است

فاطمی امین در رابطه با ورود خودروهای خارجی گفت: من قبلا هم اشاره کرده‌ام در شرایط معمولی زمانی که تراز تجاری و ارزی کشور متعادل است واردات خودرو خارجی می تواند مفید باشد به نوعی فضای رقابتی ایجاد می ک...

Bartarinha.ir/
مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توازن کوروش در نیمه آبان مجمع صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا برگزار می شود نوید بهبود بازار با وجود معاملات منفی برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری مشترک امین آوید به زودی " ثهام " صورت مالی 9 ماهه منتشر کرد " رکیش " صورت مالی 6 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد انتشار صورت مالی میاندوره ای " دسانکو" حذف دلار 4200 تومانی یعنی پراید 500 میلیونی آفت بلاتکلیفی در سهام عدالت، دامنگیر تمام بورس می‌شود پشت پرده اصرار به پرداخت غیرسجامی سود سهامداران گشایش نمایشگاه آیفیکس2021 در کیش بازتاب ریزش متوالی بورس معامله‌گران بازار بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر بورس امروز برای یک میلیون مسکن، چقدر مصالح وارد می‌شود؟ پشت پرده پرداخت غیرسجامی سود سهامداران الگوریتم‌های بورس‌باز جای انسان‌ها را می‌گیرند؟ کارت اعتباری یارانه به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ افزایش نامتعارف هزینه‌ها، سهامداران پالایشی را شاکی کرد جزيیات مالیات‌های مستقیم در نیمه نخست سال/ 800 هزار تومان مالیات خانه‌های لوکس گرفته شد+ جدول مجردها می‌توانند در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنند؟ بازدهی بازار سرمایه مناسب بوده است/ جوسازی درباره انتشار صکوک توسط دولت صحت ندارد زمان پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 اعلام شد پالایشی‌ها تا کجا ریزش می‌کنند؟ ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد عدم همکاری کارخانجات آذربایجان غربی در خرید سیب بورس اسیر بی‌اعتمادی‌ها/ خریداران محتاط‌تر شده‌اند نفت ایران کی تمام می‌شود؟ دولت از انتهای شهریور اوراق بدهی در بازار سرمایه نفروخته است واردات برنج آزاد شد امروز چند واحد مسکن مهر تحویل داده شد؟ آغاز تحویل 4 هزار واحد مسکن مهر در پردیس آیا وعده کاهش قیمت لبنیات محقق شد؟ ثبت سفارش برنج آزاد شد 60 ثانیه با بازارهای مالی امروز / پایان بازارهای امروز به چه صورت بود؟ + ویديو جهیزیه تمام ایرانی چند؟ ارزش 37 هزار میلیارد تومانی انجام عملیات بازار باز در معاملات امروز آنچه بورس نیوز در خشت خام دیده بود... گزارش بازارهای جهانی در سپتامبر 2021 سعیدمحمد در افتتاح پترشیمی کیش راه‌اندازی نخستین سوپر مارکت مالی در کشور لامپ‌های جیوه‌ای جایگزین لامپ‌های LED در معابر کشور دستکاری شاخص با عرضه اولیه / با این شرایط رشد شاخص بورس امکان ندارد افزایش‌سرمایه 898 درصدی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به " بسویچ " چرا دلار رانتی نیمه دوم سال حذف نشد؟ تکذیب انتساب فایل صوتی خلاف واقع به کارمندان سازمان بورس نماد 2 شرکت در سامانه پس از معاملات درج شد اعلام وضعیت بیش از دو هزار خودرو دپویی به وزارت اقتصاد گاز گران می‌شود؟/تغییر تعرفه مشترکان پرمصرف گاز تامین مالی 6 هزار میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری از بورس/ تولید آلومینیوم امسال به 300 هزار تن ...