دورخیز چای برای رشد 60 درصدی قیمت | هر کیلو چای چند؟

دورخیز چای برای رشد 60 درصدی قیمت | هر کیلو چای چند؟

مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال از کاهش برداشت برگ سبز چای به‌دلیل تداوم سرما در استان‌های شمالی خبر داده است. به‌گفته او این امر فعالیت کارخانه‌های فرآوری چای را نیز در این استان‌ها محدود کرده است.

به گزارش همشهری آنلاین، صادق حسنی می‌گوید: از میان 170 کارخانه فرآوری چای در شمال کشور فقط 10 کارخانه در حال فعالیت هستند و بقیه به‌ دلیل رشد ناکافی برگ سبز چای و میزان کم برداشت این محصول هنوز کار خود را آغاز نکرده‌اند.

حبیب جهانساز، ريیس سازمان چای نیز اخیرا از انعقاد قرارداد این سازمان با 30 کارخانه فرآوری چای خبر داده و اعلام کرده است؛ با توجه به سردی هوا و تاخیر در برداشت برگ سبز چای بقیه کارخانه‌ها به‌تدریج وارد فرایند خرید می‌شوند. با این حال، کم‌بودن میزان برداشت محصول چای شمال تا امروز را نمی‌توان به‌حساب افت میزان تولید گذاشت زیرا گرم‌تر شدن هوا رشد مناسب‌تر برگ‌ها و افزایش میزان برداشت را نیز به‌دنبال خواهد داشت.

چای؛ از تولید تا تقاضا

سال گذشته خشکسالی و کمبود بارش میزان برداشت بسیاری از محصولات زراعی و باغی را - که شاخص‌ترین آنها برنج و زیتون بودند - کاهش داد، اما چای از این آسیب مصون ماند و به‌گفته ريیس اتحادیه تولیدکنندگان، بازرگانان و صنایع بسته‌بندی چای، میزان برداشت این محصول حتی نسبت به سال99 افزایشی هم بود.

حمیدرضا موثقی، دی‌ماه سال گذشته در گفت‌وگو با همشهری میزان تولید چای کشور در سال زراعی1400 را 30هزار تن اعلام کرد که در مقایسه با سال پیش از آن یک‌هزار تن افزایش داشت. این میزان چای خشک از 131هزار تن برگ سبز برداشتی در این سال استحصال شده بود که با توجه به پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در زمینه افزایش میزان برداشت برگ سبز چای به 140هزار تن در امسال، به‌نظر می‌رسد تولید چای خشک نیز تا 32هزار تن افزایش یابد.

با این حال، این میزان تولید درصورت تحقق نیز کمتر از یک‌سوم نیاز بازار را تامین می‌کند. نیاز سالانه بازار چای به‌گفته ريیس سازمان چای، 75 تا 80هزار تن است اما کارشناسان مستقل میزان تقاضا را تا 100هزار تن بازار نیز برآورد می‌کنند.

 به‌طور معمول 30هزار تن از این میزان داخل کشور تولید می‌شود و برای تامین مابقی نیاز لازم است واردات صورت گیرد. سال گذشته 75هزار تن چای با میانگین قیمت 5دلار در هر کیلو برای پرکردن شکاف تولید تا تقاضا در بازار چای وارد ‌شد.

افزایش 150درصدی قیمت چای در سال گذشته

بازار چای در 2سال گذشته رشد چشمگیری را در قیمت این محصول شاهد بود. گزارش‌های مرکز آمار از افزایش 21هزار تومانی قیمت هر بسته نیم‌کیلویی چای خارجی از فروردین تا اسفند سال گذشته حکایت دارد.

براساس این گزارش، قیمت هر بسته چای خارجی (نیم‌کیلویی) از 99هزار تومان در فروردین به 120هزار تومان در اسفندماه رسیده است. این گزارش همچنین نشان می‌دهد قیمت چای خارجی نه‌تنها در اسفندماه 1400 در مقایسه با زمان مشابه سال قبل تورم 24.3 درصدی داشته بلکه حتی نسبت به ماه قبل یعنی بهمن‌ماه هم 2 درصد رشد داشته است.

با این حال، رصد قیمت‌ها در بازار قیمت‌هایی بالاتر از نرخ‌های اعلامی مرکز آمار را نشان می‌دهد. مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری هم نشان می‌دهد قیمت بسته‌های نیم‌کیلویی انواع چای وارداتی در آذر ماه سال گذشته 20 درصد افزایش یافت و در برندهای معروف از 125 هزار تومان به 150 هزار تومان رسید. قیمت 300 هزار تومانی هر کیلو چای خارجی در نهمین ماه از سال گذشته در حالی بود که این قیمت در مقایسه با نرخ‌های مدت مشابه سال قبل از آن رشد 150 درصدی را نشان می‌داد.

 قیمت انواع چای ایرانی نیز در سال گذشته همگام با ارقام وارداتی افزایش یافت و تا کیلویی 150 هزار تومان بالا رفت. این قیمت تا امروز ثابت مانده و هم‌اکنون هر کیلو چای خارجی در بازار مصرف 300هزار تومان و قیمت هر کیلو چای ایرانی 140 تا 150هزار تومان به فروش می‌رسد؛ قیمتی که گفته می‌شود با توجه به رشد هزینه‌های تولید، امسال تا 60درصد رشد خواهد داشت. روند افزایشی قیمت چای در شرایطی است که گفته می‌شود رشد قیمت این کالا تقاضا برای مصرف آن را تا حدودی کاهش داده و مصرف‌کنندگان در خرید چای صرفه‌جویی می‌کنند.

احتمال افزایش 10 تا 60درصدی قیمت چای

مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها از احتمال افزایش 10 تا 60درصدی قیمت چای خشک برای امسال خبر داده است.

حسنی افزایش هزینه‌های تولید و تاثیر آن بر قیمت تمام‌شده محصول را در این زمینه موثر دانسته و گفته است؛ دستمزد کارگران فصلی 80درصد و هزینه گاز مصرفی 150درصد افزایش داشته و از این‌رو طبیعتا شاهد افزایش قیمت ارقام مختلف چای خواهیم بود.

درصدهای اعلام‌شده، به‌معنای آن است که هر کیلو چای خشک ایرانی واردشده به بازار، امسال بین 165 تا 240هزار تومان قیمت خواهد خورد. این در حالی است که قیمت چای وارداتی نیز با توجه به نوسان نرخ ارز، قطعا روندی افزایشی خواهد داشت و آن‌دسته از محموله‌های چای که همین امروز با ارز نیمایی وارد می‌شود، با توجه به رشد 10درصدی قیمت این ارز از ابتدای فروردین امسال، قطعا گران‌تر از چای‌های واردشده در ابتدای سال در بازار به فروش می‌رسد.

 نکته دیگر در این میان گلایه چای‌کاران از نرخ خرید تضمینی برگ سبز این محصول است که ممکن است با امتناع کشاورزان از فروش این محصول به دولت، قیمت چای را در بازار تحت‌تاثیر قرار دهد. قیمت خرید تضمینی برگ سبز درجه یک در سال گذشته کیلویی 6هزارو690 تومان بود که امسال با 37.5درصد افزایش به 9هزارو200 تومان رسید، قیمت چای درجه2 نیز سال گذشته 4هزارو700تومان بود که امسال با 48.5درصد رشد به کیلویی 7هزارو100 تومان رسید.

گفته می‌شود برخی کشاورزان نسبت به قیمت خرید برگ سبز چای معترض هستند و معتقدند این محصول باید با قیمت بالاتری خریداری شود.

امضای موافقتنامه آزاد تجاری ایران و روسیه تا آذر 1401 هند به ایران خودرو برقی می فروشد؟ | قیمت خودرو برقی هندی دعوت‌ از فعالان اقتصادی روس برای سرمایه‌گذاری در ایران عربستان: هر کاری می‌توانستیم برای بازار نفت انجام دادیم جهش 7 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری، یاریگر صنعت فولاد است نوتیفیکیشن‌های ویندوز را چطور مدیریت کنیم؟ نرخ 22 ارز افزایش یافت | 4 خرداد 1401 ورود شبکه‌های نسل ششم به بازار تا 8 سال دیگر پیش بینی قیمت سکه امروز 4 خرداد صف خرید و فروش سهام در چهارم خرداد افزایش سقف اعتباری دامدارکارت به 200 میلیون تومان عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک سود 13 شرکت غیربورسی سهام عدالت در آینده نزدیک واریز خواهد شد پیش بینی جذاب از قیمت دلار امروز 4 خرداد نرخ رسمی 46 ارز اعلام شد / 4 خرداد منتظر واردات خودروهای جدید با این قیمت باشید صادرات تولیدات معدن و صنایع معدنی چقدر رشد داشته ... تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند دولت ؛ کاهش مواد اولیه را دریابد جدید ترین قیمت دوغ بعد از گرانی لبنیات آمار امیدبخش چک های مبادله شده در اولین ماه سال/ کاهش 40 درصدی چک های برگشتی نسبت به قبل قانون جدید هجوم خالی‌فروش‌ها به بازار سکه/ پیش‌بینی جدید قیمت سکه در بازار تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی گزارش فعالیت ماهانه "سابیک" منتشر شد تصمیمات مجمع فوق العاده "غمینو" ثبت شد یارانه ای که منجر به نجات ملی شد تحلیل شتران امروز 4 خرداد 1401 حجم مبادلات ایران و روسیه به 10 میلیارد دلار می‌رسد سهام شبکه‌های اجتماعی 135 میلیون دلار آب رفت الزامات دستگاه‌های دولتی برای راه‌اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند شیر مازاد دامداران برای مدارس خریداری می شود نفت خام سنگین ایران به ونزويلا رسید منتظر افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشید خبر خوش معاون وزیر صمت به شهرک های صنعتی کشور انتشار آمار کسب‌وکار و کاهش ارزش سهام اروپا فوری/ زمان قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه تحلیل حکشتی امروز 4 خرداد 1401 ارزانی میوه در راه است محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌های شمال ؛ ترافیک در ‌هراز و کندوان | باران در جاده‌های 2 استان و... سرگردانی 62 میلیون بشکه نفت روسیه در دریا کف قیمت بیت‌کوین 8000 دلار خواهد بود؟ اقساط وام ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی چقدر می‌شود؟ | جزییات پرداخت وام اجاره در سال جاری شرط کاهش التهاب در بازار خودرو قیمت خودرو، واقعی تر می شود جزییات عرضه اولیه فغدیر | زمان ثبت سفارش چه ساعتی است؟ افزایش نرخ "غصینو" به دلیل افزایش قیمت تمام شده پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به مجمع "وگردش" قیمت جدید گوشت ( 4 خرداد) فوری/ خبر مهم درباره زمان ورود خودروهای وارداتی...