قوطی کبریت هایی به نام مسکن

قوطی کبریت هایی به نام مسکن

قدم گذاشتن در برخی از محله‌های جنوب شهر تهران آدم را به دوران قدیم می‌برد؛ وقتی از کنار خانه‌های قدیمی رد می‌شوید بوی...

خانه‌های قوطی‌کبریتی؛ وصف بی‌چون و چرای خانه‌های «نوروزآباد» است. محله‌ای که در انتهایی‌ترین قسمت شهرک خلیج‌فارس جنوبی در منطقه 18 ‌جا خوش کرده و حدود 3 هزار نفر جمعیت دارد. باور بکنید یا نه، واقعیت این است که در این محله خانه‌هایی وجود دارد که با 35 متر وسعت، ماوای 6 ‌ـ 5 نفر هستند و ‌گاهی دراز کردن پا، جایی برای پهن کردن سفره باقی نمی‌گذارد. کمبود فضا در ساختمان‌هایی که فرسودگی با قامتشان عجین است، به عطش اهالی برای یافتن یک وجب جای اضافه بدون حضور سایر اعضای خانواده، دامن می‌زند. ساکنان خانه‌های نقلی به فکر افتاده‌اند تا از وجب‌به‌وجب املاکشان نهایت استفاده را ببرند. به همین دلیل کاربری پشت‌بام در این محله، با همه‌جای دنیا فرق دارد و تعریف اهالی نوروزآباد از این قسمت از املاکشان، تعریفی جدید است.

دانشجوها و دانش‌آموزان نوروزآبادی، گروهی پرجمعیت هستند که پشت‌بام را خلوت‌ترین مکان برای مرور درس‌هایشان می‌دانند و ساعاتی از روزها یا شب‌هایشان را روی سقف اتاق‌ها به درس خواندن و مطالعه می‌گذرانند؛ منتهی نه به این سادگی و بی‌دردسری که ما نوشته‌ایم؛ چند مشکل سد راه درس خواندن این عده روی پشت‌بام می‌شود.

«انسیه رحمانی» توضیح می‌دهد: «به دلیل کوچکی فضای خانه‌ها، ما که محصل هستیم‌ ترجیح می‌دهیم از پشت‌بام به عنوان فضایی برای مطالعه استفاده کنیم، اما از دست برخی کفتربازها آسایش نداریم. تا می‌آییم 2 صفحه درس بخوانیم، سر و کله‌شان روی پشت‌بام‌های خانه‌هایشان پیدا می‌شود.»

این‌طور که پیداست این قصه در نوروزآباد سر دراز دارد. رحمانی موشکافانه می‌گوید: «به غیر از اینکه دايم در حال سر و صدا کردن برای پراندن کفترها یا سنگ‌پرانی برای ننشستن آنها هستند، خیلی اوقات پیش می‌آید که دنبال کفترهایشان روی پشت‌بام همسایه‌ها می‌دوند! یعنی خیلی راحت به ملک خصوصی دیگران تجاوز می‌کنند. این دیگر چه نوع سرگرمی‌ای است که کبوتربازها وقت و بی‌وقت، بدون اجازه و سرزده سر از خانه همسایه در می‌آورند؟ حداقل ماهی یک بار، شیشه همسایه‌ها را می‌شکنند و به سر و صورت رهگذران یا کسانی که روی پشت‌بام‌های دیگر هستند آسیب می‌زنند.»

به همه این موارد اضافه کنید حرف‌های ناخوشایندی که به دلیل زود نشستن یا نپریدن کفترها از دهان عاشقان سینه‌چاک کبوتران بیرون می‌آید و همه آنها که روی پشت‌بام‌های به‌هم‌چسبیده مشغول کاری هستند، خودشان را به نشنیدن می‌زنند.

سکوت لبریز می‌شود از ترانه!

در هر شرایطی که باشیم، ما ایرانی‌ها دست از مهمان‌نوازی بر نمی‌داریم. نوروزآبادی‌ها هم با اینکه فضای خانه‌هایشان کوچک است، اما دل‌هایی به وسعت دریا دارند و رسم مهمان‌نوازی را تمام و کمال به جا می‌آورند. تابستان‌ها، وقت مناسبی ‌است تا بسیاری از اقوام ساکنان نوروزآباد برای دیدار با آنها از شهرستان‌های مختلف راهی این قسمت از تهران شوند. بماند که کوچک بودن زیربنای خانه، چه دردسرهایی برای پذیرایی از مهمانان درست می‌کند. مشکل وقتی نمایان‌تر می‌شود که این از گرد راه رسیده‌ها، قصد ماندن کنند و گوشه چشمی به فضای کوچک خانه نیندازند.

هوای خوب، فضای مطلوب و پشت‌بام مهیا برای پهن کردن رختخواب جای فکر کردن نمی‌گذارد. تا اینجای کار را صاحبخانه و مهمان یک جورهایی با هم کنار می‌آیند، اما امان از وقتی که بی‌خوابی‌ به سر مهمان‌ها بزند و هوس آواز خواندن یا صحبت کردن به دلشان بیفتد؛ آن وقت باید قید آرامش را زد و خواب را تعطیل کرد. «مجید فراهانی» هم دانشجویی است که از پشت‌بام به عنوان قرايتخانه استفاده می‌کند. مجید از تغییر کاربری پشت‌بام به اتاق خواب مهمان، خاطرات ناخوشایندی دارد. خاطرات تلخ او چند مرتبه در نمرات پایان ‌ترمش نمود یافته‌اند!

این دانشجوی ساکن نوروزآباد توضیح می‌دهد: «من عادت دارم شب‌ها درس بخوانم، چون سکوتش بیشتر است، اما خدا نکند یکی از همسایه‌ها میهمان داشته باشد. در این صورت مهمانش را می‌فرستد به اتاق خواب بدون دیوار؛ یعنی روی پشت‌بام! » و چه بدشانس است این پسر جوان که میهمان‌ها، بیشتر اوقات پرحرف از کار در می‌آیند و تن صدایشان خیلی بالاست یا احساس خوش‌صدایی بهشان دست می‌دهد و نصفه‌شب می‌زنند زیر آواز.

فراهانی ادامه می‌دهد: «بیشتر پشت‌بام‌های این محله به هم چسبیده‌اند یا فاصله کمی با هم دارند. اگر مهمانی برای همسایه‌ها بیاید، دانشجویان و دانش‌آموزانی مثل من که در این محله کم نیستند، نمی‌توانند از سکوت شب و فضای پشت‌بام استفاده کنند و باید قید درس خواندن را بزنند. آن وقت شب، در اتاق هم نمی‌توانیم درس بخوانیم چون نور لامپ، بقیه اعضای خانواده را بیدار می‌کند.»

خودکفایی روی پشت‌بام‌ها

عده دیگری از اهالی نوروزآباد، به کاربرد فرهنگی و مهمان‌نوازانه! پشت‌بام‌ها توجهی ندارند و کاربری دیگری برای این قسمت از منزلشان تعریف کرده‌اند. آنها با نگهداری مرغ و خروس روی پشت‌بام، از اتلاف وقت، صرف هزینه و تعویض لباس برای رفتن به مغازه برای خرید گوشت یا تخم‌مرغ جلوگیری و چه بسا گاهی با فروش تولیدات ماکیان، درآمدی هم کسب می‌کنند! «ناصر. الف» جزو آن دسته از مالکانی است که یک قفس روی پشت‌بام منزلش گذاشته و حدود 15 مرغ و خروس در آن نگهداری می‌کند. او قاطعانه اعلام می‌کند: «چه کار کنم که همسایه‌ها از بو و صدای مرغ و خروس‌ها گلایه دارند؟»

آیا چهاردیواری اختیاری است؟

از قدیم گفته‌اند: «چهاردیواری، اختیاری» «محمود. میم» یک جمله دیگر هم به این عبارت اضافه می‌کند: «چاردیواری؛ اختیاری! پشت‌بام چاردیواری هم اختیاری» او این جمله را در پاسخ به سوال ما مبنی بر اینکه چرا یک عده از اهالی مانند او، دستگاه جوش را روی پشت‌بام برده‌اند، تحویل می‌دهد. همسایه‌های آنهایی که

پشت‌بام منزلشان را محل کسب کرده‌اند، از سر و صداهای شبانه به ستوه آمده‌اند.

یکی از آنها دلایل اعتراضشان را بازگو می‌کند: «شما ساکن خانه‌ای نقلی باشید و همسایه‌تان از سر شب تا نصفه‌شب، جوشکاری و با نورافکن محوطه کارش را روشن کند، خواب به چشمتان می‌آید؟ هرچه هم به این آقایان اعتراض می‌کنیم که پشت‌بام جای جوشکاری نیست و باید بروند مغازه اجاره کنند، به خرجشان نمی‌رود که نمی‌رود. می‌گویند با این سرمایه‌ای که دارند و با گرانی اجاره بها، هیچ‌جا به جز روی پشت‌بام منزلشان، نمی‌توانند کسب و کار راه بیندازند.»

به هر حال اهالی نوروزآباد، تا چشم باز کرده‌اند پشت‌بام‌های منازلشان را با کاربری‌های متفاوت دیده‌اند و دیگر برایشان عادی شده که از سقف خانه، به جای قرايتخانه، اتاق‌خواب، جای بازی، مکان انبار کردن لاستیک‌های فرسوده و منبع آب آشامیدنی، محل پهن‌ کردن لباس‌های شسته‌شده و... استفاده شود؛ همان‌طور که به آمیختن بوی نامطبوع ‌دامداری با بادهایی که در محله می‌پیچند و هوا را معطر می‌کنند، خو گرفته‌اند.

تلاش برای بهبود زندگی در نوروزآباد

تا یک دهه قبل، نوروزآباد، داخل محدوده شهری نبود و مجوز ساخت‌وساز در آن صادر نمی‌شد و ساکنان از ابتدایی‌ترین امکانات شهری بی‌بهره‌ بودند. اما سرانجام این محله نیز به محدوده خدمات شهری پیوست و از آن پس جزيی از ناحیه 5 منطقه 18 شد. با پیوستن این محله به بافت شهری، توسعه امکانات سرعت یافت و اهالی از خدمات متنوع شهرداری بهره‌ گرفتند.

درباره امکاناتی که طی سال‌های اخیر به این محله افزوده شده باید گفت در ضلع غربی‌ بلوار خلیج‌فارس که به محله نوروزآباد نزدیک است، بازار تره‌بار احداث شده تا نیاز شهروندان برای تهیه مایحتاج روزانه‌شان تامین شود. خانه سلامت و کتابخانه نوروزآباد هم پس از پیوستن این محله به محدوده شهری، ساخته شد. بوستان «انرژی» در ضلع شرقی خیابان اصلی نوروزآباد به دلیل استفاده از انرژی خورشیدی برای تامین منابع روشنایی و گرمایی در نوع خود کم‌نظیر است.

همچنین بوستان خلیج‌فارس در کوچه دوم، که به وسایل بازی و بدنسازی مجهز و از فضای سبز مناسب برخوردار است، جزو امکانات تفریحی نوروزآباد محسوب می‌شود. با بازگشایی بلوار ابوسعید غربی‌ به بزرگراه آزادگان، نوروزآباد از بن‌بست خارج شده و به‌آبادانی محله کمک شایانی کرده است.

 

بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد استفاده از کالابرگ اختیاری شد؛ می خواهید استفاده کنید نخواستید معادل ریالیش را برداشت کنید کالابرگ؛ وعده‌ای در میان اظهارات ضد و نقیض مسيولان / ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس: کالابرگ به امسال نمی... تنها جایی که ريیسی اول شد! آهن الات ساختمانی تغییر قیمت داد رشد سرمایه‌گذاری طرح‌های صنعتی در بوشهر رکورد زد رشد بی‌رمق بورس در آخرین روز هفته قیمت روغن موتور در بازار چند؟ وزیر نیرو با ريیس جمهور ترکمنستان دیدار کرد تغییر قیمت لاستیک خودرو در بازار + جدول 4 مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد قیمت طلا، سکه و ارز امروز 9 آذرماه/ قیمت سکه پیش رفت نوسازی بافت تاریخی اولویت دولت دست به یکی شدن چین و روسیه برای دور زدن سويیفت آغاز ثبت نام نهضت ملی مسکن در این 16 استان استفاده مناسب از شیشه در نمای داخلی و خارجی ساختم... بانک توسعه تعاون پیشتاز ایجاد اشتغال در استان ها پرداخت بیش‌از 75هزار فقره تسهیلات توسط بانک سپه... معرفی برندگان نخستین مرحله قرعه‌کشی پیش‌بینی مسابقات جام‌جهانی در سامانه بانک‌پلاس سامانه افشای تخلفات در سازمان بورس فعال شد | نحوه افشای تخلفات مدیران چگونه است؟