تاسیس «کانون شرکت‌های سبدگردانی» از نگاه موافقان و مخالفان

تاسیس «کانون شرکت‌های سبدگردانی» از نگاه موافقان و مخالفان

آیا تاسیس «کانون شرکت‌های سبدگردانی» و افزایش شمار کانون‌ها به افزایش قدرت و کارایی نهادهای مالی می‌انجامد یا نتیجه معکوس خواهد داشت؟

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرآمد بازار درباره تاسیس کانون شرکت‌های سبدگردان به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: موضوع تاسیس کانون‌های مستقل برای نهادهای مالی همواره یکی از چالش‌های بازار سرمایه بوده است. از آنجا که در زمان تصویب قانون بازار اوراق بهادار، کارگزارای‌ها نهاد فعال بازار سرمایه بودند، همین امر باعث شد تا در این قانون نام کانون کارگزاران به صراحت آورده شود.

امیرحمزه مالمیر ادامه داد: اگرچه در این قانون، از سایر کانون‌ها نیز نام‌ برده شده، اما به دلیل نبود شناخت کافی از وضعیت و نام‌های نهادهای مالی در آینده، عناوین کانون‌هایی که در این قانون از آنها یاد شده است، با عناوین فعلی شرکت‌ها یا نهادهای فعال در بازار سرمایه یکی نیست. این موضوع سبب ابهام و اختلاف‌هایی میان فعالان بازار شده و موافقان و مخالفانی را برای تاسیس کانون‌های نهادهای مالی متفاوت در بازار سرمایه در پی داشته است.

وی با اشاره به ماهیت شرکت‌های سبدگردانی گفت: شرکت‌های سبدگردان، دسترسی غیر مستقیم سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه را به شیوه‌ای حرفه‌ای میسر می‌سازند. این نهادها، به عمق‌بخشی بازار سرمایه و تحلیل و شفافیت در آن کمک شایانی میکنند.

موافقان و مخالفان تاسیس کانون سبدگردانان

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرآمد بازار، نشست اخیر شرکت‌های سبدگردان مبنی بر تاسیس کانونی برای این شرکت‌ها را مدنظر قرار داد و تصریح کرد: در این نشست، برخی با تاسیس این کانون به عنوان نهادی جدید مخالف بودند. اصلی‌ترین دلیل آنان، احتمال تشکیل کانونی ضعیف در مقایسه با سایر کانون‌ها که از قدمت بیشتری برخوردار هستند، بود.

وی ادامه داد: به باور مخالفان، راهبری امور، مقاصد، درخواست‌ها و مشکلات صنف سبدگردانی در کانون نهادهای سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است و نیازی به تشکیل کانون جدیدی وجود ندارد. همچنین، لزوم تامین نقدینگی برای این کانون، از دیگر دلایل مخالفت با تاسیس کانون شرکت‌های سبدگردانی است.

مالمیر با اشاره به نظر موافقان تاسیس این کانون عنوان کرد: دلیل اصلی موافقان، پیگیری قوی‌تر نیازها، خواسته‌ها و ابزارهای مورد نیاز این دست از نهادهای مالی از طریق کانون شرکت‌های سبدگردانی است. همچنین، موافقان، دانش بالای اشخاصی که در این کانون گرد هم می‌آیند را نقطه قوت و عامل موثری در گسترش فرهنگ سهامداری غیر مستقیم تلقی می‌کنند.

وی با بیان اینکه تشکیل هر کانون و نهادی باید در راستای تقویت بازار سرمایه باشد، اذعان کرد: آنچه مهم است و به تقویت بازار سرمایه می‌انجامد، حضور پر رنگ فکری و فعال همه‌ گروه‌های ذی‌نفع در بازار سرمایه، خواه در قالب یک کانون و خواه در قالب چند کانون متفاوت است. در نهایت، در صورت وجود چند کانون، باید تشکلی از مجموعه نمایندگان همه‌ کانون‌ها برای رفع تعارض‌ها و هم‌صدایی در بازار سرمایه وجود داشته باشد.

تشکیل یک کانون واحد؛ پیشنهادی در راستای حذف موازی‌کاری

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرآمد بازار در انتهای گفت‌وگوی خود با «سنا»، با اشاره به اینکه بازار سرمایه، واحدی یک‌پارچه است، تصریح کرد: اگر منافع واحدی از سوی فعالان بازار سرمایه پیگیری شود و فعالان این بازار به دنبال هم‌گرایی باشند و از منافع صرف گروهی یا فردی پرهیز کنند، یک کانون قوی و فعال در حوزه بازار سرمایه کفایت می‌کند.

وی افزود: لازمه چنین کانونی، اصلاحات اساسی و نهادی در ساختار کانون‌های موجود است. اعضای کانون کارگزاران و کانون نهادهای سرمایه‌گذاری لازم است برای ادغام هر دو کانون و از طرفی اصلاح اساسی در نحوه‌ انتخاب اعضای هیات‌مدیره کانون دست به تصمیم بزرگ و سختی بزنند تا از موازی‌کاری‌ها و تصمیمات متناقض جلوگیری شود.

به گفته مالمیر، اعضای این کانون واحد از همه‌ طیف‌ها و نهادهای بازار سرمایه خواهند بود. این کانون پیشنهادی، زیرشاخه‌هایی خواهد داشت که عضو هیات‌مدیره‌ مربوط به هر صنف، ريیس گروه میز و تشکل صنف خود خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: آنچه که پیشنهاد شد، یک رویکرد ایده‌آلی است که تحقق آن نیاز به گذشت و تفکر جمعی و دوری از تعصب گروهی و صنفی است.

به گفته مدیرعامل شرکت سبدگردان سرآمد بازار، آنچه که در این نشست مورد توافق موافقان و مخالفان تاسیس کانون یادشده، قرار گرفت، تدوین منشور فعالیت و اساسنامه کانون جدید است. در صورت حصول به نتیجه، این منشور و اساسنامه تهیه شده، برای بخش و صنف سبدگردان‌ها در کانون بازار سرمایه یا کانون نهادهای سرمایه‌گذاری استفاده خواهد شد و در غیر این‌صورت، برای کانون سبدگردان به‌عنوان یک کانون جدید مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

*خبرنگار: محبوبه حاجی‌زاده

 این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارايه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.
local_offerبرچسب‌ها:
روند حرکت بازار بورس در هفته‌ای که گذشت

روند حرکت بازار بورس در هفته‌ای که گذشت

روند حرکت بازار بورس در هفته‌ای که گذشت نزولی بود بطوریکه شاخص کل در این هفته کانال یک میلیون و 500 هزار واحد را از دست داد.

Bartarinha.ir/
تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس

تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس

روند صعودی بازار بورس در هفته‌ای که گذشت نسبت به هفته قبل سریع‌تر بود به طوری که شاخص کل بورس توانست دوباره وارد کانال یک میلیون و 400 هزار واحد شود.

Bartarinha.ir/
روز پرسقوط و صعود در بازار بورس تهران

روز پرسقوط و صعود در بازار بورس تهران

بازار سرمایه روزی پرنوسان را پشت سر گذاشت به طوری که شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات تا یک میلیون و 237 هزار واحد کاهش یافت اما در ساعات میانی روندی افزایشی به خود گرفت و تا یک میلیون و 244 هزار...

Bartarinha.ir/
اعتماد مردم به بازار بورس در حال احیا شدن است

اعتماد مردم به بازار بورس در حال احیا شدن است

یک تحلیلگر بازار سرمایه گفت:خوشبختانه در حال حاضر شرایط اقتصادی مساعدی در کشور حاکم است و پول با بازار سرمایه آشتی کرده است. چهار روز متوالی است که ارزش معاملات بالا رفته و حدودا 6 هزار میلیارد نقدینگ...

Bartarinha.ir/
جهش قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن/ رشد 48 دلاری مس در 4 روز

جهش قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن/ رشد 48 دلاری مس در 4 روز

قیمت انواع فلزات اساسی در بازار بورس لندن به ویژه در چند روز گذشته جهشی بوده، به طوری که فلز مس در 4 روز 48 دلار در هر تن افزایش قیمت داشته است.

FarsNews.ir/
تزریق نقدینگی به بازار بورس شتاب می‌گیرد

تزریق نقدینگی به بازار بورس شتاب می‌گیرد

بسته کامل نجات بورس در 10بند در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب شد.

Bartarinha.ir/
راستی‌آزمایی فرضیه دلواپسان بازار بورس

راستی‌آزمایی فرضیه دلواپسان بازار بورس

روزنامه «جهان صنعت» ادعای 25 اقتصاددان در مورد«بیمه‌گری دولت» در بازار سرمایه را بررسی کرد.

Bartarinha.ir/
صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می‌کند؟

صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می‌کند؟

محمد علی دهقان رییس سازمان بورس گفت: تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه در دست اجرا است و 200 میلیون دلار معادل 5 هزار میلیارد تومان به...

EghtesadOnline.com/
تصمیمات جدید دولت در مورد تقویت بازار بورس

تصمیمات جدید دولت در مورد تقویت بازار بورس

ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفت به منظور تشویق سرمایه‌گذاری، به سرمایه‌گذاران خارجی که طبق ضوابط، 250 هزار دلار در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند، اقامت 5 ساله جمهوری اسلامی ایران اعطا می‌شود.

Bartarinha.ir/
روز پرنوسان برای بازار بورس تهران

روز پرنوسان برای بازار بورس تهران

بازار سرمایه روزی پرنوسان را پشت سر گذاشت و در حالی که شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات روندی افزایشی داشت، در ساعات میانی تا یک میلیون و 217 هزار واحد کاهش یافت و مجددا به یک میلیون و 220 هزار و...

Bartarinha.ir/
نقدینگی بازار بورس در کام رمز ارز‌ها

نقدینگی بازار بورس در کام رمز ارز‌ها

چند وقتی می‌شود که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و گویا پول خوبی از این راه کسب کرده، اما جذابیت‌های بورس به گفته خودش از خرداد سال گذشته، راهش را به سمت بازار سرمایه کج کرده، تا درست مثل خیلی...

Bartarinha.ir/
خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

ظرف 6 روزمتوالی بیش از 4هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شد.

Bartarinha.ir/
رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

مدت‌ها بود که برخی فعالان بازار سرمایه پیشنهاد افزایش دامنه‌ نوسان را مطرح می‌کردند و در نهایت محمدعلی دهقان دهنوی رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار از اتخاذ چهار تصمیم مهم در جلسه روز شنبه 18 بهمن...

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن نشان می‌دهد که پس از کشف واکسن بیماری کووید-19 که قیمت های افزایش یافت، اکنون قیمت برخی فلزات به فاز اصلاح رسیده و قیمت‌ها تاحدودی کاهشی شده است.

FarsNews.ir/
نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

رفتار هیجانی در خرید و فروش سهام، باعث شده اتفاقات عجیبی در بورس رخ دهد. با اینکه بازار در حال اصلاح شاخص‌های بورسی است و مثبت شدن آن در روزها و ماه‌های پیش رو، اتفاق خواهد افتاد اما بسیاری در حال فرو...

Bartarinha.ir/
مفتح: باید مردم را برای حذف دلار 4200 آماده کنیم ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت تا دو هفته آینده تويیت ایلان ماسک دوباره جنجالی شد در لوازم خانگی داخلی به هیچ وجه افزایش قیمت نداریم ارز 4200 تومانی سبب افزایش هزینه‌های دولت و رشد تورم می‌شود صعودی بودن تمام شاخص‌ها برخلاف تصورات سرمایه‌گذاران هشدار FATF به ترکیه / خرید ملک برای ایرانیان سخت می‌شود؟ 650 میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های آبرسانی نمین و عنبران افتتاح راه آهن اردبیل؛ شهریور 1401 شنبه منتظر رشد شاخص باشیم؟ / کدام گروه‌ها پرسود هستند؟ زلزله FATF در بازار ارزهای دیجیتالی! سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ افت 2 درصدی سهام عدالت در یک هفته خبر جدید FATF برای معامله‌گران / دلار دوباره گران می‌شود؟ مشخصات و آپشن‌های خودرو تارا 30میلیون ایرانی زیر خط فقر مطلق قرار دارند افزایش عرضه خودروهای دست دوم / خودرو ارزان می‌شود؟ به‌ روزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی بورس نزولی می‌ماند یا صعود می‌‌کند؟ متن و حاشیه بورس در هفته آخر مهر/ رشد 316 درصدی ارزش صف‌های خرید بازار سرمایه اختلاف 184 میلیون تومانی کارخانه و بازار / دناپلاس چقدر شد؟ سقوط آزاد لیر تمامی ندارد تولیدکنندگان تایر: ناچار به افزایش قیمت شدیم بازدهی بازارها، کمتر از تورم / ریسک سرمایه‌گذاری در کدام بازار کمتر است؟ (ویديو) سیر درآمدی ذوب آهن در نوار صعودی میزان افزایش حقوق سال آینده مشخص نیست واکنش‌ها به استفاده زودهنگام از مازوت/ «پس انرژی هسته‌ای کجاست؟» عابر بانک‌های بیت‌کوین در فروشگاه‌های وال‌مارت آمریکا قیمت پیکاپ در بازار چقدر است؟ وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیم حراج جدید ایران‌خودرو/ با 86 میلیون تومان صاحب پژو 207 شوید! وضعیت بازارها در روزهای اخیر/ بورس این هفته جلو افتاد تداوم احتیاط در بازار ارز در هفته پایانی مهرماه توسعه راه‌های اردبیل در اولویت دولت نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 30 مهر انتقاد پلیس از کیفیت پایین خودرو‌های داخلی پیش‌بینی آینده بازار سرمایه | آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟ سرانه مصرف بنزین ایران، 3 برابر جهان جدیدترین رقم وام مسکن / اجرای طرح جهش مسکن در 900 شهر نماینده تهران: باید از بحران گاز زمستان عبور کنیم شلیک اشتباهی بازیگر به مدیر و کارگردان پیش‌بینی آینده بازار سرمایه / آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟ سهمیه بنزین آبان کی واریز می‌شود؟ ایرالکو در ابتدای جاده خوشبختی این روز‌ها ماهی خوراکی لوکس محسوب می‌شود واریز سهمیه بنزین سودکاستیک پتروشیمی اروند روی زمین نماند بورس شنبه باز است؟ / آخرین خبر از پلمب ساختمان بورس حمایت دولت از کشت و صنعت سهمیه بنزین آبان امشب واریز می‌شود