استعفای جنجالی یک عضو شورای عالی بورس

استعفای جنجالی یک عضو شورای عالی بورس

انتصاب عضو هیات مدیره غیر اجرایی یک بانک خصوصی در میان اعضای شورای‌عالی بورس به‌عنوان بی‌عدالتی از سوی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح موضوع شد که نتیجه آن به استعفای علی سعیدی از شورای عالی بورس انجامید.

اقتصادنیوز: به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، علی سعیدی، در تاریخ 19 آبان ماه از عضویت در شورای‌عالی بورس استعفا داد. وی  اظهار کرد: «دلیل استعفای من، مباحث اخلاقی بود. اگر تخلفی صورت گرفته، باید از طریق مبادی رسمی جلوی آن گرفته می‌شد و اگر قرار بر اطلاع‌رسانی بوده، مجددا باید از مسیر اداری، متعارف و رسمی اقدامات لازم صورت می‌پذیرفت. اما آوردن نام افراد به دور از انصاف و جوانمردی است و ترک موضع برای بنده، بهترین اقدام بود.»

استعفای جنجالی یک عضو شورای عالی بورس

انتصاب عضو هیات مدیره غیر اجرایی یک بانک خصوصی در میان اعضای شورای‌عالی بورس به‌عنوان بی‌عدالتی از سوی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح موضوع شد که نتیجه آن به استعفای علی سعیدی از شورای عالی بورس انجامید.

به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، علی سعیدی، در تاریخ 19 آبان ماه از عضویت در شورای‌عالی بورس استعفا داد. وی در گفت‌وگوی خود با خبرنگار «سنا»، اظهار کرد: «دلیل استعفای من، مباحث اخلاقی بود. اگر تخلفی صورت گرفته، باید از طریق مبادی رسمی جلوی آن گرفته می‌شد و اگر قرار بر اطلاع‌رسانی بوده، مجددا باید از مسیر اداری، متعارف و رسمی اقدامات لازم صورت می‌پذیرفت. اما آوردن نام افراد به دور از انصاف و جوانمردی است و ترک موضع برای بنده، بهترین اقدام بود.»

اما داستان این استعفا از کجا شروع شد. از یک اظهارنظر غیرکارشناسی. احسان ارکانی عضو کمیسیون اصل 90 مجلس، حضور همزمان دکتر سعیدی را در هیات مدیره یکی از بانک‌های خصوصی و شورای عالی بورس، مصداق تعارض منافع خوانده و ادعا کرده این موضوع سبب تذکر و نگرانی سهامداران سایر بانک‌های حاضر در این بازار شده است.

این در حالی است که در بند 8 ماده 3 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 1384، در بخش اعضای شورای‌عالی بورس، آمده است، «سه عضو خبره مالی آنهم منحصرا از بخش خصوصی با مشورت تشکل‌های حرفه‌ای بازار اوراق بهادار به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تصویت هیات وزیران در جمع 12 نفره این شورا قرار می‌گیرند.» بنابراین بر اساس این بند، هیچ‌گونه تخلفی در انتخاب فرد یاد شده وجود ندارد. زیرا وجود چنین همزمانی در قانون بازار اوراق بهادار منعی نداشته که مصداق تخلف تلقی شود.

از طرف دیگر، انتصاب یک عضو هیات مدیره غیر اجرایی یک بانک خصوصی در میان اعضای شورای‌عالی بورس برخلاف کلیات طرح «مدیریت تعارض منافع» که هفته گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، نیز نبوده و خاطرنشان می‌شود، تنها کلیات این طرح به تصویب رسیده و هنوز مفاد و محتوای آن نیز تعیین و تشریح نشده است.

با این اوصاف از آنجا که هنوز قانونی به تصویب نرسیده، فارغ از جزيیات محتوایی آن، این قانون فعلا لازم الاجرا نیست و حتی پس از تصویب نیز، دوره‎‌ای برای تطبیق و اجرایی شدن آن لحاظ می‌شود. بنابراین، اظهارنظر پیش از تدوین و تصویب یک قانون و از سوی یک عضو کمیسیون اصل 90، نه تنها کارشناسی نیست، بلکه به دور از اخلاق به‌شمار می‌رود.

هم اکنون از بخش خصوصی، افرادی در شورای‌عالی بورس حضور دارند و پیش از آن هم بوده‌اند. بنابراین، این شیوه اعتراض و بیان ایراد به انتخاب وزیر اقتصاد از سوی یک نماینده مجلس موضوع جدیدی است که تا کنون دیده نشده است!

نکته مهم دیگر در این رابطه این است که دو عضو مجلس به عنوان اعضای ناظر در شورای عالی بورس حضور دارند. بی‌تردید اگر مجلس بخواهد مطلبی را درباره این مباحث یا هر موضوع دیگری داشته باشد، بهتر است از طریق اعضای ناظر این نهاد مطرح کند وگرنه فلسفه وجودی این افراد در جلسات، کم‌رنگ خواهد شد. اگر نماینده‌ای به عنوان نماینده مجلس و عضو کمیسیونی نظری را عنوان می‌کند، لازم است این نکات از سوی دو عضو ناظر مجلس در شورای‌عالی بورس صورت پذیرد.

شورای عالی بورس، 12 عضو دارد. که هر کدام از اعضای یک دوازدهم رای دارند. این در حالی است که در این جلسات، وزیر اقتصاد، رییس کل بانک مرکزی، دادستان کل کشور و وزیر صمت، 4 عضو صاحب‌مقام در کشور هستند و طبیعی است که رای یک نماینده بخش خصوصی هم‌وزن این افراد نخواهد بود بنابراین، موضوع تضاد منافع نمی‌تواند مصداق پیدا کند .

سعیدی در این‌باره توضیح داد: با فرض آنکه وزن آرا یکسان باشد و رای نماینده بخش خصوصی به اندازه وزیر اقتصاد یا صمت خوانده شود، یک دوازدهم آرا، تضاد منافعی ایجاد نخواهد کرد. علاوه بر این مصوبات شورای‌عالی بورس پس از تایید وزیر اقتصاد قابل اجرا است. به عبارتی، وزیر اقتصاد از حق وتو بر مصوبات شورای عالی بورس برخوردار است.

از سوی دیگر، عضویت در شورای‌عالی بورس، شغل تلقی نمی‌شود از این روی، این موضوع از جمله مصادیق دو شغلی بودن برشمرده نمی‌شود. به بیانی دیگر، عضویت در شوراها و کمیسیون‌ها شغل محسوب نمی‌شود زیرا تواتر برگزاری جلسات طولانی مدت است.

در خصوص مصوبات شورای عالی بورس توجه به دو نکته لازم است. نکته نخست این است که موضوعات و مسايل مربوط به بانک‌ها، بر عهده بانک مرکزی است. نکته دوم که ممکن است منشاء این سوءتفاهم باشد به تصمیمات مربوط به ناشران برمی‌گردد که از جمله موضوعاتی است که اساسا در شورای‌عالی بورس مطرح نمی‌شود.

شورای‌عالی بورس همچون شورای‌عالی پول و اعتبار یک نهاد سیاست‌گذار بالادستی است که شورای عالی بورس سیاستگذار بازار سرمایه و شورای عالی پول و اعتبار سیاستگذار سیاست‌ها و خط مشی کلان بازار پول است. بنابراین طرح موضوعاتی چون حمایت از منافع یک بانک در شورای‌عالی بورس از اساس بی‌مورد است.

local_offerبرچسب‌ها:
مخبر مصوبه تعیین اعضای جدید شورای عالی بورس را ابلاغ کرد

مخبر مصوبه تعیین اعضای جدید شورای عالی بورس را ابلاغ کرد

دولتتهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری مصوبه مربوط به تعیین وزیران منتخب برای عضویت در شورای عالی اداری و مصوبه تعیین اعضای جدید شورای عالی بورس را ابلاغ کرد.

Irna.ir/
اعضای جدید شورای عالی بورس انتخاب شدند

اعضای جدید شورای عالی بورس انتخاب شدند

دولتتهران- ایرنا- پنج عضو جدید شورای عالی بورس در جلسه هیات دولت امروز -چهارشنبه- به ریاست رییس‌جمهوری انتخاب و معرفی شدند.

Irna.ir/
اولین جلسه شورای عالی بورس با حضور خاندوزی برگزار شد

اولین جلسه شورای عالی بورس با حضور خاندوزی برگزار شد

اولین جلسه شورای عالی بورس با حضور احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی تشکیل شد.

YJC.news/
روند اطلاع‌رسانی شورای عالی بورس ناکافی است / انتخاب دهقان دهنوی برای ریاست سازمان تخلف نبوده است!

روند اطلاع‌رسانی شورای عالی بورس ناکافی است / انتخاب دهقان دهنوی ب...

در روزهای گذشته بحث‌هایی بر سر انتخاب دهقان دهنوی برای ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار در بازار و مجلس پیچید. در این گزارش در مصاحبه با عضو سابق شورای عالی بورس...

EghtesadOnline.com/
عضو شورای عالی بورس: انتصاب رئیس سازمان بورس کاملا قانونی بوده است

عضو شورای عالی بورس: انتصاب رئیس سازمان بورس کاملا قانونی بوده است

کمیسیون اقتصادی مجلس در حالی گزارش بررسی مغایرتهای قانونی در نحوه انتخاب و انتصاب رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار را به رای گذاشت که مفاد آن با دقت و صحت تنظیم نشده است.

FarsNews.ir/
یک عضو شورای عالی بورس تغییر کرد

یک عضو شورای عالی بورس تغییر کرد

امروز 15 تیر 1400 یکی از اعضای شورای عالی بورس از استعفا خود در این شورا خبر داد.

TejaratNews.com/
جلسه امروز شورای عالی بورس برای سهام عدالت / واریز سود منتظر چیست؟

جلسه امروز شورای عالی بورس برای سهام عدالت / واریز سود منتظر چیست؟

پس از وعده‌های متعدد برای واریز 50 درصد دوم سود سهام عدالت، حالا قرار است شورای عالی بورس برای واریز پولی که در بیشترین مقدار 186 هزار تومان است تصمیم‌گیری کند.

TejaratNews.com/
شورای عالی بورس افزایش دامنه نوسان را تصویب کرد/ سه سیاست در تغییر دامنه نوسان

شورای عالی بورس افزایش دامنه نوسان را تصویب کرد/ سه سیاست در تغییر...

امروز موضوع دامنه نوسان در شورای عالی بورس مطرح شد و این شورا تصمیماتی را در این زمینه اتخاذ کرد.

NabzeBourse.ir/
شورای عالی بورس: نفروشید، 25درصد سود بگیرید

شورای عالی بورس: نفروشید، 25درصد سود بگیرید

شورای عالی بورس در جدیدترین تصمیمات خود سناریوی جدیدی را برای حمایت از سهام دارن خرد در نظر گرفته و به این سهام داران وعده بازدهی 25 درصدی داده است، اما به شرط و شروطی!

Bartarinha.ir/
حمایت از 4٫5 میلیون سهامدار با مصوبه جدید شورای عالی بورس

حمایت از 4٫5 میلیون سهامدار با مصوبه جدید شورای عالی بورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس، جزيیات طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد را که حدود 4 میلیون و 500 هزار نفر هستند، تشریح کرد.

TejaratNews.com/
بازگشت تعادل به معاملات بازار سرمایه با تصمیمات جدید شورای عالی بورس

بازگشت تعادل به معاملات بازار سرمایه با تصمیمات جدید شورای عالی بو...

عضو شورای عالی بورس گفت: امیدواریم تصمیمات جدید اتخاذشده در جلسه شورای عالی بورس بتواند معاملات بازار را به تعادل برساند و سهامداران را از نگرانی روند اصلاحی...

EghtesadOnline.com/
تحلیل آثار 4 تصمیم ناگهانی شورای عالی بورس

تحلیل آثار 4 تصمیم ناگهانی شورای عالی بورس

تغییر دامنه نوسان شاید یکی از آخرین نسخه‌های بهبود بازار باشد تا شاخصی که این روزها درگیر مرض کرونای اقتصادی شده را بهبود بخشد و در همین راستا، با چند تا از کارشناسان بازارسرمایه گفت‌وگویی کوتاه انجام...

BourseNews.ir/
تغییر دامنه نوسان معاملات بورسی از شنبه آینده / جزيیات تصمیمات مهم شورای عالی بورس

تغییر دامنه نوسان معاملات بورسی از شنبه آینده / جزيیات تصمیمات مهم...

سخنگوی شورای عالی بورس گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، دامنه نوسان خرید و فروش سهام از شنبه، 25 بهمن ماه، منفی دو درصد و مثبت 6 درصد خواهد بود.

TejaratNews.com/
در جلسه بعدی شورای عالی بورس گزینه های ریاست بررسی خواهند شد

در جلسه بعدی شورای عالی بورس گزینه های ریاست بررسی خواهند شد

30 دی ماه بود که ريیس سازمان بورس از سمت خود استعفا داد و شورای عالی بورس نیز با این استعفا موافقت کرد. امروز 4 بهمن 99 عضو شورای عالی بورس در گفتگو با خبرنگار نبض بورس درباره آخرین اخبار پیرامون انتخ...

NabzeBourse.ir/
محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد قنادان با کمبود و گرانی روغن مواجهند زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد پیشنهاد برای فروش 1800 خودروی وارداتی رسوبی شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد انهدام شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی شاخص بورس قرمزپوش ماند تغییر ساعت کاری خزانه‌های سکه طلا جزيیات جدید فروش نقدی ارز در صرافی‌ها سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی! وضعیت سبد سهام عدالت در ششم آذر ماه شرط تزریق واکسن برای ورود به مدرسه ممنوع است مدت زمان اجاره خانه تغییر می‌کند بدترین روز سال برای بازارها/ وجشت شاخص‌ها از ویروس جدید کرونا