درآمد دولت از مالیات خانه‌های لوکس مشخص شد

درآمد دولت از مالیات خانه‌های لوکس مشخص شد

طبق لایحه بودجه 1401 دولت از واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای بالای 10 میلیارد تومان مالیات بر دارایی خواهد گرفت و درآمدی که از این محل برای خود پیش‌بینی کرده، 700 میلیارد تومان است.

ایسنا: طبق لایحه بودجه 1401 دولت از واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای بالای 10 میلیارد تومان مالیات بر دارایی خواهد گرفت و درآمدی که از این محل برای خود پیش‌بینی کرده، 700 میلیارد تومان است.

در لایحه بودجه سال آینده سهم مالیات‌ها از درآمدهای دولت افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته که مالیات از خانه‌های بالای 10 میلیارد تومان یکی از آنهاست و به شرح بندهای زیر مشمول مالیات بر دارایی سالانه می‌شوند:

1- نسبت به مازاد 10 میلیارد تا 15 میلیارد تومان؛ یک در هزار
2- نسبت به مازاد 15 میلیارد تا 25 میلیارد تومان؛ دو در هزار
3- نسبت به مازاد 25 میلیارد تا 40 میلیارد تومان؛ سه در هزار
4- نسبت به مازاد 40 میلیارد تا 60 میلیارد تومان؛ چهار در هزار
5-نسبت به مازاد 60 میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

بررسی نحوه محاسبه املاک لوکس بیانگر این است که املاک با ارزش 10 تا 15 میلیارد تومان باید سالانه مالیاتی معادل 10 تا 14.9 میلیون تومان بپردازند. همچنین صاحبان املاکی با ارزش 15 تا 25، 25 تا 40 و 40 تا 60 میلیارد تومان به ترتیب باید سالانه 30 تا 49.9، 75 تا 119.9 و 160 تا 239 میلیون تومان مالیات بدهند.

علاوه براین، صاحبان املاکی که ارزش آن‌ها بالای 60 میلیارد تومان است نیز مکلف به پرداخت سالانه 300 میلیون تومان مالیات هستند. به عنوان مثال، اگر قیمت یک خانه 260 متری معادل 26 میلیارد تومان باشد، صاحب آن باید سالانه 78 میلیون تومان مالیات بپردازد.

البته واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای در حال ساخت و در حال تملک از این مالیات معاف هستند و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات سالانه مربوط به هر یک از واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای تحت تملک خود و افراد تحت تکلف را حداکثر تا پایان بهمن سال 1401 پرداخت کنند.

آیین‌نامه اجرایی این بند توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه می‌شود و حداکثر تا پایان خرداد سال 1401 به تصویب هیيت وزیران می‌رسد. همچنین ثبت نقل و انتقال املاکی که به موجب این بند برای آنها مالیات وضع شده، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است.

طبق این گزارش، درحالیکه مالیات خانه‌های لوکس و گران‌قیمت در بودجه سال‌های 1399 و 1400 نیز وجود داشت اما تاکنون عزم جدی برای اخذ این مالیات به دلایل همچون تاخیر در تصویب آیین‌نامه اجرایی آن در هیيت دولت وجود نداشته است اما روز یکشنبه دولت لایحه بودجه 1401 را به مجلس تقدیم کرد و در آن، پیش‌بینی خود از درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی گران‌قیمت را مشخص کرده که رقم آن معادل 700 میلیارد تومان است که باید منتظر ماند و دید عملکرد دولت در این زمینه چگونه خواهد بود و می‌تواند این رقم را دریافت کند؟

local_offerبرچسب‌ها:
بازار سهام سقوط کرد/ فرار 36 هزار میلیارد تومان سرمایه از بورس در دوره رییسی نوبت به انتصاب همسران در دولت رسید! گوشی‌های لاکچری بازار را بشناسید/ جدول قیمت بورس فردا شنبه 9 بهمن چه خواهد شد؟ رشد آرام قیمت سکه و طلا در یک هفته اخیر کاهش ابهامات بازار سرمایه/ دو سناریوی مهم پیش روی بورس پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت خبر مهم درباره آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران رقم خالص دریافتی کارمندان در سال آینده دو نیمه متفاوت بازار طلا و سکه بنیاد مستضعفان 30 میلیارد تومان برای جزیره‌نشینان محروم لارک اختصاص داد قطعی برق و گاز زمستانی سرد پیش‌روی تولیدکنندگان قرار می‌دهد؟ تولید خودرو انگلیس به کمترین میزان 65 سال گذشته رسید سرعت بخشیدن به روند پاسخگویی به مردم در میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در گیلان اعتماد با توییت و ابوالمشاغل‌ها به بورس برمی‌گردد؟ رشد 36 درصدی خروج پول از بورس/ کاهش ورود نقدینگی حقیقی‌ها به صندوق‌ها شاخص کل بورس نوسانی خواهد بود قیمت رهن و اجاره خانه در کوی فراز + جدول دارندگان کارتخوان بخوانند/ جزيیات تازه درباره غیرفعال‌سازی دستگاه های کارتخوان برف و کولاک، تردد برون شهری را 12 درصد کاهش داد استارت نهضت ملی مسکن با یک پنجم ظرفیت طلا 13 دلار ارزان شد صادرات نفت‌خام ایران از گوی شناور لاوان ادامه دارد حقوق سال آینده بازنشستگان اعلام شد آخرین وضعیت واردات مدل‌های پرتقاضای موبایل اولتیماتوم شاپرک به دارندگان کارتخوان ادامه صادرات نفت‌خام ایران از گوی شناور لاوان هشدار برای صاحبان صنایع/سهمیه‌بندی برق صنایع تایید شد روند کاهشی قیمت دلار ادامه دار خواهد بود؟ آسیب‌دیدگی خط لوله پالایشگاه ستاره خلیج فارس برطرف شد 65 درصد مردم تحت پوشش سه صندوق بیمه‌ای/ در ازای هر بازنشسته 4.4 بیمه‌پرداز وجود دارد چند هزار مودی مالیاتی 100 درصد فرار مالیاتی داشته‌اند خبر مهم برای صاحبان کارتخوان ها پیش‌بینی از وضعیت قیمت‌ها در بازار طلا و سکه هزینه خانوارها بالا رفت؛ منبع آمار تورم وزیر اقتصاد کجاست؟/ خاندوزی: دولت شتاب تورم را کم کرد خبر مهم درباره میزان عیدی بازنشستگان منبع آمار تورم "وزیر" کجاست؟ مشترکان اینترنت ثابت به 10.8 میلیون رسیدند ممنوعیت واردات مدل‌های پرتقاضای موبایل ادامه دارد بالش های مخدر به انگلیس نرسید گشایش در تنوع بخشی به روش های رفع تعهد ارزی پرداخت سود سال 99 سهام عدالت تا پایان 1400 جریمه 2.25 میلیون دلاری آمازون اعتماد با تيوری، تويیت و ابوالمشاغل‌ها به بورس برمی‌گردد؟ اولتیماتوم شاپرک به دارندگان کارتخوان 4 خبر خوش وزیر اقتصاد به مردم در نماز جمعه | کاهش ملموس تورم در راه است 213 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی صرف صندوق‌های بازنشستگی می‌شود قیمت خانه در این مناطق تهران کاهشی شد ترمز قیمت مسکن در شمال تهران کشیده شد 3 شاخص بورسی در ناحیه‌ اشباع فروش