چین با خودروهای برقی غوغا به پا کرد

چین با خودروهای برقی غوغا به پا کرد

بر اساس داده‌ها، فروش جهانی خودروهای الکتریکی در سال 2022 نسبت به سال قبل 55 درصد افزایش یافته است و چین با 59 درصد فروش جهانی، بزرگ‌ترین بازار خودروهای برقی جهان را دارد.

به گزارش ایسنا، مجمع جهانی اقتصاد تخمین می‌زند که فروش سالانه خودروهای برقی تا سال 2030 باید 18 برابر شود تا به اهداف آلایندگی جهانی برسد.

بسیاری از افراد در سراسر جهان افزایش تردد وسایل نقلیه الکتریکی را مشاهده می‌کنند. البته آخرین داده‌ها در مورد فروش جهانی خودروهای برقی، تمایل رو به رشد برای موتورهای سبز را تایید می‌کند. فروش خودروهای برقی در سال 2022 با افزایش 55 درصدی به 10.5 میلیون خودرو رسید که شامل خودروهای الکتریکی و پلاگین هیبریدی می‌شود.

فروش خودروهای برقی جدید در چین در سال 2022 نسبت به سال قبل 82 درصد افزایش یافته است و 59 درصد از فروش جهانی خودروهای برقی سال گذشته را به خود اختصاص داد و موقعیت خود را به عنوان بزرگ‌ترین بازار خودروهای الکتریکی جهان تثبیت کرد. چین همچنین با 64 درصد از حجم جهانی، بزرگ‌ترین تولیدکننده خودروهای برقی در جهان است.

بر اساس داده‌ها، فروش در دومین بازار بزرگ خودروهای برقی جهان یعنی اروپا، در سال 2022 تنها 15 درصد افزایش یافته است. کمبود مداوم قطعات که در اثر جنگ در اوکراین تشدید شد، به کاهش فروش کمک کرد که در دو سال گذشته قوی بود. فروش خودروهای برقی در ایالات‌متحده و کانادا نسبت به سال قبل 48 درصد افزایش یافته است.

کشورهای اندونزی، هند و نیوزلند بیشترین رشد را در سال گذشته داشتند. هند رشد فروش 223 درصدی را تجربه کرد و نیوزلند افزایش فروش 151 درصدی را نسبت به سال 2021 ثبت کرد.

نتایج نشان داد که فروش جهانی در سال 2023 با 36 درصد افزایش نسبت به سال قبل به بیش از 14 میلیون دستگاه برسد. همچنین پیش‌بینی می‌شود 40 میلیون خودروی برقی تا پایان سال جاری، در جاده‌های جهان عرضه شود که 73 درصد آن‌ها خودروهای الکتریکی باتری‌دار و 27 درصد پلاگین هیبریدی‌ هستند.

از جمله اقداماتی که اخیرا اعلام شده این است که خودروساز ژاپنی تویوتا است که فروش سالانه 3.5 میلیون خودروی الکتریکی را تا سال 2030 هدف قرار داده است و  فورد اعلام کرد یک سوم فروش تا سال 2026 کاملا الکتریکی خواهد بود و ولوو تا پایان دهه به یک شرکت خودروسازی کاملا الکتریکی تبدیل خواهد شد.

بر اساس گزارش ویفروم، رشد مداوم استفاده از خودروهای الکتریکی در جهان برای کربن‌زدایی بخش حمل‌ونقل جاده‌ای که مسيول 15 درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان است، حیاتی خواهد بود اما آژانس بین‌المللی انرژی با وجود رشد چشمگیر فروش اخیر در بخش خودروهای برقی، هشدار می‌دهد که هنوز راه طولانی در پیش است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد