آسیا در انتظار افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

آسیا در انتظار افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

با وجود کاهش احتمالی قیمت جهانی غذا، ممکن است هزینه‌های غذا در آسیا افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری برنا، به گفته سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، قیمت مواد غذایی در سراسر جهان برای سومین ماه متوالی کاهش یافته، اما قیمت‌ها همچنان نزدیک به بالاترین میزان تاریخی در ماه مارس است. به گفته یک اقتصاددان در نومورا، آسیا هنوز اوج قیمت مواد غذایی را که احتمالا در سه‌ماهه جولای تا سپتامبر خواهد بود، مشاهده نکرده است.

سونال وارما، اقتصاددان ارشد هند و آسیا (قبلا ژاپن هم بود) گفت: تغییرات قیمت مواد غذایی در آسیا با اعمال یارانه‌ها و کنترل‌های قیمتی توسط دولت‌ها برای کاهش موقت قیمت‌ها، از اقدامات جهانی عقب می‌ماند. شاخص قیمت مواد غذایی فايو که تغییر ماهانه قیمت‌های جهانی سبد کالاهای غذایی را دنبال می‌کند، در ماه ژوين 2.3 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. کاهش قیمت بین‌المللی روغن‌های گیاهی، غلات و شکر منجر به این کاهش شد، اما همچنان 23.1 درصد بیشتر از یک سال گذشته است.پس از حمله روسیه به اوکراین، شاخص فايو در ماه ژوين در 154.2 واحد، در حالی که دوره پایه میانگین قیمت ها بین سال های 2014 و 2016، اندکی کمتر از 159.7 امتیاز در ماه مارس بود.

طبق گزارش نومورا، کشورهایی مانند سنگاپور، کره جنوبی، فیلیپین و هند احتمالا در نیمه دوم سال جاری شاهد بیشترین افزایش قیمت مواد غذایی خواهند بود. در یادداشتی که در ماه ژوين منتشر شد، وارما و تیم او گفتند که واردات خالص مواد غذایی بیش از 2 درصد از تولید ناخالص داخلی فیلیپین را تشکیل می دهد که پس از هنگ کنگ، دومین میزان بالای آسیا (ژاپن سابق) است.

غذا هم سهم بالایی نزدیک به 35 درصد از سبد شاخص قیمت مصرف کننده کشور را دارد. کره جنوبی و سنگاپور نیز در معرض خطر هستند زیرا به شدت به واردات مواد غذایی متکی هستند در حالی که هند از نظر گندم و برنج خودکفا است، موج گرمای مداوم این کشور، تاخیر باران های موسمی و افزایش قیمت سایر مواد غذایی مانند گوشت و تخم مرغ احتمالا قیمت ها را بالا می برد. وارما گفت که دولت‌ها باید به‌جای اعمال ممنوعیت‌های صادراتی، که قیمت‌های مواد غذایی را مخدوش می‌کند، از شکل های هدفمند حمایت های مالی هدفمند برای کمک به افراد کم‌درآمد در این مقطع زمانی استفاده کنند. او گفت: خانوارهای کم درآمد معمولا بخش زیادی از مصرف خود را صرف غذا می کنند، بنابراین محافظت از آنها مهم تر است. قیمت گندم نسبت به سال گذشته نزدیک به 50 درصد افزایش یافته است

بر اساس شاخص قیمت مواد غذایی فايو، قیمت غلات ، گروه گندم، در ماه ژوين 4.1 درصد نسبت به ماه می کاهش یافت، اما همچنان 27.6 درصد بیشتر از یک سال قبل است. قیمت گندم در ماه ژوين 5.7 درصد کاهش یافت، اما همچنان 48.5 درصد در مقایسه با سال گذشته و به علت جنگ روسیه و اوکراین افزایش داشت. یافته های اقتصادی نشان داد که روسیه و اوکراین با هم 28.47 درصد از صادرات جهانی گندم در سال 2020 را دارا هستند. فايو گفت که قیمت پایین گندم به دلیل شرایط بهتر محصول، در دسترس بودن فصلی برداشت های جدید در نیمکره شمالی و صادرات بیشتر از روسیه است. قیمت روغن نباتی با 7.6 درصد نسبت به ماه قبل بیشترین کاهش را داشت. قیمت روغن پالم با افزایش عرضه جهانی کاهش یافت، در حالی که تقاضای کمتر روغن آفتابگردان و سویا نیز قیمت ها را کاهش داد. با افزایش عرضه و کاهش تقاضا، قیمت شکر 2.6 درصد کاهش ماهانه یافت.

با کاهش عرضه به دلیل جنگ روسیه و اوکراین، قیمت گوشت در ماه ژوين به بالاترین حد خود رسید و 1.7 درصد نسبت به ماه می و 12.7 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت. شیوع آنفولانزای پرندگان در نیمکره شمالی نیز بر قیمت گوشت تاثیر گذاشت. لبنیات نسبت به ماه می 4.1 درصد و نسبت به ژوين سال گذشته 24.9 درصد گران تر بوده است. فايو گفت که قیمت پنیر بیشترین افزایش را داشت که به دلیل ذخیره کردن و موج گرما در اروپا بود. فايو هشدار داد که در حالی که قیمت مواد غذایی در ماه ژوين کاهش یافت، عواملی که در وهله اول قیمت های جهانی را بالا بردند، هنوز نقش دارند.

یک اقتصاددان ارشد فايو گفت: عوامل افزایش قیمت مواد غذایی شامل تقاضای بالای جهانی، آب و هوای نامساعد در برخی از کشورهای بزرگ، هزینه های بالای تولید و حمل و نقل و اختلالات زنجیره تامین به دلیل کووید-19، همراه با اختلالات ناشی از جنگ جاری در اوکراین است. وی گفت که احتمالا قیمت مواد غذایی در طول زمان به میزان قابل توجهی کاهش نخواهد داشت و رکود باعث کاهش قیمت‌ها نمی‌شود.

انتهای پیام/

رشد 6517 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 6517 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 6517 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/

رشد یک هزار واحدی شاخص کل بورس

روند شاخص بورس کماکان نزولی است

روند شاخص بورس کماکان نزولی است

روند شاخص بورس تهران امروز هم مانند شنبه نزولی بود و با افتی بیش از ده هزار واحدی به افتی که این هفته آغاز کرده بود...

Borna.news/

کاهش 2795 واحدی شاخص بورس تهران

صادرات لبنیات به چین همزمان با پرکشیدن از سفره مردم

صادرات لبنیات به چین همزمان با پرکشیدن از سفره مردم

اقتصاد کلانتجارت نیوز نوشت:در حالی سرانه مصرف لبنیات به نصف کاهش پیدا کرده که گفته می‌شود مجوز صادرات محصولات لبنی به چین صادر شده است. در شرایطی که در بازار داخلی قیمت لبنیات از مواد مضری مانند نوشاب...

KhabarOnline.ir/
تحلیل شاخص کل امروز 20 تیر 1401 | حمایت مهم شاخص کل کجاست؟

تحلیل شاخص کل امروز 20 تیر 1401 | حمایت مهم شاخص کل کجاست؟

امروز قصد داریم تا به بررسی روند شاخص کل به لحاظ تکنیکالی بپردازیم. این تحلیل صرفا یک پیش بینی از روند احتمالی شاخص کل در روزهای آینده بورس است.

NabzeBourse.com/

کارشناسان بین رشد و درجا زدن شاخص کل، مردد هستند

رشد 659 واحدی شاخص کل بورس

رشد 659 واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس با رشد 659 واحدی آغاز به کار کرد و در ارتفاع یک میلیون و 503 هزار و 645 واحد قرار گرفت.

YJC.news/

سرانجام بورس یک پله سقوط کرد | کاهش 4 هزار و 94 واحدی شاخص کل

وابستگی 95 درصدی کویت به واردات مواد غذایی

وابستگی 95 درصدی کویت به واردات مواد غذایی

کامکو اینوست در گزارشی با بیان اینکه چالش‌های زنجیره تامین از جمله دلایل افزایش تورم در کویت است، می‌گوید که این کشور حوزه خلیج فارس 95 درصد از غذای جمعیت خود را وارد می‌کند.

FarsNews.ir/
عوامل عقب گرد شاخص بورس شناسایی شد

عوامل عقب گرد شاخص بورس شناسایی شد

گرچه از مهم‌ترین عوامل عقبگرد شاخص نمی‌توان نقش عوامل بنیادی از جمله...

Gostaresh.news/
کاهش قیمت مواد غذایی در جهان!

کاهش قیمت مواد غذایی در جهان!

آژانس غذایی سازمان ملل‌متحد اعلام کرد که قیمت جهانی موادغذایی در ماه ژوين برای سومین ماه متوالی کاهش یافت

Borna.news/
رشد 1346 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 1346 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد 1346 واحدی همراه شد

Borna.news/
کاهش 13 هزار واحدی شاخص بورس تهران

کاهش 13 هزار واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل اوراق بورس بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 13 هزار و 59 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
تحلیل تکنیکال شاخص بورس / حمایت‌ جدید چه سطحی است...

تحلیل تکنیکال شاخص بورس / حمایت‌ جدید چه سطحی است...

در انتهای هفته اول مرداد ماه شاخص کل با سطح حمایتی تاریخی برخورد کرد و در آستانه دو سناریو قرار گرفته؛ یا شاهد عملکرد...

Gostaresh.news/
هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت‌وگو کنیم قیمت‌های متفاوت غذای نوزاد/ هزینه خرید سرلاک چقدر است؟ 80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف اعتراض اعضای کمیسیون انرژی به عملکرد وزارت نفت جزيیات وام 50 میلیون تومانی خبرنگاران/ اختصاص وام لوازم خانگی به زوج‌های تازه رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد بابایی کارنامی رییس هیات تحقیق و تفحض از شستا شد پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد قیمت این پنیر، 215 هزار تومان ناقابل! همه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا عرضه شوند شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟ خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت تامین خودروهای جایگزین سمند و تیبا با واردات خوردن صبحانه هم لاکچری شد/ قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل!