سورپرایز غیر قابل پیش بینی بانک مرکزی روسیه!

سورپرایز غیر قابل پیش بینی بانک مرکزی روسیه!

بانک مرکزی روسیه روز جمعه نرخ بهره اصلی خود را بیش از 1 واحد درصد مورد انتظار افزایش داد و به 8.5 درصد رساند و هزینه استقراض را افزایش داد؛ زیرا روبل ضعیف، بر فشار تورم ناشی از بازار کار فشرده و تقاضای مصرف کننده قوی افزوده است.

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | بانک مرکزی روسیه روز جمعه نرخ بهره اصلی خود را بیش از 1 واحد درصد مورد انتظار افزایش داد و به 8.5 درصد رساند و هزینه استقراض را افزایش داد؛ زیرا روبل ضعیف، بر فشار تورم ناشی از بازار کار فشرده و تقاضای مصرف کننده قوی افزوده است.

این اولین باری بود که بانک در بیش از یک سال گذشته نرخ بهره را افزایش داده و به تدریج افزایش اضطراری را به 20 درصد تغییر داد که در فوریه سال گذشته پس از اعزام نیرو‌های مسلح روسیه به اوکراین، که غرب را بر آن داشت تا مسکو را تحریم کند. آخرین کاهش نرخ بهره به 7.5 درصد، در سپتامبر بود.

این بانک در بیانیه‌ای اعلام کرد: افزایش تقاضای داخلی از ظرفیت توسعه تولید فراتر رفته است، از جمله به دلیل محدودیت منابع نیروی کار.

به گفته این سازمان، این مسيله فشار تورمی مداوم را تقویت می‌کند، در حالی که کاهش ارزش روبل در سال جاری "به طور قابل توجهی خطرات پیش‌تورمی را تشدید می‌کند".

بانک مرکزی پیش‌بینی تورم پایان سال را - در حال حاضر درست زیر 4 درصد - از 4.5 تا 6.5 درصد به 5.0-6.5 درصد افزایش داد و اعلام کرد که احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره در مجامع آتی محتمل است.

این تصمیم باعث تعجب تحلیلگران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز شد که پیش‌بینی کرده بودند نرخ بهره 0 و 5 واحد درصد افزایش داشته باشد.

با این حال، برخی از تحلیلگران در روز‌های اخیر پیش بینی‌های خود را مبنی بر پیش بینی افزایش حتی بیشتر مورد بازبینی قرار داده بودند، زیرا داده‌های تورم این هفته نشان دهنده جهش انتظارات تورمی خانوار‌ها در ماه جولای و شتاب در قیمت‌های مصرف کننده هفتگی روسیه بود.

تورم سالانه در ماه‌های اخیر به کمتر از هدف 4 درصدی بانک کاهش یافته بود که دلیل آن تاثیر "پایه بالا" نسبت به سال گذشته بود که تورم به بالاترین سطح خود در بیش از 20 سال گذشته رسید.

وزارت اقتصاد این هفته اعلام کرد که اکنون تورم در 3.86 درصد است و یک بار دیگر افزایش یافته است.

فشار بر پول روسیه پس از شورش مسلحانه نافرجام گروه واگنر در اواخر ژوين افزایش یافته است. حملات به زیرساخت‌های روسیه، که مسکو آن را به گردن اوکراین می‌اندازد، اشتهای ریسک را نیز کاهش داده است.

الویرا نابیولینا، ريیس بانک مرکزی، پیش‌بینی‌ها و سیاست‌های بانک را در یک نشست خبری در ساعت 12 به وقت GMT روشن خواهد کرد.

جلسه بعدی تعیین نرخ بهره برای 15 سپتامبر برنامه ریزی شده است.

منبع: Reuters

آخرین اخبار بورس و اقتصاد