جنگ نفتی در پیش است؟

جنگ نفتی در پیش است؟

پس از آنکه قیمت هر بشکه نفت خام وست تگزاس در معاملات جهانی رکورد 7 ساله را شکست و به بالای 85 دلار در هر بشکه رسید و اوپک پلاس و روسیه درخواست جو بایدن مبنی بر افزایش تولید را نشنیده گرفت؛ ایالات متحده آمریکا درصدد استفاده از ذخایر استراتژیک نفتی برآمد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار جهانی نفت یکی از پرنوسان ترین بازارها در طول همه گیری کرونا بوده است که از قیمت منفی 40 دلار در سال گذشته حال به بالاترین رقم خود در سال های اخیر رسیده است؛ در ماه های اخیر همسو با افزایش تقاضا برای این طلای سیاه از سوی اقتصادهای توسعه یافته و در حال توسعه و همچنین تزریق قطره چکانی نفت به بازار از سوی اوپک پلاس و روسیه قیمت آن در بالاترین سطح قرار گرفته است.

در هفته های اخیر نفت وست تگزاس به بالای 85 دلار در هر بشکه رسید که رکورد 7 ساله خود را شکست و هر بشکه نفت خام برنت نیز در بالای 85 دلار در هر بشکه معامله شد که منجر به نگرانی غول های اقتصادی نظیر ایالات متحده آمریکا شد.

کاخ سفید نیز با ابراز نگرانی از تاثیر افزایش قیمت‌های نفت بر مصرف‌کنندگان آمریکایی اعلام کرد که معتقد است تولیدکنندگان توان تولید کافی دارند؛ جو بایدن، ريیس جمهور ایالات متحده آمریکا، در اوایل آبان ماه و در حاشیه اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (کوپ 26) در اسکاتلند در گفت گو با خبرنگاران گفت: قیمت بالای بنزین و نفت در آمریکا نتیجه امتناع روسیه یا کشورهای اوپک از پمپاژ بیشتر نفت بوده است.

نادیده گرفته شدن آمریکا از سوی اوپک پلاس

در حالی که ایالات متحده آمریکا نسبت به افزایش افسارگسیخته قیمت نفت ابراز نگرانی کرده بود و از اعضای اوپک پلاس خواسته بود تا عرضه نفت به بازارهای جهانی را افزایش دهند، اوپک پلاس در اجلاس خود توافق کردند برنامه افزایش تولید به میزان 400 هزار بشکه در روز را در ماه دسامبر ادامه دهند.

عربستان سعودی به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در اوپک پلاس از ابتدا با سرعت بخشیدن عرضه نفت به بازار مخالفت کرده بود و اعضای این کارتل بین المللی بر این باورند که اگر آمریکا بخواهد به جهان برای سرعت بخشیدن به روند احیای اقتصادی کمک کند، خود ظرفیت فراوانی برای افزایش تولید دارد.

آمریکا خود دست به کار شد

رویترز در گزارشی آورده است که هم زمان با مخالفت اوپک پلاس با افزایش عرضه نفت به بازارهای جهانی ایالات متحده آمریکا در اقدامی بی سابقه از بزرگترین خریداران نفت دنیا نظیر هند، ژاپن و کره جنوبی خواسته است تا برداشت از ذخایر نفت را مورد ملاحظه قرار دهند.

در این بین اما دولت کره جنوبی در جواب درخواست بایدن برای برداشت از ذخایر نفتی اعلام کرد افزایش قیمت نفت دلیل کافی برای آزادسازی این ذخایر نیست و اعلام کرد با درخواست ريیس‌جمهور آمریکا جهت کمک به واشنگتن برای متعادل کردن قیمت نفت با برداشت از ذخایر نفتی موافق نیست.

بلومبرگ اما در گزارشی آورده است که هند قصد دارد حدود پنج میلیون بشکه نفت از ذخایر نفت استراتژیک خود را در راستای اقدام هماهنگ با آمریکا و متحدان دیگرش به منظور پایین بردن قیمت‌ها بفروشد؛ اگرچه این حجم معادل کمتر از نصف مصرف روزانه نفت هند است، آزادسازی آن یک اقدام نمادین است و نشان می دهد مصرف کنندگان نفت تمایل دارند با یکدیگر علیه نفوذ اوپک بر بازارها متحد شوند.

رویترز نیز در گزارشی آورده است که نخست وزیر ژاپن اجازه برداشت بخشی از ذخایر راهبردی نفت خام خود را خواهد داد بدون آنکه این امر قانون ناظر بر ذخایر راهبردی نفت خام کشور را نقض کند؛ در قوانین ژاپن تصریح شده است این کشور تنها در صورتی می‌تواند از ذخایر راهبردی نفت خام خود برداشت کند که خطر اختلال تامین نفت برای کشور وجود داشته باشد.

برداشت از ذخایر استراتژیک برای آمریکا و متحدانش چاره‌ساز نبود

طبق براوردهای صورت گرفته قیمت‌ها در بازار نفت در معاملات روز گذشته که سرمایه‌گذاران نسبت به اثربخشی اقدام هماهنگ آمریکا و متحدانش در برداشت میلیون‌ها بشکه نفت از ذخایر استراتژیک بدبین بودند، روند رشد روز گذشته را حفظ کرد.

رویتر در گزارشی به نقل از ساتورو یوشیدا، تحلیلگر کالای شرکت راکوتن سکیوریتیز، آورده است که ” سرمایه گذاران از میزان اندک نفتی که توسط آمریکا و کشورهای دیگر به بازار عرضه خواهد شد، مایوس شده اند. همچنین تلاشهای هماهنگ کشورهای مصرف کننده این نگرانی را برانگیخته که اوپک پلاس ممکن است روند افزایش تولید خود را آهسته کند. توجه بازار اکنون به نشست بعدی وزیران گروه اوپک پلاس در دوم دسامبر معطوف شده است.”

جی پی مورگان نیز در یادداشتی پیش بینی کرده است که هر گونه تاثیر ناشی از برداشت ذخایر نفت استراتژیک توسط آمریکا و کشورهای دیگر بر قیمت های نفت ممکن است برای مدت طولانی ادامه پیدا نکند.

بایدن دست به دامن اوپک شد

در پی بی نتیجه ماندن آزادسازی ذخایر نفت از سوی ایالات متحده آمریکا و متحدانش جو بایدن فشار دیگری را بر اوپک پلاس و روسیه وارد کرده است و جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، در تازه ترین اظهار نظرهای خود آورده است که ” دولت آمریکا می خواهد مطمين شود کشورهای عضو اوپک و اوپک به عنوان یک سازمان نیازهای تقاضا را با عرضه کافی تامین می کنند. این موضوعی است که در گذشته از آنها درخواست کردیم.”

با بالا گرفتن تنش ها میان ریاض و واشنگتن این بار همه نگاه ها به سوی اجلاس پیش روی اوپک پلاس خیره مانده است و نگرانی ها مبنی بر کند شدن عرضه از سوی این کارتل بین المللی شدت گرفته است.

منبع: خبرآنلاین

آیا چین مسبب ریزش بعدی قیمت نفت می‌شود؟

آیا چین مسبب ریزش بعدی قیمت نفت می‌شود؟

چین یکی از پیشرانان اصلی ابرچرخه کالا در فاصله سال 2000 تا 2014 بود و رشد اقتصادی آهسته‌تر این کشور و حباب بدهی عظیم، ریسک عظیمی برای بازارهای نفت ایجاد می کند.

Bartarinha.ir/
افزایش قیمت نفت در پی سویه جدید کرونا

افزایش قیمت نفت در پی سویه جدید کرونا

قیمت نفت در آغاز معاملات امروز، سه‌شنبه، پس از بازگشت تقریبا 5 درصدی در روز گذشته، افزایش یافت. زیرا نگرانی‌ها درباره تاثیر کرونای امیکرون بر تقاضای جهانی سوخت تاثیر داشته و این در حالی است که مذاکرات...

Sena.ir/
افزایش قیمت نفت؛ بازتاب مذاکرات ایران و امریکا

افزایش قیمت نفت؛ بازتاب مذاکرات ایران و امریکا

پس از اینکه عربستان سعودی، قیمت نفت خام خود به آسیا و ایالات متحده را افزایش داد و به نظر می‌رسد که مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران برای احیای توافق هسته‌ای به بن‌بست رسیده باشد، قیمت نفت بیش از یک د...

Sena.ir/
بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک

بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک

بی‌تدبیری مهم وزیر نفت در جلسه چهارشنبه گذشته اوپک، رای ایران را برای انتخاب دبیرکل آتی اوپک عملا بی‌اثر کرد و بدعتی ناگوار گذاشت.

Bartarinha.ir/
کاهش 4 درصد نرخ وکیوم باتوم پالایش نفت تبریز

کاهش 4 درصد نرخ وکیوم باتوم پالایش نفت تبریز

.قیمت محصول وکیوم باتوم شبریز برابر با 71,441 هزار ریال بوده که نسبت به آخرین هفته مورد معامله این محصول (منتهی به 5 آذر‌ماه) 4 درصد کاهش نرخ را تجربه کرده است.

BourseNews.ir/
تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده

تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده

وزیر نفت گفت: تا یک ماه آینده تعیین دبیرکل جدید سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) مشخص می‌شود.

Irinn.ir/
تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت

تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت

تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت، محور صد و هشتاد و نهمین نشست اعضای اوپک است.

Irinn.ir/
افزایش فروش نفت

افزایش فروش نفت

وزیر نفت گفت: براساس آمار میزان فروش نفت در مقایسه با سال گذشته رشد بسیار چشمگیری داشته است.

Irinn.ir/
سقوط نفت و بازارهای سهام آمریکا با افزایش نگرانی‌ های تورمی

سقوط نفت و بازارهای سهام آمریکا با افزایش نگرانی‌ های تورمی

بازارهای سهام ایالات متحده روز گذشته از همان ساعت اولیه معاملات و پس از اعلام پاول مبنی بر تلاش بانک مرکزی آمریکا برای سرعت بخشیدن به کاهش تورم و تسهیل سیاست‌های...

EghtesadOnline.com/
واکنش مثبت بازار نفت به نشست 182 اوپک

واکنش مثبت بازار نفت به نشست 182 اوپک

قیمت نفت در معاملات امروز (چهارشنبه) و در آستانه برگزاری نشست 182 اوپک با افزایش همراه شد، زیرا انتظار می‌رود تولیدکنندگان نفت با توجه به کاهش قیمت‌ها در واکنش به سویه جدید کرونا، مذاکره و تصمیم‌گیری ...

Sena.ir/
پیش بینی گرانی بنزین در آمریکا/ بحران نفت چقدر تاثیرگذار خواهد بود؟

پیش بینی گرانی بنزین در آمریکا/ بحران نفت چقدر تاثیرگذار خواهد بود...

شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی جی‌پی‌مورگان، پیش بینی خود را از قیمت نفت در سال آینده و در سال 2023 اعلام کرد.

TejaratNews.com/
آمار رویایی از فروش نفت در بودجه؟/ تورم افزایش می‌یابد؟

آمار رویایی از فروش نفت در بودجه؟/ تورم افزایش می‌یابد؟

دولت در حالی بودجه 1401 را با پیش‌فرض فروش روزانه 1٫2 میلیون بشکه نفت تنظیم کرده در حالی که آمار فروش نفت ایران در زمان تحریم‌ها بیش از روزانه 700 هزار بشکه نبوده است.

TejaratNews.com/
فروش نفت ایران با پرچم کشورهای دیگر/ مذاکرات وین، ایران را به بازار نفت برمی‌گرداند؟

فروش نفت ایران با پرچم کشورهای دیگر/ مذاکرات وین، ایران را به بازا...

مذاکرات برجام امروز در شرایطی آغاز می‌شود که ایران مجبور است نفت را با پرچم کشورهای دیگر به فروش برساند و میزان درآمد نفتی پیش‌بینی شده در بودجه سال 1400، 3٫8 برابر میزان فروش واقعی نفت ایران است.

TejaratNews.com/
تعویق اجلاس اوپک به دلیل "اومیکرون "

تعویق اجلاس اوپک به دلیل "اومیکرون "

سازمان کشور‌های تولیدکننده نفت (اوپک) برای بررسی جوانب شیوع سویه اومیکرون برگزاری دو جلسه فنی را به روز‌های آتی موکول کرد.

Irinn.ir/
نفت خام آماده عرضه در بورس است

نفت خام آماده عرضه در بورس است

معاون وزیر نفت گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته تا ده سال آینده توان تولید گاز کشور به یک و نیم میلیارد مترمکعب در روز و ظرفیت نفت به پنج میلیون بشکه خواهد رسید....

EghtesadOnline.com/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل