حل بخش بزرگی از مشکل آب استان خوزستان با طرح غدیر

حل بخش بزرگی از مشکل آب استان خوزستان با طرح غدیر

دولت سیزدهم به محض روی کار آمدن مساله آب خوزستان را در دستور کار خود قرار داد و طرح آب رسانی غدیر را اجرایی کرد.

به گزارش خبرنگار مهر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به منظور کسب بیشتر آرای مردمی صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند که به نظر می‌رسد کوچک‌ترین اطلاعی از فعالیت‌های محرومیت زدایی در دولت سیزدهم ندارند. یکی از مواردی که در روزهای گذشته بارها مورد تاکید برخی از نامزدهای ریاست جمهوری قرار گرفته است مساله تامین آب شرب استان خوزستان است.

از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، مسيله تامین آب شرب و کشاورزی در دستور کار جدی دولت شهید ريیسی قرار گرفته و در این میان تامین آب برای 2 استان خوزستان و سیستان و بلوچستان بیشتر از سایر استان‌های کشور مدنظر قرار داشته است. اهمیت تامین آب شرب برای استان‌های نظیر خوزستان در جایی مطرح می‌شود که بدانیم، کشور چهارمین خشکسالی پیاپی خود را پشت سر می‌گذارد.

خشکسالی پدیده‌ای طبیعی است که به دلایل متعدد می‌تواند اقلیم یک کشور را تحت تاثیر قرار دهد. آنچه بیش از پدیده خشکسالی در شرایط حال حاضر کشور اهمیت دارد، مسيله مدیریت این پدیده طبیعی است.

موضوعی که متاسفانه در دولت قبل مورد بی‌توجهی جدی قرار گرفت و کشور از این محل ضربات جبران‌ناپذیری را تحمل کرد. برای مثال در حوضه آبریز سد کرخه با وجود خشکسالی شکل گرفته، دولت دوازدهم خروجی این سد را متناسب با ریسک‌های موجود تعیین نکرده و افزایش برداشت قابل توجه در کنار ناتوانی در مدیریت کشت در غرب استان خوزستان بحران خشکسالی در این منطقه را به فرابحران تبدیل کرد.

توجه به اهمیت مسيله مدیریت خشکسالی

با روی کار آمدن دولت سیزدهم این موضوع در دستور کار ویژه دولت قرار گرفت و کلان پروژه‌هایی از قبیل تغییر ساختار مدیریت منابع آب متناسب با شرایط اقلیمی، پروژه‌های جهاد آبرسانی، توجه به مسيله بازچرخانی آب و توسعه جهادی پروژه‌های نیمه‌تمام به خصوص در بخش آب شرب در مسیر یک تغییر ریل سیاست‌گذاری پیگیری شد.

بر این اساس، یکی از مهم‌ترین مصادیق تغییر ریل سیاست‌گذاری دولت سیزدهم در حوزه مدیریت منابع آب در استان خوزستان اتفاق افتاده است. استانی که غرب آن با مسيله خشکسالی حوضه آبریز کرخه دست و پنجه نرم می‌کند، اما اقدامات دولت سبب شده تا آسیب ناشی از این پدیده به خصوص در بخش تامین آب شرب به حداقل برسد.

در همین راستا یکی از مهم‌ترین طرح‌های موجود که به هدف جلوگیری از تنش آبی خوزستان مورد توجه قرار گرفته طرح آبرسانی غدیر است. اگر بخواهیم معرفی اجمالی از این طرح عظیم داشته باشیم، باید گفت، پروژه غدیر ابتدا با 3 فاز فعالیت خود را آغاز کرد که شامل فاز اول، آبرسانی از قیصریه تا آبادان و خرمشهر؛ فاز دوم، تامین آب شرب شهرهای اهواز، دشت آزادگان، هویزه و شادگان و فاز سوم از ام‌الدبس تا آبگیر سد دز بود.

عملیات اجرایی پروژه 26 آذر 87 آغاز شد و قرار بود کل پروژه در پنج سال و تا پایان دولت وقت به بهره‌برداری برسد. بر این مبنا با اتمام این پروژه آب شرب حدود پنج میلیون نفر تامین می‌شد؛ همچنین علاوه بر آبرسانی به 25 شهر و بیش از 1600 روستا، هدف دیگر این طرح جلوگیری از ورود پساب‌های شهری و صنعتی 12 شهر و بیش از هزار و 200 روستا به آب کرخه و کارون بود.

به معنای دیگر، تکمیل طرح غدیر سبب می‌شود تا آب مورد استفاده مردم خوزستان با رشد کمی و کیفی قابل توجه مواجه شده که این تغییر به طور ملموس حس شود. با اینکه طرح آب رسانی غدیر در دولت روحانی نیز به صورت بخشی و جزيی افتتاح شد و پیشرفتی داشت، اما هنوز به صورت کامل به اهداف خود نرسیده بود و انتظار می‌رود با اجرای کامل آن در آینده زیرساخت‌های لازم برای انتقال و تامین آب شرب شهرهای مرکزی، جنوب و غرب استان خوزستان برای 26 شهر و 1608 روستا، با منبع آبگیری از دریاچه سد دز حدود 4.7 میلیون نفر را زیرپوشش قرار می‌دهد.

این طرح اکنون 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و از رودخانه کرخه تامین آب شود. طرح آبرسانی غدیر یک سال پس از وعده دولت و در موعد مقرر به بهره‌برداری رسید و کام مردم خوزستان را شیرین کرد.

غدیر تنها ابر پروژه آبرسانی خوزستان نیست

طرح غدیر تنها ابرپروژه آبرسانی خوزستان نبود و طرح آبرسانی فدک برای آبرسانی به شمال شرق خوزستان در دستور کار قرار گرفته و با نقشه جدید به سرعت به پیش می‌رود.

آيین آغاز عملیات اجرایی طرح جامع تامین آب شهرهای شمال شرق خوزستان از سد کارون3 (فدک) با حضور علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو، حسینی محراب، استاندار خوزستان و جمعی دیگر از مسوولان و مقامات اجرایی استان برگزار شد. با بهره‌برداری از این طرح، آب شرب 7 شهر ایذه باغملک قلعه تل رامهرمز هفتکل صیدون میداود و 689 روستا به صورت کمی و کیفی تامین می‌شود.

همچنین آب کشاورزی جهت اراضی آبی در سطحی حدود 20 هزار هکتار و توسعه باغات دیم در سطح 40 هزار هکتار و پوشش جمعیتی 730 هزار نفری شهری و روستایی تا افق 1425 تامین می‌شود. تامین نیاز آب شرب به میزان 62 میلیون متر مکعب در سال و نیاز آبی کشاورزی به میزان 98 میلیون متر مکعب در سال، در افق 1425 از دیگر اهداف این طرح است.

احداث تاسیسات برداشت آب و احداث تونل به طول 900 متر، احداث ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 11.1 متر مکعب در ثانیه، حفر تونل انتقال آب به طول 4.5 کیلومتر و به قطر 4.5 متر، احداث تصفیه‌خانه به ظرفیت 265 هزار متر مکعب در ثانیه، احداث پل به طول 120 متر و عرض 12 متر، اجرای پست برق 40 مگاواتی و 7 کیلومتر شبکه فشارقوی و اجرای خط انتقال فولادی با قطرهای 150 و 200 سانتیمتر به طول 30 کیلومتر از مشخصات فنی سامانه انتقال آب حدفاصل کارون3 تا شهرستان ایذه است.

اعتبار مورد نیاز برای این طرح 14 هزار میلیارد تومان و مدت زمان لازم برای اجرای این طرح 36 ماه تخمین زده شده است.

علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو در خصوص این طرح خواستار این مسيله شد که مهندسان طرح فدک را نیز مشابه طرح غدیر به سرعت به پیش برده و خشکسالی در شمال شرق خوزستان را نیز بی‌اثر کنند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد